WEERBERICHT. Thermomet°rstand binnenland. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 8 Juni 1910. Hoogste barometerstand 770.1 ra.M. te Dunrossness, laagste 759.2 m.M. te Hapa- randa. Verwachting tot den avond van 9 Juni 1910. Zwakke tot matige wind uit O.-liike rich tingen. Gesteldheid van de luchtWaarschijnlijk plaatselijke onweersbuien, overigens lioht- bewolkt. TemporatuurDroog warm weer. Barometerstand te AMERSFOORT. 768 in M. Vorige stand ie 12 uur 763 m.M. te Aincraloort. Hoogste gisterenF. 84 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 78 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 6 Juni des morgens 7 uur is 72u F. aanval van den paus onnoodig, lief deloos, onrechtvaardig, op verschil lende punten ook onhistorisch en onwaar. Het is onwaar, zegt hij, dat het alleen een hoovaardige en rebel- sche, aatdsche en den buik dienende strooming is geweest, die de hervor mers tot hun verzet heeft gedreven. „Weet men in Rome niets van de nameloos droevige dagen en daden van het pausdom kort voor de Her vorming? Niels van het lage peil van de godsdienstigheid en zedelyk- heid in Rome en in Italië, dien de jezuiët Taccht Vonturini in zijn boek „Stato della religione in Italia alia meta del secoio XVI" (Rome 19US) met de stukken beschreven heelt? Niets van de toestanden die bij Schnndiin in de „bisschoppelijke dioce sane verslagen" uit Oostenrijk en Zuid- Liuitschland op grond van authentieke bescheiden aan het licht gebracht zyn Welk een kinderlijke onkunde spreekt uit. zulk een geschiedemsphi- losophiel En wat den aardschen, den buik dienenden zin van de hervor meis, wat hun zedelijke teugelloosheid betreft, zou ik alleen maar willen vragen Was het ook niet de God des buiks, dien de bekende paus liet dienen, die toestond dat in de zalen van het Vatikaan naakte dansen ge houden worden?" De schrijver zegt, dat het een katholiek zeer doet op deze dingen de aandacht te moeten vestigen. „Maar waar de waarheid zoo hemeltergend geschonden, de ge reebtigheid zoo openlijk tekort wordt gedaan als in de ongelukkige Bor- romaeus-encycliek van Pius X, kan men niet meer zwijgen." Hij eindigt aldus„Onze protestantsche mede burgers moeten zien en begrijpen, dat wy in hunne verontwaardiging dee- len. Indien de katholieke pers geen ander antwoord op de encycliek vindt dan kinderlijke tegenverwijten, dan is hare gaandeweg betreurenswaar dige armoede van geest, hare weer- galooze slapheid en lafheid tegenover Rome en de bisschoppen volmaakt. De bisschoppen van Duitschland zul len zich wel niet roeren en in Rome vertoogen houden. Het zou in elk ge val de eerste maal zfjn. Maar een ding kan Rome tot bezinning bren gen wanneer de Duitsche regeering in den Rijksdag dergelijke pauselijke woorden met allen jnadruk en aan vaarding van de gevolgen wraakt." DE ENGELSCHE POLITIEK. Het Engelsche politieke spel, waar in Koning Edwaiif's dood een onver wachte pauze heeft gebracht, gaat weer beginnen. Heden komt het par lement bijeen. Of er een gewichtige regeeringsverklaring zal komen betief- fende den conslitutioneelen strijd tusschen beide Huizen van het par lement? Men zou het vermoeden. Wanueer een liberaal blad als de Daily News mededeelt dat de reegee- ring over een verzoening denkt, dan moet het wel waar