DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 157. VRIJDAG 8 JULI 1910. 7e JAARGANG. Amerikaansche Bibliotheken. BUITENLAND. BINNENLAND DE EEMLANDER. Hoofdredacteur R. O. R IJ K IK IV S. Bureau: KLflINF. 1M A(i 6. Telet. Interr. 18». Abonnementsprijs ^jSUH Prijs der Ailvertentibn: Van 1 lot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vauadvert. en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam Bij de steeds meer algemeen wordende behoefte aan openbare bibliotheken en leeszalen is het niet van belang ontbloot ook eens kennis te nemen van de in richting der Amerikaansche bibliotheken. Aan een artikel van J. Kastan ontlee- nen wij daarom het volgende, dat tevens 'n kijk geeft op de ontwikkeling van 't Europeesohe "bibliotheekwezen. Onze Europeesche boekenverzamelin gen zijn zonder uitzondering op aanspo ring en door de behoefte van de kerken en hun verschillende orden ontstaan. Zij hebben daardoor het karakter van hun kerkelijken oorsprong door de latere eeuwen heen onveranderd behouden. Zij waren uitsluitend toegankelijk voor de geleerden, en daar de kerk in dien tijd de eenigste beoefenaarster der we tenschap was, zoo was de boekenver zameling slechts voor de geestelijkheid, zoowel voor de wereldlijke geestelijken als voor de kloosterlingen, opengesteld. Zeker zijn ook al in dien tijd uitzonde ringen voorgekomen, maar de regel was toch, dat de bibliotheken tot de kerk, tot de kloosters behoorden en in de ge schiedenis der wetenschap is met onuit- wischbare trekken gegrifd, wat aan deze boekenverzamelingen van kerken en kloosters de geheele menschheid te danken heeft. Daarnaast werden dan ook aan de hoven der vorsten bibliotheken opgericht die intusschen dikwijls slechts ter be vrediging van een zekere pronkzucht dienden. Zoo worden daar dikwijls boeken, voor bepaalde plaatsen geschikt, ter leening uitgezonden, omdat ze daar van nut kunnen zijn. Gaat er nogal eens een boek verloren, zoo wordt het door de centrale administratie weer aangekocht, die zich niet veel om 't verlorene be kommert. De besturen der Amerikaan sche bibliotheken huldigen den stelregel, dat men niet meer moet trachten te bereiken dan men nu eenmaal vermag, en de statistiek heeft aangetoond, dat het aantal der daardoor onvermijdelijk geworden verliezen niet bijzonder hoog is. Men begint altijd reeds een post voor verliezen aan boeken op de begrooting uit te trekken. Vele van deze besturen gaan zelfs zoo ver bepaalde beambten met daarvoor uitgekozen werkjes in de open bare parken te zenden om ze daar aan de wande laars aan te bieden! Blijft nogal eens een boekje op de badken liggen, of neemt de een of ander het mede, de admini stratie der bibliotheek schrikt er niet van. Maar ook hier bewijst de statistiek, dat er betrekkelijk zeer weinig van deze aangeboden boeken op verkeerde plaat sen terecht komen. Er bestaan in enkele Staten der Noord- Amerikaansche Unie ook wettelijk inge voerde belastingen voor de bibliotheken. Dat is vooral in die Staten het geval, waar het bij de wet is voorgeschreven, dat in iedere stad met een bepaald in woneraantal een openbare bibliotheek moet worden opgericht. De algemeene bibliotheek-belasting moet dan dienen om dezen last gelijkmatig op de schouders van alle burgers te doen drukken. Voor waar een belasting voor beschaving en volksontwikkeling, zooals zij niet idealer gedacht kan worden! Met de Renaissance werd het zelfs mode allerlei literaire kunstschatten en zeldzame werken te verzamelen en in prachtig gestoffeerde zalen uit te stallen. Deze vorstelijke bibliotheken uit het begin van den nieuweren tijd waren voor algemeen gebruik evenzoo weinig toegankelijk als de kerkelijke van -de middeleeuwen. Eerst met de vooruitgaande, d. w. z. over steeds lagere klassen der bevolking zich uitbreidende, beschaving veranderde ook het karakter der oude bibliotheken. Het werd eindelijk volstrekt nood zakelijk de