WEERBERICHT. Thermometprstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Stemming Provinciale Staten. Bieker Caapten A. J. Gerritsen D. K. van der H.C. A. De W. van Dr. A.J- A. Tromp van Holst A. M. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 16 Juni 1910. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Aberdeen, Shields en Skagness, laagste 760-7 m.M. te Memel. Verwachting tot den avond van 17 Juni 1910. Matige N.O.-lijke tot O.-lijke wind. Gosteldheid van de luchtHalfbewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurWarmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amorstoort. Hoogste gi-terenF. 60 Leagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 16 Juni des morgeus 7 uur is 61" F. worden geplaatst, en dat het hun onmogelijk wordt gemaakt om bekend te worden met de vrijheidsbeginselen die thans het erfdeel van alien zijn geworden. De Staat moet zorgen, dat ook zij het gebied der .rijheid kunnen betre den. Wü weten echter, dat deze droom zich niet verwezenlijken zal en dat de jonge seminaristen in hun tegen woordige positie zullen I-lijven. Maar gij, mijnheer de Minister, moet er voor waken, dat die andere droom, die van de wereldlijke heer schappij, welke door het Vaticaan nog steeds wordt gekoesterd, ein le lijk geheel en al vernietigd wordt I" SPANJE. Zondag heeft in de straten van Valencia een botsing plaats gehad tus- scben een troep Republikeinen die terugkeerde van een protestvergade ring tegen het optreden der bischop- pen en een troep Carlisten. Beweerd wordt, dat de Carlisten van uit hun club revolverschoten zou den hebben gelost op de Republikei nen, die daar voorbijtrokken. Drie personen zijn gewond, en een aantal werd in hechtenis genomen. VEREENIG DE STATEN. De regeering der Vereenigde Staten stelt een vervolging in tegen den bo- ter-trust en is ook voornemens het zelfde te doen met de sleepboot-ver- eeniging op de groote meren. De Encycliek. De afdee- ling Zalt-Bommel der Evangelische Maatschappij heeft ter behandeling op do algemeene vergadering, te houden te Wageningen, aan het hoofdbestuur iuge-ionden de volgende motie „De algemeene vergadering, spreekt hare diepe verontwaardiging uit over de Boromaeus-encycliek, waardoor het Protestantsche Nederland ten diepste in zijn godsdienstige overtuiging is gegriefd en verzoekt het hoofdbestuur deze motie ter kennis te brengen van de Hooge Regeering. Speepsramp in onzeKo- 1 o n i e. Reuter seint uit Willemstad De goevernementsschoener Van lleerdt is op de Noord-Oostelijke kust van Curasao verongelukt. Zondag avond hebben vijf overlevenden het bericht ervan gebracht. Onder de verongelukten is de ge zaghebber van Bonaire. Ook de kapi tein der Van Heerdt wordt vermist. De State n-verkieziDg en. Door de ellendige laksheid der vrij zinnige kiezers is in Zuid-Holland niets gewonnen kunnen worden. Van de ruim 30,000 kiezers in den Haag, waren er slechts 16,872 op het appèl, dat is de helft. Zuid-Holland heeft voor de recht- sche meerderheid in de Staten, die sinds 1907 30 zetels bedroeg, gisteren winst noch verlies gebracht. Bij eerste stemming wist de rechterzijde al de zetels te bezetten, waarmee zij dezen stembusstrijd is ingegaan. De vrijzinnigen verloren in Rotter dam I bij deze eerste stemming twee zetelsdaar kome i 2 socialisten met 2 coalitie-candidaten in herstemming In Rotterdam III en V, in Den Haag, Dordrecht en Leiden zullen de vrijzinnigen by de herste nming tegen de coalitie en tegen de socialisten te vechteD hebben om het behoud van hun zetels, bijna overal echter met zeer goeden kans. Qorinchem zag een van zyn beide vrijzinnige afgevaar digden aanstonds herkozen, en prof. Visser is op zijnanti-revolutionnairen mededinger nu reeds een paar honderd stemmen voor. Oud-Bejjeriand herkoos bij eerste stemming zyn liberaal