WEERBERICHT. Thermometerstand BINNEN LAN O. STADSNIEUWS. AGENDA. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 29 Juni 1910. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Horta, laagste 742.8 m.M. te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 30 Juni 1910. Matige tot krachtige meest Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt regenbuien. TemperatuurDozelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 754 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 62 Hedenmiddag 12 uurF. 67 .AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 29 Juni des morgeus 7 uur is 60" F. Grieksche artikelen, begint daaronder zeer veel te lijden. De Duitsche stoom boot Rtaodos, van de Duitsche Levant- lijn, kon te Konstantiuopel niet gelost worden. De boycot wordt, ondanks de officieele ontkenningen, door de ambte naren gesteund de politie helpt de weigerende havenwerkers en arres teert degenen, die zich tegen dit merkwaardige optreden verzetten. In één woord, de gebeele beweging wordt door de regeering en haar organen gesteund. Wat almede niet strekt om de oplossing gemakkelijk te maken. GROOT BRITANNIË. De Regeering heeft in het Lager huis ingediend een wetsontwerp, waarbij de kroDingseed bij de troons bestijging gewijzigd wordt en minder kwetsend zal zijn voor de R. K. on derdanen. Ingevolge dit wetsontwerp verklaart de vorst in den kroningseed, dat hij is een getrouw lid der Protestantsche Hervormde kerk hij belooft de Pro testantsche opvolging op den troon naar zijn beste vermogen en overeen komstig de wet te zullen verzekeren. Het wetsontwerp is met 383 tegeD 42 stemmen in eerste lozing aange- Domen. Verkiezing Prov. Staten. Terwijl Groningen bij de Provin ciale verkiezingen trouw gebleven is aan het liberalisme in zjjne verschil lende schakeeiingen, heeft Friesland zich weer opeens daarvan afgewend en aan de vrijzinnigen 6 zetels ont nomen, die het gelijkelijk heeft ver deeld onder de rechtschen en de soci alist Tl. De totaal-uitslag voor Zeeland is, dat de liberalen 3 zetels verliezen waarvan 2 in Let district Goes aan de anti revolutionairen, en de R.Katholieken één aan den heer Van Dalsum. De Statenvergadering telt nu 15 liberalen, 20 Anti-revolutionairen, 6 R.-Katholieken en den heer Van Dal sum. In de provincie Utrecht blijft de par tijverhouding onveranderd 32 rechts en 9 links. De Staten van Noord-Holland wa ren tot nog toe samengesteld uit 26 leden van rechts en 51 van links, w. o. 4 sociaal-democraten. De getalsver houding in de vernieuwde Statenver gadering zal dezelfde blijven, al is in de samenstelling, vooral van de lin kerzijde, nogal eonige verandering gekomen. In het vervolg toch zullen van de 51 links 8 behooren tot de socialisten, en 43 tot de vrijzinnigen. De S.D.A.P. won 4 nieuwe zetels. Daartegenover brachten de vrijzin nige 3 nieuwe leden op de plaats van rechtsche Statenledenéén in Helder, twee in Amsterdam VIII. Deze stembusuitslag kost twee leden van Gedeputeerden, de heeren baron Röell en Van Tienen, hun plaats in het college van dageljjksch bestuur dier provincie. Gebrek aan kader. Had men hij de invoering der soldijwet 1909 de hoop, dat spoedig het incom pleet aan kader bij de velschillende wapens zou worden aangevuld, thans, nu deze wet reeds 15 maanden in werking is, blijkt maar al te duidelijk, dat deze wet, ook al door haar toe passing, niet in staat is de lust tot vrijw'llige dienstneming te vergrooten en al de reeds in militairen dienst zijnde onderofficieren en minderen tot een langdurig verblijf te bewegen. Op 1 Juni jl. ontbraken dan ook aan de organieke sterkte alleen bij het wapen der infanterie 3 sergeanten- fourier, 39 sergeanten, 65 korporaals- fourier en 669 korporaals. Huwelyksafkondigen. De officier van Justitie te Tiel heelt de ambtenaren van den burgerlijken stand in zijn arrondissement aang ■- schreven voortaan de huwelijksafkon digingen op Zondag zelf te lezen voor de deur van het gemeentehuis. Tot nogtoe geschiedde dit op vele plaatsen door den gemeentebode of gemeente veldwachter onder verantwoordelijk heid van den betrokken ambtenaar. Een Zeppelin-luchtschip naar Nederland. Men schrijft uit