Doukere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. mr. VRIJDAG 24 JUNI 1910. 7e JAARGANG Partij-discipline. FEUILLETON. BUITEjNLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R G-. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.06. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 6 regels t0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. lloe gedisciplineerd de clericale party is, hebben we in den laatsten tijd by verschillende gelegenheden kunnen coDstateeren. In de bekende lintjes-quaestie van Dr. Kuyper sprong niet één lid van de coalitie uit den band, toen bet op stemmen aankwam. Nog sterker kwam dit uit bij de jongste Staten-verkiezingen. Niette genstaande de antirevoiutionnairen en christelijk-bistorischen in hun heilig ste gevoelens op de grofste wijze wer den gekwest, heeft geen een christe- lijk-historiscbe of a.s. Kiesvereeniging er ook maar één oogenblik aan ge dacht, de candidaten der roomsch- Katbolieke partij niet te steunen. Uit een oogpunt van partij dis cipline moge dit te benijden zijn, we mogen toch niet wenschen, dat vrij zinnigen zich zullen verlagen tot „door dik-en-dunners." Dit is juist een kenmerk van vrije mannen, dat zij, wanneer ze eenmaal een vaste overtuiging hebben gekre gen in een zaak, zij den moed durven hebben, om tegen den stroom der heerschende meening onder de party genooten op te roeien. Maar tocheen beetje meer disci pline, een weinig minder bandeloos, heid ware zeer gewenscht. Vooral in kleinere colleges dan een Parlement, omdat een enkele stem daar zoo dikwyls een zaak, door vrij zinnigen voorgestaan, schipbreuk kan Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. Ié) Atberti boog met vriendelijke voor komendheid voor de zieke vrouw, eon even vriendelijk knikje had hij voor het jonge, bloeiend mooie meisje over, dat met een handwerk bezig, naast de tafel gezeten was en haastig v n haar matten stoel was opgestaan. Met welgevallen rustte blik van den beambte op de slanke, welge vormde gestalte van het jonge meisje, uit wier frissche, regelmatig ge vormde trekken een reine, ongekun stelde ziel sprak, en wier tamelijk hoog, maar energiek gevormde voor hoofd, dicht door losse goudblonde krullen omlijst, - an evenwel scherp zinnigheid sprak als haar viooltjes; achtige, blauwe oogen van goedhartig heid. Een droevige schaduw gleed over't doen lyden. Ook daar kan men van de tegen partij leeren deze weet ook daar de leden, wanneerer over eene zaak moet gestemd worden, uitstekend bijeen te houden. En hoe dikwyls ziet men daar niet vrijzinnigen een eigen weg volgen, of liever den weg der tegenpartij uit louter vrijzinnigheid, of uit overdre ven onafhankelykheidsgevoel, of de hemel weet uit welke motieven. Zij kunnen dus bogen op den lof der clericalen, die van zulke leden zeggen, „dat zijn nu eens echt liberale mannen". Maar de keeren, dan eens een cleri- raal stemt aan de zyde der vryzinni gen, zijn te tellen en dan geschiedt dit soms nog by vergissing. Een ander iets, wat Dy de clericalen ook niet zal voorkomen, is, dat een persoon onder vrijzinnige vlag gekozen, in een college gebracht, na zjjn ver kiezing zich in zyn ware gedaante vertoont en blijkt niets vrijzinnigs aan zich te hebbeD. In de dagen der verkiezing toonde hy zich vrijzinnig, omdat hij meende langs dezen weg het best aan zijn eer- of heerschzucht te kunnen vol doen na de verkiezing heeft hij „ma ling" aan zijn kiezers, en zijn eerge voel is te gering ontwikkeld, om wan neer hem zyn bedrog onder het oog wordt gebracht, zijn mandaat ter be schikking te stellen. Op moties, enz. antwoordt hij met een „wie doet me wat" of iets dergelijks. gelaat van dan rechter, toen hij be dacht, met welk doel hy dit huis was binnengegaan, maar de herinnering aan zijn ambtelijke plichten gaf hem dadelijke zyn geheele onbevangenheid weer terug. Onderzoekend ke9k hij in het vertrek rond. Zyn blik viel op een openstaanden deur, die naar een ander vertrek leidde. Beck, die zijn blikken met de oogen gevolgd was, wees met de haDd naar het belendend vertrek en zei ter op heldering Dat is mijn werkkamer. Daar staat alleen mijn werkbank en mijn bed. De rechter was tot aan den drempel naderbij gekomen en had een onder zoekende blik in de kleine ruimte ge worpeD, dat door éen venster licht van de binnenplaats kreeg. Toen ging hy achteruit en wees op de balcondeur. Het houten baicon loopt om het geheele huis heen, niet waar vn eg hij aan den slotenmaker. Het is het eenige aantrekkelijke van onze woning, zei hij zwakjes glimlachend. Ofschoon wy midden in de stad wonen, hebben wij hier toch gelegenheid zoo nu en dan frissche lucht in te ademen. Mag ik zoo vrij ZÜD ze> Alberti, Evenmin als een koopman die iemand andere