WEERBERICHT. Tbermoïiiet'rstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET ÜONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 20 Juni 1910. Hoogste baroineterstaud 772.4 in.H. te Horta, laagste 762.6 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 21 Juni 1910. Zwakke Oostelijke wind. Gesteldheid van de luchtLichtbewolkt, droog weer. TemperatuurWarmer. Barometerstand te AMERSFOOKT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 769 m M. Vorige stand te 12 uur 771 m.M. tc Amersfoort. Hoogste gbtcrenF. 74 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 20 Juni des morgens 7 uur is 65° F. vende uitlatingen van den Pauselijken Stoel, zoowel wat betreft het gezegend werk der Kerkhervorming der 16de eeuw en de groote mannen dezer godsdienstig-zedelijke beweging hel den, die niet geaarzeld hebben hun protest tegen de dwaalleer en zedelijke inzinking met hun bloed te bezegelen als wat betreft de beginselen van ons buidig Evangelisch geloof in de beruchte Bonomaeus-encycliek als een geestelijke pest gebrandmerkt; protesteert ten ernstigste tegen dezen ongemotiveerden, onwaardigen en on- heiligen aanval op al wat aan onze Protestantsche Kerken dierbaar is constateert bij vernieuwing, hoe duidelijk is gebleken, dat het Prote stantisme in het Ultramontaansche Rome geen medestander kan eeren ter gemeenschappelijke verdediging van de Christelijke beginselen en instel lingen, doch veeleer een geduchten tegenstander, die, ten bate eener on christelijke priesterheerschappij, het op den ondergang van waarheid en viijheid heeft gemunt; en besluit dit protest ter kennisse van de leden der Gemeente te brengen. Ter vergadering van de Noord-Hol- landsche Predikantcnvereeniging, te Hoorn gehouden, bracht bij de rond- raag de heer Melcheis de Borromeus- encycliek ter sprake. Hij bepleitte de wenschelijkheid, dat hst Protestant sche volk een actie beginne tegen liet hun van R.-K. zijde aangewre- vene. Hij achtte haar ten slag in 't aangezicht en waar hij deze vereeni- ging geen overwegingen van coalitie politiek voorzitten, daar moet iets worden gedaan. De voorzitter achtte het 't beste le doen als de Noord-Brabantscbe Predikantenvereeniging, die ook be sloten heeft een actie in 't leven te roepen, door de zaak in de classicaie vergaderingen ter sprake te brengen en vandaar aanhangig te maken in do Synode. De hoofdbedoeling moet zijn te besluiten de zaak niet dood te zwijgen. De heer Lindeboom zag in de stilte in Nederland geen kwaad. Spreker achtte het een verblijdend teeken, dat de Protestanten te beginselvast zijn, om zich door het geschrijf van een paar Italiaansche duisterlingen van de wjjs te laten brengen. We staan in geen enkele officieele betrekking tot het Katholicisme en moeten de encycliek laten voor wat ze is. De heer Melcbers kantte zich tegen dit stilzwijgen. Het volk moet wak ker worden. Rome en Dordt zullen wel oppassen geen roet in 't eten te gooien, de coalitie-poli!iek gebiedt dat. De vergadering vereenigde zich met dit oordeel. Middenstandsbond. Bij enkele candidaatstelling zijn volgens de statuten van den Middenstands bond herkozen als lid van bet bestuur, de heeren J. S. Meuwsen, te Amster dam W. Nieuwenbuizen, te Nijme gen en C. A. Crebas, te Groningen. Voorts zijn eveneens bij enkele Candida itstelling gekozon tot leden van het bestuur van den Midden standsbond, de heeren H. K. Koppel Jr., te 's GravenhageH. de Graaf te Dordrecht en J. E. WeeDink, te Utrecht. Het 7de congres van den Middenstand vindt dit jaar op 20 en 21 Juli plaats ie Arnhem in de zalen van Musis Sacrum. Wettel ij k e winkelslui ting. Naar De Tel. meldt, is bet nog niet zeker of de Regeering de door de Staatscommissie ontworpen regeling van een wettelijk vastgesteld sluitings uur voor wiukels door een eigen wets voorstel zal laten volgen. De beslissing dienaangaande hangt af van de resultaten van een onder zoek, hetwelk thans vanwege het De partement van Landbouw, Handel en Nijverheid wordt ingesteld Zooals men weet, is bij het vraag stuk der winkelsluiting tweeërlei be lang betrokken, een middenstandsbe- lang, in zooverre de wettelijk vastge stelde sluiting de winkeliers zelf be treft, en een arbeidersbelang, in zoo verre de verkorting van den arbeids duur der winkelbedienden van ver vroegde sluiting afhankelijk kan zijn. Op