WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 27 Mei 1910. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Horta, laagste 750.4 m.M. te Stockholm. Verwachting tot den avond van 28 Mei 1910. Meest matige N.-lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaavbowolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDozellde. Barometerstand te AMERSFOORT. 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 767 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 61 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 27 Mei des morgeus 7 uur is 66° F. geschiedde het ongeluk. De Pluviose was ondergedoken en stootte bij het bovenkomen tegen een der raderen van de Pas-de-Calais, die met eenige averij weer de haven moest binnenloopeD. Om vijf uur zijn een torpedojager, drie torpedobooten, twee sleepbooten, en twee drijvende bokken metreddings- materiaal ter plaatse gekomen eD hebben de plek, waar de Pluviose ligt, ontdekt. Men weet niet of de equipage nog in leven is. Drie bevelhebbers van het station van onderzeebooten te Calais zijn aan boord der Pluviose, benevens 23 man. Het bezoek van het Koninklijk echtpaar aan Haarlem heeft gisteren volgens het programma plaats gehad. Nooit was Haarlem den naam van „bloemenstad" meer waardig dan gisteren. Straten en pleinen waren alom getooid met Flora's kinderen in veelkleurige, toch steeds harmonische verscheidenheid van de gevels hingen bloemfestoenen en wapperde het dun doek in den bolleD wind en over dit tafreel van zomerweelde gooi uit den Mauwen hemel de zon haar gouden licht. Feeststemming vervulde de dichte scharen van hen, die van heinde en ver waren gekomen. Er weid een bezoek gebracht aan bet Stadhuis, waar een noenmaal werd gehouden. Een aubade werd gezongeu door 4000 kinderen. Daarna volgde een bloemencorso en ten rijtoer naar Heemstede en werd een bezoek ge bracht aan de Bloemententoonstelling. Toen een bezoek aan het Weeshuis en een concert in de Bavo-Kerk. Van Haarlem ging het Koninklijk echtpaar naar Amsterdam waar het met prinses Juliana, die aldaar van Apeldoorn was aangekomen een schit terenden intocht hield. De eerste dag van het verblijf in de Hoofdstad is goed afgeloopen. TWEEDE KAMER. M. U. L. O. Gisteren heeft de Kamer een onder werp behandeld, dat alle aandacht verdient, wijl het betreft de volksont wikkeling. Ons Lager Onderwijs de heer Pollema merkte dat terecht op voldoet niet. De ontwikkeling van den arbeidersstand laat daardoor veel te wenschen over en de middenklasse, welker kiDderen zich met de lagere school moeten vergenoegen, omdat de gelegenheid om scholen M. O. te be zoeken ontbreekt, beeft behoefte aan meei uitgebreid lager onderwijs. Uit het volk zelf is het M. U. L. O. dan ook opgekomen eD toen ten vorigen jare de wet tot subsidieverieening aan het bijzonder middelbaar onderwijs in behandeling was, heeft de Minister opdat het M. U. L. O. niet in het ge drang zou komen ook een subsidie regeling daarvoor toegezegd. Het was moeilijk klaar te spelen, omdat onze wet geen juiste afbakening van het M. U. L. O. geeft, maar aanvankelijk was de Minister Heemskerk tamelijk goed geslaagd. Er kwam intusschen een kink in den kabelde heer Wol- fjer, de voorzitter der Ineenschake- lingscommissie, gaf in de Eerste Kamer te kennen, dat het naderend rapport een geheel nieuwe regeling van het M. O. zou uanbevelen, waarin als model-type een H. B. S. met driejari gen cursus zou wordeu gesteld voor leerlingen van 12 tot 15 jaar. Op be vordering van het M. U. L. O. bleek deze specialist dus niet uitermate ge steld. En gebruik makend van dien wenk heeft de Regeering haar ont werp gewijzigd in dien zin, dat be staande M. U. L. O.-iuricbtingen en ook die, welker oprichting reeds voor 1910 was beraamd, van het subsidie zullen' kunnen profiteeren, maar ver dere M. U. L. O.