Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 138. DONDERDAG 16 JUNI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. DE EEULANDER Hoofdredacteur R CL RIJKENS. fl| Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f 1.40. Atzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERrENTIEN: Van 1 tot 6 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE PAUS EN DE PROTESTANTEN. Roma locuta, causanon flnita. Rome heeft gesproken, maar de zaak is niet uitkan niet uit zijn. Het met spanning verbeide ant woord van het Vaticaan op de ver- toogen der Pruisische regeering is verschenen. De „Norddeutsche Allge- meine Zeitung" geeft woordelijk den tekst weer zoowel van het protest, door den Pruisischen gezant aan Kar dinaal Merry del Val overhandigd, als van het antwoord der pauselijke regeering. In het protest van de Prui sische regeering wordt gezegd, dat de oordeelvelling over de hervorming en de protestantsche vorsten en volkereu zich niet beperkt tot de dogmatische tegenstrijdigheid der godsdiensten, maar dat zy zich uitstrekt, op moreel gebied. De protestantsche kringen in Duitschland voeleh zich daardoorjzeer gekreukt in hun godsdienstige, zede lijke en politieke overtuiging, die nauw met de geschiedenis samenhan gen. Om die reden protesteert de ko ninklijke Pruisische staatsregeering en wyst er meteen op dat de verant woordelijkheid voor een verstoring van den confessioneelen vrede die het gevolg zou kunnen zjjn van de ency cliek, uitsluitend op de personen van wie deze is uitgegaan neerkomt. Daarop volgde het antwoord van het Vaticaan, waarvan Reuter een uitreksel seinde. De Pruisische gezant had bij zijn protest tegen de Boromeus-encycliek de verwachting te kennen gegeven, dat de encycliek in de Duitsche dio cesen van den kansel zou worden voor gelezen, en niet in de bisschoppelijke bekendmakingen zou worden gepubli- Naar het Duitsch book PAUL HENKES. ceerd. Op 11 dezer had de Paus ech ter reeds een bevel aan de bisschop pen uitgevaardigd, dat die afkondi ging of publicatie achterwege moest blijven. Op 13 Juni heeft de curie den ge zant een door den kardinaal-staats secretaris onderteekende nota ter hand gesteld, in welke wordt gezegd, dat de Heilige Stoel van meening is, dat de reden voor de opgewondenheid gezocht moet worden in het feit, dat de bedoeling van de encycliek ui t juist begrepen is en dat deswege aan eenige der daarin voorkomende zins- sneden een beteekenis is gegeven, die volstrekt niet overeenkwam met de bedoelingen van den Paus. Daarom weuscht de kardinaal te verklaren, dat de Paus met innig leedwezen bet bericht van verwekte opgewonden heid heeft vernomen, daar, zooals reeds formeel en openlijk is verklaard, de Paus volstrekt niet de bedoeling heeft gehad de niet-Katholieken iu Duitschland of de Duitscne vorsten te krenken. Of men in Duitschland met die verklaring van het Vaticaan voldaan zal zijn? Wij vreezen van niet, zegt het Nieuws van den Dag en wij ge- looven het evenmin. Wanneer men die verklaring leest, dan krijgt men den indruk, dat zy zeggen wil dat de schuld voor de opwinding en de ver ontwaardiging over den uitval tegen de hervormers niet in de encycliek ligt, maar bjj de Duitsche protestanten zelf. Zij hebben de zinsneden betref fende de hervormers verkeerd begre pen, zegt de Paus en de Paus had er niets kwaads mee gemeend, daar om doet het hem leed dat men er in Duitschland zoo opgewonden over ge worden is. Ons dunkt, de woorden van de encycliek waren toch nogal duidelijk! Om maar één ding in her- 8) Ongetwijfeld is ook hiei sprake van een moord, meende de arts, op een zacliten toon. De ongelukki ge is bezweken aan een zwaar rugge- mergsvergift. Bij haar is de dood niet bliksemsnelheid ingetreden. Is het niet buitengesloten, dat zij zelf een eiud aan haar leven heeft gemaakt De arts keek hem verbaasd aan. Dat geloof ik niet, zeide hij toer,. Het schijnt echter toch wel het geval geweest te zijn. U heeft verder daarginds in de slaapkamer het ver moeden uitgesproken, dat de doode- lijke stoot met vaste hand moest zijn toegebracht. Waarop grondde u dat vermoeden Ik meen, dat niet alleen een inneriug te brengende hervormers werden er mannen met aardscbe nei gingen in genoemd, bedervers, wier God hun buik was't Is toch waar- Ijk geen wonder dat een goed geloo- vig protestant daar boos over wordt, en men kan dat dan toch niet aan slecht verstaan toeschrijven. De Kölnische Zeitung is ook van meening, dat de Pruisische regeering hiermee niet voldaan mag zijn. Ze zou moeten antwoorden, zegt het blad, dat ze met voldoening verneemt dat de encycliek niet door de Duitsche bisschoppen afgekondigd zal worden, maar ze zou er moeten bijvoegen dat ze dit verbod opvat als een erkenning dat de uitlatingen van den Paus in staat waren den godsdienst-vrede in Duitschland te verstoren. De regeering zou echter haar verwondering te ken nen moeten geven, dat de Paus de oorzaak der verontwaardiging alleen in een verkeerd verstaan zoektde regeeiing moet eischen dat de Paus erkent dat de opwinding haar oorzaak heeft gevonden in de uitlatingen der encycliek