bibliotheken voor uitgebreider kringen open te stellen. Maar ook in dezen veranderden vorm waren zij er nog verre van in de ontwikkelingsbe hoeften van het volk te voorzien. Zij bleven bijna uitsluitend ter beschikking van de geleerden. Eerst de nieuwste tijd heeft in dat opzicht een beslisten ommeke-r doen ontstaan en de muur, die tusschen 't volk en de bibliotheken stond, is, hoewel niet geheei omgehaald, dan toch meer malen doorboord. In werkelijkheid heb ben onze groote bibliotheken toch hun oorspronkelijk karakter, bij voorkeur de geleerden te dienen, behouden. Daaraan heeft het door liberalen geleide bestuur der bibliotheken in Duitschland in het algemeen niets veranderd. Deze omstandigheid onderscheidt ze geheel van haar Amerikaansche zuster instellingen. In Noord-Amerika heeft men voor de eerste maal bij een volk werkelijk ernst gemaakt met de practische doorvoering van de bij uitstek der beschaving dienen de gedachte: de groote bibliotheken ook in dienst der ontwikkeling te stellen. Zeker ook de Noord-Amerikaansche boekenverzamelingen zijn voor weten schappelijk onderzoek bestemd en daar naar ingericht, maar ze zijn evenzeer als bibliotheken voor alle wectgierigen onder het volk gedacht en worden ook m dien geest bestuurd. Niet alleen dat de toegang tot de veelal op grootsche wijze ingerichte leeszalen onvergelijkelijk gemakkelijker is dan in de meeste Duit- sche bibliotheken, de geheele wijze van beschikbaarstelling der boeken is meer naar de behoeften van het volk geregeld. De Kretenzer quaestie. Een berichtgever van het Berl. Tagebl. te Kanea, is eeuige dagen geleden ontvan gen door Veniselos, den president van het uitvoerend bewind op Kreta. Deze ver klaarde nog niet te weten, tegen wanneer hij de Kamer zou bijeenroepen, llij zou gaarne zien, dat do quaestie der eedsaf legging geregeld zou zijn, voor hij tot die oproeping overgaat. Maar in elk geval komt de Kamer bijeon Hoe het dan ech ter gaan moet, blijft een raadsel. De leider der oppositie Michelidakis heeft ongeveer evenveel aanbangors als Yeniselos en wil in geen enkel opz'cht toegeven. Die hardnekkigheid schijnt voornamelijk voort te spruiten uit afgunsf, hjjzelf zou n.l. gaarne minister zijn en ziet met leede oogen aan, dat Veniselos, die slechts en kele stemmen meer behaalde dan hij, thans aan het hoofd der regeering staat. Hij heeft voorloopig weinig kans hem va.i die plaats te verdringen, maar wel uitzicht op een portefeuille, wanneer Ve niselos er niet in mocht slagen de eeds- quaestio van do baan te krijgen. De minister president is n.l. van plan om in dat geval een gemengd ministerie te vormen en aan leiders der oppositie, in de eerste plaats aan Michelidakis en Koun- dros een portefeuillo aan te bieden. In den ministerraad zouden dan beide partijen even sterk vertegenwoordigd zijn en zou de president geen overwegende positie meer innemen. Dit nieuwe ministerie krijgt tot taak eeu compromis tusschen de partqen tot stand te brengen. Zoodra dit gelukt is, komt dan de Kamer bijeen en wordt onmiddellijk daarna weder ver daagd. Dit plan zou echter wel eens kunnen af stuiten op den onwil van den hoofdpersoon, want zooals vrienden van Michelidakis den berichtgever verzekerden, zal deze staatsman het voorstel van Veniselos niet aannemen. Hij en zijn panijgenooten zijn n.l. van meening, dat elke concessie aan de Mohammedanen in stryd zou zijn met den wil des volks en dat de Kretcnsers uit de bergen (van de 320.000 inwoners van Kreta wonen er slechts 60.000 in steden), zich met geweld zouden verzetten, wanneer een uitzonderingsmaatregel voor de Mohamme danen zou worden ingevoerd. Er wordt zelfs gemeld, dat de bergbe woners reeds vnjscharen hebben gevormd en hunne kwartieren in de vlakte hebben opgeslagen. De toestand blijft dus kritiek. FRANKRIJK. Volgens de Parijsche Liberté is het plau de campagne voor de spoorwegstaking ge reed. Afgekondigd worden zal deze in den