-scholen niet De heer Ketelaar uitte zijn teleur stelling in een doorwrochte redevoe ring. Verder voerden het woord de hee- ren Tydeinao, Roodhuijzen, Pollema, Ter Laan, De Geer, dr. Bos en Van Wijnbergen. Het wetsvorstoel heeft vrijwel alle sympathie ingeboet. Het smooit het ontwakend leven bij het M. U. L. O. om het rapport der ineenschakelings- commissie, welker behandeling nog jagen eu jaien op zich kan doen wacb- teD. Zulks terwijl naar dr. Bos uit nemend aantoonde, het M. U. L. O. zeer wel zal kunnen blijven bestaan naast de door de Ieenschakelingscom- missie gedachte nieuwe scholen. PERSSTEMMEN NA HET ENQUÊTE- VOORSTEL. Uit de N. Rott. Ct. De enquête zal dus niet plaatsvin den. Door dit onderzoek onmogelijk te maken heeft de rechterzijde zelve, willens en wetens, de kansen op een rehabilitatie van dr. Kuyper voor zoover die nog mogelijk zou zijn vernietigd. De rechterzijde moge intusschen de heldendaad der verwerping van het enquête-voorstel hebben kunnen vol brengen, met de zoete gedachte, dat de nachtmerrie der Kuyper-affaue, die het Nederlandsche volk vei ontrust, na liet weigerend votum wel spoedig voor g ied geweken zal zijn, en dat de ex minister van binneniandsche zaken thans zijn oude prestige hoeft herwonnen, zal zij zich niet kunnen vleien. Het Kuyper-probleem b 1 ij f t bestaan. De vraag, onder welk legee- rings-systeem het Nederlandsche volk eenige jaren lang geleefd heeft, b 1 ij f t gesteldja, krijgt zoo mogelijk nog een ernstiger karakter, sinds gebleken is, dat de rechterzijde en zeker bet anti-revolutionaire deel der rechter zijde hetzij in 't geheel niet, hetzij slechts aarzelend en onder voorbe houd durft gispen wat onverbiddelijk had behooren te worden gewraakt. Uit het Handelsblad En het is vooral zijne eigene schuld, dat de heer Troelstra de malle wraak- onderstelling van de heeren Loetf en Lohman af kon weren door te zeg gen Meent gij dat wij het zelfs nog maar noodig zouden vinden om dien reus, die in zijn Achillespees is ge troffen, nog te wonden Gy weet im mers even goed als wij aan deze zijde van de Kamer, mijne heeren van rechts, „dat de politieke carrière van dr. Kuyper ...(het werd langzaam gezegd en hier wachtte de spreker even)... is afgeloopen." Doodsche stilte heerschte eeDige oogenblikken in heel de Kamer na deze woorden, links en rechts. En op alle tribunes. Ieder voelde blyke- lijk even het geweldige, en het ont roerende van die waarheid. Die juist zoo huiveringwekkend waar bleek door de helle stilte die er op volgde, 't gemis aan elke tegenspraak, aan elk gebaar, aan eiken ongeloovigen glimlach zelf bij de trouwste Kuype- rianen. Zij zaten als steenen beelden, we zenloos, met ontzetting geslagen door de plotselinge verkoudigiüg van de naakte, jammerlijke waarheid. Het was een aangrijpend oogenblik. Want de dood werd daar bekend gemaakt, niet het roemvol sneuvelen, maar het trieste omkomen in een modderpoel, van een der grootste po litieke figuren, die Nederland ooit heeft gehad. De afgevaardigde van Ommen moge morgen weder de Kamer binnenwan delen, den Kuyper van 1903 zien wy er nimmer weder. Uit het Vaderland: In de enceinte der Kamer is de storm dan voorloopig bedaard, maar niet voor goed vreezen wy, waar hij daarbuiten nog loeit en giert: dit was geen s:ot voor het drama van dr. Kuyper, de zaken zijn te ver gegaan, dan dat de natie thans bevredigd zou kunnen zijn alleen door het beroep op bet eerlijk woord des leiders. En zy, die als de gansche rechter zijde dit eerlijk woord als een leste houvast bewaarden, om niet mee te zinken met den grooten partijvoogd in dien poel van duistere verdachte fei ten, van halve en heele onwaarhedon, van blinkende kruisen en blinkende rauuten, maar ook van onwaardig gesjacher met vreemdsoortige dames en obscure millionaire, zjj mogen bedenken, dat hun vertrouwen in dr. Kuyper nog sterker, nog sprekender, nog onwankelbaarder had kunnen blij ken, zoo zij de enquête hadden be vorderd In de Tijd leest men de volgende voorspelling De redevoeringen, gisteren door de rechtsche Kamerleden gehouden, zul len dr. Kuyper grootendeels schadeloos stellen voor den geleden hoon en de heugenis aan de begane fouten bij hein eindelijk eens voor meer opwek kende gedachten doen plaats maken. De Kuyper-quaestie