DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ji ES Donkere Schaduwen No. jgtr MAANDAG 20 JUNI 1910. 7e JAARGANG FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R G. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. f 1.40. Atzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting.) Tol plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'1 gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau O.ï. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE KERK EN DE POLITIEK. De encycliek-bswegiDg ia dit mag men ten minste wat Duitschland be treft, verwachten geëindigd met een concessie van de zijde der Curie, als misschien slechts door weinigen mogelijk werd geacht. Wel is de encycliek zegt het Vad. niet herroepen maar zij zal niet ter kennis van de geloovigen worden'ge- bracht op de eenige wijze, die met de waardigheid van een voor het gansche R. Katholicisme verbindend manifest, uitgaande het haogste kerkelijk gezag, in overeenstemming kan worden ge acht. En de Kerk is daartoe gedwongen juist door de nakomelingenen volgers van diegenen, tegen wie de encycliek in de eerste plaats was gericht. Stellig moet de tei minologie dezer encycliek worden afgekeurd. En als die afkeuring uitsluitend ware geko men van Protestantsche zijde, zou alles zijn gewoon verloop hebben gehad. Het zou een woorden- en penne- strijd zijn geweest tusschen de ver tegenwoordigers van twee godsdiens ten zooals er in den loop der eeuwen zoovelen hebben plaats gehad. Maar dat thans de gonerale staf van het aanvallende leger door den „vijand" wordt gedwongen om zelf het bevel tot den aftocht te geven, wijst niet zoozeer op een verplaatsing van macht als wel van een wijziging in de plaats welke de Kerk in het leven van Staten en volkeren inneemt. Vroeger gaf de Keik het aanzijn aan de politieke partij. En deze laatste was de dienaresse, die de Kerk tot de overwinning moest voeren. Thans is langzamerhand de ver houding omgekeerd. In onzen tijd wordt het hoe langer hoe meer de gewoonte, dat de Kerk Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. 11) Karl Beck mompelde hij toen. Zeg eens, zei hij nu tot den commissaris, waren dat niet de letters K. B. op het heft van het graveermes, dat wij zooeven zagen De commissaris üevestigde dit. Heeft u er zich zooeven niet over uitgelaten, dat uw meester den kunst slotenmaker Beek gisterenmiddag bij zich had laten komen, om zyn brand kast te openen vroeg hij aan den dieDaar. Ja. En bewoont hij in dat huis de eerste verdieping Om u te dienen. Zou hij zich in geldelijke moei ljjkheden bevinden De dieDaar trok de wenkbrauwen op. zich in dienst stelt van de een of andere politieke partij om aan deze de overwinning te helpen verschaffen. En zoo zien wij dan, dat terwille van de politieke voordeelen, welke de Roomsch-Katholieke centrumspartij in Duitschland trekt uit het verbond met de streng Protestantsche conservatie ven, het Vaticaan genoodzaakt wordt tot een concessie die eenige tientallen jaren onmogelijk zou hebben geschenen. Ook uit hetgeen tevens wellicht in Spanje staat te gebeuren, kunnen voor het Vaticaan wellicht teleurstellingen worden geboren. Canalejas heeft gelijk men zich her inneren zal een koninklijk besluit uit gelokt, waarin wordt bepaald, dat de niet-R.-Katholieke godsdiensten voor taan hun opschriften en emblemata in het openbaar mogen voeren. En toen van de zijde der Curie daartegen was geprotesteerd, omdat er thans juist onderhandelingen gaande waren tusschen de Spaansche Regee ring en de Heilige Stoel, werd door het SpaaDsche Kabinet geantwoord, dat het koninklijk besluit een uitslui tend binneDlandsche aangelegenheid betrof, die niets te maken had met de thans in gang zjjnde onderhandelingen over het concordaat. Dit optreden van Canalejas kan het begin zijn van een wijziging in de machtspositie, welke de R. Katholieke Kerk van oudshei in Spanje inneemt. En sommige dagbladcorrespondenten hebben Canalejas dan ook reeds den Spaanschen Combes genoemd. De mogelijkheid bestaat dus, dat ook in Spanje weldra een strijd uitbreekt om te komen tot scheiding van Kerk en Staat. Ik heb mij altijd maar weinig om andere menschen bekommerd, boven dien staat zijn huis in een heel ande re straat, maar ik vond, dat het er er erg armelijk uitzag in zijn woning. Hier in de buurt vertelt men, dat de deurwaarder dikwijls bij hem over den vloer is. Nu, wij zullen zien, zei de rech ter kortaf. Toen wees bij mi t zijn rechterhand op de kleine poort in den achtermuur. Deze deur leidt zeker naar den tuin van het huis, dat ge deeltelijk door dien slotenmaker be woond wordt, niet waar? De dienaar knikte van ja. Is zij op slot? Met dio woorden was hij vlak bij de deur gaan staan. Nu draaide hij aan den klink, maar de deur was geslo ten. Behoo t die muur bij dit huis of bij dat De muur behoorde nog aan mijn meester, zei de dienaar. Freule