STADSNIEUWS. WEEKBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 24 Juni 1910 Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te Horia, laagste 749.8 m.M. te Swinemunde. Verwachting tot den avond van 25 Juni 1910. Zwakke tot matige wind uit W.-lijke richtingen. Gosteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOOKT. 657 tn M. Vorige stand te 12 uur 760 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 71 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 24 Juni des morgeus 7 uur is 65° F. RUSLAND. De telegrammen laten zien hoe de cholera zich uitbreidt in Rusland. Het ergst schijnt het te wezen in Rostof, waar eergisteren 790 nieuwe gevallen voorkwamen, van welke 219 met doodeljjken afloop. Het volk is half gek van angst. Door een toeval geraakte juist de watarleiding stuk en dat maakte de menschen zoo ra deloos, dat er velen naar Odessa vluchtten. Daar moet men uu dubbel strenge maatregelen nemen tegen in fectie. SPANJE. De regeering heelt de sluiting ge last van zeven scholen vao Broeders der christelyke leer, die sedert 1900 in Asturië gevesiig waren. Zoo luidt het eene bericht en een ander vermeld'., dat de gouverneur te Oviedo bjj bet parket een klacht heeft ingediend tegen de monniken van Mie- res, die zich niet hebben gedragen naar de bepaling van de wet op de vereenigingen. Die monniken zouden dientengevolge SpaDje verlaten. Hieruit zou zijn if te leideD, dat de regeering en hare organen ernst maken inet de plannen betreffende de congregatiën, waartegen natuurlijk van clericale zijde verzet zal volgen. Reeds moet de gisting in Spanje, volgens sommige berichten, groot zijn. Het optreden der geestelijkheid, die van den kansel haie vervloekin gen tegen de regeering richt, zal daartoe nog het zijne bijdragen. De Imparcial meldt dat de alcalde van Sevilla zich naar aanleiding van den heftigen toon, dien eeD priester bij gelegenheid van het feest van den heiligen Ferdinand in zijn preek aan sloeg, tot den gouverneur wendde met een aanklacht. De Momento, een orgaan van bet Vaticaac, verzekert, dat de nota van bet Yaticaan aan de Spaansehe ïegeeriDg in zeer levendige en scherpe termen vervat is. Er wordt een zeer krachtig protest aangeteekeDd tegen de door de giondwet vertodcD be gunstiging van niet-Katholieke eere diensten. TURKIJE. Het schijnt in Albanië toch nog niet zoo vlot te gaan met de onderwerping der opstandelingen als sommige offl- cieele berichten wel willen doen ge- looven. Zoo wordt thans uit Salouiki bericht, dat de aanvoerder der Arnau- ten Derrely Joessvef met 500 man door Turksche troepen omsingeld is iu de buurt van Melissa. Na een lang durig gevecht, waarin de Arnauten groote verliezen leden, zijn 120 op standelingen krijgsgevangen genomeü de anderen wisten te ontsuappen. De verliezen der troepen zijn nog niet bekend. PORTUGAL. De groote moeiliikbeid om een Mi nisterie uit de monarchaal gezinde partijen te vormen, heeft de republi- keinsche partij aanleiding gegeven tot bet publiceeren van een manifest, waarin het Portugeesche volk wordt opgeroepen een einde te maken aan het Koningschap en de Republiek te vestigen. De opstellers van het manifest be weren, dat de tegenwoordige monar chie in Portugal te zeer aan de tradi tie is gehecht om in staat te zijn Portugal verder te brengen op den weg van vooruitgang. Het Koningschap is dan ook, vol gens bet manifest, in Portugal uiterst impopulair. Ten slotte wordt in het manifest nog verzekerd, dat de buitenlandsche scbuldeiscbers van Portugal gerust kunnen zijn, want dal de toekomstige Republiek alle verbindtenissen en verplichtingen van diplomatieken en financieelen aard zal nakomen, die onder het Koningschap werden aangegaan. TWEEDE KAMER. OCTROOI WET. De Kamer heeft gisteren het ont- werp-Octrooiwet geheel afgehandeld. Vandaag heeft de eindstemming plaats. Het belangrijkste debat ontspon zich naar aanleiding der bepalingen, die het zg. „voorgebruik" van een octrooi regelen. Aanvankelijk hield het wets voorstel