Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 149. WOENSDAG 29 JUNI 1910. 7e JAARGANG Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. BÜITEiNLAND. Hoofdredacteur R G. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERTENTIEN tot 6 regels f 0.40. Voor iederen regel meer 10.08. het Kanten Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.} Tot plaatsing van advertentiën an reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoosstraat 76-78 te Amsterdam Een merkwaardige Raadszitting. Niet omdat de heeren eeD poos ge heim vergaderd hebben. Integendeel, als er eens niet in 't geheim vergaderd wordt, dan is dit A mersfoortsch-merkwaardig. Maar merkwaardig om drie andere redenen of eigenlijk vier. Ie. De heeren zaten elkander maar even en dan nog wel gemoedelijk in het haar. 2e. Het raadslid Rijkens heeft niof alleen gelaakt, maar geloofd en ge prezen. 3e. De heer Gerritsen heeft niets gezegd. 4e. By de rondvraag kwamen er geen verschrikkelijke kwesties. In zooverre dus allemaal afwijkingen van het gewone. De gemoedelijke in-het-haarzitterij de vlokken vlogen er ditmaal niet af ontstond naar aanleiding van een adres van de heeren Putman en Van Beek, die hoewel mioste in schrijvers van een gemeentelijk werk, dit niet gekregen hebben. O ja, ook dit is nog merkwaardig, dat terwijl men in de vorige Raads zitting weigerde een adres in behan- delii g te nemen, omdat het daarin vermeld feit het weigeren van verlof aan gemeentewerklieden tot de competentie van B. en W. behoorde, dacht thans niemand er meer over, Naar het Duitsch DOOR PAUL HENK ES. 17) Met eeo veelbeteekende uitdrukking op het gelaat, wees hij toen op eeni- ge der op de werkbank verspreid lig gende gereedschappen. Hetzelfde monogram „K. B." staat bijna zonder uitzondering op al le handvatsels van de instrumenten hier, fluisterde hij. De rechter had groote moeite om zijn verbazing niet luid kenbaar te maken. Natuurlijk legt u op dit alles be slag, zei hij daarop, zich tot den com missaris wendend. Alles wordt nu volkomen duidelijk. Hier is nog meer I riep de com missaris, terwijl hij een blinkend voorwerp van een hand-aanbeeld af nam. Kijk eens, mijnheer, hier is het andere stuk van de halsketting. dit adres terwijl toch ook de aan besteding zuiver een zaak is van B. en W. niet in behandeling te ne men. De Raad is dus bekeerd van de dwalingen zijns weegs. Verschillende leden vroegen omtrent dit adres inlichtingen en het komt ons voor, dat het antwoord van B. enW. vrij afdoende kan genoemd worden, en dat alleen een gebrek aan heuscli- heid k;n geconstateerd worden, door aan de gepasseerde aannemers de mo tieven, waarop die atwjjking van den gewonen regol rust, niet mèe te doe len. Was dit geschied, dan was ver moedelijk èn het adres en dus ook da discussie achterwege gebleven. De lof van den heer Rijkens had betrekking op de bouwverordening, dat een mooi stuk werk schijnt te zyn. De burgemeester vond, dat die lof voor een deel toekwam aan den Secretaris. Over de 3e en 4e merkwaardigheid hebben wy niets op te merken. In een volgende raadszitting zal het wel weer anders zijn. De heer J. H. heeft in e -n inge zonden stuk als zijn meening teken ken gegeven dat den Sociaaldemo craten in de vorige nabetrachting onrecht aangedaan werd, door de toen geopperde stelling, dat deze partij alleen vreugde zou gevoelen over de versterking van hunne partij ten gevolge van het ongemotieerd weige ren van verlof aan een paar ge meentewerklieden om naar hun Con- Met die woorden gaf hij den rechter een stuk gouden ketting van ongeveer een voet lang, dat met bijzonder mooie amethysten bezet was. Daarvan hebben wij al twee stuk jes gevonden, antwoordde Alberti, nauwelijks hoorbaar. De beide beambten wisselden een blik van verstandhouding. Toen wend- do de rechter zich plotseling met de ketting in de hand tot den mechani- ciön en hield dezen het schitterende sieraad vlak voor het galaat. Hoe komt dit kleinood hier op uw werkbank? vroeg hij. Wij von len er twee stukjes van in de brandkast van den vermoordon ba'on v. Engler. Beck was aschgrauw van kleur ge worden. Dikke zweetdruppels stonden op zijn voorhoofd. Met versuft gelaat staarue hjj naar bet bewuste kleinood. Toen greep hy met zjjn hand naar 't voorhoofd. Neen, neen, het is niets anders dan een droom. Dat kan niet waar zijn I fluisterde hij. Vergeef mij, mijn- heeren, ik Loochenen helpt nu niet meer I zei de rechter kortaf, terwijl hij tege lijkertijd met zijn rechterhand zjjn schouder aanraakte. In naam van de 1 wet, Karl Beck, neem ik u gevangen, gres te gaan. Ik wil aannemen, dat zo géén vreugde gevoelen over de oorzaak, maar