D. Gerritsen Dr. A. J. A. Thomas AJ. Tromp v.Holst Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 135. MAANDAG 13 .JUNI 1910. 7e JAARGANG Verkiezing Provineiale Staten. FEUILLETON. BUITENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur XL. G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. ISt PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederon regel meer 10.08. Buiton hot Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnoment belangrijke korting.) Tot plaatsing van advortentiën en reclamos van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend"' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. li. Wy hebben in ons vorig artikel ge zegd, dat van de clericalen wetten zijn te verwachten, die, zooals een Tarief- wet, den landbouwers groot nadeel zouden berokkenen. Drukkend zal het worden voorden landbouwstand, als men in plaats van eene versterking van directe belas tingen, eene verhooging van het ta rief van invoerrechten wil, zooals de clericalen. Een practisch landbouwer, de heer K. de Boer, heeft de gevaren voor den Landbouw in ons land van eene protectionistische politiek destijds dui delijk uiteen gezet. Ons volk verdeelt op merkwaardige regelmatige wijze zjjn kapitaals en arbeidskracht over de twee groote be staansmiddelen zijn landbouw en zijn industrie. Onze zich matig uitbreidende indus trie en handel trekken een gedeelte van het bevolkings-excedent dat het platteland oplevert, naar zich toe, maar de zuigkracht is toch niet zoo groot, dat zij den landbouw van de noodige arbeidskracht berooft. Wel wordt er op het platteland eens ge klaagd, over gebrek aan arbeidskrach ten, maar daarover behoeft men zich niet te ongerust te maken. Onze land bouw zal de concurrentie van het be zit van de noodige arbeidskrachten moeten volhouden met een behoor lijken loonstandaard en dat kan hij met succes doen, zoolang hij daarbij niet staat tegenover een kunstmatig beschermde industrie. Wanneer een volk zijn arbeids krachten niet gelijkmatig verdeelt over zijn industrie en landbouw, maar een onevenredig groot deel daarvan Naar het Duitsch DOOK PAUL HENKES. 5) Misschien is hij toch gestruikeld, want de afdruk doet denken, dat hij met zjjn volle gewicht met de met bloed bevlekte hand tegen het tapijt is terecht gekomen. Het moet een heel kleine, fijn- gevormde hand geweest zijn, merk te de arts op, die intusschen ook na derbij gekomen was, de vingers tamelijk lang en puntig uitloopend vermoedelijk zat er een ring aan een zijner vingers. Juist, het is de linkerhand van den moordenaar 1 bevestigde de rechter van instructie. Wil u zoo goed zijn er precies de maat van op te nemen? zei hij tot den commis saris van politie. De commissaris boog en gaf dade lijk een agent order bij het spoor de besteedt aan de outwikkeling van een groot-industrie, op moderne leest ge schoeid, heeft Je landbouw het gelag te betalen en wordt deze in zijn ont wikkeling gestuit. Dit bewijzen zoo wel Engeland als Duitschland. Wat voor een gezonde, economische positie van de plattelandsbevolking noodig is, is niet een klein aantal groote boeren met een op sociaal ge bied daarvan ver verwijderd staande talrijke arbeidersbevolking, maar een zoo groot mogelijk aantal kleine, zelf standige bedrijven. En het klein bedrijf kan onmogelijk ontstaan in een land, waarin het heeft te strijden tegen een beschermende industrie, met de daaruit onvermijde lijk voortvloeiende bewoning van de noodige arbeidskrachten. Volgens een vroeger ingediende Tariefwet onder een clericale Regee- riug zouden de boeren 2| millioen hebben moeten bijdragen, zonder dat daarbij op de draagkracht der bevol king werd geletvolgens de plannen van een daarop gevolgde vrijzinnige Regeering kwam de landbouwende bevolking met 8 ton vrij. Men ziet het, dat de boeren er met een vrijzinnige Regeering beter af komen dan met ean clericale. Verstandig en in eigen belang zul len de landbouwers dus handelen als zij bij alle gelegenheden er toe meewer ken om een Tariefwet te verhinderen. Dat kunnen zij indirect door bij de komende verkiezingen hun stem uit te breugen op de vrijzinnige Candida- ten, de heeren lid van den Gemeenteraad van A'foort wacht te houden. Toen vervolgde de commissie haar weg. II. De gang eindigde in een muur kast. Vlak daarvoor was aan den rechterkant een deur. De agent van politie, die de gerech telijke commissie aan do voordeur beneden ontvangen had, liep vooraan en ontsloot de deur. Dit is het woonvertrek van freu le Dora v. Gerstenberg, antwoord de de dienaar op den vragenden blik van den rechter van instructie. De heeren gingen de tamelijk rui me, keurig gestoffeerde kamer bin nen. De gordijnen waren ook hier neergelaten. Een drukkend zwoele lucht heerschte in het vertrek. Weer gaf de rechter order het venster te openen. Toen wenddeu de blikken der bezoekers zich tot het onbe weeglijk op