STADSNIEUWS. WEERBERICHT. h ermomet-'rstan d BINNENLAND. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 26 Mei 1910 Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Valentia, laagste 759.4 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 27 Mei 1910. Zwakke tot matige N.-lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtToenemende bewolking, mogelijk regenbuien. TemporatuurKoeler. Barometerstand re AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 6ó Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 65 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 26 Mei des morgens 7 uur is 66° F. TWEEDE KAMER. Gister weer voortzetting van het enquête-debat. De heer van Doorn zeide Vrijdag zich niet te kunnen voorstellen dat de rechterzijde togen dit voorstel zou stemmen. Op die meening moet hy thans terugkomen. Welnu, de heeren hebben de meerderheid, maar zij zul len pleizier van hun tegenstemmen beleven. Zij kunnen een steen leggen op den put, maar de waarheid zal er toch wel uitkomen. Geen woord van verdediging van dr. Kuyper hebben wij gehoord. De heer Colyn zeide zelfs dat hy en zyn vrienden erkenden dat hij is te kort gekomen in voorzichtig heid, beleid en takt. Daaraan voegde hij toe dat hij gaarne had gezien dat dr. Kuyper meer voorzichtigheid in zijn schrijven en spreken in de Kamer had betracht. Met andere woorden was hij maar wat handiger geweest! (Gelach.) Maar als de heer Loeff den heer Kuyper niet op het schavot wil bi en- gen en de heer Lohman den sterven den leeuw niet wil dood maken, dan ligt daarin de erkentenis dat dit zou geschieden als de enquête plaats had. Dit acht spr. zoo kras, dal hy bijna niet kan gelooven dat die woorden gebezigd zijn. De rechterzijde beschikt blijkbaar over krachtige middelen om de regeermacht te behouden, b.v. juf frouw Westmeyer. (Gelach.) Terecht zeide dus de heer Loeff dat de linker zijde in afzienbaren tijd niet meer aan de regeering zal komen. Maar als het bewys van den heer Loeff op 1903 zoo krachtig was, waarom werd dan in 1905 aan het Kabinet-Kuyper een einde gemaakt Blijkbaar gevoelde het volk toeo intuïtief dat de regeermacht- bjj dr. Kuyper niet in goede handen was. Wij verkeerén hier in denzelfden toestand als Engeland, Engeland wordt geregeerd door Ierland, ons land door Brabant en Limburg. De zucht' om den bestaanden toestand te handha ven, is de eenige verklaring van den i handdruk, dien de katholieken den lelde' geven der anti-revolutionnaire party, die zoo goed huu belangen weet le dienen. Maar daarmede wordt de eer van het land niet bevorderd. Als straks weder komen verkiezingen, dan zullen wy weder van de beeren booren dat zy zij u de dragers der politieke eerlijkheid. Maar na hun hou ding by deze zaak ontzegt spr. den beeren het recht zich zoo te noemen. De heer Roodhuizen zegt dat. de rechterzijde sedert Vrijdag van tactiek is veranderd. Men zag in dat men iets moest doen. De warme trouw en de warme ver eering van den heer Loeff voor den heer Kuyper laat echter maar al te veel plaats voor koele berekening. De heer Loeff heeft ontoerekenbaar heid gepleit. Hy zeide dat de heer Kuyper niets van de Lehmannet.jes wist. Op die manier zou men ons wel kunnen wijsmaken dat dr. Kuyper ook 'niet wist hoe de kindertjes geboren worden. (Onbedaailyk gelach.) Maar al is hy nog zoo beminnelijk naïef, men heeft hier te doen niet met den persoon, maar met den Minister. Zeker heeft hy uit paedagogisch oog punt een zeer slechte opvoeding van zijn partijgeuooten gehad. Maar dit raakt ons niet. Maar dat een eerste- Minister, een dienaar des lands, zijn plicht verzaakt, dat raakt ons wel. Men beel'r. nu liet oude paard van de „misdadige woeling" van stal gehaald en gezegd dat het ons om de regeer- mac: t. te doen is. Die bewering raakt kant noch wal, want. hoe zouden wy minister Heemskerck, die zoo betreu renswaardig vast zit, kunnen wegkrij- gen Spr. herinnert aan den vinnigen stryd tusschen de heeren Lohman en Kuyper. De heer Lohman gebruikte daarbij de meest krasse uitdrukkin gen. Maar bet schijnt dat het „in- venynig" alleen in christelijke krin gen toelaatbaar is. Spr. kan zich echter de woede van de heer Lohman