WEERBERICHT. Thermouieterstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving Rechtzaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 13 Juui 1910. Hoogste barometerstand 769.7 m.M. te Coruna, laagste 752.7 m.M. to Nice. Verwachting tot den avond van 14 Juni 1910. Zwakke meest Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt, droog weer. TemporatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstaud hedeuiniddag te 12 uur 757 m M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 80 Langste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR vau het water op Maan dag 13 Juui dos morgeus 7 uur is G8° F. TURKIJE. De Turksche bevolking schijnt vol gens de laatste Reutertelegiammen steeds meer uiting te geven van baai- misnoegdheid over Griekenland en op verscheidene plaatsen, vooral in Klein- Azië, waar het fanatisme der Moham- medaansche bevolking van onverdraag zamer aard is dan in Europeesch-Tur- kye, kan de volksontstemmiDg nog tot geweldplegingen tegen de Grieken aanleiding geven. Zoo heeft men reeds den dragoman van het Grieksche con sulaat te Smyrna tegen de mishande lingen van de volksmenigte moeten beschermen. Gisteren zouden verschillende afge vaardigden in de Kamer de onmiddel lijke uitzetting van alle Grieken uit het Ottomaansche Rjjk verlangen. Be zadigder kringen hopen nu alleen maar op het aanzien, dat de uit Albanië teruggekeerde Minister van Oorlog ge niet, om het voorstel te doen intrek ken of verwerpen. De aanneming daar van zou het Kabinet-IIakki hoogst waarschijnlijk doen vallen, daar het zich niet voor een dergelijkeo maat regel verantwoordelijk zal willen stellen." Op den zg. „conventioneeleu" trein, een supplementaire trein van de Orient Express, werd Zaterdag morgen bij de Lulebourgasbrug een aanslag gepleegd. De brug zakte in en enkele wagens, o. a. de postwagen, vielen in het water. De machinist werd gedood, negen personen werden gewond. Het aanzetten van de rem men deed den trein derailleeren voor dat de brug geheel bereikt was. De aanslag was vermoedelijk be doeld tegeD Hachmoed Sjifket Pasja, die met dezen trein uit Albanië zou terugkeeren, maar zich bij nader in zien te Saloniki inscheepte. Pensioneering gem. - ambtenaren. Het „Weekblad van den Nederl. Bond van Gemeente ambtenaren" schrijft Bij de Tweede Kamer is ingeko men een wetsontwerp dat als wet den naam zal dragen van .Pensioen wet voor zydelingschen-staatsdienst 1910", en dat strekkeu zal ten voor- deele van de klerken en schrijvers, opgesomd in de staten A. en B. Zoo vinden we in staat A genoemd de klerk of schrijver van een betaalmee ster, van een districts-of arr. school opziener, van een ambtenaar van het openbaar ministerie, van een officier van justitie, van een kantongerecht, van een ontvanger der loodsgeld; n, e. a. In staat B. treffen we aan den klerk bij de directe belastingen, den bode bij het hoog militair gerechts hof, den bediende bij een ijker, den knecht bij den schipper op een do- meiDvaartuig, den werkman bij de landsgebouwenzelfs den arbeider bij de wegen, rivieren, enz. is niet vergeten. De diensttijd van al die klerken, schrijvers, beambteD, boden, bedienden en arbeiders, of hoe z'j meer heeten, zal goeddeels meetellen voor de zegeningen van een pensioen wegens aan den staat bewezen dien sten. Prosit I Het zij hun van harte ge gund I Zeker zal, neen, kan nu niet lan ger uitblijven het wetsvoorstel tot pensioneeririg der gemeente-ambtena ren burgemeesters, commissarissen v. politie, gemeento-secretarissen ge meentelijke politie-beambten, e.d, die minstens evenveel van zoo goed als rechtstreekschen staatsdienst kunnen meespreken, als bovengenoemde.... autoriteiten van zyd"lingschen staats dienst kunnen gewagen. Bier als volksdrank. De Bond van Nederlandsche bierbrouwe rijen heeft den volgenden brief ge richt aan de professoren en doctoren der Medische Faculteit in Nederland: Zooals u niet onbekend zal zijn, neemt het aantal van hen, die zich geheel vau het gebruik van alcoholhoudende dranken onthouden, meer eD meer toe deze personen laten zich daartoe lei den door