wezen, maar het zal zeker velen in het liberale kamp ten zeerste teleurstellen. Men had den strijd met de Lords nu eenmaal aan vaard, men had er moeite, zorg, de el lende van algemeene verkiezingen voor over gehad. En nu wordt de strijd geslaakt. Waarom? Omdat Koning Êdward gestorven is. Men wil den nieuweu Koning niet zoo dadelyk voor een zoo moeilijke belissing plaatsen. Dat is zeer zeker heel kiescli gedacht. Maar men kan niet weten of er zich spoedig weer een gunstige gelegenheid vooidoet om met de Lords af te reke nen. Daarom zullen vele libeialen het besluit betreuren Het werk dat het parlement aller eerst zal hebben te verrichten bestaat in de begrooting van 19101911, die reeds lang klaar ligt en hoog r.oodig behandeld moet worden; de benoemiug van een commissie voor het opmaken van 's Konings civiele lyst en het ont werpen vau eenige veranderingen in den aanvaardingseed, om de Katho lieken niet te grieven ten slotte een wet op het regentschap, voor 't geval Koning George mocht overlyden voor de meerderjarigheid van den Prins van Wales. Arbeidsbeurs. B. en W. van Hilversum stellen om financieele redenen den raad voor, niet tot op richting van een arbeidsbeurs te be sluiten en de genomen proef met 1 Jauuari 1911 te staken. De Ineenschakeling s- commissie. V erschenen is het rapport der Commissie van 21 Maart 1903 tot het voorbereiden van voor stellen aau de Regeeriug tot reorga nisatie van lager, middelbaar en hoo- ger onderwys. Vyl wetten acht de commissie noo- dig om de gebreken weg te hemen aan ons onderwijs klevende, en dit geheel te reorganiseeren. Voor het lager en het hooger onderwijs acht zij wetswijziging voldoende, maai geheel nieuwe wetteu worden h. i. vereischt voor het middelbaar onder wijs, het voorbereidend hooger onder wijs en 'net vakonderwijs. Het lager onderwijs zal voortaan iu vieren worden gesplitst„gewoon" lager, gespecialiseerd (voor blinden, zwakzinnigen enz.), voortgezet- en uitgebreid lager. De mogelijkheid wordt geschapen van een cursus Fransch, daar waar geen V. L. O. te genieten zal zijn, en voorts wordt de bemoeiing met getuigschiiften, be vordering van 't schoolbezoek enz. uitgebreid. Voor het vakonderwijs moet een geheel nieuwe regeling getroffen wor den. Er zal lager en middelbaar vakon derwijs zijn, toegankelijk resp. voor hen die gewoon lager of middelbaar of gelijk te stellen onderwijs hebben genotende uitvoerige indeeling schrijft voor, aan welke scholen L. of M. vakonderwijs gegeven zal wor den bijv.: ambachts- etc. onderwijs aan dagscholen (ambachtssch., nijver- heidssch.) en aan avondscholen (voor amb., nijverheid, nijverheidskunst, teekenscholen). De akten van be kwaamheid worden vastgesteld slechts een voor elk der twee soor ten, maar id onderdeeler te splitsen. 't Belangrijkste wellicht van het rapport bestaat in de hervorming van het tegenwoordige middelbaar onderwijs. De nieuwe wet zal daaruit wegnemen al wat vakonderwijs be treft, en het M. O. voor meisjes re gelen. De H. B. S., 5-j. c. gaat naar het Voorbereidend H. Ond. overde 3-j. c. wordt sterk gewijzigd. Het M. O. zal voortaan geheel van karakter veranderen, niet meer voorbereiden tot wetenschappelijke opleiding, en worden „bet algemeen vormend onderwys voor den middenstand". Voor jongens en meisjes