waar thuis zendt dan deze op monster gekocht heeft, kan men zulke personen een anderen naam geveu dan bedrieger. Dat bij de clericalen zooiets voor komt, hebben we nog niet kunnen ontdekken. Dit ter overweging aau kiezers en sommige gekozenen. AMERIKA. Uit Rusk in den sta it Texas wordt weer eens een lynchpartij gemeld. Een neger had zich aan een blank meisje vergrepen en haar daarna vermoord. De man was in hechtenis genomen door den sherif, maar door deze op aandringen van de menigte weer aan haar overgeleverd. Men bond den neger toen aan een paal, begoot hem met petroleum en verbranddo hem zoo in levende lijve. Door de overheden werd geen poging gedaan om de schuldigen te straffen. FRANKRIJK. Volgens de dezer dagen gepubli ceerde ambtelijke statistiek over 1909 telt de bevolking van Frankrijk thans 39.252.245 zielen. Het overschot der geboorten boven de sterfgevallen be droeg 13.124, dat is het geringste cijfer, dat ooit in Frankrijk werd ge constateerd. De bevolkingsaanwas is daarmee voor 1909 verminderd tot 3 per 10,000 terwijl dit getal in 1908 nog 12, in 1907 nog 5 en in 1906 nog 7 bedroeg. De aanwas gedurende bet tijdperk van vier jaar van 1906 tot en met die langs hem heen geloopen was en de balcondeur had geopend. In gezel schap van den commissaris liep by zonder de toestemming af te wachten het baicon op. Van het baicon af had men een ta melijk ver uitzicht op de drukke Lirnrstrasze, die door haar groot aan bal winkels een levendige verkeersweg in dit kwartier van de stad was. De rechter oriënte rrde zich vlug. Het bai con liep werkelijk om alle vier kan ten vau het huis heen. Men kon onge hinderd om het geheele huis been- loopen. Toen Alberti met den commissaris aan den achterkant van bet huis was aangekomen, bleef hij staan. Zijn blik viel op het stalgebouw, dat on geveer twee meter daarvan af stond, en w.Jks dak op gelijke hoogte van het baicon lag. Aan een geoefend turner zou een sproDg van het dak vao den stal naar het baicon niet veel moeite kos ten, fluisterde de commissaris. Alberti knikte. Het huis is uiterst verweerd en bouwvallig, zei hij daarop, terwijl hy de muren aandachtig bekeek. Dj kalk gaat er overal af het zal niet ge makkelijk zjjn hier een spoor te vin- 1909 bedraagt dus ter nauwernood 7 inwoners per 10.000 tegen 18 gedu rende het voorgaande vierjarige tijd perk. Zoowel in het Parlement als in de pers, houdt men zich sinds lang met het bevolkingsvraagstuk bezig, en hoe langer hoe luider doen zich de waar schuwende stemmen hooren. Allerlei middelen worden bedacht om het geboortecijfer te doen stijgen zooals .ermindering van belasting voor gezinnen met veel kinderen, bet toekennen van premies enz. maar tot dusver zonder eenig resultaat. ITALIË. Tusscben Koning Vic-or Emanuël en de Italiaanscbe socialisten, wordt uit Rome aan bet Berliner Tageblatt geseind, zijn dezer dagen opnieuw vriendelijkheden gewisseld. De socialistische Lavoro van Genua had een wielerwedstrijd uitgeschreven. De Koning zond de redactie toen een groote gouden medaille voor den win ner. Het blad dankte den Koning daarop in zeer warme bewoordingen. Anderszyds heeft de socialistische afgevaardigde Graziadei zich zeer waardeerend over den Koning uitge laten. Hij verklaarde niet in te zien, waarom de Koning zich niet aan het hoofd der sociale hervorming zou stellen, en dezelfde weldaden aan de arbeiders kan bewijzen, waarvan Duitscbland reeds sedert tientallen jaren getuigt. Volgens de Corriere d'Italia heeft er weer een Oostjnryksh—Italiaansch grensincident plaats gehad. Een Oostenrijksohe patrouille over schreed de Italiaanscbe grens by Boc- cheta Brentona. De Oostenrijkers werden door Italiaansche soldaten ge arresteerd en naar Marcesina overge bracht. den. De commissaris had zich intusschen gebukt en stond nu eens het bout van het baicon, dan weer den muur te be kijken. Hjj was levendig op eenige plaatsen in den muur. Hier zijn echter beslist pas ver- sche afschilferiugeu, zy bij fluiste rend. Hier, voegde bij er by, op een plek wjjzend, die ongeveer op gelijke hoogte was met de leuning van het baicon, is heel duidelijk de afdruk van een hak te zien. By bet oversprin gen is'de springer zeker uitgegleden en met de voeten tegen den muur ge vallen. Hi r ligt cok pas afgeschraap te kalk op den vloer I De rechter van instructie knikte zwygend. Toen vervolgde hij zijn weg om den anderen kant van het huis, tot hij weer voor aan dj straat was uit gekomen. Op eenige passen afstand was de mechanician de beide beeren gevolgd. Zonder er iets van te begrijpen, had bij naar de gebaren der beide heeren gekeken nog minder had hy iets van hun zacht gefluisterde woorden ver staan. iWordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1