is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 122. ZATERDAG] 28 MEI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur B G. RIJKEN S. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. l® PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 6 regels f0.40. Voor iedcren regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.; Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amstordam DE KRETENZER QUAESTIE. De Kretenzer quaestie verkeert voor het oogeQblik nog in het stadium der nota's, maar het geduld der Turksche regeering schijnt uitgeput te zijn en er behoeft niet veel te gebeuren of de periode van feitelijkheden zal een aanvang nemen, beginnende waar schijnlijk met een tocht van de Turksche vloot naar de wateren van Kreta. In de laatste nota, die de Porte aan de mogendheden gezonden heeft, zegt ze niet langer doof te mogen blijven voor de beden van de Kretenzer bevolking die haar trouw gebleven isdat wil natuurlijk zeggen de be den van de Mohammedaansche be volking van het eiland, die ver in de minderheid is, want alleen de Mos lims zijn aan het Turksche gezag trouw gebleven. Het schijnt dat Koning George van Griekenland, toen hij te Londen ver toefde voor de begrafenis van Koning Edward, gelegenheid gevonden heelt, de Kretenzer quaestie met Sir Edward Grey, den Britschen minister van buitenlandsche zaken te bespreken en dat, als een gevolg 'uaarvan, de re geering te Londen zich in verbinding heeft gesteld met die van Italië, Frankrijir en Rusland (dit immers zijn de mogendheden die de bescherming over Kreta op zich genomen hebben), ten einde te geraken tot een althans voorloopige oplossing der quaestie. Men zegt dat Engeland en Frankrijk het reeds eens geworden zijn over de maatregelen, terwijl men alleen nog maar wacht op de toestemming der kabinetten te Petersburg en te Rome. Engeland en Frankrijk zouden dan voornemens zijn, op Kreta den toe stand te herstellen die er voor 1908 VAN GUY BOOTHBY. 69) Daarom kan u zich voorstellen, hoe' dankbaar ik was bij de gedachte, dat Qrigsou mij dien nacht gezelschap zou houden. Hij was een steunpilaar, waarop ik wist, dat ik veilig kon vertrouwen. Alleen de gedachte aan hem boezen- de mij al vertrouwen in. Ik kan geen geschikte woorden vin den om u te doen begrijpen, hoe lang zaam die avond omkroop, in weerwil van het feit, en het klinkt niet be leefd dat te zeggen, dat juffr. Sylvia Schubert, Chopin en Grieg met zelf opofferende vriendelijkheid voor mij op de piano vertolkte. Toen zij ein delijk om half elf opstond, om mij goedenacht te wenschen, had ik een gevoel, of de avond pas begon. Over een half uur zou Grigson komen, en wij zouden een nachtwaken begin nen, dat ons wat? zou brengen? bestondd.w.z. de troepen der vier beschermende mogendheden zouden het eiland weer bezetten, de Kreten zische regeering afgezet worden en de leiding der zaken opgedragen worden aan den Griek Zaïms, die daarmeè ook vroeger belast was. Alles tenzij de Kretenzers nog op stuk van zaken veranderen van houding en de Mo hammedanen toelaten tot de verga dering zonder eed van trouw aan den Koning der Hellenen; maar er is niet veel kans dat zij dat nog zullen doen. DLTTSCHLAND. De Pruisische kieswet is, met de verklaring, die Bethmann Hollweg gisteren in het Huis van Afgevaar digden heeft afgelegd, van de baan. Na de verwerping van art. 6 betref fende de klassenindeeling van de kie zers naar groote districten, heeft de Pruisische minister-president gezegd, dat de regeering op een verdere be handeling van het wetsontwerp geen prjjs meer stelde. De vergadering is verdaagd. Reeds eergisterenavond was bekend, dat de zwart-blauwe bondgenooten elkander ten aanzien van de indeeling van de kiezers niet ontrouw zouden worden. En dat besluit stelde vanzelf het nieuwe blok tegenover a de andere partijen met inbegrip van de vrije con servatieven en de nationaal-liberalen. FRANKRIJK. De Fransche ministerraad heeft be spreking gehouden over de muiterij der soldaten te Nimes, en na die be spreking een nota uitgegeven, waarin als de oorzaak der muiterij wordt opgegeven, dat de reservisten van meening waren dat zy gedurende hun diensttjjd in Nimes moesten blijven. Daarenboven waren zy opgeruid door menschen, die nog opgewonden waren wegens de pas houden verkiezingen. De klachten over ligging en voedsel in het kamp waren niet gerechtvaar digd, zegt de ministerraad het was daar zeker niet minder dan in andere kampen. De belhamels komen voor den krijgsraad. GROOT BRITANNIË. De militante voorvechtsters