den grond uitgestrekte licbaam van een dame. Zij mocht zoo ongeveer tegen de veertig jaar gew.est zijn; haar ver vallen gezicht, dat ontelbare rimpels vertoonde, zou zeker bij haar leven al niet schoon te noemen geweest zijn, nu was het bepaald afschrikwek- oud-wethouder van Baaru EN lid van den Gemeenteraad van A'foort. FRANKRIJK. Op de Fransche spoorwegen dreigt een staking uit te bieken. Machinis ten en stokers vragen loonsverhoo- ging en b6tere arbeidsvoorwaarden. Zij wijzen op het feit, dat gedurende de laatste 15 jaar de eischen, door grootere snelheid der treinen enz., veel hooger zijn geworde i, terwijl de looneu dezelfde zijn gebleven. De be weging ging oorspronkelijk uit van de Compagnie du Nord, maar de sto kers en machinisten van andere maatschappijen hebben er zich bij aangesloten. Briand en Millerand hebben de af gevaardigden der betrokken vakver- eeniging ontvangen. Voorloopig heeft men het resultaat bereikt, dat de Parijzenaars heden met een gerust gemoed naar de groote wedrennen van Chantilly kunnen gaan. De Regeering heeft verder verte- genwoordig.rrs van de Nord ontvan gen en de afgevaaidigden Wilm(geü- nifeerd socialist) en Berteaux (radi caal) zullen in de Kamer een inter pellatie houden. Alle hoop op bijlegging van het conflict behoeft nog niet opgegeven te worden. Intusschen bereiden sto kers en machinisten zich geheel en staking voor. kend leelyk. Een uitdrukking van doodelijke ontsteltenis schenen de verstijfde trekken zelfs nu nog te openbaren, de slap neerhangende mondhoeken vertoonden zelfs nu nog een trek van doodsangst. De rechter van instructie beval het lijk op de sofa te leggen. Toen ging hij er met den commissaris van poli tie bij staan. De laaste nam de koude linker hand van de doede in de zijue. Toen liet hij een korten kreet hooren. Vreemd 1 Een smalle, sierlijke hand, de vingers lang en puntig 1 riep hij uit. Onderzoekend bekeek ook zijn su périeur de hand. Inderdaad, de gelijkenis met het spoor in de gang is niet te ontkennen. Ook is de ringvinger door een bree- deu, gouden band omsloten. Maai er is geen spoor van bloed aan de hand op te merken. De commissaris keek onderzoekend in de kamer rond. Zijn blik viel op een deur, die naar een belendend vertrek scheen te leiden. Een ingeving volgend, snelde hij daarheen en stiet haar ver open. Wil u als 't u blieft even hier komen, mynheer? verzocht by. RUSLAND. Finland is thans formeel by Rus land ingelijfd, dat wil zeggeu, dat een volk van hooge beschaving de prooi is geworden van een bestuurs- organisme, dat door onbeschrijfelijk laag staandeindividuën wordt gedragen. Toch is het niet onwaarschijnlijk, dat ook het Russische Rijk den in vloed zal ondergaan van deze drie millioen boogstbeschaafde menscheu, in het bezit van een Staatsregeling, dio het algemeen stemrecht voor man nen en vrouwen kent. De Finnen zullen moeilijker dan de Russen door pijnbank en galg in sla vernij zjjn te houden. Aan een volk, dat eenige geslach ten lang onder den adem der vrijheid heeft geleefd kan deze moeilijker wor den ontroofd, dan aan een volk, dat haar nog slechts als ideaal heeft leu ren kennen. Zoo is dus de kans niet uitgesloten, dat datgene, wat een ramp voor Fin land is, in de toekomst voor Rusland een zegen zal blijken. SPANJE. Uit Madrid wordt gemeld, dat een gevolg van het nieuwe besluit betref fende de niet-Katholieke eerediensten de oprichting zal zijn van een protes- tantsche kerk te Madrid. Toch zegt de „Heraldo* van Madrid „Van de zen maatregel tot do erkenning dei- ge wetensvrijheid als grondstelling van ons publièk recht, is nog een groote afstand. Daartoe behoort in do eerste plaats de gelijkstelling der eerediens ten en de afschaffing van het karak ter van het Katholieke geloof als staats godsdienst." Het bisschoppelijke blad „Universo" beperkt er zich toe den indruk door den maatregel gewekt, pijnlijk te noemen. Hier is de slaapkamer der doode, de waschkom is met bloederig water gevuld, blijkbaar heeft de moorde naar hier zyn handen gewasschen Zijn supérieur ging de aangrenzen de kamer biDnen en overtuigde zich van de waarheid der woorden van den commissaris. Het zou toch altijd een spoor zijn, meende hij peinzend. Neem toch nauwkeurig de maat van de lin kerhand der doode en vergelijk die met het spoor daarginds 1 De commissaris deed, wat hem ge- z gd was. Beide heeren gingen toen naar de gang terug. Zorgvuldig nam de commissaris de maat, maar hij hield heel spoedig hoofdschuddend op. Wij hebben ons vergist, myn heer, meende hij, de vingers van het spoo. zijn minstens één cen timeter langer, hoewel een zeldzame gelijkenis in den bouw van deze bei de handen niet valt te ontkennen. De rechter Alberti overtuigde zich, door nogmaals nauwkeurig na te meten, van de waarheid van deze be wering. Peinzend schudde hy toen met het hoofd. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1