Dusseldorp Vry zeker komt Zeppelin's lucht schip de „Deutschland" 15 Juli naar Nederland, en wel van Dusseldorp naar Arnhem, misschien naar Am sterdam. Het doorgaan der reis hangt af van de zekerheidstelling van omstreeks duizend matk. Daarvoor blijkt weinig bezwaar te zijn. In Dusseldorp heerscht een ware Zeppelin-manie. De heer J. Hamers, leerling van het Canisiu8colle=re te Nijmegen is geslaagd voor het eindexamen gym nasium, diploma A. Bij Kon, besl. van 27 dezer is, met ingang van 1 Juli 1910: lo. aan den eerste-luitenant W. F. L. van de Wetering, bijgenaamd de Rooy, van het 5do regiment infanterie, thans werkzaam als waarnemend-bibliothe caris der bibliotheek van het Depar tement van Oorlog, op ziine aanvrage, krachtens het bepaalde in de art. 39, punt 1, en 40 der wet van 9 Juni 1902 (Stbl. no. 89), een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2o. de heer W. F. L. van de Wete ring, bijgenaamd de Rooy, voornoemd, benoemd tot bibliothecaris by het De partement van Oorlogen 3o. bepaald, dat, gelet op art. 2 van het Koninklijk besluit van 9 Mei 1906 (Stbl. no. 110,) door voornoemden bibliothecaris de rang van commies zal worden ingenomen. Het verbouwen der schooi voor godsdienstonderwijs van de Israëliti sche gemeente alhier, is gegund aan den heer J. Boshuizen voor f 1579.99. V. P. N. Maandagavond hield de onderafd. Amersfoort van de V. P. N. een bui tengewone vergadering in café Otte, waarin als spreker optrad de heer Beaufort, pluimveeconsulent te Haar lem, met het onderwerp Coöperatieve voederaaDkoop en verkoop van eieren en slacbtgevogelte. Nadat de 2de voorzitter der aldee- ling, de heer C. A. J. J. v. d. Linden de vr(j goed bezochte vergadering ge opend had, wees de heer Beaufort er op, dat de coöperatie tegenwoordig voor velen een groote aantrekkings kracht bezit. Coöperatie in den goeden zin is door gemeenschappelijk simen- werken trachten te bevorderen wat men wil. Door gezamenlijk iets te doen zal men het altijd beter doen. Twee vragen dient men zich echter te stel len en wel: is de samenwerking nood zakelijk en is er kans te verkrijgen wat men wil. Er zijn zeker bezwaren. Persoonlijke vrijheid boet men in en vaak bestaat wantrouwen tegen de personen die met de uitvoering zijn belast. Het groote bezwaar is echter bet nadeel dat men aan anderen toe brengt. Als de voordeelen dan ook niet opwegen tegen de nadoelen, dan is de coöperatie veroordeeld. De vraag of het noodzakelijk is, tot gezamenlijken aankoop van voeder over te gaan, beantwoordt Spr. met een volmondig ja. Noodig is, dat de pluimveehouder goed voeder koopt. Het eiwit bekleedt daarin een voor name plaats, dat heeft men in verba zende hoeveelheid noodig en is het duurste van alle voedingsstoffen. Lou ter graanvoedsel is voor een kip onvol doende, het eiwit dat zij daardoor te koit komt moet door ochtend voeder worden aangevuld. Veel van die voe ders zijn vervalscht, met rijstdoppen, kolfiedoppen, cacaodoppen e.a. De laatsten bevatten 16°/o eiwit, maar daarvan is zoo goed als niets verteer baar. Een handelaar kan zoodoende een zeker percent eiwit garaDdeeren, maar aan die garantie heeft men vaak niets, te meer daar de onderzoekingen vaD het Rijksproefstation niet gaat over verteerbaar, maar alleen over ruw eiwit. Een onderzoek van de V. P. N. van bestaande ochtendvoeders heeft aangetoond, dat de samenstelling vaak niet aan te stellen eischen be antwoordt, vervalsching is volstrekt niet exceptioneel, zoodat toezicht op liet koopen beslist noodig is, opdat de pluimveehouder weet, de samen stelling van wat Dij koopt en dat dat nie- vervalscht is. Ook bij het harde voer, tarwe, haver en geist heerscht veel bedrog, hetgeen spr. nader aantoont. Om zekerheid te hebben goede waar te krijgen, is de eenige weg met kans van slagen de gezamenlijke aankoop. Men kan ge zamenlijk goed en goedkooper koopen, terwijl men dan ook de ingrediënten voor de ochtendvoeders zelf kan malen. Deze kunnen dan worden saamgesteld naar een bepaald recept en dan weet men, wat men voert. Er zijn aan de uitvoering in de praktijk bezwaren verbonden, welke evenwel te ondervangen zijn. De meeste coöperaties stranden op den