WEERBERICHT. Tberiuouietprstaud BUITENLAND. BUNNELL AND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 6 Juni 1910. Hoogste barometerstand 772.1 m.M. te Thorshavn, laagste 752.6 m.M. te Karlsruhe en München. Verwachting tot den avond van 5 Juni 1910. Meest matige N.-O.lijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Lichtbewolkt, droog warm weer. TemperatuurWarmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand to 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 88 Laagste hedennachtF. 6U Hedenmiddag 12 uurF. 79 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 6 Juni dos morgens 7 uur is 7U° F. nieuw tot het bewustzijn komen, hoe noodwendig voor den innerlijken vrede van het Rijk een krachtige afweer van het ultra-montane streven naar macht is." FRANKRIJK. We hebben eenige dagen geleden melding gemaakt van de schandelijke kinder-exploitatie van den beruchten abbé Santol. Te Louhans- is nu een blinde bedelaar gearresteerd, die een zwakken en slecht gekleeden jongen van 1'2 jaar op hoogst ergerlijke wyze mishandelde. Het kind verklaarde Etienne Clau dius Pelissier te heeten en te Albert- ville in Savoye geboren te zijn. Zijn vader had hem na den dood zijner moeder bij Santol geplaatst, die hem aan den blinden bedelaar toever trouwde tegen een maandelyksetrerbe- taling van 12 frcs. 50. De bedelaar nam de zorg voor kieeding en voe ding op zich. Het kind moest bedelen en werd onbarmhartig mishandeld, wanneer hij niet genoeg geld ophaalde. De zaak is in handen der justiLie. TURKIJE. In Constantinnpel maakt men zich ongerust over een hernieuwde roerig heid in Macedonië. Bulgaarsche benden duiken weer overal op en onruststo kers trekkeu door de Macedonisch- Bulgaarsche dorpen om de boereu tegen de regeering op te zetten. In Jong-Turksche kringen moet men ook ongerust zijn over de weigering van den Bulgaarschen Koning om den Turkschen troonopvolger te ontvangen en over de reis van den Bulgaarschen politicu Danef naar Griekenland. CHINA. Olschoon de beweging, die thans in China gaande is, meer tegen de re geering is gericht dan tegen de vreem delingen, bestaat er voor deze toch alle reden tot ongerustheid, daar bij revolutionnaire woelingen in China de buitenlanders steeds het gelag moeten betalen. De opstanden, waarvan China zoo dikwijls het tooneel is, worden ge meenlijk op touw gezet door geheime genootschappen, die allen onderling voeling houden en te zamen een uit gebreide organisatie vormen. Ieder dezer genootschappen, ofschoon een afzonderlijken naam dragend, is door geheimzinnige handen verbonden met een centrale organisatie, in het Hemel- sche Rijk hekend onder den naam „Triad". Deze organisatie heeft hare ver takkingen door geheel China en zelfs te Hongkong, te Singapore en andere plaatsen in Azië. Naar men zegt, zijn millioenen Chineozen bjj haar aan gesloten. De leider van den „Triad", is naar men beweert, een zekere Sun Yat Sen, op wiens hoofd de Chineesche regeering een aanzienlijken prijs heeft gesteld. Maar desondanks reist Sun Yat Sen voortdurend het land rond, het gevaar van een inhechtenisneming trotseereDd. In China heeft men hem tot dusverre nog niet kunnen arre steeren, maar wat in het Hemelsche Rijk vooralsnog niet mogelijk bleek, was indertijd in Engeland bijna gelukt. In het jaar 1S96, zoo verhaalt de Daily Express, toen de revolutionnair te Londen vertoefde, hadden lands lieden hem met geweld voortgesleept tot oor de deur van de Britsche le gatie aldaar. Maar toen kwam een Londensch politie-agent tusschenbeide en morsten de ChiDeezen hunnen ge vangene weder vrijlaten. JAPAN. Uit Yokohama wordt aan de Daily Mail geseind, dat men daar ter stede een groote socialistische samenzwering op het spoor is gekomen. De samen zweerders hadden in een rijks-wapen fabriek bommen vervaardigd, naar men vermoedt om daarmede een aan slag te plegen op minister-president Katsoeia en de overige leden van het ministerie. De leiders, tot welke o.a. behoort Strusni Kotoku, een bekend schrijver, vroeger redacteur van den Yorenza, zyn in hechtenis genomen. Ook zün twee vrouwen gearresteerd en deze gedroegen zich bij hare arrestatie veel heftiger dan de mannen. Graaf Katsoera verheugt zich in de bijzondere haat der Japansche sociaal democraten, wegens zyn hardhandige wijze van optreden, di.