STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. AGENDA. Ingezonden. Rechtzaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 2 Juni 1910. Hoogste barometerstand 767.9 m.M. te Horta, laagste 747.3 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 3 Juni 1910. Zwakk tot matige Z.lijke tot W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtVeranderlijke bewolking, mogelijk regen of onweer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m M. Vorige stand to 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Langste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 2 'Juni des morgons 7 uur is 60" F. Als eerste onder-voorzitter werd Etienue met 319, als tweede onder voorzitter Berteaux met '296 stemmen gekozen. Brisson zeide der Kamer dank en begroette de pleiade van jonge man nen die in de Kamer zyn gekomen en die zullen arbeiden voor het alge meen welzijn en de steeds toenemende kracht van de Republiek en het Va derland. De opvarenden van de Pluviose worden allen bevorderd, ten einde de achtergelaten betrekkingen der slacht offers van gunstiger pensioenvoorwaar- den te laten profiteeren. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het einde van de zaak-Hofrichter zal nog wel een week of zes op zich lateD wachten. Hofrichter die bij den dag achteruit gaat, schijnt geheel met de wereld te hebben afgerekend. Hij neemt steeds minder voedsel tot zich en maakt den indruk alsof hij op deze wijze zijn physieke krachten tot een zeker minimum wil terugbreogen. Als hij zijn morgenwandeling doet, schuilt hij tot over de ooren weg in zijn overjas en wandelt zoo zwijgend met onvaste stappen op en r.eer. Hij toont ook geen nieuwsgierigheid meer en knoopt met niemand een gesprek aan, daar hem op alle vra gen, die den provoost gesteld werden, geen antwoord gegeven ward. Terwijl hjj op de binnenplaats op een bank zit, staat de provoost, die op hem letten moet, zwygeDd in een hoek In de cel zit hjj bijna onafge broken op zijn bed, het gezicht door de handen bedekt, of hij wentelt zich rusteloos op zijn loger. Geen wenscb, geen woord komt meer over zijn lippen. Geheel apathisch ziet hij de komende dagen tegemoet. DUITSCHLAND. Omtrent den toestand des Keizers wordt in de Doitsche pers nog een beetje gekibbeld. De een beweert, dat de Keizer niet anders dan een gewone steenpuist heeft, de ander zegt, dat het gezwel van kwaadaardiger aard is en dat er eeD ontsteking is bijgekomen. Het meeste waarschijnlijk lijken wel de berichten, dat er hier sprake is van een reeks van furunkels, een zoogenaamde negenoog, waarin door de artsen een paar keer is gesneden, ten einde de pijn te verminderen. Toen de Kroonprins gistermiddag te Berlijn, na afloop der parado over het slotplein door de „Lustgarten" naar het Paleis terugreed, werd door iemand met een conservenblikje ge worpen, dat voor de voeten van een politieagent neer viel. De man werd gearresteerd. Naar gebleken is, was het conservenblik gevuld met princesseboonen. De man, die het wierp, is bij do politie reeds lang bekend als niet normaal van geest. Hij heet Abraham Eierweis en is een geboren Rus, drijft te Berlijn in de Kaiser-Wilhelmstrasze een zaak in ongeregelde goederen en woont in de Meyerheerstrasze. RUSLAND. De Doema besloot gisteren met al- gemeene stemmen, ongelezen, het protest van leden der Tweede Kamer der Nederlandsche Staten Geneiaal tegen de administratieve hervorming van Finland terug te zenden. AMERIKA. De Chineesche koopmansgilden in San Francisco hebben bun agenten in China verzocht de Amerikaansche waren te boycotten. Deze maatregel moet ten doel hebben de toelating vaD Chineezen in Amerika gemakke lijker te maken, daar de desbetreffende wetten sedert kort weer op strenge wijze worden uitgevoerd. Vijftig vervrachters uit het Wes telijke midden der Vereenigde Staten, zijn naar Washington gekomen, om het Ministerie van Justitie te ver zoeken de antitrustwet toe te passen, tegen 25 Spoorwegmaatschappijen, die het goederentarief verhoogden. D r. A. K u y p e r. Naar