onvoldoenden hand tusschen de deelne mers en het bestuur. Een bepaling moet daarom gemaakt worden, dat de deel nemer gedwongen is voor een be paalden tijd zijD verplichtingen na te komen. Anders kan men geen zaken zaken doen en coöperatie is zaken doen. De eenige band is een financi eels. Ieder, die lid wordt, moet daarom een aandeel nemen in het bedrijfs kapitaal of een entreegeld storten. Een tweede fout is het geven van crediet, waarop vaak de geheele zaak struikelt. Het geven van crediet is voor elke coöperatie verboden. Spr. wijst op de groote verantwoordelijk heid voor het Bestuur, dat goed doet zich steeds door een deskundige te laten voorlichten. De onderafd. Amersfoort heeft het plan een pakhuis in te rich ten, waar iedere week de voederarti- kelen zullen worden uitgegeven, zelfs bü geringe hoeveelheden. Spr. waar schuwt er tegen niet bij te kleine hoeveelheden te verkoopen, daar de onkostenrekening dan te zeer zal ge drukt worden. Verder raadt by ook met het oog daarop aaD, eens per maand de uitgifte te doen geschieden en aansluiting te zoeken by de Coö peratieve malerij. Wanneer een ge noegzaam aantal onderafdeelingen gaan coöpereeren, kan een centrale inkoops commissie worden gevormd en dan zullen binnen eonige jaren de leden kunnen worden voorzien van goed- koope granen en ochtendvoeders. Na eenige minuten pauze behandelt Spr. het tweede gedeelte van zyn onderwerp. De coöperatieve eierver- koop, die men ook in Amersfoort wenscht, acht Spr. nog niet ryp. Toch is deze wel noodig, alleen reeds om invloed te oefenen op den markt- prys. Thans is men overgeleverd aan enkele opkoopers en gaat de vereeni- ging buiten de markt om verkoopen dan zullen de pryzen worden opgevoerd. Een eiermijn zal bier geen succes hebben, meent Spr., daar geen vol doend aantal koopers zullen komen, zoodat er te weinig concurrentie is. Amersfoort ligt wel in een centium van productie, maar of het een cen trum van consumptie is, blijft een vraag. Een eierverzeDdvereeniging acht Spr. beter. Deze sluit contracten af met groote afnemers en het restant stuurt ze naar een myn. Wanneer zoo'n vereeniging bloeit, graaft ze haar eigen graf, want dan zal ze in een anderen vorm moeten overgaan. De verzending van slacbtgevogelte zal men beslist niet kunnen uitvoeren. Het is een zeer ingewikkelde zaak en beter acht Spr. verzending naar de veiling te Arasterdam, waar hooge prijzen worden gemaakt. Ten slotte rvyst Spr. er op, dat om de zaak, die men wil, tot beslissing te brengen, het noodig is een kapitaal byeen te brengen van ongeveer f800. Hy wekt ieder, die er belang by beeft op, minstens een aandeel te nemen, dan komt de zaak zeker tot stand. De voorzitter dankt den heer Beau fort voor zijn lezing, waarna hy deze nog enkele vragen beantwoordt. Hierna wordt do vergadering ge sloten. (Wegens plaatsgebrek eerst heden opgenomen). Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 30 Juni. Openb. Verg. Schoenmakersver. in de Kroon. 3 Juli. Openluchtmeeting Ned. Ver. op het Stort. SOEST. Alhier is de eerste steeu gelegd voor hot koloniehuis der be kende vereeniging „Trein 8.28". Behalve bet bestuur der vereeni ging, met dames, waren aanwezig mevr. de weduwe P. W. Janssen, te Baarn, met zoon, kleinkinderen en damesde heer Moens, architect de heeren Brans en Horjus, predi kanten de heer Reymer, pastoor de heeren Foeken en Den Byk, Ge meenteraadsleden. De voorzitter, de heer Van Reysen, bracht den aanwezigen een welkomst groet; by besprak het ontstaan der vereeniging uit tegenstanders van gezinsverpleging en voorstanders van een eigen gebouw. Begonnen werd met f400. Het terrein werd aauge- iegd door den tuinarchitect Soula. De vereeniging bestaat thans 6 jaar den eersten keer werden 50 kinderen uitgezonden, het vorig ja,.r 150. Het nu gestichte gebouw is het eerste later komen er meer. Een kleinkind van mevr. Janssen legde den eersten steen. BARNKVELD. In het zoogenaamde laDdlooperskamp op de hofstede ,De Tweel", onder deze gemeente, is Zon dag weer hevig gevochten. Een land- looper, algemeen bekend onder den naam van George, werd door een voorbyganger bewusteloos, en badende

De Eemlander | 1910 | | pagina 2