van vrouwenstemrecht in Engeland heb ben in den laatsten tijd weinig van zich doen spreken. Zy hebben blijk baar haar politiek van geweld tijde lijk of voorgoed verlaten, toen ze zagen dat deze slechts weinig nut opleverde. Nu hebben ze het plan opgevat, om door middel van het tooneel haar denkbeelden te propageerenin het Court Theatre zullen twee tooneel- stukken, op het vrouwenstemrecht betrekking hebbende, opgevoerd wor den. De suffragettes loopen het West- End af met reclame-biljetten voor die voorstellingen. SPANJE. Al de anarchisten in Spanje, die naar aanleiding van de bomontploffing te Madrid in hechtenis genomen waren, zyn weer vrijgelaten, omdat er geen bewijzen tegen hen te vinden waren. Men gelooft thans dat Carengia (of te wel Taborelli), den dader, geen mede plichtigen heeft gehad, maar dat hij op eigen gelegenheid handelde. Maar men vermoedt wel dat hij de mede plichtige geweest is van Morral, die vier jaar geleden getracht heeft het Koninklijk echtpaar op den dag van het huwelijk te vermoorden. TWEEDE KAMER. M. U. L. O. De Minister heeft zyn wijziging met veel talent en met niet te licht op te vatten argumenten verdedigd. Nooit zeide bij was het de beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag ren dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. Ik durfde mijzelf ternauwernood die vraag voorleggen. Met een gevoel alsof ik in de stu deerkamer onmogelijk kalm zou kunnen blijven wachten, zocht ik een boek op en nam het met mijn pijp mee naar de benedenkamer. Feitelijk had ik het evengoed boven kunnen laten, want ik geloof niet, dat ik er in een half uur een heele pagina in gelezen heb. Eindelijk, en allesbehal ve te vroeg voor my, sloeg het elf, en nauwelijks was het geluid van den laatsten slag weggestorven, of het geluid van een voetstap op de stoep trof mijn oor. Van mijn stoel opstaande, haastte ik mjj naar de voordeur, ontsloot en opende haar. Gelukkig, Grigson was eindelijk ge komen, en voor het oogenblik had ik tenminste geen verantwoordelijkheid meer. Kom binnen, zei ik, ik heb al vol verlangen op uw komst ge wacht. Ik herinner mij nog, datj ik die woorden sprak, maar ni ts meer, want vóór ik er iets tegen kon doen, had ik een vreeselyken slag op ruyn hoofd gekregen, die mij bewustiloos op den grond deed neervallen. Ik kan my niets meer herinneren totdat ik myn bezinning terugkreeg en op mijn bed lag ten prooi aan een heftige hoofdpijn, en als, bezitter van een buil op myn voorhoofd, zoo groot als een eenden-ei. Grigson zat naast mij en de bekoor lijke Sylvia stond met een bleek ge zicht over mij heen gebogen, terwijl zij mijn voorhoofd met een of ander opwekkend middel vochtig hield. Ik vroeg, wat er gebeurd was, en hoorde dat Grigson, na herhaaldelijk gebeld te hebben, was binnengelaten door Alphonse, en mij op den vloer der vestibule had vinden liggen. Het huis was blijkbaar van boven tot on der onderzocht, maar door wien, kon niemand zeggen. Ik was, zooals bleek, twee uur lang bewusteloos geweest, met zooveel kracht was de slag op mijn hoofd aangekomen. Toen bij hoorde, wat er gebeurd was, had Grigson, bijgestaan door een agent van politie, een nauwkeurig onder zoek ingesteld in den omtrek van het huis, maar zonder eenig spoor van myn aanvaller te ontdekken, ook kon den zy niet te weten komen, hoe dezo het huis weer verlaten had. Na een poosje begon ik mij weer slaperig te voelen en heel spoedig was ik weer ingeslapen. Toen ik opnieuw wakker werd, kwam ik tot de ontdekking, datjuftr. Sylvia was heengegaan en Grigson als een os in den armstoel naast den haard lag te snurken. Het electrisch licht brandde nog, en ik kon'op de klok op den schoorsteenmantel zien, dat het precies twintig minuten over vyf was. Ongetwijfeld was ons nacht waken heelemaal zonder eenig nut ge weest. Omdat ik Grigson niet wilde sto ren, die stellig uitgeput van ver moeidheid was, bleef ik liggen waar ik was. denkend over de gebeurtenis sen van den vorigen avond, en den invloed, dien zy op onze toekomst zouden hebben. Evenals bij twee vorige gelegenhe den was het de onnavolgbare Al phonse, die het eerst nieuws kwam brengen van werkelijk belang en zoo als ge zeker zult begrijpen, als ge het gehoord hebt, kwam het tot ons niet alleen als een reusachtig groote verrassing, maar ook als een pijnlij ken schok. Monsieur, Monsieur, riep hij, zoo onvoorbereid bij ons binnenval lend, dat Grigson bijna van zijn stoel viel, komt gauw eens kijken. (Wordt 1 ervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1