Statenlid. De kleine meerderheid, die in Overy- sel sinds 1907 de coalitie in de Sta tenvergadering heeft is met één stem vermeerderd, doordat Ommen voor den liberalen heer Van der Sanden een anti-revolutionnair afvaardigde. Ook in Enschedé moest één van de 3 aftredende liberalen aanstonds het veld ruimen; de kans blijft toch ech ter bestaan, dat daar ten slotte 3 Statenleden van links worden gekozen. In Zwolle zal bij de herstemming nog een ernstige strijd noodig zyn, om de aftredende vrijzinnigen hun zetels te doen behouden. Drenthe is geheel vrijzinnig ge bleven. De Provincie Groningen zal dit ook wel blijven hoewel in de stad Gro ningen zelf moet herstemming plaats hebben tusschen alle acht candidaten. DE ENQUÊTE. Dr. Bronsveld schrijft in zyn Kro niek in de stemmen voor Waarheid en Vrede over de behandeling van mr. Troelstra's enquête-voorstel in de Kamer: „Liefst zwegen wij ervan, immers is wat wij zeggen zullen, en zeggen moe ten een woord van protest tegen de houding van mannen, die belijders willen wezen van den Heer, voor wien ook wy als onzen Heiland neer knielen. En bovenal zal ons woord gericht zyn tegen den man, die op ons staatkundig en kerkelijk leven zulk een heilloozen invloed heeft uit geoefend en uitoefenen blijft. Maar wij hebben de waarheid te dienen, ook al hebben wy den vrede lief. De Enquête door den heer Troel stra voorgesteld is door de rechter zijde der Tweede Kamer niet gewild, en zij zal dus niet plaaats hebben. Laat ons zeggen mogen, dat de heer Troelstra ziju voorstel heeft .erdedigd op een wjjze, die ook op ons een die pen indruk heeft gemaakt. In het hart van dezen-sociaaldemo craat is 't ons Diet verguDd te lezen. Of hy, by het bepleiten van zijn en quête, geleid is geworden alleen door heiligen ijver voor hetgeen wat waar is, en in 't belang van de moraliteit in ïegeeringskringen, kan ik niet be slissen. Het zou niet te verwonderen wezen, indien er in de gelegenheid hem geboden, om niemaDd minder dan dan dr. Ivuyper ten toon te stell?n als onbetrouwbaar en schuldig aan corruptie, iets geweest zal zyn, dat hem een genoegen bereidde niet van het alleredelst gehalte, 't Zou haast bovenmenscbelijk zyn, indieD de heer Troelstra in zijn gemoed niets ontwa ren kon van een opwelling, die gelijkt op wraak. Maar wij hebben daar over niet te oordeelen. Wij hebben eenvoudig ons te houden aan hetgeen hy heeft gezegd, en dat is door zyn tegenstanders niet weerlegd geworden. De voorsteller der enquête maakt daD ook op ons een veel beteren indruk dan de woordvoerders der „christelij ke" partijen. Na een overzicht van de quaestie en van de Kamerbehandeling zegt dr. Bronsveld dan verder Menigmalen hebben wy ons het op treden vaD den heer Lohman niet kunnen verklaren, en schortten ons oordeel op. Thans behoeven wij dat laatste niet te doen. Zijn rede, waar aan wij thans denken, is voor ons een bewijs van het bedert, dat de po litiek al meer en meer aanricht in de christelijke coalitie. Zy durft de waarheid niet aan. Zjj moet bijeen blyven tot eiken prijs. Om dat doel te bereiken, moet de heer Lohman met zijn schild den man dekken, voor wiens karakter hij, op grond van menige bittere ervaring, geen achting hebben kan, maar die op 't oogenblik nog de sluitsteen is van het droef verbond met Rome. Hoe ik ook zoek, ik kan er geen anderen grond voor vinden, dat de rechterzijde in haar geheel, de enquête geweigerd heeft. Zij aanvaardt dr. Kuy- per met al de verdenking die op hem rust. Zij heeft hem gerehabiliteerd. „De Standaard" is nu gian spreken maar op de toon van iemand, die zich verriimd gevoelt. Wel heeft de heer Van Idsinga gezegd, dat by de enquête niet verlangde, omdat hetgeen wij weten al erg genoeg is maar kan men dr. Kuyper slechter dienst bewijzeD, en zonderlinger indruk ge ven van de coalitie Ieder, die