op dit punt alleen in, dat hy, die op het tijdstip dat een octrooi door iemand wordt aangevraagd, datgene waarop het octrooi betrekking heeft reeds vervaardigde oi toepaste, dan wel aan zijn voornemen daartoe reeds een begin van uitvoering had gegeven, als „voorgebruiker" wordt beschouwd, en als een soort van vooruitvinder bevoegd blijft de vervaardiging daar van ook verder voort te zetteu. „Tenzij hij zijn wetenschap ontleend heeft aan hetgeen reeds door den octrooi-aanvrager vervaardigd of toe gepast werd, of wel aan beschrijvingen, teekeningen of modellen van den octrooi-aanvrager", had de Regeering hieraan in het gewijzigd ontwerp toe gevoegd. De heer Bos nu kwam als voorzitter der Comm. van Rapp. hiertegen op, omdat deze toevoeging een pré geeft aan buitenlanders. Immers dezen zyn slechts gebonden aan de in hun iamj op dit punt bestaande bepalingen, en daarin ontbreekt een beperkende be paling als de bovenbedoelde en dus zou deze alleeu bindend zijn voor Nederlanders. Een andere quaesi.ie, die zich hierbij voordeed, was de termijn van recht loosheid, die verloopt tusscben de aanneming en het in werking treden der wet. Een uitdrukking van den RpgeeriDgscommissaris, dat na dien tyd het namaken van een geoctrooieerd voorwerp een ongeoorloofde daad was, doch vóór dien tijd niet, bracht de heer Van Idsinga met de juridische ethiek tegen mr. Fruin in het geweer. Wat zedelijk ongeoorloofd is, blijft een ongeoorloofde daad, ook al bedreigt de wet er Dog geen straf tegen, be toogde de afgevaardigde van Bodegra ven. Tegenover dit recbtspbilosophiscli standpunt verdedigde de Regeerings- commissaris de opvatting ontleend aan het geldend recht. Het artikel bleef intusschen ongewijzigd. Bij art. 42 slaagde de heer Van Doorn er in, een verbetering in het Regeeringsontwerp er door te krijgen, daarin bestaande, dat de gerecntelijke verkoop van een verpand of in beslag genomen octrooi niet zal geschieden door een notaris „aangewezen door de ArrondissemeDts-Rechtbank te 'sGra- venhage", maar door een notaris. Het zou inderdaad niet aangaan, voor een dergelijke evecutie in een wet boek van bet land, den notaris te doen aanwijzen door de Haagscbe Rechtbank, van welke niet kan wor den verwacht, dat zij alle notarissen keDnen zal, zelfs niet in ons klein landje. Provinciale Staten. De totaal-uitslag in Overfjsel is, dat de verhouding van 25 rechts en 22 links veranderd is in 27 rechts en 20 links, door het omgaan van één zetel iD Ommen en één in Enschede. Behalve die twee zetels aan rechts, verloren de vrijzinnigen nog twee zetels aan de sociaal-democraten in laatstge noemd district. Het dreigend verlies van één zetel in Zwolle is gelukkig bezworen. Dat is te dankeD aan de grootere opkomst van kiezers419 meer dan bij de stemming. Gisteren slaagde te Utrecht voor het Theoretisch Geneeskundig Examen 2de gedeelte de Heer W. H. A. van Os. -- Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer betreffende de a.s, Zondag in Amicitia alhier te houden tentoonstelling v;id rozen. Er zal veel moois te genieten zijn en verscheidene inzendingen zijn toe gezegd. De societeitslokalen van Amicitia en het terras zjjn voor alle bezoekers der tentoonstelling toegankelijk. De toegangsprijzen zijn zeer ma tig gesteld, ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen zich eens op de hoogte te stellen van de vlucht, die de rozoncultuur heden ten dage iü ons land heeft genomen. Bfj hbt te Leiden gehouden con cours hippique werden o.a. de volgen de prijzen behaaldSpringconcours paarden, die in 1909 en 1910 nog geen eersten prijs gewonnen hebben 3e prfjs luit. C. H. Labouchere met Vunquard 5e prijzen ritmeester H. Loopuit met Temptation en luit. A. N. W. L. Coblijn. Gioot springconcours. Springpaarden gereden door heerrijders. Een der hindernissen is betiteld als Leidsche hindernis en bestaat uit eene combinatie van tonnen en melkbussen, dit alles bekroond door eene rij Leid sche kaasjes. Het terrein is verbazend glad, geen voordeeltje vo <r paard en ruiter. Ie prijsen eere-prijs Prince Frederick Heudiick, luitenant R. Wilson, Bloe- mendaal met Porthos. 