de overweging, dat alcohol, in welke hoeveelheid ook, al is deze nog zoo gering, schadelijk werkt voor de gezondheid van den gebruiker. De omstandigheid, dat naist de Nederlandsche Vereeniging van alco holhoudende dranken hier te laude, evenals elders, de Volksbond tegen misbruik van sterken drank bestaat, wijst er reeds op, dat niet alle leeken, welke zich op het terrein van den medicus wagen, eenstemmig van oor deel zijn, dat alcohol in matige hoe veelheid gebruikt, nadeelig is. Namens genoemden boud van Neder landsche Brouwerijen hebben wij, in overleg met een uwer collega's ge meend, ons tot de meest bekende Ne derlandsche professoren en doctoren der medische faculteit te moeten wen den, met het beleefd verzoek, ons hunne zienswijze in dezen te willen mededeelen en wel liefst in een vorm, dat hunne verklaringen kunnen wor den openbaar gemaakt. Of u er de voorkeur aan geelt uw antwoord in uitvoeriger, dan wel in beknopter be woordingen samen te vatten, laten wij natuurlijk geheel aan u over. De vragen, welke voor ons van het meeste belang zijn, luidden 1. Acht gij een matig gebruik van bier nadeelig voor do gezondheid 2. Kan het bier als volksdrank be vorderlijk :ijn tot bestrijding van het gebruik van sterke dranken DE ENCYCLIEK. De Tagliche Rundschau schrijft „Ultramontaansche bladen beweren, dat de storm tegen de encycliek ont ketend is, doordat men een klein ge deelte eruit heeft gelicht. Dat klinkt, alsof de overige tekst van geheel an deren aard en volkomen vredelievend is. Hoe weinig dit het geval is, moge de volgende totnutoe niet opgemerkte plaats aantoonen (in de Acta apost. sedis pag. 366). Het modernisme van onze dagen wordt vergeleken met de beweging, waartegen Karei Borromae- us te strijden had secessio ab ec clesiae fide ac disciplina quae Caroli aetatem in discrimen adduxit (d. i. de afscneiding van het geloof en de leer der kerk, die den tijd van Karei tot een crisis bracht.) Bedoeld is natuur lijk de Hervormingsbeweging van de 16e eeuw. En dan heet het verder: Utriusque pestis origo eadem ini- micus homo, qui... superseminavit zi- zaniam in medio tritici; idem abditum iter ac tenebiicosum etc. of vertaald: de oorsprong van beide pestilenties is dezelfde; de booze, die het onkruid midden tusschen de tarwe zaaide; beider weg is heimelijk en duister. Dat in de hier medegedeelde plaats de duivel als aanstichter der Hervor ming is voorgesteld, zjjzelve als pest, haar weg als een duister sluippad is onverdraaglijk. Men zegge niet, dat men hier met een „historisch oordeel" over hervor mingsbewegingen van de 16e eeuw te doen heeftweet men dan in Rome nog altijd niet, dat de HervoriniDg voor den protestant een grootsch werk is en blyvende beteekenis heeft Zulke veroordeelingen moet hij niet alleen beschouwen als gericht tegeD zijne vaderen, maar ook als van toepassing op het tegenwoordige protestantisme. Dat zal men in Rome moeten leeren." Door de afd. Amersfoort e. o. van den Bond van Ned. Onderwijzers is het volgend adres verzonden aan den Raad onzer Gemeente „Geeft met verschuldigdeu eerbied te kennen de afdeeling Amersfoort en Omatreken van den Bond van Ne ier- laudsche Onderwijzers (goedgekeurd bij Koniuklijk Besluit van 22 Maart 1890 no. 28) dat naar haar meening de salaris verordening voor het personeel, werk zaam bij het Openbaar Lager Onder wijs in de Gemeente niet aan matig gestelde eischen voldoet, wijl lo. De periodieke verhoogingen te laag, te gering in aantal zijn en niet vlug genoeg volgen, waardoor het te bereiken maximum te laag blijft. 2o. De woninghuur niet wordt uit- geke.rd zoowel aan ongehuwden als gehuwden, zoowel aan vrouwelijke als mannelijke leerkrachten en boven dien te laag is dat tengevolge hiervan de mutatie onder het onderwijzend personeel te groot en daardoor van nadeeligen invloed op het onderwijs is. Redenen, waarom adressante onder verwijzing naar bijgaande Memorie van Toelichting Uw College verzoekt, bovenbedoelde verordening zoo te wij zigen, dat aan de vermelde bezwaren worde tegemoet gekomen." In de Amersf. Zweminrichting werden diploma's behaald door mej. S. M. C. van Veen, jongejuffr. J. A. C. Bauer en jongejuffr. A. A. Stoker, jongeh. J. Hooykaas, T. van VeeD, A. de Ruiter, T. baron van Hogen- dorp en C. Vlaanderen. Het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen tot den Hoofdcur sus zal hier ter stede plaats hebben op 7, 8 en 9 Juli. De maandvergadering van Handel en Nijverheid wordt morgenavond half negen in de Zwaan gehouden. I>e agenda vermeldt de volgende punten I. Bespreking aangifte voor kiezer van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. 