is nu in een heel andere phase getreden. Wanneer thans en in de toekomst onze aan dacht van die tekortkomingen is afge wend en, gelijk voorheen, weer zal gevestigd zijn op do schitterende hoe danigheden en de ongemeene verdien sten van den anti-revolutionnaireu lei der, dan dankt dr. Kuyper dit vooral aan den onberaden haat van zijne geweldige en geniepige tegenstauders, die de „Lintjeszaak' als een voorwend sel bezigden om hem voorgoed van de baan te krijgen. Voortaan zai de groote vraag niet meer zijn, in hoeverre heeft dr. Kuyper gefaald, maar dezemogeu wij gedoo- gen, dat zulk een man, nadat hij zelf het „boetekleed" aantrok, als zoenoffer aan de woede van socialisten en vrij zinnigen wordt prysg 'geven En op deze vraag kan het antwoord niet twijfelachtig zijn. Uit het Volk Deze kampagnon van mejuffrouw Westmeijer deze dienaar van de ijdel- heden der Lehmannen, deze scharre laar in verdachte kringen, dat is de zelfde man die het christenvolk be zielde met zijn magnifieke godzalige frasen. Heere der Heeren, en koning der koningen Soms verraste onze ziel reeds het heimwee naar die afge- hedene toekomst, waarin geen enkele wanklank ons meer verdeelen zal, en het stille trekken eener uit God ge welde liefde ons voor eeuwig met ,hel Lam, dat geslacht werden met al zijn heiligen en martelaren vereenigen zal. Ja, nu reeds eert ons aller hartin dat blij vooruit zicht, den van God gezalfden ko ning Aldus dr. Kuyper in zijn openings rede van de Deputatenvergadering van 1891. In afwachting knoopt hij betrekkin gen aan met de personen uit de lintjes zaak Ga daarom van ons uit, en wyke van onsalle man, wien het om eigen eer of macht, om hooge post of geldelijk voordeel te doen is. De hand die grijpt naar persoonlijk voordeel, kan de Banier van het Kruis niet omklemmen Zoo waren de woorden in diezelfde rede en dezelfde man die deze woorden sprak, beeft onder zijn volgelingen een baantjesjacht in het land ontketend, en voert een geregelden strijd voor ba: ntjes en voor subsidies, walgelijk als zelden gezien is. Deze prachtige woordenkraam is gevolgd door een vierjarige regeering van den uiter ervan, zonder eenige sociale maatregel die ook maar van één lijder liet lijden heeft verlicht. En nu zijn val, deze lintjeszaak Ziedaar de figuur Kuyper. Een lang bestaan één leugen. Woorden vol godzaligheid in den mond. Tranen van deernis eu sociaal ge voel in de pers. En in het leven miserabel klein, verdacht gescharrel met ijdelheidstuig. En aan de regeering gekomen geen jota tot stand gebracht ten bate van de rampzaligen en verdrukten. En als hy in het nauw raakt een akelige leugenaar die in hetzelfde stuk waarin hij komedianterig het boetekleed ombangt, met vieze listig heden zich er uit poogt te redden. En die man is iü "eere" hersteld, met 49 stemmen tegen 31 Bij Kon. besluit van 25 dezer is de met verlof in Europa aanwezige lste luitenant der cavalerie van het leger in Nederlandsch-Indië W. Storm van Leeuwen, ter zake van niet in en door den dienst ontstane lichaams gebreken, met ingang van 1 Juni, eervol uit den dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Bij het Ie reg. veld-artillerie is de le luit. A. G. J. C. Wilkens over geplaatst van Utrecht naar Amersfoort. De Utrechtsche Propaganda commissie van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken houdt Zondag a.s. te Baarn e;n vergadering, o.a. ter bespreking van de openlucht-bijeenkomst welke Zondag 3 Juli as. te Amersfoort zal worden gehouden. Ten overstaan van notaris Joh. Knoppers werd hedenmorgen in liet hotel „de Zwaan" geveild de kapitale boerenhofstede „Middelhoef", gelegen in de Birkt onder Amersfoort. De veiling geschiedde in 4 peroeelen en 3 massa's. De perceelen 1 en 2 wer den ingezet op respectievelijk f 3500 en f 2500, de perceelen 3 en 4 werden gecombineerd afgemijnd door A. Hoks- bergen in de Birkt voor f 6050. De generale massa werd opgehouden voor f12150. Gisterenavand is de komeet van Halley onder vrij gunstige omstandig-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2