WEERBERICHT. Tliermooieterstand BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINQEN VAN HET KONJNKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 15 Juni 1910. Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te La Hague, laagste 756.7 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 16 Juni 1910. Zwakke tot matige N.-lijke tot N.-O.-l. wind. Gesteldheid van de lucht: Halfbowolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurWarmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 59 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 15 Juni des morgeus 7 uur is 64" F. dienstig." Dit laatste wordt maar al te vaak vergaten. Onder het liberalisme heeft de godsdienst nimmer gevaar goloo- pen, omdat de grondslag van het li beralisme is: de vrijheid. Vrijheid ook en in de eerste plaats ten opzichte van den godsdienst en de geestelijke belangen. Om al de redenen in het boven staande ontvouwd, moet het ook nu gaan, tegen de coalitie. Tegen de coalitie, ook bij de stem bus voor de Provinciale Staten. Met de eer van ons volk is het niet te vereenigen, dat deze een overwin ning zou worden voor rechts. Maar bovendien is de mogelijkheid niet uit gesloten, de Provinciale Staten van Zuid-Holland en daarmede de Eerste Kamer om te zetten. Van de 10 leden der Eerste Kamer die door de Staten van Zuid-Holland gekozen worden, hangt in die Kamer de meerderheid af. Gaat Zuid-Holland om, dan is ook de Eerste Kamer om. Natuurlijk is dit onmogelijk, indien de vrijzinnigen tehuis blijven. Het kiezerskorps van rechts is door de orthodoxe predikanten en de B-K. geestelijkheid voortreffelijk geschoold, en zal tot den laatsten man opkomen. Doen ook de vrijzinnigen dat, en niet eerst bü de herstemming, doch onmid dellijk op 15 Juni, bij de verki zing, dan behoeft men zich voor dieTnaeht niet bevreesd te maken. Een overmacht is zij niet. Slechts de laksheid dei- vrijzinnigen. hun wegblijven van de stembus, kan haar tot een overmacht maken. Maar indien alle vrijzinnigen op 15 Juli da lelijk opkomen, is het mogelijk de coalitie te verslaan, haar den slag toe te brengen, dien zij verdient. Wjj wekken daartoe alle vrijzin nigen, van welke nuance ook, met deD meesten ernst en aandiangop. Gy, geestverwanten, en gij allen die met ons overtuigd zyt, dat de.coalite ons land reeds schade en schande ge noeg heeft aangedaan, gij hebt het in uwe hand. Verzuimt op 15 Juni niet, uw stem uit te breDgen op de vryzinuige can- didaten, dat is Tegen de coalitie. DE PAUS EN DE PROTESTANTEN. De groote protestmeeting, bijeen geroepen door een groot aantal be kende mannen op verschillend gebied, heeft Zondag te Berlijn plaats gehad. De groote zaal van circus Busch was propvol en de sprekers werden allen levendig toegejuicht. Een aantal personen voerden bet woord. Onder de rede zoeringen trokken die van de professoren in de theologie Scholz en DelbrOck, en vooral die van den hekenden vrijzinnigen predi kant de afgevaardigde Friedrich Nau- mann het meest de aandacht. De heer Scholz nam het op voor de mannen der hervorming, die in de encycliek zoo hevig werden aan gevallen. De heer Delbrück deelde mede, dat hjj de tekst had bestudeerd van de pauselijke bul van 1610, waarbij kardinaal Borromeus heilig werd ver klaard. Deze tekst nu, betoogde Del brück, was veel gematigder van toon en van uitdrukking, dan de tegen woordige encycliek. In de bul werden slechts de deug den van Borromeus geroemd, zonder dat zijn tegenstanders beleedigd en gesmaad werden. Wanneer men dus van Vaticaan- sche zijde beweert, dat in de ency cliek slechts een aloude wijze van uitdrukking en van woordkeus wordt gevolgd dan is dit onjuist. Naumann trachtte in een zeer uit voerige rede aan te toonen, dat het verwijt als zouden de Protestantsche volkeren zoo bj u'tstek verdorven zijn, te eenenmale onjuist was. Om dit te bewijzen trok hy parel- lel tusscben de Protestantsche volke ren van het Noorden en de Katho lieke volkeren van het Zuiden, tus- schen Noord-Europa en Zuid-Europa, Noord-Amerika en Zuid-Amerika. Hy werd zeer toegejuicht. Tijdens de vergadering werd een telegram van sympathie voorgelezen, afkomstig uit