gezamen lijk komt dan een 3-j. cursus, met de bestaande vakken except staat huishoudkunde. Voor meisjes wordt de cursus 3- of fi-jarig. De commissie prijst krachtig hare opvatting aan, dat de voorbereiding tot het M. en die tot het II. O. moet geschieden op den grondslag van het uitgebreid lager onderwys. Wat het gereorganiseerde M. O. inboet, gaat over naar „Voorbereidend II. O.". Bij het schema ontmoet men voor de Dieuwe instellingen den naam „lyceum". De opvatting der commissie is, dat alleen het wetenschappelijke, waarop de praetyk zich grondt en dat met de practijk voeling moet houden, de basis van het hooger onderwys behoort te vormen. Niet in de eerste plaats voor bereiding tot een ambt of betrekking kome dus hier in aanmerking. Ook de scholen voor beoefening der vrye kunsten hehooren bij het fl. O. Het Lyceum dan, dat zal voorberei den tot hoogeschool, academie en uni versiteit, en dat beschouwd kan worden a!s samensmelting van gym nasium en H. B. S. vijfjarig zal een cursus van zes jaren hebben. Een eerste deel omvat twee jaren, met ge lijk onderwijs voor alle leerlingen talen zonder Engelsch maar raèt Latijn, wiskunde, biologie, geschiedenis en aardiijkskuude, ook teekenen en gym nastiek. Daarna splitsing in afdeelin- gen A, B en C. By afdeeling B. is Grieksch uitgezonderd, bij C zoowel Latijn als Grieksch, maar mechanica en lynteekenen worden bygevoegd. Overigens nagenoeg de vakken der te- henwoordige II. B. S. Afd. A. leidt op voor de faculteiten der theologie, letteren en rechtsge leerdheid, B. voor geneeskunde, wis- en natuurkunde en rechten voorts tot de Technische Hoogeschool (voor waardelijk) C. voor de Technische Hoogeschool. Het eindexamen wordt door de leeraien der school afgenomen, ten overstaan van gecommitteerden. Een „staatsexamen" blijft behouden, en bij uitzondering kan de minister op voordracht der faculteit aan 25-jarigen dispensatie van het examen verlee- nen. Opmerking verdient, dat voortaan de leeraars aan een lyceum voor hun henoemiug blykeu moeten geven van voldoende ook praetische bekwaamheid uit een paedagogisch oogpunt. Bij de herziening der wet op het Hooger ouderwijs wordt onderscheid gemaakt tusschen hoogescholen, aca demiën en universiteiten. Van rykswege zal ook H. O. in den landbouw en de veeartsenijkunde en zoo noodig in de handelswetenschap pen gegeven worden. Alleen in haar schema geeft de commissie ook aau het ryks II. O. in de beeldende kun sten ec in de toonkunst; deze onder werpen worden niet nader uitgewerkt. In elke faculteit wordt slechts één doctoraat verkrijgbaar gesteld. Aan het catididaatsexamen wordt geen be voegdheid verbonden promotie wordt daarentegen niet vereischt voor het bekleeden van ambten en betrekkin gen. De Cand''daten lijsten voor de verkiezing voor de Prov. Staten, be vattende de namen van de heeren D. Gerritsen, Dr. A. J. A. Thomas en A. M. Tromp van Holst zijn geteekend door de volgende kiezers E. Klasser, Dr. Ph. H. Peyrot, M. de Pool, A. J. Krieger, B. D. Best, van der Horst Bruyn, H. van Esveld R.z., L. van Wijngaarden, A. M. Kerk- kamp, Busquet, W. A. v. d. Boven- kamp, S. P. Visser, J. H. van Drooge, G. Bolkestein, Rolandus Hagedoorn, M. Willemstijn, Wijnand Wolff, baron van Boecop, J. W. von Ileuning, H. W. van