dan toch wel over de gevolgen d.w.z. dat men door dergelijke han delwijze hun de arbeiders in de ar men voert. We kunnen dat niet bewijzen. Het is maai een geloofskwestie. Wij meenen n.l. dat het groote leger der Sociaaldemocraten voor eeD klein deel bestaat uit raenschen, die op wetenschappelijke gronden zich bij die partij hebben aangesloten, doch voor eeu groot deel uit arbeiders, die zich aangetrokken voelen tot die party van felle criliek bij uitnemend heid op grond van persoonlijke onte vredenheid met eigen maatschappe- lyken toestand. En dat laatste deel, wedt door weigeringen als geschied zijn, zeker versterkt. En elke politieke partij vindt het in hun regel aangenaam, als zy kan roemen op een groot aantal leden. S. DUITSCHLAND. Na den oorlog van '70 zijn er tal van Elzassers uit het land gegaan om dienst te nemen in het Franscbe le ger. Als die menschen later in Duitsch- land kwamen, werden ze geregeld gevangen genomen en gestraft. Geen verzoek om gratie hielp, totdat onlangs de kroonprins, in den tyd dat hij des Keizers zaken waarnam, zyn hand wegens den in den verloopen cacht door u aan den baron v. Engler en diens nicht gepleegden dubbelen moord. Een schril e kreet ontsnapte aan de lippen van den ongelukkigan man. Zyn oogen schenen uit de kassen te zullen komen, de aders stonden hem dik op het voorhoofd, zyn borst giog krampachtig en zwaar op en neer. ZijD vuisten balden zich en eenige se conden leek het alsot hy zich \ol woede op den beambten storten zou. Zyn wanhoopskreet had een dubbe len weerklank gevonden. Een zwakke jammerkreet kwam van de lippen der doodzieke vrouw, een zacht, pijnlijk snikken deed do gestalte der by de deuropening staande dochter van den gevangene beven. De commissaris van politie was al bij de eerste woorden van zijn supe rieur vlug door de woonkamer gesneld en had de gaDgdeur opengerukt. Het volgend oogenblik kwam hij al haas tig terug, gevolgd door de politie agenten, die tot op dat oogenblik in de gang waren achtergebleven. Karl Beck, je ziet wel, dat iede re tegenstand nutteloos is. Geel je maar goedschiks over vermaande de rechter van instruc ;ie. teekening onder zulk een besluit tot gratie plaaatste. De Matin juicht dat zeer toe. SPANJE. Canalejas, de minister-president, heeft op de protestbetoogiDg der Spaan- sche bisschoppen geantwoord, dat de regeering een werk begonnen is van verdraagzaamheid en vrede, voor het welk zich by de laatste verkiezingen de meerderheid des volks uitgesproken heeft. Het Koninklijk besluit over de uitoefening der niet-katholieke eere diensten, zegt Canalejas, is geenszins een schending van concordaat of grondwet, maar voert eenvoudig in Spanje eindelijk de gewetensvrijheid in. Dat niet alle vrouwen in Spanje clericaal zyn, blijkt uit een groote betooging door tal van vrouwen ge houden tegen het kloosterwezen. Ook in Sevilla en andere plaatsen hielden mannen en vrouwen betoogingen; men verwacht in ae eerste weken hon derden betoogingen van anti-clericale zydo. TURKIJE. De boycot van Grieksche goederen wordt ook krachtig voortgezetde leiding is nu in handen van een co mité van groote Turksche kooplieden. Dit bericht moet in Grieksch j kringen een onaangenamen indruk maken en aanleiding geven tot nieuwe verscher ping van de betrekkingen. De boycot strekt zich niet alleen uit over Griek sche goederen, maar tot alles wat Grieksch is, of met Griekenland sa menhangt. De zaken in Konstantinopel beginnen daarondi r gevoelig te lijden de geboycotte Grieken staken hunne betalingen, verlangen de installing van moratoria van Europeesche leve ranciers, of maken andere moeilijk heden. De handel, ook in andere dan Neen, het is niet mogelijk I riep de gevangene uit. Zoo'n misdaad kan men my niet toeschrijven Verantwoord je maar voor het gerecht! zei nu de rechter kortaf, ik heb mijn plicht hier gedaan. Seconden achtereen bleef het stil in de kamer. Smeekend keek Beek naar den be ambte. Heb medelijden met mij I kreun de hij toen. By God, zweer ik u, dat ik heelemaal niets van de bankuoLou of van het halssieraad wist. Ik weet niet, hoe zij hier op mijn weikbank te land zyn gekomen ik heb ze zoo even pas voor t' eerst gezien. De rechter van instructie haalde ijs koud de schouders op. De politie-agenlen waien den onge lukkige genaderd en hadden hem hij beide armen gegrepen. Met het hoold zwaar op de borst hangend liet Beek dat toe zon Ier eenigen tegenstand te bieden. Daar klonk uit het naaste vertrok een zacht schreien lot hom door, dat hem als in 't hart scheen te dringen. Een schrille, schorre kreet ontsnapte aan zyn lippen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1