Essen, waarop datzelfde oogenblik eveneens een door 4000 personen berzochte protestmeeting bijeen was. Ten slotte werd een motie van afkeuring tegen de encycliek aange nomen. Nadat de vergaderinz onder het zingen van „Ein feste Burg ist unser Gott" uiteengegaan was, werd door de leiders, gevolgd door een groot aantal meetinggangers een krans neer gelegd aan den voet van het stand beeld van Luther. Het aantal protesten, meetings en andere betoogingen neemt met don dag toe. Het is onmogelijk ze alle zelfs te noemen. Er is bijna geen plaats van eenig belang in het Duit- sche Rijk, waarin niet wordt gepro testeerd. Het blijkt uit de berichten, dat werkelijk de „volksziel" ove loopt en dat men nu genoeg beeft van de intolerantie der ultramoutanen. Naar Reuter meldt, spreekt het ant woord van den Paus op het protest van den Pruisischen gezant, leedwe zen uit over de onverwachte uitwer king van de Encycliek en belooft de Paus dat de Encycliek door de Duit- sche bisschoppen niet zal worden ge publiceerd. Naar de Kölnische Zeitung uit Mun- chen verneemt, heeft het officieele blad van het aartsbisdom Bamberg den volledigen Latynsohen tekst van de Borromaeus-encycliek afgedrukt. GROOT BRITANNIË. De Engelsche suffragettes hebben een succesje behaald. Uit Londen wordt n.l. bericht, dat minister-presi dent Asquith heeft belooft op 21 Juni een delegatie van de „National Union of Woman's suffrage Societies" te ont vangen. Men houdt het er voor, dat in het onderhoud het wetsontwerp ter sprake zal komen, dat binnenkort by het La- gorhuis zal worden ingediend en waarin aan vele wenschen der voorstanders van vrouwenkiesrecht wordt tegemoet gekomen. RUSLAND. In de Doema hebben 166 afgevaar digden, te weten de linkerzijde en 25 Octobristen, een voorstel ingediend tot opheffing van de bepalingen betref fende de gebieden, welke de Joden uitsluitend mogen bewonen. De voorstellers wyzen er op, dat het voortbestaan van de domiciliebe perkingen voor Joden iu het her nieuwde Ruslaod uiterst onrechtvaar dig is en in stryd met het manilest van 31 October. Het berokkent den staat onmiddellijke schade, beperkt de oeconomische ontwikkeling, die alle burgers zonder onderscheid van ge loof of nationaliteit geroepen zyn te helpen bevorderen en werkt mede dat deel van het staatsbostuur te demo- raliseeren, dat de domiciliebeperking der Joden ten eigen bate misbruikt, doordat ontduiking der wet wordt in de hand gewerkt. Een omwent el ing in S u r i n a me? Uit de Westont.vangen bladen maken melding van het feit, dat Suriname aan den vooravond heeft pestaan van een omwenteling.... De man, die als dictator wilde optreden, is de Inspecteur van Politie Killinger, Hongaar van geboorte. Om „Ehresa- chen" uit zyn vaderland gevlucht, teekende hy als koloniaal voor de West. Al spoedig pleegde hjj desertie en niettegenstaande dit feit, werd hij in het corps politieagenten opgeno men. Na alle rangen in korten tijd te hebben doorloopen, werd hy inspecteur. Hel plan van dezen avonturier nu was te Paramaribo een omwenteling Ie bewerken, den Gouverneur gevan gen te nemen en een vrystaat uit te roepen. Ten einde zijn doel te berei ken heeft Killinger zich handlangers bezorgd onder do burgerij, de politie en Javanen en Britsch-Indische immi granten. Deze handlangers moesten dan weer anderen voor het plan zien te winnen. Het plan was goed over legd en omschreven. Geregeld werden bijeenkomsten gehouden om alles in de lijnste bijzonderheden te regelen. Ten slotte vergiste K.' zich echter in een zijner helpers. Een oud-beambte van politie, dien K. ook voor zijn plan wilde winnen, en wien hjj wijs maakte, dat de Procureur-Generaal alles van het plan wist, vervoegde zich tot den Wil. P. G. om inlichtingen. Door het tactvol optreden van den wn. P. G. is toen het heele zaakje uitgelekt en is K. oumiddellyk in verhoor geno men. Hij geeft echter voor, dat hy slechts smokkelhandel in wape nen beoogde. Uit de mededeelingen van de gearresteerde handlangers on verdere getuigen blijkt, dat Killinger wel degelijk een omwenteling beoogde. „De West" verneemt, dat de zaak zoo spoedig mogelijk strafrechtelijk zul vervolgd worden. Hij zal voor