Dora gebruikte haar heel dikwijls als zij uitging. In de Kocbstrasze zijn geen winkelsals freule Dora dus bood schappen moest doen, wat regelmatig iederen dag gebeurde, ging zij door den tuin van onzen buurman direct naar de Linkstrasze. EEN INCIDENT. De gouverneur-generaal van Tebris weigerde gevolg te geven aan een eisch van den Russischen consul-gene raal, die wegens de mishandeling van een Russisch onderdaan door Perzische politiebeambten eon gemeenschappelijk onderzoek wilde instellen. Daarop liet de commandant van de Russische tnepen in Tebris in de straat, waar een Russisch onderdaan mishandeld is, 19 Perzische politie beambten door een Russische patrouille arresteeren om uit te maken wie de schuldigen zijn. FRANKRIJK. Er valt een tamelijk dwaas incident te vermelden uit de Fransche Kamer. De socialist Dumas sprak over de wijze, waarop Gérault-Ricbard in Gua deloupe word gekozen. Dumas stelde op een tafel een geheele verzameling kralen kettingeD, horloges, penningen, revolvers en esn knuppel tentoon. De revolvers en de knuppel vormden de attributen van 's heeren Gérault-Ri- chard's eerewacht gedurende de ver kiezingen. De penningen met 's mans beeltenis waren souvenirs aan zijn vrienden, de horloges dito en de kra len vermoedelijk aan zijn vriendinnen. Dumas toonde een revolver en alle afgevaardigden dokeD met de hoofden onder de baDken. De voorzitter riep Dumas tot de orde en het eind van de zaak was, dat de verkiezing geldig werd verklaard. ITALIË. Wie mocht denken, schrijft het Va derland, dat de intransigentie van den H. Stoel eenigermate gebroken zou zijn Wie bezat den sleutel voor de verbindingsdeur Freule Dora droeg hem altijd bij zich. Er kwam een veelbeteekenende trek op het magere gezicht van den rech ter. Ah zoo, misschien past dan de sleutel, die zooeven in den rokzak van het lijk gevonden was. Ja juist, dat is de sleutel van die deurmerkte d dienaar nu haastig op. De rechter van instuctie had maar weinig moeite om de deur te opeoen. Zijn blik viel op een kleine, tamelijk verwaarloosde binnenplaats, waar 't gras tusschen de ongelijke keien gioeide. Vlak tegenover hem stond het huis met het houten balcon. Ha, nu begrijp 'k het, zei hij, met de hand naar de openstaande gang deur wijzend, de freule liep over de binnenplaats de gang van dit huis door en was dan dadelijk in de Linkstrasze. Zoo is het, bevestigde de die naar. De commissaris van politie wasin- tusschen met een onderzoekenden blik langs de stallen geloopen. Nu ver door het lot van de Borromaeus-En- cvcliek slaat de plank mis. Het moder nisme zhl uitgeroeid worden verzeke ren de Spaansche Kardinalen en wel om te beginnen in Rome zelf, waar het, hoe is het mogelijk in de onmid dellijke omgeving van het Vaticaau, welig tiert. De Kardinalen MeTy del Val en Vives-y-Tuto (de geestel(jke vader van de Encycliek) hebben met den niet minder orthodoxen Kardinaal Respighi een fraai plan gesmeed. De stad Rome zal in vier goesteljjke zones wordeu ingedeeld, die ieder onder het bestuur van 'n bisschop zullen staan. Deze bisschoppen zullen toezicht houden op de lagere geestelijken, die hun vrjjen tijd gedwongen in bibliotheken, lees zalen en tehuizen voor priesters moeten doorbrengen. Al deze inrichtingen zul len zorgvuldig vrijgehouden wordeu van de bacterie van het modernisme. SPANJE. Uit Madrid wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat de Spaansche regeering haar ambassadeur bij het Vaticaan opdracht heeft gegeven, on middellijk zekerheid ta erlangen de onderhandelingen over de hervorming van het Concordaat voort te zetten. Zoo niet dan is een breuk onvermij delijk. De Encycliek Blijkens een mededeeling in de Rott. Kerkbode heeft de Algemeene Kerkeraad van de Nederl. Hervormde Gemeente van Rotterdam, de volgende motie aan genomen De vergadering, met leedwezen vernomen hebbende de schandelijke, leugenachtige en gi ie- zocht hij den rechter even bij hem te komen. Midden in den smallen muur van den stal, die tegen den scheidings muur aanstiet, was een getralied ven ster. Op de ijzeren staven daarvan was nog st aatvuil zichtbaar alsof het van scheenzolen afkomstig was. Te gen den bovenkant van het venster echter waren nog pas stukken steen van den muur afgestooten. Het maakt den indruk, alsof iemand met grooten haast van de t tuin der villa uit over het dak van den stal om den muur geklommeu is, fluisterde de commissaris. Eenmaal op den muur geko .ren, zal het den schurk gemakkelijk gevallen zijn zich op het houten balcon te slingeren. De re. hter van instructie knikte toe stemmend. U kan gelijk hebben, antwoord de hjj. Maar hoeft u al bedacht, dat in uw woorden een ernstige aanklacht tegen den bewoner van dit huis ligt opgesloten Met die woorden wees hij op de bij het huis van den kunstslotenmaker behoorende vensters. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1