- een scherp contrast vormt met die van zijn voor ganger markies Saionyi, wiens val dan ook het gevolg geweest schijnt te zijn van zijn al te meegaande hou ding. De ambtswoningen van graaf Kat soera en van de andere ministers wor den thans dag en nacht bewaakt. Het Ministerie en de tienurendag. Enkele bladen maakten melding van een gerucht, als zou de Minister Talma een voor ontwerp van een wetsvoorstel tot in voering van den 10-ureudag in den Ministerraad hebben gebracht, maar dat deze met groote meerderheid aan de indie ing van zulk een ontwerp goedkeuring had geweigerd. „Het Volk" deelt nu mede, geruch ten van geljjken aard te hebben ver nomen. Van eeü bepaald wetsontwerp was daarin echter geen sprakehet betrof nog slechts een plan, en boven dien was de bedoeling volstrekt niet geweest een algemeene tienurenwet in te dienen. Het blad steekt onbarmhartig den draak met den heer Talma, die, na zoo lang tegengesparteld te hebben, zich eindelijk iets vaD zjjn democra tisch verleden herinnert, maar, nau welijks daarmede gereed, bemerkt dat bij daarvoor aan het verkeerde kan toor is bij het kabinet, waarin hij zitting heeft. ENQUÊTE EN EERERAAD. Men schrijtt aan het Vaderland Het in de Standaard gepubliceerd schrijven van den heer Lehmann, la ter door Land en Volk gecommenta rieerd, illustreert op duidelijke en on gezochte wijze het groote onderscheid tusschen een enquête en een eereraad. By het tegenover de Lehmannbewys- stukken sceptisch gestemde deel van 't publiek zal de vraag rijzen welke datum, 16 Mei 1904, 1905, of..... nog later authentiek is. Was nu door een beëedigde verklaring de juiste datum vastgesteld dan was daarmede de quaestie opgelost, doch bij het ont breken van zulk een verklaring voor den eereraad valt het te vreezen dat alleen vrees voor de strafwet de open lijke vraag zal terughouden welke be- teekenis aan dit schrijven mag wor den toegekend. EEN ADVIES TOT ONTBINDING DER COALITIE. Ds. A. G. H. Van Hoogenhuyze, predikant hij de Ned. Herv. Gemeente te Doorn, geeft in „De Vaderlander" zijn meening over het enquète-debat en naar aanleiding daarvan oen advies aan de Chr. Hist, partij (waartoe hy zelf behoort) om de coalitie te verlaten. Vooropstellend, dat de Cbr.-Histo- riscben na de liberalen en socialisten het scherpst de houding en de hande lingen van dr. Kuyper hebben gelaakt, zet hij uiteen, hoe pijnlijk het voor het Christelijk deel van ons volk is geweest, mr. Troelstra, die van den godsdienst niets hebben moet, in de Kamer te zien staan als pleiter voor de waarheidnog pijnlijker hem te hooren brandmerken het Farizeïsme, datgene dus wat Jezus deed tegen de vromen van zyn tijd. Welnu, niets is er, dat het Ev ngeliezooveel kwaad doet, en dus niets waartegen zoo moet worden getuigd, als het Farizeïsme. Eenigen tijd geleden is er in ons blad steun gevraagd voor een meisje, een tuberculoze-lijderes, die naar een Sanatorium moest. De bij dragen vloeiden op verblijdende wijze. Het zal den menschlievenden gevers en geefsters zeker genoegen doen thans te vernemen, dat hun hulp heeft medegewerkt een menschenleven te behouden. Het meisje is verpleegd geworden in het Sanatorium te Put ten en zal deze inrichting tegen het midden dezer maand verlaten, volgens Dr. Middelburg hersteld. Er is nog een bedrag van f 56.50 en deze som zal ten nutte van het meisje worden aangewend, om haar, zoolang zij nog geen betrekking heeft, door den eersten moeilijken tijd heen te helpen. De Commissie zegt den vriendelij ken gevers en geefsters nogmaals har telijk dank. De door de schietvereeniging „Piet Cronjé" georganiseerde nationale schietwedstrijd te Ermelo ter gelegen heid van het tienjarig bestaan der vereeniging is thans geëindigd. Onder de pryswinners komen de volgende Amersfoortors voor. Korpswedstrijd nationaal max. 250 p. 4de prijs, schiet ver. „Wil- helmina" met 1S5 p. 7de prys, „Prins