het Hof van Justitie terechtstaan onder beschuldiging van aanslag tegen de veiligheid van den Staat. Op dit misdrijf staat de doodstraf. De Encycliek. Naar wy vernemen heeft de Algemeene Kerke- r iad der Nederlandsche Hervormde Gemeente te Utrecht, met 32 tegen 15 stemmen besloten, zich ter zake van de Boromaeus Encycliek tot de Koningin te wenden, haar wijzende op liet krenkende voor de Protestanten daaiin. Dat kan voor het ministerie lastig genoeg worden. Door Kuyper is ons land aan l'.ome overgeleverd en Heems kerk kan zonder Rome niets. Voor zichtig zijn is dus voor hem de bood schap, hoe vernederend het ook zijn moge. De Statenverkiezingen. In Zeeland, waar de politieke verhou ding in de Staten '24 rechts tegen 18 links is, traden 12 leden van rechts en 9 van de linkerzijde af. Zierikzee en Sluis herkozen aanstonds hun 6 vrijzinnigen, in Goes brachten de beide liberale leden Elenbaas en Kakebeeke het tot de herstemming, maar de vrij zinnige afgevaardigde van Middelburg, de heer De Bouwmeester, moest zijn plaats afstaan aan den anti-revolutio nair Louwerse. De rechterzijde zag overigens in Middelburg haar twee altredenden onmiddellijk herkozen, evenals die in Vlissingeu en Tholeo. In het district Hulst eindelijk werd van de vier aftredende katholieken Diemand herkozen, allen moeten een herstemming doormaken tegenover den „onafhankelyken" R.-K. candidaat Van Dalsum en den liberaal Wort- man. Een gebedssneeuwbal is bezig thans over Amersfoort te rolien. Een brief of briefkaart, zonder opschrift, zonder onderteekening, wordt dezer dagen door verscheiden Amersfoorters ontvangen. De inhoud is een zooge naamd oud gebed uit Jeruzalem en hy of zij, die het niet willen over schrijven worden bedreigd met een ongeluk; hun die het wel doen, wordt geluk voorspeld. 't Ding is in het Engelsch geschre ven, dus wordt aan meer ontwikkel den verzonden. Eu er schijnen werke lijk nog lieden te bestaau, die aan dien nonsens gelooven. In „de Hervorming" van 14 Mei 1910 wordt ernstig gewaarschuwd tegen dit „ieelyke ding, dat ongetwij feld een uitbroedsel is van ziekelyken godsdienstzin of liever van jammerlijk bijgeloof" en besloten met den goeden raad: „De prullemand bewijze,onver wijld den besten dienst." In d: Amersf. Zweminrichting behaalde hedenmorgen jongeh. T. W. de Tourton Bruijns zyn diploma als geoefend zwemmer. Werden vcor korten tijd in do localen van het postkantoor te Amers foort tegen brandgevaar minimax ge plaatst, niemand heeft kunnen ver moeden, dat reeds zoo kort nadien hiervan zou worden gebruik gemaakt. Hedenmorgen toch was een lynwach- ter voor herstelling op het telegraaf kantoor en vloog zyn lamp in brand. Door het vlugge optreden van den chef hoofdbesteller J. van Winterswijk werd een groot onheil voorkomen. Deze greep aanstonds de minimax en de inhoud blies in een minimum van tyd de reeds in volle vlam staande lamp uit. HANDEL EN NIJVERHEID. Gisterenavond hield de vereeniging Handel en Nijverheid haar maandver gadering in de Zwaan, ouder voorzit terschap van den heer S. J. van Duinen. Na opening der vergadering leest de secretarie de notulen van 12 Mei j.l. die onder dankzegging worden goed gekeurd. 1. Bespreking aangifte voor kiezer van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De voorzitter wyst er op, dat men voor kiezer der Kamer zich moet opgeven, met uitzondering van enkele personen, die ex officio op de kiezers lijst worden geplaatst. Die aangifte moet plaats hebben voor 15 Juni. Om kiezer der Amersfoortsche Kamer van Koophandel te worden, tiestaat blijk baar echter weinig animo. Daar de opkomst der leden zeer gering is, ge looft de voorzitter dan ook, dat het beter is, dat het Bestuur geen verdere stappen doet. Lauwe kiezers kunnen zich een gang naar het Gemeentehuis getroosten om het vereischte formu lier in te vullen. 2. Bespreking van de wenschelijk- heid van het al of niet zenden van afgevaardigden naar het a.s. bonds- congres. De voorzitter herinnert er aan, dat in de Aprilvergadering reeds er op is gewezen, dat zuinigheidshalve bet misschien wenschelyk was dit jaar geen afgevaardigden te zenden. Toch

De Eemlander | 1910 | | pagina 2