best begrijpen, want het is thans niet slechts de dag van boetedoening, maar van bittere afrekening. De heer Lohman, die door een troep Staatsrechtelijke aualphabeten uit de Vrije Universiteit is gezet, die uit fatsoen een eigen partij heeft ge vormd, moet meeloop -n achter het vaandel waarvan het floers is afge rukt. De voorzitter roept spreker tot de orde. De heer RoodhuyzenIk raakte juist zoo goed op dreef I (Onbedaarlijk gelach.) Spr. meent dat de eer van het land vordert dat men opkomt, tegen het bederf dat hier is gebleken. De heer van Idsinga repliceert, dat hy nu tegen dit vooistel zal stemmen, niet omdat hij tegen den meest mo gelijke publiciteit is, maar omdat hy onder ,het volle licht" niet verstaat het gluren in allerlei hoekjes en gaat jes om te zien of er nog iets te ky- ken valt, maar alleen het beriit van voldoende gegevens om over Ge zaak een oordeel te vellen. Die gegevens bezitten wy, thans. Het is onjuist dat spr. zich de draag wijdte van de enquête te eng voor stelt. Maar het komt niet te pas een onderzoek naar beweeide corruptie in te stellen, zoolang een. begin van bewijs ontbreekt. Het is een krank zinnig idee daarnaar Le zoeken als men geen begin van bawys heeft en niet onderzocht behoeft te worden. Immeia, in confeóso is dat dr. Kuyper I met de LehmauDs betrekkingen heeft aangeknoopt door m.iddel van inej. Westmeyer, waarvan, hij nu bet ge vaar inziet. Uit de lange rede van den heer Tioelstra willen we alleen het vol gende meêdeeleu. De heer TroelstraDe schuld van deze geheele zaak ligt in de eerste plaats bij dr. Kuyper zelf, die het noodige licht niet wildo, maar vooral bij de anti-revolutionnaire party, die verzuimde schoomnaak te houden in eigen huis die in plaats van te vragen wat verlangt de besc.huldigde, wat eischt de kieschheid tegenover den beschuldigde, hem niet zelf in staat van beschuldiging stelde en niet zelf ging waken voor haar eigen eer en niet zelf ging onderzoeken. Dat politiek besef hebt gy niet. Daarom moeten wy zorgen voor schoon maak in uw gelederen. De heer Loh man zelf weet welk een positie de heer Kuyper in de auti-revolutionuaire partij inneemt. Hijzelf heeft er de on aangename gevolgen van ondervonden. Welnu, dan had hy daarvoor niet uit den weg mogen gaan. Wij althans gaan daarvoor niet uit den weg. Wij weten wat de Caeaaropapie in de anti-revo lutionnaire partij beteekent, die ons heett geplaatst buiten de zedelijke gemeenschap van het volk. Wy weteu wat het woord beteekende van dien man, dat ingegeven heette door Gods ordinantiën. Die Caesaropapie oefent een ver- schrikkelijken invloed op ons volk. De menschelyke hoovaardij, gehuld in het kleed van den godsgezant, heeft duizenden en duizenden gedreven in de richting waar hij ze hebben wilde en met leuzen die hij zelf niet heeft afgedragen. En als de man gelden van de Lehmanns voor zyn partijkas op streek, dan trapte hy die ethische beginselen, die hijzelf verkondigde, met den voet. De heer De Geer heeft niet het recht, het voor te stellen alsof hier de eerste de beste is afge dwaald. Die man is de incarnatie van uw christelijk beginsel. Hy is de schep per er van. (Geroep rechts: Dat is Christus 1) Deze van God gegeven leider zat op een Zondag in een mondain flanellen jasje te Brussel voor een groot café met een glas bier. (Heftig rumoer en ap plaus op de tribunes.) Terwijl hij den christelijkeo arbeideis verbood op Zondag te vergaderen. Het phariseïsme breekt uit als een zweer en daarnaast doet zich de be hoefte gevoelen aan geld. Zoo specu leert een kiesvereeniging te Brielleop het geld van een Chinees door hem een brief te schrijven over een los lippig woord hier gesproken, en een juffrouw van een soort waarmede een fatsoenlyk mensch niet omgaat, wordt aangenomen om geld in te brengen voor de party. Zullen wy medewerken om dien poel van ongerechtigheid te handhaven Waar is dat geld terecht gekomen In de kas der anti-revolu tionnaire party. Was dr. Kuyper beschuldigd van diefstal, dan stond die party schuldig aan heling. Het geld van de Leh- raannen is gegaan door de handen van den thesaurier dier partykas, den tegen woordigen minister Heemskerk, die de Lehman tien toch wel