DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 121. VRIJDAG 27 MEI 1910. Hoofdredacteur B>. G RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.—Franco per post id. fl.40. Atzonderlijke nummers f0.05. BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advortentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. TEGEN DE VREEMDELINGEN. We hebben reeds met een enkel roord melding beien in China. Telegrammen en brieven uit China in de Londenache bladen spreken van het opleven, de hernieuwing van de beweging tegen de vreemdelingen. Te Kiangsoe vertelt men elkander, dat de Europeesche mogendheden overeen gekomen zijn om China te behandelen, zooals Japan tegenover Korea heeft gehandeld. In Toenan heeft men eene geheime vereeniging die de Roode Lamp heet en in haar wapen de liefelijke spreuk voert„Volgt de dynastie en doodt de vreemdelingen." Te Sjekiang heeft het volk de scholen door de blanken gesticht, vernield. Maar zooals men weet richten de tallooze geheime vereenigingen die China tot z n ongeluk bezit, zich niet uitsluitend tegen de vreemden. Er zijn ook die tegen de Mandsjoe- dynastie zich verzetten. En het heet dat hare leiders, aangemoedigd door de oproei ige stemming in een deel van China, de gevaarlijke neiging toonen om op te treden. China heeft ook zijne revolutionDaire en zijne anarchisten, die van dezelfde middelen gebruik maken als hunne Europeesche geestverwanten hier en daar. De be richten spreken van aanslagen op den prins-regent. De kleine keizer leeft rustig iu zijn paleis en amuseert zich als kinderen van zijnen leeftijd, inaar den prins-regent, wien de zorg voor den knaap en voor het rijk is op gedragen, maakt men het leven recht lastig. Men heeft bij verschillende gelegenheden twee bommen ontdekt, die bestemd waren om hem uit dit aardsche leven weg te nemeD. De VAN GUY BOOTHBY. 68) Als wij een paar minuten weg zijn, zet dan je hoed op, trek je jas aan en ga ook uit, sluit zorgvuldig de voor deur achter je. Steek snel bet plein over, sla de Kleine Hackworthstraat in, en ga door de laan weer naar de achtdeur. Ga haar zoo ongemerkt mogelijk weer binnen, zorg de deur achter je te sluiten, haast je de trap op en sluit de voordeur ook met de ketting, waarna je weer aan 't werk kunt gaan Als wij terugkomen zal ik tweemaal bellen, zoodat je weet wie het is. Begrepen Ik begrijp het heel goed, mijn heer, antwoordde de kleine man, en ik zal mijn best doen de wenschen van mijnheer volkomen op te volgen. Daarop verliet ik hem om mij weer by Sylvia te voegen, aan wie ik mjjn excuus maakte haar zoo lang te heb ben laten wachten, omdat ik Alphonse prins moet dagelijks van züne woning in de Tartarenstad te PekiDg door een nauw straatje gaan, om de zit tingen van den staatsraad in de „ver boden stad", bij te wonen. In dat straatje zou de bom worden gelegd, die men met de noodige voorzorgs maatregelen had gefabriceerd. Onge lukkig voor de moordenaars was een iandlooper die onder eene brug had geslapen, waar men de bom voorloo- pig had neergelegd, achter het geheim gekomen. Het schijnt dat hij niet zoo vast geslapen had als de samen zweerders meenden en by verklapte de zaak. Op verlangen van den re gent werd daarvan niet dadelijk ge wag gemaakt. Maar korten tijd daarna ontdekte men een tweede bom, dit maal op de binnenplaats van het paleis door den prins bewoond od nu kon meo moeilijk nog langer zwijgen. Een onderzoek werd ingesteld. Uit dat onderzoek bleek, dat men te doen had met eene geheele samenzwering. Hot hoofd is misschien de marandyn Soupjatsen, die vroeger zijn vaderland is ontvlucht en te Singapore woont. Maar voor den aanslag had men ge bruik gemaakt van handlangers te Peking. Onder hen ia een man, die in Japan heeft gestudeerd en zich daar onder meer op de scheikunde toelegde. Hij gebruikt zijne weten schap om bommen te maken. De regent wordt sedert zorgvuldig bewaakt. Maar reeds overweegt men te Peking wie hem in zijne betrek king zou kunnen vervangen, een be wijs dat men het gevaar voor zijnen persoon niet gering acht. Er heerscht eene bedenkelijke gis ting in het groote ryk. De mogend heden hebben maatregelen genomen, om in geval van nood de bedreigde vreemdelingen te hulp te komen en zy vermeerderen hel. getal hunner nog eenige instructies moest geven. Toen ik naar hem omkeek, zag ik, dat de man van de hoestbui verder op de straat was ingewandeld en weer tegen het hek was gaan staan leunen, waar hij ongetwyfeld op onze komst stond te wachten. Ik sprak met geen woord over dit onderwerp tot juffrouw Sylvia, omdat het niet noodig was haar bang te maken. Wie weet I oeveel reden zij in de naaste toekomst daar nog voor zou hebben. Na het plein te zyn overgestoken, vervolgden wy onzen weg naar den FarriDgdon Weg. Mijn achterdocht scheen wel reden van bestaan te heb ben, want toen wy de smalle straat aan den linkerkant uitsloegen, keek ik om en zag, dat een man ons op eerbiedigen afstand volgde. Het was echter niet hetzelfde individu, dat de meergenoemde hoestbui had gehad, maar een andere man van veel lan ger gestalte. Geen oogenblik verloor hij ons uit het gezicht, totdat wy de winkelstraten bereikten, waar ik hem in de menigte uit het oog