2. Bespreking van de weD- schelijkheid van het al of niet zenden van afgevaardigden naar het a.s. bonds- congres. 3. Benoeming van een afge vaardigde naar de vergadering van den Ned. Bond van Onderl nge Incas so's en Schuldvorderingsbureau's. 4. Iugekomen stukken. 5. Mededeelingen. Door de alhier opgerichte zwem en poloclub zullen op Zondag 3 Juli groote zwemwedstrijden gehouden wor den. Het programma is als volgt samengesteld 's Morgens te 10 uur ontplooien van de clubvlag. 20 Meter buikzwemmen voor juni ores. 600 M. buikzwemmen. 's Middags te I| uur. SO M. buikzwemmen. 40 M. rug- zwemmen. Gecostumeerd steekspel. 40 M. buikzwemmen. Touwtrekken. Springen. Polo-wedstrijden. Uitreiking der prijzen. Door verschillende heeren en ver- eenigingen zijn voor deze wedstrijden reeds medailles beschikbaar gesteld. BARNEVELD. Ten gevolge vao een gebrek aan de pomp had het gezin van den boschwachter Davelaar, wo nende in de buurtschap Kallenbroek, dezer dagen de onvoorzichtigheid on gekookt beekwater te gebruiken. Wel dra werden allen, namelijk maD, vrouw en drie groote kinderen, zoo ernstig ongesteld, dat de hen behandelende geoeesheer voor het behoud van hun leven vreest. Tot nu toe is echter niemand van het geziD overleden. KANTONGERECHT. Door den kantonrechter alhier zijn de navolgende vonissen gewezen In dronkenschap orde verstoren. P. P. H. te Bunschoten, J. S. te Baarn, ieder f 5 of 5 d. Trekdier onbeheerd laten staan. H. T. te Soesterberg, f2 of 2 d. Dronkenschap. J. v. d. B., te Zeist f 5 of 3 d. E. v. G. te Eemnes, f 3 of 3 d. J. v. d. B. te Baarn f 5 of 3 d. J. S., idem, f 3 of 3 d. Het vervoer door trekdier doen plaats hebben op eene noodeioos pijnlijke wijze. J. K., f2 of 1 d. C. R. te Bunschoten, f5 of 3 d. Op verboden grond loopen. G. V. te Ede, f3 of 3 d. P. H. te Apeldoorn, H. J. te Leusden, beiden f2 of 2 d. F. v. V. te Soest, f 5 of 3 d. H. L., f2 of 2 d. J. de R., f 3 of 3 d. bei den te Baarn, P. M. te Amersfoort, f3 of 3 d. Wielrijdcn zonder licht. J. v. G., W. H., beiden te Amersfoort, J. W. v. H., E. v. d. B., beiden te Barne- veld, A. v. L. te Amsterdam, J. J. te Zeist, J. L. te Soest, allen f 2 of 2d. H. D 2 m. gepl. 2 m. f 2 of 2 m. 2 d. W. H., A. v. T., P. P., te Bunschoten, ieder f 2 of 2 d. Rijden met voertuig zonder licht. J. v. G., W. H., beiden te A'foort, ieder f 2 of 2 d. Wielrijdcn zonder bel. A. v. d. H. te Leusden, f 1 of 1 d. Zonder recht op spoorweg loopen. M. M. te Maam, J. v. K., G. S., G. V„ G. v. d. H., G. v. O., D. v. Z., allen te Amersfoort, ieder f 2 of 2 d. Lccrpl.wetovcrtr. A. K., L. R., bei den te Amersfoort, ieder f 2 of 2 d. A. J., (recidivist) f3 of 3 d. A. B., f 2 of 2 d., beiden te Barneveld. In de kom eener gemeente op hon denkar zitten. E. W., te Soest, f 2 of 2 d. H. M., f3 of 3 d. D. de G. F. W. F., J. H., te Amersfoort, ieder f2 of 2 d. Te Soest met auto sneller dan 15 K.M. per nur rijden. Mr. J. E. H. Baron v. N. te 's Hage, 2. m. gepl. 2 m. f3 of 2 m. 2 d. J. W. V., te Hilversum, H. L., te Rotterdam, M. A., Th. J. D., beiden te Amsterdam, J. J. M. S. te Nijmegen, allen f5 of 2 d. Te Amersfoort rumoer maken. C. J. v. M. te Amersfoort, f 5 of 5 d. Drankwetovertr. J. de B. te Wou denberg, f 10 of 10 d. H. J. v. d. B., te Amersfoort, na gedaan verzet, is het vonnis tegen dezen veroordeelde gewezen, waarbij hij was veroordeeld tot f 10 of 10 d. vernietigd en na op nieuw recht gedaan te hebben hem veroordeeld tot f 15 of 10 d. Vogelnest verstoren. L. T. te Soest, f2 of 1 d.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2