onbevooroordeeld de ge-, voerde debatten leest, moet tot de konkluzie komeu, dat op dr. Kuypers karakter, op zijn wijze van doen een smet kleeft. Het ware, het meer of minder zware van zyn verkeerdheden wilde meD niet onderzoeken, en dus staat het ieder volkomen vry aan eige dingen te deDken reeds op psychische gronden heeft ieder het recht om te zeggenzijn eerewoord is mij niet genoeg. By K. B. is aan de heer H. J. Groote Baiderhaar ten Velde, ontvan ger der gemeente Hoevelaken, toe stemming verleend om tot 1 Mei 1913 te Amersfoort te wonen. Ter vervanging van den off. van gezondheid 2e kl. B. Eisendrath, van het hospitaal te Amersfoort, is de oft. van gezondheid le kl. J. A. Smits, van het hospitaal te Amster dam, gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek. De onderofficieren, leerlingen van het le studiejaar van den hoofd cursus te Kampen, worden van 1 Juli tot medio September tot het volgen der practische oefeningen gedetacheerd bij de infanterie-korpsen in garnizoen- te Assen, 's-Hertogenbosch, B irgen op Zoom, Amersfoort, Breda, Arnhem, Ede en Nijmegen. Naar wy vememeD worden er pogiDgen in het werk gesteld te dezer stede weder een symphonie-orkest op te richten. Reeds moeten verschil lende personen toezegging tot mede werking hebben gedaan. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie zal de heer L. Klein hedenavond zijn piano-magazijn openen in de Utrechtscbe straat. We namen er hedenmiddag even een kijkje en konden ods overtuigen, dat de heer Klein niet alleen voor een ruime keuze heelt gezorgd, maar dat hy ook tegemoet is gekomen aan de eischen te stellen aan een modern muziekmagazyn. Programma van het concert, Zondagavond te 8 uur in Amicitia te geven door de Stafmuziek van het 5e Reg. Infanterie, directeur de heer O. Bikkers. 1. Ons Regiment marscli, v. d. Werff. 2. Le Roi d'Yvetot, ouverture, Adam. 3. Espana, walzer, Waldteufel, 4. Fan- taisie Caprice, Vieuxtemps, voor orkest bewerkt door Bikkers. 5. Ouverture tot de Operette „Penelope", M. W. Petri. 6. „Tolle Streiche", Waldteufel. 7. Rbapsodie hongroise II, Liszt. 8. Grande faotaisie, s. d. m. de l'opéra „Figaro's Hochzeit", Mozart-Kwast. Hedenmorgen stal een persoon in het Station te Putten f 25, waar mee hij zich naar Amsterdam begaf. De vreugd was echter kort van duur, want nauwelijks daar aangekomen werd hy gearresteerd en naar Amers foort overgebracht, vanwaar hij ver der naar Putten werd getransporteerd. De werkzaamheden voor de nieuwe verlichting in de Utrechtscbe straat vorderen thans reeds zoover, dat men al begonnen is met het spannen der draden, waaraan de lam pen komen te hangeD. De MviiiImin is geopend Vrij dag 17 Jnnl van 's voormiddag. 8 t'*t 'o namiddag. 5 uur. Wanneer ge het met ons eens zijl, en ge de vrijzinnige candidaten wilt kiezen, moet Uw stembiljet er, "wanneer ge het in de Stembus doel, aldus uitzien Het vakje voor de namen Gerritsen, Thomas en Tromp van Holst dus al leen zwart maken. VER. VOOR VROUWEN KIESRECHT. De afd. Amersfoort van de Ver. voor Vrouwenkiesrecht hield gisteren middag een feestelijke bijeenkomst een namiddag thee, in bötel Reichraann. Nadat de presidente, mevr. v. Vollen- hoven Nort, do aanwezigen hartelijk welkom had geheeten, werd thee rond gediend en werden vrouwen-kiesrecht koekjes gepresenteerd. Onderwijl brach ten de dames v. D.-B. en R. een zang en pianonummer ten gehoore, waarna het woord werd verleend aan mevr. Versluys-Poelman. Spr. herinnerde er aan, dat in de zomervergadering te Arnhem was vastgesteld, dat 15 Juni de dag zou zijn, waarop de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht van zich zou doen hooren, iedere ardeeling vrijlatend op welke wijze ze dezen dag wenschte te hor denken. Dit werd besloten omdat nu 2 jaar geleden op 15 Juni het eerste

De Eemlander | 1910 | | pagina 2