DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 156. DONDERDAG 7 JULI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. Hoofdredacteur K. O. RUHKIfS. Stitreau: KI.KI Mi HttO O. Telel. Intere. 18». Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. xfhar Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en red. van buiten het kantoc Amersfoort in dit blad is, uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitenlandsch Adrert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam Een opzienbarend proces. Op ongewone wijze is in Duitschland een proces geëiudigd, dat in de Duitsche bladen werd betiteld als „de officierstra- gaedie van Allenstein." Op ongewone wijze zeggen wij, want de droevige heldin van deze tragaedie is geestelijk bezweken en na een mislukte poging tot zelfmoord naar een krank zinnigengesticht vervoerd. Mevrouw Weber, vroeger genaamd me vrouw von Schönebeck werd beschuldigd mede aansprakelijk te zijn aan den dood van haar vroegeren man, die als majoor gedood is met een revolverschot door een kapitein von Göben, die naar het heette, door de dame tot den moord was aangezet. De zaak is openbaar behandeld en heel Duitschland heeft haar blykbaar met be langstelling gevolgd. Men had te doen met een moordproces in do groote wereld. Het is goed, dat slechts een enkele maal, als dingen ter sprake kwamen die niet oorbaar kuunen worden geacut en allerminst stichtelijk zijn. de deuren wer den gesloten. "Want indien dit geheele proces in het geheim was behandeld, zou den do tegenstanders van de tegenwoordige rechtsordening en van den militairen stand bovendien niet nagelaten hebben, nu de zaak zoo geloopen is, te spreken van klassejustitie en bevoorrechting. Men kan nu weten dat daarvan geen sprake is ge weest. Natuurlijk komt nu van den ande ren kant het verwijt, dat men mevrouw Weber, vroeger von Schönebeck, op de pijn bank gelegd heeft totdat haar zwakke geest in waanzin ouderging. Maar het recht moet zijn loop hebben en de vrouw, die misschien een moord op haar geweten heeft werd tenminste behandeld met de voor komendheid, die men aan iedere vrouw is verschuldigd. Zij was zeer jong getrouwd en haar mau eenige jaren ouder. Hy, de majoor, schijnt haar genomen te hebben omdat zij mooi en rijk was en naar het scheen opgewekt en vroolijk. Maar de ware genegendheid had niet tusschen dit in vele opzichten ongelyke paar bestaan en zij veroorloofde zich vrijheden die in goede moraal een anderen en een leelijken naam dragen. Kapitein von Göben draagt een geëerden naam. Hij zelf was, volgens verschillende getuigen, een uitstekend soldaat. Hij had, strijdend in Zuid-Afrika aan de zijde der Boeren, meermalen bewijzen gegeven van grooten moed. Maar hij was een fantast. Een niet gering gedeelte van de onder vraging liep over de quaestie of zijne ver halen uit den Boerenoorlog al dan niet op waarheid berusten en het bleek, dat hij soms de teigels van zijne verbeelding te ver had laten schieten. Iu de geheime zit tingen, waarvan wy niets zouden weten indien men niet een paar verslaggevers had toegelaten, onder voorwaarde, een voorwaarde waaraan zij zich hielden, dat zij de aaustootelijkste zaken niet zouden vermelden, zyn zonderlinge dingen ge zegd omtrent do neigingen van von Göben. Nochthans was hij zeer geëerd bij zijne kameraden en zijne superieuren en men begreep volstrekt niet hoe hij tot de mis daad was gekomen, die hem voor de recht bank brachten zijne carrierre heeft vernietigd Waarschijnlijk is het proces nog veel belangwekkender geweest voor de zielkun- digen dan voor de juristen. Het publiek dat de verslagen verslond, heeft zich trou wens vermoedelijk niet veel bckommeid om de juridieke uiteenzettingen die de voorzitter noodig achtte tegenover de jury. Maar het moet zich verdiept hebben in de psychologie van de beschuldigden, misschien met het benauwde gevoel, dat de menschelijko ziel een raadsel is en tot vele dingen in staat. Een der raadsels die het procos opgaf was deze, hoe de vrouw die naar alle waarschijnlijkheid schuldig was aan den dood van eenen man en in elk geval een minder zedelijk leven had geleid, een twee den man geneigd vond om haar te huwen. Deze man, die zich letterkundige noemt is een minderwaardige, maar van een andere