zal ken nen. De gausche houding der anti- revolutionnaire partij is verdacht in deze zaak. Het enquëtevoorstel werd in stem ming gebracht en verworpen met 49 tegen 31 stemmen. Tegende rechter zijde en de heer Thomson, voor de linkerzijde behalve de heer Thomson. Bij het tegenstemmen van den heer Duymaer van Twist wordt ironisch „bravo" geroepen. De ineenschakelings- com missie. Naar wy vernemen, is het Rapport der Staatscommissie voor de Reorgauisatie van het ouder- wys, dat reeds geruimen tijd geleden vastgesteld was, thans geheel gedrukt en zal waarschijnlijk nog deze week aan Hare Majesteit de Koningin worden aangeboden. Het bestaal uit 2 deelen, samen ongeveer 1800 pa gina's groot. Men den druk van het eerste deel het eigenlij\e Rapport is in November van het vorig jaar een aanvang gemaakt, terwijl het tweede deel dat de rapporten der sub-commissie bevat reeds vroeger gedrukt was. Woensdag 1 Juni a.s. zal de heer M. A. Le.nweber, thans commies by de H. S. M., den dag herdenken, waarop hy voor 25 jaar in dienst der N. C. S. trad. By het in gebruik ne men van het nieuwe station ging hy by de H. S. M. in dienst over. In sommige bladen komt een bericht voor van den volgenden in houd „Men meldt ons uit Amersfoort, dat op uitlatingen van een beschonken persoon het politieonderzoek is her opend iDzake den moord in November 1S98 te Amersfoort op J. Kalfï, een alleenwonend persoon, gepleegd, en die acht dagen na den moord in zijn woning werd gevonden." 't Is niet de eerste maal, dat een dergelijk verhaaltje wordt opgedisebt en van mond tot mond gaande, is het ook ditmaal weer zoo uitgebreid, dat feitelijk het geheele geheim van den moord zou zyn ontsluierd. We kunneu echter meedeelen, dat al die mooie verhalen kant noch wal raken. Ook nu weer is gebleken dat men met dronkenmanspraat te doen had. By beschikking van den Minister van Oorlog is de non-activiteit van den eerste-luitenant-kwartiermeester H. F. Schofaerts verlengd tot 15 Sep tember 1911. Programma van het concert, Zondagavond te 8 uur, te geven op het terras van Amicitia door de stafmuziek van het 5e reg. inf., directeur de heer G. Bikkers. 1. Groet aan 't Vaandel marsch, Bikkers. 2. Ouverture „Une Fète Champêtre", Labory. 3. Tesoro Mio, grande Valse, Becucci. 4. Grande fan- taisie s.d.m de l'opéra „La Muette de Portici", Auber. 5. Ouverture „La Poupée de Nuremberg", Adam. 6. Romance, Svendsen. 7. a. Valse No. I, Durand. b. Rendez Vous, inter mezzo, VI tter. S. Musikalische Reise dureb Europa, groszes Potpourri, Con rad i. VERZUIM VAN EEN GENEES HEER. Tegen een geneesheer te Huizen heeft het O. M. by het kantongerecht te Hilversum twee geldboeten van f 200, subs. 10 dagen hechtenis en f25, subs. 5dagen hechtenisgeëischt wegens verzuim van aangifte aan autoriteiten van een besmettelyke ziekte, waarge nomen bij het zoontje van het hoofd eener christelijke school. Ook de vader van den knaap moest terecht staan en hoorde f 10 boete, subs. 2 dagen hechtenis eischen we gens het niet binnen drie dagen ter kennisse van autoriteiten brengen, dat zijn zoon lijdende was aan een be smettelijke ziekte. Kiaaien als voedsel Een bewogen leven openbaart zich, zoo viDden wy in de Köln. Zeitung, om streeks het midden van Mei in de talrijke, sterk bezette broedkolonies van kraaien aan den Neder-Ryn. Hon derden en duizenden van de jonge beesten worden dan door de jagers uit de boomen geschoten of door be hendige klauteraars er uit gehaald. Steeds grooter wordt het getal der liefhebbers van deze jonge kraaien it: de Rijnprovincie. In Pommeren, Bran denburg en andere oostelijke provin cies worden deze vogels reeds lang genuttigd. In de grootedagbladen van hot oosten kan men dan ook in dezen tijd vele aanbiedingen van jonge kraaien lezen. Het Is reeds lang geen geheim meer, dat zij als „Kongoduiven" ook op spijslijsten van menig restau rant verschijnen. Do jonge kraaien worden nog op de plaats, waar ze gevangen en gedood zijn, gevild, van kop, vleugels en poo- ten ontdaan en dan in korven ver pakt. Ze ge- en, gebraden, een ge zonde en goedkoope volksspijs, welke in tijdschriften aan de jacht gewijd,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2