verloor. Toen alle inkoopen verricht waren, gingen wy weer naar huis terug. Zoo gauw wy de laan bereikten, die naar het plein leidde, keek ik rond, en daar, er was geen twijfel aan, stond schepen in de Chineesche wateren. Meer kunnen zy voorloopig niet doen. RUSLAND. Het Journal des Debats verneemt uit Petersburg, dat aldaar het paleis, waarin de Staats-archieven bewaard werden, door een brand geheel is vernield. Men vermoedt dat de brand opzettelijk is aangestoken. SPANJE. Het wordt meer en meer waarschyn- lijk dat Taborelli, de auarchist wiens bom dezer dagen ontplofte op de Calle Mayor te Madrid, het op 't leven van den Koning voorzien had. Het blijkt er dat hij reeds een paar dagen met het valies, waarin hy de bom droeg, door Madrid geloopen heeft en dat hy met hetzelfde valies voor het paleis gezien is op het oogenblik dat de Koning teruggekeerd zou zijn, indien hij zyn reisplannen niet gewijzigd had. Hij had ook aan iemand gevraagd, of de Koning al aangekomen was. By de huiszoeking in zyn woning heeft men nog twee ijzeren kistjes gevonden, die ingericht waren als helsche machines. Voorts kolven, vloei stoffen, lood, kruit en ook een groot mes, met op de scheede de woorden: „Leve de anarchie Dood aan de tyra- nen De man blijkt afkomstig te zyn uit Buenos-Ayres hij is een paar weken geleden te Barcelona aangekomen. Zyn familie woont in Argentinië en is van Italiaansche afkomst. Een officier beweert in Taborelli den persoon herkend te hebben, die voor den aanslag in 1906 met den dader Morral voor een café had gezeten. Er zijn weer tal van bekende repu blikeinen en anarchisten gearresteerd in verband met de bomontploffing, o. a. de anarchist Castellotte te Barce- de spion weer gereed, om ons te vol- geD. Toea wij by het huis zelf aan kwamen, was de man, die tegen het hek had staan leunen nergens meer te zien. Ongetwyfeld had hij zyn in structies volvoerd en was nu naar zyn eigen huis teruggekeerd. Aan den anderen kant was het ook mogelijk, dat hy AlpboDse gevolgd was, hetgeen ik voor niets ter wereld zou willen. Zooals was afgesproken, belde ik 1 tweemaal, en byna nog vóór dat het tweede gelui had opgehouden, hoorde ik, hoe het mannetje bezig was aan den binnenkant van de deur de ket ting er af te doen. Dat scheen de verbazing van juf frouw Sylvia 0[ te wekkeD, en zij vroeg naar de reden van die voor zorg. Ik wist my uit de moeilijkheid te redden door haar te vertellen, dat Alphonse eenige minuten had willen uitgaan, en dat ik er niet op gesteld was de deur enkel met hetslot geslo ten te weten. Of dit haar tevreden stelde of niet, kan ik niet zeggen, maar zy sprak er niet verder over. Toen wy in huis waren, ging zij dadelijk naar boven. Welnu, Alphonse, begon ik, lona. Er is namelijk uitgekomen dat de vrouw van Castellotte een dame naar het station van Barcelona weg gebracht heeft, die den trein nam naar Madrid en een koffer bij zich had van wel 30 K. G„ terwijl ook zyn zoon, van een klein plaatsje in de buurt van Barcelona, een kistje naar Madrid had gezonden. Dat was verdacht voor een anarchisten-familie. FRANKRIJK. Te Nimes is een zeer ernstig geval van muiterij onder de soldaten voor gekomen. De soldaten waren opgehitst door de pers, die het onaangenaam vond, dat door de verwijdering der troepen uit de stad naar het kamp de handelaars in Nimes schade leden. Bovendien waren de soldaten ontevre den met de verzorging in het kamp, en werden opruiende redevoeringen gehouden, en toen een korporaal een trompetsiguaal gaf, was in een oog wenk heel het garnizoen op de been. De officieren waren machteloosze werden zelfs aangevallen en een ko lonel werd met een geweerkolf tegen den grond geslagen. Daarop gingen de mannen op marsch naar Nimes de Internationale zingende. Voor ze daar waren echter kwamen er reeds een groot aantal tot andere gedachten en keerden terug naar het kamp, zoodat er zoowat hoüderd in Nimes aankwa- meD. Dezen waren spoedig terugge stuurd. De belhamels en de man die den kolonel neersloeg, zitten achter slot en grendel. De Fransche Marine heeft weer een ramp te betreuren. De onderzee boot Pluviose is door een mailboot in den grond gevaren op een diepte van 17 M. gezonken. Op twee mijl ten n.-w. van de haven vau Calais zoodra wij samen waren, heb je 't klaar gespeeld om ongemerkt werr binnen te komen Ja, mijnheer, antwoordde hij. Ik sloop zoo voorzichtig als een kat naar binnen, maar ik zou wel graag willen, dat mynheer zelf ééns naar deze deur keek. Ik denk, dat dit hem wel reden tot nadenken zal geven. Hij hield haar voor my open, en met behulp van een lucifer onder zocht ik haar zorgvuldig. Zonder eenigen twijfel had iemand de deur in onze afwezigheid willen openbre ken. Hoe zy het klaargespeeld had den kon ik niet zeggen, maar het feit bleef bestaan, dat zy het gedaan hadden en ongetwyfeld zouden zij meester van den toestand geworden zijn, als Alphonse niet vlug de gren dels en ketting had vastgemaakt. Dit was de eerste daadwerkelijke uiting van de macht van den vijand, en hieruit maakte ik op, dat zy op het punt stonden, er ernst van te ma ken. Ik kan niet zeggen, dat de ge dachte mij aanstond. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1