soort dan de beschuldigde. Hij is een ploert, zoo hij geen schurk is. Weber be hoort tot een uitgeversfirma en hij zelf schreef een paar bundels satyren zooals die dingen getiteld zyn. Nu verscheen van zijne firma voor eenigen tijd eene aanbe veling van zijne onovertroffen satyren, waarin het heette, dat ze zeker bij dui zenden zouden worden gelezen om de rol die de schrijver had gespeeld in de tragedie van Allenstein Hij schijnt de weduwe van den doodgeschoten Schönebeck te heb ben getrouwd als een speculatie, om zij ne boeken te beter te kunnen verkoopen. Het proces is oen belangwekkende by- drage tot de kennis der zeden en de men- schen van onzen tijd. Als zoodanig heeft het de aandacht verdiend, die de Duitschers daaraan wijdden. Hooge prijzen in de Ver. Staten. Gelijk reeds vroeger medegedeeld, heeft de Senaat der Ver. Staten «n den vorigeu winter een commissie benoemd, die het verschijnsel der hooge prijzen zou hebben te bestudeeren en daaromtrent rapport uit te brengen. Er i6 destijds reeds opgemerkt, dat politieke bedoelingen aan de benoeming dezer commissie van onderzoek niet vreemd waren, en dat men van haar verwachtte, dat zij zou aantoonen, dat in geen geval het huidige tariefstelsel voor do stijging der kosten yan levensonderhoud aanspra kelijk kan worden gesteld. Dat do politiek niet geheel buiten de commissie-zittingen i6 gebleven, blijkt ook daaruit, dat het tha«8 door de commissie uitgebrachte ver slag een meerderheids rapport is en dat de minderheid, voornamelijk uit democratische Senaatsledon bestaande, zich vierkant tegen de conclusion der meerderheid gekant en heeft weten te verkrijgen, dat zij haar be vindingen in een afzonderlijk rapport, later zal kenbaar maken. Het meerderheidsrapport blijft niettemiu, voorzien als het is van eeu schat van materiaal, bestaande uit tabellen, consulaire rapporten, getuigenverhooren etc., een be langrijk stuk. De commissie noemt voor de rijzing in de prijzen een groot aantal oorzaken. Eenige daarvan volgen hier: Duurdere productiekosten van landbouw producten, ten gevolge van hoogere laud- prijzen en hoogere arbeidsloonen. Vermeerderde vraag naar landhouwpro- en andere voedingsartikelen. Verplaatsing der bevolking van.het land naar de steden, alsmede vestiging van im migranten in de steden. Afnemende vruchtbaarheid van den bodem met als gevolg een geringore gemiddelde productie of hoogere gemiddelde productie of hoogere uitgaven voor bemesting. Toegenomen bankfaciliteiten in land bouwstreken, waardoor landbouwers in staat worden gesteld hun oogsten vast te houden, rv ze by gunstige gesteldheid der markt te verkoopen. Ofschoon dit wol meerdere standvastigheid in de prijzen brengt, wordt terzelfder tijd stijging der noteering erdoor bevorderd. Koelpakhuizen, die weliswaar prijsslinge- ring in de prijzen van seizoenartikelen tegengaan, doch geleidelijke stijging in de hand werkten, daar groothandelaren koopen en verkoopen wanneer zij de groot6t mo gelijke winst kunnen maken. Achtereenvolgens noemt het rapport nog de verhoogde distvibutiekosten, de indu- strieele combinaties, de organisaties van ondernemers en handelaars, de toegenomen geldvoorraad, overkapitalisatie, uitbreiding der reclame en hoogeren levensstandaard, als factoren welke in meer of mindere mate tot de prijsstijging hebben bijgedragen. De commissie publiceert in haar rapport den prijsloop van 257 handelsartikelen van 1900 tot en met 1909 Iu dit tienjarig tijdvak ziju deze prijzen gemiddeld met l*il/a pet. gestegen. Farmproducten namen 39.8 pet in prijs toe, voedingsartikelen stegen 19.7; hout- en bouwmaterialen 19.6 pet.; verschillende handelsartikelen 14.7 pet.; kleederen 12.0 pet.; brand- en licht stoffen 6.9 pet.; mcubileerartikelen 5.3 pet.; metalen 3.6 pet. Dronerijen en chemicaliën daarentegen gingen 2.9 pet. in prijs ach teruit. Uit het rapport blijkt dat de voort brengselen van den bodem de grootste prys-stijgiug aantoonen. De commissie richt zich in haar rapport tegen roekelooze uitputting van de natuur lijke hulpbronnen, met name van den wouden des lands. Het Russisch-Japansche verdrag. Ruslaua en Japaa hebben het noodig geacht, de wederzijdsche verhouding in Mantsjoerije opnieuw bij verdrag te rege len en daarvan aan Frankrijk en