grond daarvan worden door het Departement vao L, H. en N. de resultaten afgewacht van een tweeledig onderzoek. Vooreerst wil men nl. ge bruik maken van de gegevens, welke omtrent het vraagstuk in zoover het een middeostandsbelang betreft ver strekt zullen worden in het rapport der enquêtecommissie, in zake de toestanden van den Middenstand, welke destijds op advies der Middenstands commissie is ingesteld. Voor de beoor deeling der quaestie, in zoover er een arbeidersbelang bij betrokken is, zul len de resultaten moeten dienen van het onderzoek, hetwelk thans vanwege het Departement door mevr. Van Her werden wordt ingesteld, en waarvan wij eenigen tijd geleden reeds melding maakten. Dit onderzoek toch geldt niet alleen de arbeidsvoorwaarden der vrouwelijke winkelbedienden, doch strekt tevens om met 't oog op het vraagstuk der wettelijke winkelsluiting gegevens te verzamelen omtrent den arbeidsduur der winkelbedienden in het algemeen. Op grond van de resultaten van beiderlei onderzoek zal men daarna op het Departement van IH. en N. beslissen, of men het ontwerp der Staatscommissie door een eigen ont werp zal laten volgen, dan wel andei e maatregelen zal moeten ber.imeo. Men vertrouwt, dat ook de betrokke nen zich zullen neerleggen bij de con clusies, waartoe zulk een objectief tweeledig onderzoek zal leiden. „MAN VAN RECHTS." „Land en Volk" herinnert, dat zij onlangs zeiMan van Rechts zijn beteekent eenvoudig, dat men aan deelhouder is in de naaralooze ven nootschap tot exploitatie van de chris telijke beginselen op staatkundig ter rein. Zoo kon de heer Lehman „man I van rechts" zijn en moest de heer j Van de Laar worden buitengesloten. En nu kwam voegt „LaDd en Volk" erbij de „Standaard" deze beschouwing bevestigen. Als „man van rechts" behoort slechts „te wor den erkend en geëerd" wie „de can- didaten van rechts stemt, voor de coalitie partij kiest, en de groepen of een groep van rechts steunt." Zoo ,kan nar. Van de Laar in zijn Chris telijke belijdenis onberispelijk zijn, maar daarom hoort hij toch niet bij de organisatie van rechts, daar juist heel zijn optreden strekt om tegen de coalitie-organisatie te keer te gaan." Met den heer Lehmann staat het ge heel anders. Derhalve zegt „Land en Volk" of men tot de coalitie wordt ge rekend, of men „telt bij rechts", ge lijk de „Standaard" het heet, isslechts een vraag van zuiver formeele, admi nistratieve, uitwendige beteekeDis. Zoo wordt de eenmaal zoo fiere en heilige coalitie door haar eigen stichter om vergehaald. Ook de „Nederlander" schrijft De bewering van de „Standaard" komt ons vooi oijuist te zijn. Niet, natuurlijk, iudien men bü de onder- scneiding vasthoudt aan de politieke organisatie. Maar het spraakgebruik in den lande telt bij rechts alle man die van het Christelijk levensbeginsel een invloed ten goede verwacht op landsbestuur en sociale verhoudingen rekent elk die de bijzondere Openba ring Gods in de Heilige Schrift tot richtsnoer voor zijn leven en dus ook voor het leven van zjjn volk erkent tot de mannen van rechts. Het komt ons voor dat men met dit spraakgebruik rekening houden moet. Aldus, dat iemand bezwaren kon hebben tegen de coalitie, die gelijk de „Ge derlander" het uitdrukte „bij de huidige verhoudiugeu een politieke noodzakelijkheid is", en toch een „man van rechis" kan zijn. En ook aldus, dat iemand die de politieke organisatie, om welke reden dan ook, steunt, maar overigens voor het Chiistendom en zijn invloed op het maatschappelijk leven niets ge voelt, geen „man van rechts" behoort te worden genoemd. De „Nederlander" drukt er ten slotte nog eens op, dat zij niet aanvaardt de conclusie van de „Stand.", als zou mr. Van de Laar niet tot rechts moe ten gerekend worden. IN MODERNISTISCHE DWALING. Het heeft een zekere mate van be langrijkheid, uit een op de plaats van het hoofdartikel in De Tijd voorkomen de beschouwing te vernemen, dat dr. Kuyper, afgezien van de ketterij waar aan hij zich door protestant te zjjn, reeds overgeeft, ook in een ander op zicht door de R.