Esveld, D. H. Goossen, W. F. Ruempol, C. M. Cremer, J. H. Sar, J. van Crewel, A. A. Heisterkamp, II. W. Klerk de Reus, Dr. A. Smit, baron Lewe van Middelstum, M. Klas ser, Dr. P. K. Lulofs, G. J. Buys, W. II. Kam, F. M. van Veen, J. Klasser, Mr. P. L. Baudet, Leverland, I. Gos- schalk, C. Prins, A. F. Sutherland, J. J. Heerma van Voss, J. v. d. Plank, B. Bomas, D. Gonggrijp, de Haas, B. Jasitik, Rost, Louman, I. M. J. Hoog, Schallenberg, M. Kamerling, Ritman, Rijkens, Joh. II. v. d. Meiden, J. J. van der Eist, B. v. d. Meiden, A. Stöcker, Melchior, W. Drentb, G. W. Zweers J.Az., A. v. d. Kuilen, W. A. Hollertt, H. Smit, R. Smit, J. Heere, J. Pouwen, P. C. H. Briët, J. J. Nagelhout, I. J Cohen, A. Klasser, J. A. Schoterman, W. G. J. Schoter- man, S. J. Cohen, M. C. Houtman, W. C. Oosterman, J. W. Radersma, J. N. van den Bosch, J. W. van den Heul, A. C. R. O. Leinweber, H. Braat, A. G. C. Baert, B. A. van Ruyven, R. J. van Ruyven, F. A. W. Volraer, C. F. Volmer, W. Groenhuysen, S. J. van Duinen, J. G. Wille, C. Pot, J. Schuilenburg, te Amersfoort. W. Heybroek Jr., M. Korthals Al- tes, J. C. Horsman, G. B. van Beek, P. Jucliter, M. J. P. F. Kosters, Mr. H. J. Kist, H. Faassen Jr., H. van Sitter, Ferd. J. C. van der Veen, J. Dekker Gz., W. van den Brink, G. Appeldoorn, B. Valk. J. L. van Oost veen, G. Kuyken, D. van Hagen, W. F. Donatli, H. A. Staderman Jr., T. Pluim, J. F. van de Ven, A. Horsman Jr., J. Cramer, Jac. G. Veldhuizen, te Baarn. H. v. d. Knoop, W. Derksen, C. Geertsma, P. Keete, S. van Kolfscho ten, S. Terpstra, P. van Veenschoten, J. van Veenschoten, J. E. de Vries, H. Fliek, II. van Beek, S. v. d. Wei den, P. Knoppers, Th. de Neling, F. Veenendaal, B. Duinsbergen, G. Ver- steegh, J. M. Broekhuizen G. deKruyff, G. van Donkelaar, J. Pothoven Az., K. van de Munt, G. de Kruyff Fz., J. Boerhaven, C. Spenburg, A. A. Ver burg, K. Termaaten, G. v. d. Lage- maat, Ch. G. van Malkenhorst, H. Renes, G. B. Hey, R. Ederveen, H. de Neeling, G. I-Iey Gz H. van Reenen, O. van Dorth, E. Knoppers, A. Velt- huizen, N. W. Geertsma, te Leusden. Door den boekhandel van den heer G. C. Veenendaal is uitgegeven eeu plattegrond van Amersfoort en naaste omgeving, waarop ook voor komen de straten uit het uitbreidings plan De duidelijke kaart, bewerkt door den heer J. van der Lijke, ar chitect alhier, voorziet iu een behoefte en zal zeker haar weg wel vinden. Tydens het onweer gisterenavond sloeg de bliksem in den schoorsteen van de bakkerij van den heer H. van Nimwegen aan den Soesterweg, zon der evenwel brand te veroorzaken. De schoorsteen werd totaal verbrijzeld, niemand bekwam echtei eenig letsel. De Commissaris der Koningin van onze proviucie bracht heden een bezoek aan Amersfoort. Tal van auto riteiten, afgevaardigden van verschil lende corporatie's en particulieren maakten hun opwachting, waarna Z. H. E. G. het gasthuis bezocht. Tijdens het hevige onweer, dat zich hed nmiddag boven onze gemeente ontlastte, waren de riolen niet in staat het overvloedig neerstroomende hemelwater te verzwelgen. Verschil lende straten stondeu blank, zoo was de Aldegondestraat éénjstroom, terwijl Beekenst.laan en Bisschopsweg geheel onder stonden. Iu de Korte Beekstraat spoelde bjj de brug een stuk straat weg.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2