wij vernemen, zal dr. A. Kuyper de ver gaderingen van de Tweede Kamer niet bijwonen, vóór de eereraad een uitspraak heeft gedaan. Alsof iemand om die comedie nog verder iets geeft De Noord-Brabant. Men seint uit Soerabaja aan de N. Ct. „De Noord-Brabant is gisteren bij een proeftocht op een klip gestooten, wordt drijvende op waterdichte; schot ten heden hier verwacht." Het ongeval met de Noord-Brabant heeft plaats gehad aan de Zuidkust van Lombok verdere bijzonderheden zijn Diet bekend. De Noord-Brabant is een pantserdek- scbip van ons eskader in Ned-Indië het werd gebouwd te Vlissingen en in 1S99 te water gelaten het telt een bemanning van 275 Europeanen en 104 inlanders. Hetdwangsysteem. Bij het hoofdbestuur van het N. O. G. is van een der leden een klacht inge komen, dat er Ger. predikanten zijn, die weigeren een kind te doopen, wan neer de andere kinderen uit dat gezin de openbare school bezoeken. Een in gesteld onderzoek heeft niet alleeD de juistheid van dit beiicht bewezen, maar ook dat men van koogerhand niet voornemens schynt daarin ver andering te brengen. (Avp.) De heer B. D. Best, leeraar aan het Gymnasium eü de Hoogere Burgerschool alhier, is benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, welke in 1910 belast is met het af nemen der examens Engelsch. Met St. Ct. No. 126 zyn ver zonden afdrukken der Statuten van de „Vereeniging van meester ge weermakers en zwaardvegers, behoo- rende tot de Ned. Landmacht" te Amersfoort. De heer W. H. Tick, onderwij zer aan de openbare lagere school 2de soort alhier, is benoemd tot onderwij zer aan de openbare lagere school No. 8 te Haarlem. Bij de renüen, gisteren te Duin- digt gehoudeD, gaf de Military een goed geloopen hordenren te zien, waar aan 5 officieren deelnamen. De beide paarden van luitenant J. J. van San ten kwamen zegevierend uit deD strijd Intrepid, gereden door luit. Coblijn wou de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder. De uitslag was als volgtle prijs f 400, benevens groote zilveren medail le, aangeboden door H. M. de Konin gin Moeder, Intrepid, van luit. J. J. van Santen gereden door luite nant Coblijn; 2e prijs f75, Good Shot, eigenaar en berijder, luit. van Santen3e prijs f 50, M u tedString eigenaar en berijder, ritmeester G. W. Vreede. Luit. Van Santen verklaarde met Intrepid te willen winnen. Purselove leidde in de eerste ronde, Muted String was geheel in de achterhoede, doch kwam aan de overzijde nader, ech ter zonder de vertegenwoordigers van den stal Van Santen te kunnen be reiken, die met vele lengten van de andere paarden wonnen. De kapitein P. C. J. P. Kroese van het 5e regiment inf. is beiast met het toezicht op de tentenkampen ge durende de fortmanoeuvres aan de Lek. De afdeeling Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficie ren houdt Dinsdag 7 Juni a.s. een ledenvergadering in de Arend. Programma van het concert, te geven Zondag 5 Juni a.s. op het terras van Amicitia door de stafmuziek van iket 5de regiment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1 Feurig Blut, Marsch, Vollstedt. 2 Concert ouverture, Kalliwoda. 3 Alesia Walzer, a. d. operette „Die Puppe" Audran. 4 Potpourri from Italian Opera's, Kappey. 5 Ouverture Phèdre, Massenet. 6 Schneewittchen, Fantaisie-Stück Bendel. 7 Albumblat- terSchlummerlied, Schumann-Bikkers. 8 Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra L'Africains, Meyerbeer. Op den openbaren weg zyn ge vonden en op het bureau van politie gedej oneerd een autosluier en een kap van een fief scape. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 7 Juni. Vergadering afd. Amersfoort v. d. Kon. Ned. Bond van Oud-Onder off. in „de Arend", ten half negen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Amersfoort, 1 Juni '10. Mijnheer de Redacteur Op de redactioneele plaats in uw nummer van heden vind ik in de „Nabetrachting" een uitdrukking, die ik om onze en uwe eer wensch te markeeren. Schrijver S. dan laat ons lezen „Er is één party, die over dit gedoe vreugde zal gevoelen. Geen beter mid del om de gelederen van de Soc. Dem. te versterken dan zulk negeeren vaD de belangen der minder bevoorrech ten." „Het dagelijksch bestuur (der ge meente) heeft propagandistische ge gevens verstrekt aan de S. D. A. P." Als wij s. d. nu eens de rollen zou den omkeeren en beweren, de leden Gerritsen en Rykens hebben hierom zoo gepleit voor het werkliedenregle ment en het zenden van afgevaardig den door de Gem. Werklieden naar hun congres te Rotterdam, omdat zij vreezen als aan rechtmatige eischen en verlangens niet toegegeven wordt nat zy, de werklieden, terecht komen by de S. D. A. P. en het is hun dus eigenlijk niet te doen om de voldoe ning der verlangens, maar het is by hen viees voor het Socialisme, dan zouden wij zeker onwaarachtig zyn en dezen leden onrecht aandoen. Deze beweegreden onderstelt een politiek op z'n smalst. Van hetzelfde gehalte zou onze vreugde zijn, als er vreugde zou zijn, omdat maar telkens de totstandkoming van het werkliedenreglement wordt verschoven of omdat de zelfstandige actie der vakvereenigiDg wordt belem merd door haar te dwarsboomen. Het feit, dat de werklieden gevoe en, dat hun rechtspositie op losse schroeveD staat zonder werkliedenreglement, en daarom telkens door het houden van vergaderingen en adresseeren aan den Raad blyk geven, niet meer in dofle berusting te verkeeren, maar zelf respect en eigenwaarde gaan bezitten, dat verheugt ons wel, daarover ge voelen wy vreugde. Daarin immers ligt het bewys dat onzerzijds de pro paganda voor klasserecht en bewust zijn Diet vruchteloos is geweest. Dat dit klassebewustzijn noodwendig tot het inzicht zal voeren dat in handen van Plomp eo Sanders hun belaDgen niet veilig zyn, dat spreekt van zelf. S. heeft wel weinig notie van het socialisme, als hij meent, dat er vrucht baarder bodem zou zijn voor onze propaganda als de werklieden in dit geval in dienst der gemeente onder het stelsel van persoonlijk inzicht dn directies, ook misschien onderworpen aan allerlei invloeden en werken. Dat stelsel leidt tot bevoorrechting, oogeudienerij, onzelfstandigheid, doffe berusting der werklieden, met als gevolg waDgunst, afgunst, twee dracht tusschen de werklieden, een bodem waarin de groote, diep in 't moreele leven der maatschappij in grijpende beginselen der socialisten niet tot wasdom kunnen komen. Dat menscben als Sanders en Plomp tegen stand bieden aan den historischen ont wikkelingsgang is te danken aan vasthouden van oude beginselen. Hun geestesoog richt zich op 't ver leden het heden en de toekomst is voor hen een gesloten boek. Zeker, wy zullen de verwording der rechts beginselen brengen tot het bewustzijn der arbeiders, dit is onze historische taak dat dit tot gevolg moet hebben eigen klasse vertegenwoordiging in den raad spreekt vanzelf en dit za! ge schieden niet of zonder toegestane verbetering. Want ook elementen als Rijkens en Gerritsen gaan niet vrij uit in deze kwestie. Smeekbeden als van het lid R., een beroep op het medegevoel met het lot van minder bedeelden, de verontwaardiging van het lid G. tegenover zyn medeleden vertolken niet den historischen rechts grond van medezeggingsschap der proletarische klasse in het bedrijf. Alleen als zjj het gelijk recht tot onderhandelen over de arbeidsvoor waarden voor de arbeiders als on misbare factor in het productie-proces erkennen, dan eerst zal hun rbeid rijke vruchten drageD. Als zy onaf hankelijk van hun tegenwoordige positie sociaal-democraten zullen zyn geworden, den klassenstrijd erkennen en deze met de arbeiders willen voeren, dan eerst zal hun principieel verzet tegen de reactie van leden als Plomp en San ders tot zegen van onze klasse zijn. U geachte redacteur beleefd dankend, J. H. [Wy zijn niet in de gelegenheid ge weest, dit stuk aan den heer S. ter hand te stellen. Indien deze er op wil antwoorden, zal zulks eerst in een der volgende nommers kunnen geschieden. Red. Eeml.] HET ONGELUK BIJ COLMSCHATE. Inzake het ongeluk hij Colmschate, waarbij jhr. v. d. Brandeler gedood

De Eemlander | 1910 | | pagina 2