-K. theologen als niet geheel zuiver op de graat wordt be schouwd. De leider der coalitie is in de oogen van den schrijver eigenlijk een verkapte belijder van zekere mo dernistische dwalingen. Het betreft vooral de wijze waarop dr. Kuyper blijkens zjjne geschriften zich Christus denkt in zij n op treden tegen zielszieken en bezetenen, in hut kort tegenover krankzinnigen. In een reeks artikelen in De Heraut heeft hij uiteengezet, dat men zich Jezus in die gevallen moet denken niet als God, maar als mensch, maar dan als de mensch vóór den val, alzoo begaafd met eene bijzondere macht en onderscheidiugsgave, die de zondige mensch mist. „Welnu zegt de R.-K. schrijver in De Tijd in eene passage die hij nijdig cursiveert. deze zelfde voor stelling over Jezus' weten en ons weten, afgescheiden van de door Kuy per afzonderlijk gehouden goddelijke alwetendheid van Christus, wordt ons jaar in jaar uit, in alle landen, door alle schrijvers van 't moderne spiri tisme, spiritualisme, occultisme, neo- buddhisme, theosofie en in stelsels, in duizenden boeken en tijdschriftartike len voorgehouden." Tot zoover de R.-K. schrijver. Uit zijne critiek blijkt voldoende, dat ook in dit opzicht de op deuzelf- den wortel des geloofs stoelende sten gels zeer ver uiteen loopen. (Het Vad.) Naar wij vernemen is door eenige Rijks- en Gemeente-ambtenaren een vergadering belegd op Dinsdag 21 Juni a.s. des avonds 9 uur in de Zwaan, ten einde te komen tot oprichting eener vereeniging van ambtenaren in dienst van het Rijk, de Gimeente en de Spoorwegmaatschappijen. Deze ver eeniging zal zich ten doel stellen door gezamenlijken inkoop bijv. van brand stoffen, aardappelen e.a. en door het op coöperatieven grondslag doen van andere inkoopen, de stoffelijke belan gen harer leden zooveel mogelijk te bevorderen. In de Amersf. ZwemiDr. werd het diploma als geoefend zwemmer behaald door mej. Thalé G. Taconis en door de jongeh. P. A. J. Biscboft, J. F. Bischoff, H. A. de Groot, E. Wil- lemsteijD, W. A. Stork, M C. Smit, F. C. de Ruijter de Wildt, W. de Wek ker, W. da Voogd en A. J. Bouwensch. Een werd afgewezen. In de sociëteit „Vereeniging" zal Zaterdag 25 Juni a.s. des avonds 8 uur een stedelijk kegelconcours wor den geopend, waarvoor 4500 kaarten zijn beschikbaar gesteld. Terstond na d6 officiëele opening vangt de vrije- baan wedstrijd aan, welke eindigt Maan dag 25 Juli 1910, des nachts te 12 uur. De baan is geopend op Zondagen van 11 uur v.m. tot 3 uur des nam. en van 5 uur nam. tot 12 uur nam.op werkdagen van 8 tot 12 uur's avonds, des Zaterdags tot 1 uur. Voor den kegelaar, die in de afgeloopen week het hoogst aantal punten op één kaart heeft behaald is een weekprqs van f 5 beschikbaar g' steld. De korpswedstrijd vangt aan na het sluiten van den vrijebaanwedstrijd, op een nader door het bestuur te bepalen datum. De kegelclub, welke in den koi pswedstrijd het hoogst aantal pun ten behaald heeft, is tevens winnaar van den wisselprjjs, welke ieder jaar door de winnende club opnieuw ver dedigd moet worden. Om eigenaar van dezen wisselprjjs te worden, moet deze twee maal achtereenvolgens of drie maal in het geheel door dezelfde club gewonnen worden. De nieuwe Jlampen in de Utrechtschestraat zijn Zaterdagavond ontstoken. De lichtsterkte is aanmer kelijk grooter dan bij de oude lanta rens en zeker zal ieder het er wel ever eens zijn, dat het een prachtige verlichting is. De Burgemester en eenige leden van de gascommissie kwamen zich van de groote verbete ring overtuigen. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van8 Juni tot en met 14 Juni 1910. GEVESTIGD. Tj. van der Werff, van Lochem naar Beekesteinschelaan 25. J. Bouw, van Duitschlaud naar Konings straat 3. T. van Roekei, van Dubbeldam uaar Muur huizen 97. W. J. J. Cornelisse, van Amsterdam naar Achter de Pothstraat 6. E. J. Merkua, van Herwen en Aerdt naar Zuidsingel 44. J. J. C. M. Meddens, van Groningen naar Zuidsingel 44. P. J. J. M. Lindcrs, van Dordrecht naar Zuidsingel 44. C. E. Bolkenbaas, vau Bussum naar Zuid singel 44. J. A. van Dijk, van Hilversum naar Zuid singel 44. J. Kooyman, van Maarssen naar Zuidsin gel 44. J. B. M. H Heersche, van Louneker naar Zuid6ingel 44. B. C. M. Bremer, van Hoogland naar Zuid singel 44. A. W. H. van Driel, van Nijmegen naar Zuideingel 44. M. P. L. Vermeulen, van Lisse naar Zuid singel 44. A. M. C. B. Jansen, van Schiedam naar Zuidsingel 44. J. Jansma, van Nijkerk naar Schimmel- penninckstr. 48. W. van den Brink, van Amsterdam naar Havik 21. L. Langedijk, van Haarlem naar Woeetij- gerweg 67.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2