D. Gerritsen Dr. A. J. A. Thomas IflLTrompv.Holst Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 131. WOENSDAG 8 JUNI 1910. 7e JAARGANG Verkiezing Provineiale Staten. FEUILLETON. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Cr. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Atzouderlijke nummers fO.C5. - - -'AV PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. i. Als wij de meeniug waren toege- gedaao van sommige vrijzinnigen, die beweren, dat het toch onbegonnen werk is, om van vrijzinnige zijde een stembusstrijd aan te gaan by de ver kiezing voor de Provinciale Staten in het district Amersfoort, wjj zouden de pen niet opvatten om de kiezers voor de stemming op Vrijdag 17 Juni op te wekken. Er zijn districten geweest, die er veel zwarter uitzagen dan dit district en later toch vrijzinnig zijn geworden. Het zijn juist die zoogenaamde twij felaars aan een overwinning, die ons enorm veel Dadeel bezorgen, want in hun moedeloosheid, in hun wanhoop aan de overwinning, gaan ze dan ook hun kiezersplicht niet vervullen en bezorgen zoo, al te gemakkelijk, de triomf aan de tegenpartij. En ten slotte, elke stem op de vrij zinnige candidaten uitgebracht, heeft voor de vrijzinnige gedachte zedelijke waarde. Er zijn er, die. zeggen indien ook gij den godsdienst niet in dezen, ove rigens weinig goddelijken strijd be trekken kunt, zooals de clericale lei ders dit met succes doen, dan komt ge er nooit I Het kan zjjn, dat men gelijk heeft en nochtans doen wij niet mee, aan wat wij heiligschennis achten, wie ze ook pleegt, overtuigd als wij zijn, dat werkelijk vrome kiezers op den duur de oogen zullen opengaan, als zij zien hoe de partjj- genooten der coalitie onderling, hoe wel één in hun nederige bewering, dat alleen bij hen de ware uitlegging van Gods wil te vinden is, jammer lijk verdeeld zijn in de opvatting van Naar het Duitsch DOOR PAUL HENK ES. 2) Juist, edelachtbare. De ambtenaar knikte met het hoofd. Zijn de woonkamers in het sous- terrein of op de eerste verdieping ge legen. Boven. Hier beneden zijn maar enkele leegstaande kamers, die ech ter bijna nooit door de familie ge bruikt zjjn. Breng ons dan naar boven 1 De dienaar snelde, gevolgd door de gerechtelijke commissie, over de met een looper belegde trap naar boven. Op het eerste plateau der trap stond hen een tamelijk oude vrouw met beschreid gelaat op te wachten. Onder het voorbijloopen keek de rechter van instructie haar scherp aan. Is u de keukenmeid? vroeg hij. wat op politiek gebied de wil Gods zou zijn. Neen de godsdienst kan en moet buiten dezen strijd blijven. De politiek echter, dat is iets an ders. Wenschelijker zou het zijn, als men bij de voorbereiding van de ver kiezingen voor de Provinciale Staten 's lands belang voor een oogenblik kon laten rusten, tegelijk met de politieke richting van de te stellen candidaten. Maar dit kan nu eenmaal niet, om dat in de gegeven omstandigheden er in de eerste plaats op moet wor den gelet, dat het de Provinciale Staten zijn, die de leden der Eerste Kamer kiezen. Het gaat niet alleen om de behartiging van provinciale belangen, maar ook om de samen stelling van de Eerste Earner en daarom dient er voor gezorgd te wor den, dat er vrijzinnige candidaten in de Provinciale Staten worden geko zen. Wij hebben thans een tweede Kamer, die in overgroote meerder heid clericaal is. Van deze zijn dus wetten te verwachten, die, zooals een Tariefwet bij v., den landbouwers in het bijzonder, nadeel zouden berok kenen. Heeft men dus een vrijzinnige Eerste Kamer, dan zal deze kunnen verhinderen, dat nadeelige wetten en wetten die niet passen in het kader der geleidelijke vooruitgang, in het Staatsblad verschijnen. Toen er onder het kabinet-Kuyper een vrijzinnige Eerste Kamer was, tegenover een clericale Tweede, schreef de Standaard „dat de kiezers bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten hadden te zorgen, dat het Kabinet niet door de Eerste Kamer kan worden belemmerd in zijn vlucht." Om u te dienen. Is er nog meer dienstpersoneel in huis? Neen. De rechter van instructie knikte en zette zijn weg voort. Boven aan de trap bleef hij weer staan. Het trappenhuis kwam uit op een klein, eenvoudig gestoffeerd portaal met één vens ter. Aan de rechterhand was een door een portière half ver borgen deur. Daar tegenover strekte zich een lange van bovenlicht voorzie ne gang uit, waarop aan beide kan ten deuren uitkwamen. Wij zijn in de voorkamer, hel derde de dienaar fluisterend op. Hier aan den rechterkant is de slaap kamer van mijn waarden heer gele gen. De blik van den ambtenaar viel op den naast de deur iD militaire hou ding