2e prijs en eere-prijs van H. M. Maria Henriette, na overrijden met den winner van den 3en prijs, luite nant C. H. Labouchére, Amersfoort, met Oigolette. 3e prjjs luitenant H. Matbon, Amers foort, met Held. 4e prijs ritmeester H. Loopuit, Amersfoort, met Temptation II. 5e prijzen luit. F. J. J. Trapman, Leiden, met Fox, luit. J. Knel, Haar lem, met Red Cap, en luit. C. H. La bouchére, Amersfoort, met Perhaps. Eervolle vermeldingen luit. Trapman met Humpty Dympty, luit, Coblijn, met Hengst II en dr. G. Bemelmans, met Black Paddy, rijder luit. Coblijn. Door de politie is heden morgen proces verbaal opgemaakt tegen den veekooper B. uit Utrecht wegens het op onnoodig wreede wijze vervoeren van vee. Bij de heden door B. en W. ge houden aanbesteding voor het maken van den nieuwen weg tegenover de Paulus Buyslaan was minste inschrij ver Th. W. Bonte voor f973. Voor het uitvoeren van herstellingen aan de hoofden van den Eemmond was minste inschrijver E. v. d. Beek voor f 1774. Het werk is gegund aan G. Wassink voor f 1866. KANTONGERECHT. Door den Kantonrechter alhier zijn de navolgende vonnissen gewezen Strooperg. H. V. te Scherpenzeel, f5 of 5 d. Straatschenderij. H. v. H. te Milli- gen, f3 of 3 d. R. K. to Bunschoten, P. de B. te Hilversum, beiden vrijge sproken. Trekdier onbfheerd laten staan. H. W. te Woudenberg, f 5 of 5 d. Nachtelijk burengerucht verwekken. C. v. G., H. L., beiden te Woude i- berg, ieder f 2 of 2 d. Dieren vervoeren op pij'nlijke wijze. H. M. te Nijkerlc, f 10 of 3 d. Dronkenschap. A. v. M. te Wou denberg. H. A., E M., J. v. d. R., ieder f3 of 3 d. W. E., f 10 of 3 d., allen te Amersfoort. Op verboden grond loopen. P. S. te Utrecht, f 2 of 2 d. G. v. d. B. te Stoutenburg, f 3 of 3 d. Zich in gesloten jachttijd met ge laden geweer in 't veld bevinden. M. K., te Barneveld, f 10 of 4 d., en ver- beurdverkl geweer met last tot uit levering subs, f 10 oi 10 d. Zoeken naar eieren van wild. E. J. v. d. K., W. v. d. K., G. J. v. d. P., te Barneveld, ieder f 2 of 2 d. C. v. D. Ie Hoogland, f 3 of 3 d. A. v. B. te Soest, f 6 of 4 d. jagen in gesloten lijd. A. H. te Soest, f 10 of 4 d. en verbeLrdverkl. geweer. Zonder vergunning sterken drank verkoopen. G. A. te Soest, f5 of 5 d. Spoorwegwetovertr. D. A. S. te Amersfoort, f 5 of 5 d. Leerplwetovertr. J. S. te Amersfoort, f 2 of 2 d. Wielrijden zonder licht. A. v. V., P. v. d. B beiden te Amersfoort. J. H., A. v. D., W. W., te Soest allen f 2 of 2 d. Rijden met voertuig op rijwielpad. R. v. G. te Zeist, f3 of 3 d. Rijden met auto zonder nummer- bewijs. Ch. W. F. P. S. te Baarn, f 2 of 2 d. Wielrijden zonder bel. N. R. te Spakenburg, f 3 of 3 d. IJkwetovertr. P. K. te Huizen, 2 m. f 1 of 2 m. 1 d., en verbeurdverkl. van 2 gewichten. Met ongekeurde vizch venten te Baarn. P. K. te Huizen, i 1 of 2 d. D. de G., L. K., beiden te Spaken burg, E. H. te Amersfoort, ieder f 2 of 1 d. Op hondenkar zitten. G. M. te Amers foort, f 2 of 2 d. Met te kleine honden rijden. R. G. v. d. V. te Amersfoort, f 2 of 2 d Met hondenkar niet uitwijken. G. R. te A'foort f2 of 2 d. Te Soest met auto te snel rijden. Jbr. G. C. J. v. R. te Zeist, A. F. M. B. te A'dam, J. G. H. te Rotterdam, ieder f5 of 2 d. Cb, R. L. G., f 10 of 5 d. K. E. D. v. O. f5 of 2 d., beidon te Baarn. Strooperij. C. v. d. B f 2 of 1 d. A. v. d. B., f 1 of 1 d., beiden te Nykerk, J. de L., f 3 of 3 d., R. P., f2 of 2 d beiden zwervend. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. De Haarlemsche Rechtbank veroor deelde heden den onder-stationschef der H. IJ. S. M. aldaar, den heer R. S. Schooleman, wegens bet onbevoegd uitoefenen der geneeskunde (magne tisme) tot drie geldboeten van f 5, subsidiair 3 keer 1 dag hechtenis. Beklaagde was door den kantonrech ter veroordeeld tot acht boeten van f50. Het O. M. had voor de Recht-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2