Engeland de respectieve bondgenooten mede- deeling te doen. Officieel is de inhoud der overeenkomst nog niet publiek gemaakt maar het Journal des Débats deelt er nu eenige bijzonderheden uit mede. Handhaving van den be9taanden toestand in Mantsjoerqe blijft de hoofdzaak. Maar merkwaardig is de toevoeging, dat, indien de verhouding der beide mogendheden tot Mantsjoerije of ook tot China bedreigd mocht worden, de regeering te Tokio en St. Petersburg maatregelen van afweer zullen berameu. Zoo is dan toch verwezenlijkt, zij 't nog op kleiue schaal, wat reeds kort na den vrede van Portsmouth, vyf jaren geleden, door sommigen voorspeld werd dat Rus land en Japan wel spoedig hun vijand schap zoudeu laten varen om éen lijn te trekken, daar zij toch vele belangen in het Verre Oosten gemeen hebben. Voor de Débats ligt het gewicht der thans ge sloten overeenkomst hierin, dat nu aan het voortdringen van China naar Mantsjoerije(?) een grens gesteld wordt, en dat de poging van den Amenkaanschen minister Knox, om den internationalen handel iu het ge heel e Chiueesche rijk vrij te verklaren d.w z. de „open deur" voor China iu den ruimsten zin hiermede heeft afgedaan. De Temps acht het gelukkig, dat Rus- laud's zorgen iu het Verre Oosten nu ver licht zijn. Inderdaad zou het rijk van den Tsaar nu, bij voorkomende gelegenheid, beter op de belangen van den Franschen bondgenoot kunnen letten maar daar zyn er in Europa, die de vryere hand van Rusland in de Enropeesche politiek nu niet juist zoo'n heugelyke belofte vinden. FRANKRIJK. De Fransche minister van oorlog heeft nu, op advies eener regeeringscommissie, een besluit uitgevaardigd, waarbij ock de in Frankrijk gevestigde vreemdelingen aan den militairen dienstplicht onderworpen zullen zijn, met uitzondering van de diplo maten en de consulaire ambtenaren, de laatstgenoemden onder voorwaarde dat de Fransche consulaire ambtenaren in het land van de vreemdelingen van de militie zyu vrijgesteld. De Matin deelt mede, dat de Fransche regeering reeds een begin van uitvoering heeft gegeven aan het voorstel van den minister van oorlog, om zoo er een spoor wegstaking mocht uitbreken, de nog dienst plichtige ambtenaren en arbeiders van de spoorwegen onder de wapens te roepen. Het recruteeringsbureau van het depar tement van de Seine heeft n.l opdracht gekregen de bevelen tot mobiliseoring voor de genoemde personen gereed te maken. Honderdtachtigduizend dienstplichtigen zul len, zoodra de bevelen verzonden worden, onder de wapens moeten komen. DUITSCHLAND. De correspondent van de Marin te Straatsburg herinnert, naar aanleiding van een bericht, dat in Mei 1911 daar een st and- fa e e 1 d v o o r keizer Willem 1 zal worden onthuld, wat er drie jaar geleden met dat gedeukteeken gebeurd is. De El- zassers en Lotharingers gaveu er niet druk voor, en toen bleek in den Landdag, dat de stadhouder uit de geheime fondsen 200,0U0 frank (mark?) voor het gedenk- teeken aau het comité had gegeven. Do Landdag vond dat ongeoorloofd en 't slot was, dat het comité het geld teruggaf. Vol gens de Matin is er in 't geheele ryk 150,000 mark voor 't standbeeld bijeenge bracht, Het militaire luchtschip M III dat met den uitvinder majoor Gross, van Te gel, bij Berlijn, naar Gotha zou vliegen, maar wegens zwaren tegenwind te Zeithain moest landen, is, voor anker liggende, dooi den storm zoo gehavend, dat het afgetakeld en met den trein naar Berlijn terug is ge moeten. Een dei soldaten, die het lucht schip vasthielden, werd de lucht ingetrok ken en viel van een hoogte van 6 M. Hij kreeg verscheiden breuken iu het gebeente. Zoo zegt één bericht. Een ander stelt het voor, dat er weinig of geen schade is geleden, maar alleen veel ga- ontsnapt. Het schip ging dan naar Tegel terug om weer gevuld te worden. BELGIE. Op 9, 10, 11 en 12 Augustus zal te Antwerpen, een congres voor het vrije ruil verkeer worden gehouden, dat op 13 Augus tus te Brussel wordt voortgezet. Van de talrijke Engolschen, die daarby tegenwoordig zullen zijn vermelden wij lord Welby on Russell Rea; voor Frankrijk komt o.a Yves Guyot, voor Duitschland prof. Lotz uit München en het Rijksdaglid Kaempf, voor Nederland o.a. mr. Van Houten en prof. d'Auluis.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1