staanden politiedienaar. Is het lijk in dit vertrek vroeg hij den politieman. Om u te dienen, edelachtbare. Maak de deur open Dadelijk daarop ging de rechter van instructie, weer gevolgd door de overige heeren, een tamelijk groot, donker vertrek binnen. Van het standpunt der clericalen was dat toen zeer juist gezien en men kan het van dien kant dus nu allerminst kwalijk nemen als thaus van de vrijzinnige kiezers wordt ge vergd, met het oog op latere Eerste- Kamerverkiezingen, dat zij hun stem uitbrengen op de candidaten der vrij zinnigen. Er staan, zooals wij reeds zeiden, geen godsdienstige belangen bij deze verkiezingen op het spel. Het zijn eenvoudig wereldsche, de meest ma- terieele belangen van de streek, waar in wij wonen en arbeiden, waarvan sprake is. En deze belangen zijn bet inzon derheid, die betrokken zyn bij de keuze van hen, die ons in het college van Provinciale Staten vertegenwoor digen. Zijn er zaken betreffende landbouw, veeteelt, trams en andere middelen van vervoer, waarbij de provincie Utrecht betrokken is, het zijn de Prov. Staten, aan wie veelal de be slissing is. Over voorschotten of sub sidién aan gemeenten wordt door dat college geoordeeld. Hebben de ge meenten buitengewoon subsidie van het Rijk voor het onderwijs noodig, het is het dagelijksch bestuur der Provincie, het college van Gedepu teerde Staten, dat zijn advies ervoor of er tegen uitbrengt. Is er sprake van wegsverbetering of van een pol- derbelang, het komt bij de Provinciale Staten terecht. Wat volgt hieruit? Dit, dat men in de allereerste plaats er op dieDt te letten, mannen te kie zen, die van de toestanden, van alles wat op onze provincie betrek king heeft, volkomen op de hoogte zijn. Nauwer volgt hieruit weder, dat in in elk district mannen worden geko zen, die in zulk een kleiner gedeelte Een bedompe lucht van scherpe medicamenten kwam hen uit deze ruimte geven. In het in de kamer heerschende schemerlicht was maar onduidelijk het met het hoofdeinde naar den wand staande bed te zien, waarover dwars een onbeweeglijk uitgestrekt liggende gestalte was waar te ne men. Trek de gordijnen eens weg en maak een raam open I zei de be ambte tot den politieagent. Dadelijk daarop stroomde het hel dere zonlicht het vertrok binnen, waardoor nu duidelijk te zien was, dat daar het levenloos omhulsel van een grijsaard op het bed lag uitge strekt. Ook zonder het in de borst stekende dolkmes zou men dadelijk hebben kunnen opmerken, dat hier een misdaad was begaan. Het bleeke, verwelkte, perkament achtige aangezicht had een angst wekkende uitdrukking. De oogen wa ren half geopend en schenen nog in den dood de b.nnentredenen met verglaasden blik aan te kijken. Nog waren de lippen als om te schreeuwen geopend. Onwillekeurig meende men nog den laatsten wegstervenden klank, die der provincie leven en arbeiden en dus tot in de kleinste bijzonderheden met de belangen van dit district ver trouwd zijn die elk practised belang der streek kennen en hunne mede leden uit andere deelen der provincie kunnen voorlichten en hen omtrent het nut en het rechtvaardige van eventueele aanvragen bij de provincie kunnen overtuigen. Zulke mannen zjjn onze candidaten, de heeren lid van den Gemeenteraad van A'foort oud-wethouder van Baarn EN lid van den Gemeenteraad van A'foort. DE PAUS EN DE PROTESTANTEN. De scheldparty van den Paus tegen de helden van het Protestantisme heeft niet alleen in Protestantsche kringen verontwaardiging gewekt. Ook uit het Roomsch Katholieke kamp komen aldoor nieuwe stemmen van ontevredenheid over de ency cliek. Zeer opmerkelijk is een be schouwing, die aan de Schwabische Merkur uit de R. Katholieke akade- mie-kringen te Tubingen is ingezon den. De schrijver noemt den scherpen hem ontsnapt was, te moeten hooren- De sterk krom getrokken, verkleum de vingers, die nu nog het verkreu kelde hoofdkussen krampachtig sche nen vast te houden, wezen op een bef- tigen stryd tusschen den moordenaar en zijn slachtoffer, die aan de mis daad moest zijn voorafgegaan. Een groote donkere bloedvlek was op het kleedje voor het bed zichtbaar en ook de sneeuwwitte, linnen lakens waren hier en daar met bloed bezoe deld. De tweede der heeren ging nu even eens dicht bij het bed staan. Hij be tastte het lijk onderzoekend, trok de oogleden wat in de hoogte en keerde zich toen naar den rechter van in structie om. Het ljjk is algeheel verstijfd, zei hjj, zjjn horloge te voorschijn ha lend. De moord kan op zyn laatst om één uur vanmorgen geschied zijn. De dood is ongetwijfeld door dit dolk mes, dat het hart doorboord heeft veroorz lakt. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1