Hendrik" met 155 p. Vrije baan max. 90 p. 20ste prijs, J. C. Eek met 83 p. Vaste baanwedstrijd max. 60 p. Ie pr. H. H. J. v. d. Vlugt met 57 p.7e pr. D. van Buuren met 55 p. 10e pr. C. van Oorschot met 53 p. De heer D. van Buuren verwierf hierbij Jen tweeden rozenprys, na lo ting met den heer ten Bruggencate uit Assen, die den eersten kreeg. Korpswedstrijd, buks en cy linder max. 500 p. Ie prijs „Prins Hendrik" met 460 p.; 3e pr. „Voor Koningin en Vaderland" met 457 p.; 4de pr. „Wilhelmina" met 455 p. Hoogste korpsschutter de heer R. J. van Eimeren met 99 p. Vrijebaanwedstryd buks en cylinder max. 300 p. Ie pr., R. J. van Eimeren met 297 p.7e prys, R. Meijer, met 293 p. 9e prijs, R. J. van Ruyven met 292 p. 10e pr. J. W. van Eist met 292 p.13e prijs, H. H. J. v. d. Vlugt met 291 p.17e prijs, A. Wildeman met 290 p., 18e pr. D. van Buuren met 289 p. Hoogste schutter gedurende de eerste 3 schietdagen, R. J. van Eimeren met 4S9 punten en gedurende de laatste 3 schietdagen eveneens R. J. van Eimeren met 490 punten. Vrye baanwedstrijd marga- geweer max. 60 punten le prys, L. Th. van Zwol met 59 p.2e prys, R. J. van Eimeren met 59 p.7e prijs, M. van Hoogevest met 58 p. 10e prijs, L. B. J. Serré met 57 p.13e pr. F. Ruitenberg met 56 p.26e pr. M. A. van Bemmel met 55 p.; 35e pr. B. Schooleman met 52 p. Bjj de muziek is gisterenavond door de politie een gesignaleerde aan gehouden, die nog 16 dagen hechtenis te goed had. Hy is hedenmorgen naar Utrecht overgebracht ten einde zijn straf te ondergaan. Bij den gisteren gehouden Scherm- wedstryd, uitgeschreven door den Kon. off. SchermboDd in de gymnastiezaal van de infanterie kazerne alhier werd de wisselbeker behaald door luit. H. J. van der Grinten. Medailles werden gewonnen door luit. J. Doorman van de veld-art. te Utrecht en luit. G. van Rossem van het reg. grenadiers en jagers. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 25 Mei tot en met 31 Mei 1910. GEVESTIGD. Elisabeth Egberdina Schlette, van Katwijk naar Regentesselaan 6. Simon Schagen, van Amsterdam naar Leus- derweg 142. Jan Willem de Jong, van Vlissingen naar Utr.weg 81. Elisabeth Merrelaar, van Amsterdam naar Kampstr. 19. Lena Volp, van Blaricum naar Davidsh. 1. Freerk Fokko Fransen, van Nijmegen naar Koninginnel. 5. Hendrika Elisabeth Duijker, van Amster dam naar idem. Nelletje Coster, van Nijkerk naar idem. Jansje Boon, van Utrecht naar Veldstr. 7. Arnoldus van Druten, van Vlaardingen n. Utr.weg 26. Adriaan van Lunteren, van Zeist naar Aldeg.str. 44. Jacoba Heniger, van Rottordam naar Utr. weg 17. Jannigje van Elteron, van Utrecht naar Wijersstr. 4. Sibrechta Carolina Magdalena Pool, van 'sHage naar Aruh.weg 5. Gozina Christina Spruijt wed. Krijihe, van 's Hage naar Utr.weg 4. Jhr. Anton Willem den Beer Poortugaal, van 's Hage naar Utr.weg 4. Josine Imillie don Beer Poortugaal, van Lausanne Chailly naar Utr.weg 4. Johan Philip Cronau, van Bussum naar Soesterweg 327. Thomas Theophiel Tropbon Calon, van Delft naar Tuinstr. 16. Wouter Buis, van Assen naar Hehestr. 74. Magdalena Catharina Jacoba Hackenberg, van 'sHage naar H. v. Viaudenstraat 29. Johannes Jacobus Koop, van Amsterdam naar Laugegr. 26. Christina Johanna de Gruijter, echtgeD. van Edward van Veen, van Amsterdam naar Arnh.weg 188. Pieter Sjabbes, van Amsterdam naar Pun tenburgerlaan 2a. Wilhelmina Hendrika Mentink, van Hen gelo 1G] naar Zuidsingol 44. Jobanna Maria Groenewegen, van Vlaar dingen naar Zuidsingel 44. Cornelia Wilhelmina Huiden, van Purme- reud naar Zuidsingel 44. Maria Antonia Reuverkamp, van Zwoller- kerspel naar Zuidsingel 44. JohaDna Geertruida Kamphuis, van Goor naar Zuidsinget 44. Maria Overmars, van Wijhe naar Zuid singel 44. Jobanna Carolina Hemmelder, van Arnhem naar Zuidsingel 44. Catharina Elizabeth Maria van Balen, van Bussum naar Zuidsingel 44. Stoffelioa van Veen, van Zeist naar Mon nikenpad 72. Johanna Berendina Kerkhoff, van Baarn naar Arnh.weg 186. Reinder Jan van dor Veen, van Wedde naar Nieuwstr. 28. Otto Friedrich Fölkel, van Baarn naar P. Pijperstr. 35.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2