zelf. DUITSCHLAND. De uitsluiting in de bouwbedrijven in Duitschland schijnt baar einde te naderen. In Reinland en Westphalen zou heden de arbeid worden hervat op de voorwaarden, door bet scheidsgerecht te Dresden opgemaakt. Te München hebben de „vertrou wensmannen" der bouwvakorganisa ties besloten den arbeid te hervatten, wanneer de patroons zich schriftelijk verbinden de bemiddelingsvoorstellen van dr. Brenner aan te nemen en het voor de uitsluiting betaaldo loon ook verder te zullen toekennen. Wanneer een nieuw tarief mocht worden aangenomen, mogen geen la gere loonen dan thans worden be taald. In Allgau en de overige deelen van Zuid-Scbwaben is men het eens ge worden over een loonsverbooging van 5 pf. per uu terwijl den arbeiders de vrijheid wordt gelaten zich by de organisatie aan te sluiten. In Neder- Beieren echter zyn de pogingen tot verzoening zonder succes gebleven. ITALIË. Eergisteren heeft de bekende mo dernistische priester don Bomolo Murri in de Kamer den Minister van Justitie geïnterpelleerd over de nood zakelijkheid om de Katholieke semi- narieën onder Staatstoezicht te stel len ten einde te zorgen, dat in deze inrichtingen de staatswetten worden nageleefd. Hoewel het onderwerp zijner inter pellatie niets met de encycliek te maken had, waren toch een aantal scherpe uitlatingen iu zijn rede blijk baar bedoeld als een antwoord op den aanval welke in de encycliek op de modernisten werden gedaan. De uiterste linkerzijde juichte den spreker herhaaldelijk toe. Na te hebben uiteengezet, dat de Heilige Stoel aan de priesiers geen vryheid van overtuiging wilde toe staan, onderwierp hy alle Katholieke onderwijsinrichtingen aan een scherpe critiek. Hy eindigde zijn rede, volgeus het verslag in de Stampa, aldus „Men begint thans in te zieu, dat de Italianen tot dusver alles hebben verwaarloosd, wat botrekking had op de opvoeding en de vorming van het geweten. Dit inzicht geeft mij grond tot de hoop, dat voortaan de openbare macht niet meer zal toelaten, dat zoovele jonge Italianen, .buiten het leven" vaste, maar 'ook een krachtige hand den doodelyken stoot moet hebben toegebracht, zei de arts. Het lemmet heeft den vierden borstwervel doorbo ;rd. Dus u gelooft niet, dat misschien deze persoon zelf de misdaad kan hebben uitgevoerd De arts schudde van neen. Gr en denken aan. hernam bij vlugger, dan anders in zijn aard lag. Ik zou zelfs met zooveel zekerheid als een voorloopig onderzoek toestaat, willen beweren, dat zy het eerst ver moord is. De andere keek hem verbaasd aan. Dat zou mijn beschouwing heelo- maal veranderen, antwo-rdde hij voorzichtig. Er zijn teekensn waar uit ik mij gerechtigd acht op te ma ken, dat Neen. neen! viel hem de -ris hoofdschuddend in de rede. De verstijving van den dood heeft by de ze ongelukkige al haar hoogtepunt, bereikt. Zij is misschien wel een vol uur voor haar oom vermoord gewor den. Bovendien kan zij niet goed zelf moord bedreven hebben. Waaruit maakt u dat op Ik moet natuurlyk myn eind oordeel van het resultaat der lijk opening en het daaropvolgend che misch onderzoek van den inhoud van de maag afhankelijk maken, maar ik meen nu al te kunnen verzekeren dat de ongelukkige het slachtoffer is ge worden van het zoogenaamde ticuna vergift. Dat is wel het afschuwelijk ste vergift, dat wij kenDen, het wordt door Indiaüen bereid uit een plant die op een in de Amazone-rivier lig gend eiland groeit. Het werkt onmid- delyk doodelyk, verlamt hef. i ugge- merg en brengt in verbinding met zuur zouten te weeg, die te kristadi- seeren zijn, zoodat een chemisch on derzoek van den inhoud van de maag dadelijk kan aanwijzen, of 't ticuna- vrrgift aanwezig is. Maar wa: rom zou deze vrouw zich dan met dit vergif dat dus een betrekkelyk lichten en pynloozen dood ten gevolge heeft, niet zelf ver moord kunnen hebben bracht de rechter in het middeD. Dat kan ik niet gelooven, zei de arts. Eerstens behoort 't ticuna vergift niet tot onze medicamenten en is daarom in geen enkele apotheek te krygen, maar zelden brengt een toerist, die de ongastvrije oord n van de Amazonen-rivier bezocht beeft, het in kleine gedroogde pompoenen mee. Zij zou bet vergift door een of ander toeval in haar bezit hebben kunnen krijgen. Als zy zich zelf vermoord had, dan i-ou de houding van het lichaam, waarin wy haar gevonden hebben, een andere geweest zijn. Het strijdt met de vrouwelijke natuur, om in staande houding te lijden of zelfs te sterven zij zou met dat doel zeker zijn gaan zitten of liggen. Maar ge heel daarvan afgezien, moest er toch een of ander vaatwerk aanwezig zijn, waaruit zij gedronken heeft. Kan zij dat Diet weggezet heb ben Geen denken aan 1 Zooals ik al opmerkte, de werking van het ticuna- vergift is oogenblikkelyk. Hij keek zoekend in de kamer rond. Hier staat wel een glas, zei hjj toen, terwijl hy op het kristallen glas wees, dat op tafel stond,maar het is totaal leeg en blijkbaar nog ongebruikt. Maar neen zeide hij dadelijk daarop, terwijl hij het glas opnam en het tegen het licht hield, na er aan geroken te hebben. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1