nacht van 9 op 10 Juli of op Zondagmor gen. De „Nord" zal bogiuncn. Postduiven zullen in de provincie mededeeliug doen van de laatst getroffen beschikkingen. Volgens de Guerre Sociale, het blad van Hervé, heeft Bidegarray, de secretaris der nationale organisatie van spoorwegbeamb ten, verklaard, dat de mobilisatie der dienst plichtige spoorwegmannen een slag in het water zal zijn. Van de 300 000 beambten is de grootste helft georganiseerd. Eu daar door is het zeker, dat het geheele verkeer stop gezet zal worden, wanueer de staking begint. De Martin heeft een and r bestuurslid van genoemde organisatie geintorviewd, die beweerde, dut de staking uiet op 10 Juli afgekondigd zal worden en dat de leden der vakvereoniging in geval vun mobilisatie uiet zullen opkomen. Op een vergadering van personeel van de P. L. M. werd daar entegen verklaard, dat de leden wel zullen opkomen, maar niet zullen werken, Een ander spr. deelde mede, dat Briand alles in het werk zou stellen om het door de arbeiders gewenschte onderhoud met afge vaardigden der Maatschappijen den leden der Regeering te doen plaats hebben. En een derde meende, dal in geval van mo bilisatie de stakers niets anders te doen hebben dan thuis te blijven. DUITSCHLAND. Voor een Rechtbank te Leipzig zal dezer dagen een zekere Weisskopf zich moeten verdedigen tegen de beschuldiging van hoogverraad. Hij zou aan de Fransche Regeering belangrijke, de verdediging van Kiel betreffende, papieren verkocht hebben. ITALIË. De ltaliaanschon Kamer heeft, alvorens met reces te gaan, de wet op het lager onderwijs aangenomen. TURKIJE. Uit Constantinopel wordt aan het Ber liner Tageblatt geseind, dat het boycott- comité de volgende mededeeling aan de bloden heeft gezonden: 1. De boycott tegen do Grieken duurt voort. 2. Goederen, die voor de afkondiging van den boycott iu Turksche havens zijn aangevoerd, worden vervoerd, goederen, die na dit tijdstip aangekomen zijn, worden, wanneer zij aan boord van eeu Grieksch schip zijn, geboycott, onverschillig van welk land zij afkomsiig zijn. 3. Alle employés en bedieuden, die Grieksch onderdaan zijn mooten ontslagen worden. De regeering kan met het oog op den nog steeds uiet ingetrokken staat van beleg de publicatie van dit communiqué verbieden. In de quastie van de Macedonische ker ken heeft de regeeiiug toegegeven. Zij be loofde gesloten Grieksche kerken niet aan andere nationaliteiten toe te wijzen, totdat ook voor de minderheid kapellen zijn ge bouwd en de numerieke verhouding der nationaliteiten door een volkstelling is vast gesteld. Uit Constantinopel wordt aan het Berl. Tagebl. bericht, dat de politie daar ter stede een geheim genootschap op het spoor is gekomen, dat ton doel had de Jong-Turksclie regeering ton val te brengen en de ministers en audere staatslieden te vermoorden. Naar het heet, zou de politie zeer belangrijke documenten hebben onf. dekt, a. bij huiszoekingen in twee drukkerijen. Don berichtgever was verzekerd, dat reeds een aantal personen iu hechtenis waren genomen. FINLAND. De Procureur van den Finschen Senaat, de heer Charpentier, die aanhoudend de stem heeft verheven tegen het schenden van de Finsche grondwet, is thansnit zijn ambt ontslagen Dat ontslag wordt als een nieuwe wetsahennis beschouwd, omdat rechterlijke ambtenaren alleen krachtens een vonnis ontslagen kunnen worden. Dc Finsche bladen klagen bitter over zijn ontslag en zeggen dat met het be krachtigen vau de wet betreffende Finland door den Tsaar een nieuw tijdperk is aangebroken in den strijd van recht tegen macht. Het Vredespaleis. Wat mogend heden ten geschenke geven bij de inrich ting vau het Vredespaleis in Den Haag, volgens een opgaaf van de „Times", in een groot artikel van den Ilaagschen cor respondent van dat blad Engeland vier geschilderde glazen voor de vensters van de groote raadzaal; Frank rijk een schilderij van Besnard voor de

De Eemlander | 1910 | | pagina 1