DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EiSl OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No, 158. ZATERDAG 9 JULi 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. Hoofdredacteur K. O. RIJHK S S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.G0. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Kuren»: HLKINK M.«A4Ü U. Telef. liiterc. 1SS. Prijs «Ier Advertentie»: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedereu regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belaugrjjko korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad i» „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buiten landsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Waruioesstr. 76- 78 Amsterdam EEN SCEEEVE INLICHTING. Men vestigt onze aandacht op het vol gend berichtje dat ons ontgaan was in de Nieuwe Amersf. Courant: „De heer Th. Sanders het eeuwige gevit en tegenwerken moede van de zijde der raadsleden Rijkens, Gerritsen e.a. ondervonden heeft als Wethouder bedankt en tevens zijn mandaat al» lid van den gemeen teraad ter beschikking zijner kiezers gesteld." Dat wordt daar maar zoo losjes weg meegedeeld, zonder schijn of schaduw van bewijs, zonder dat de heer Slot houwer zich ook maar even de moeite geeft, door één voorbeeld aan te toonen, wat hij neerschrijft. De Nieuwe Amersfoortsche Courant, die nooit den moed heeft van een eigen overtuiging, durft iu haar aaneenge- kramde raadsversiagen alleen met een opmerking komeu als het een gehaten concurrent betreft. De heer Sanders heeft bij zijn ont slagname die hier verder buiten be spreking blijve een zeer correcte houding aangenomen. Het ging hier om toepassing van beginselen, zooals de heer Sanders het zelf uitdrukte. Maar pygmaeën in de politiek hebben van zooiets natuurlijk geen begrip; alleen het onzuivere, het persoonlijke valt bin nen hun begripskring. Als lieden bij elkaar komen, om over het oprichten eener Kiesvereening te raadplegen, blijven zij verre. Op het oogenblik, dat er richting kan worden gegeven aan eene vereeniging, ziet men hen niet; maar later, als er te critiseereu valt, of iets in de war te sturen, dan komen ze op het appél, deze groote liguren. Ze weten alleen wat ze niet willen, maar zelf iets aan te geven, dat moet men van hen niet verwachten. Wij zullen vermoedelijk nog wel eens gelegenheid hebben op deze categorie terug te komen FRANKRIJK. De Fransche minister van financiën heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend voor een eigenaardige zaak. Hij vroeg na melijk verlof om ten voordeele van den Staat de kopieën te verkoopen, die door schilders en schilderessen in de openbare musea zijn achtergelaten. "Velen van degenen, die vealof vragen tot naschilderen van schilderijen vooral in het Louvre-museum laten, ontmoe digd over hun werk, by overhaast vertrek of om een andere reden hunne kopieën in het museum staan. Men bewaarde die daar, maar de voorraad groeide Btecds aan en nu heeft men or zooveel, dat zy in den weg zijn en door verkoop er van af wil komen. Men vreest in Frankrijk een herhaling van do overstroomiug van het begin van dit jaar. De Seine, do Manie, de Aisne, de Maas stijgen aldoor. Donderdag was te Parijs het water van de Seine al bedenke lijk hoog gewassen. In eeuige wijkeu, die van 't voorjaar 't meest geleden hebben, komt het water hier en daar al doorsijpelen. Bij Sto. Menetrould en Bethel is de Aisno huiten de oevers getreden en heelt het hooi weggespoeld en de veld vruchten vernield. Iu Kamer en Senaat heeft de regcering al de maatregelen aan gekondigd, die zij had genomen voor 't geval vau overstrooming. DUITSCHLAND De Lokalanzeiger bericht, dat Erfprins Hohenlohe-Langenburg, den voorzitter van den Rijksdag mededeelde, dat hij zyu ambt als tweede ondervoorzitter neerlegde. De laatste tusschontijdsche verkiezingen en de oulaugs door het otïlcieele orgaan van de nationaal-liberale party tegen den Rijkskanselier afgelegde verklaring, hebbou de verwijdering tusscheu de vroegere blok- partijeu grooter gemaakt. Een poging om weer tot toenadering te geraken, was het iunerlijke motief tot de aanvaarding van zijn ambt geweest en was thans gefaald. De inhoud en de uitwerking van de Borromaeus-encycliek maken het hem geheel onmogelijk verder deel uit te maken van het prsesidium, zooals het thans op partij politieke basis is samengesteld. RUSLAND. In de Zwarte Zeehavens is weer eens een steeukolen9chandaal aan 't licht geko men. De minister van Marine had eeu onder zoek van eeu betrekkelijk weinigzeggende aangelegenheid bevolen. Bij dit onderzoek kwamen echter de ergste misbruiken bij steenkolen leverautiën aan het licht. Een aantal hoogere havenauibtenareu te Sebas- topol, waaronder zelfs een admiraal, zijn bij do verduisteringen betrokken. Er verluidt, dat het Ministerie van Ma rine het geval openbaar deukt te maken, daar het zelf tot dc ontdekking gekomen is, zonder daartoe door een interpellatie te zyn gedrongen. Naar do Matin uit Petersburg ver neemt, komt de cholera nu in bijna geheel Ruslaud voor. Met schat het aantal geval len op 10.000. Bij de grooto warmte vreest men, dat de ziekte niet licht zal afnemen. SPANJE. De vereeniging van handelaren te Madrid heeft besloten opnieuw tot den Minister van Financiën te richten het adres, dat den Minister reeds den 7 April is toege zonden, en waarin maatregelen worden gevraagd tegen de buitengewone uitbrei ding van de werkzaamheid der geestelijke orden. Zij protesteert tegen de vermeeste ring van alle takken van handel en indus trie door de bedrijfsuitoefening der kloos terorden De vereening verzoekt verder den gepriviligeerden toestand, waarvan dio geestelijken genieten, te doen ophouden en hen te doen gehoorzamen aan de alge- meene wetten. OOSTENRIJK HONGARIJË. De leeraren dor middelbare scholen in Hongaryo dreigen met het bogin van het nieuwe schooljaar in Maart lot een werkstaking over te gaan, als de regeering niet voor (ben tijd hnune traktementen heeft verhoogd. Ook te Boeda Pcst schijnt de Rus sisehe geheime politie haar misdadig werk te doon. Een agent provocateur heeft drie Russen laten arresteeren, Deze beweren echter ten stelligste, dat te hunnent ge vonden compromitleerende papieren door hun beschuldiger zijn binnengesmokkeld. TURKIJE. De Tuiksche regenring heeft, nu de anti-Qrieksche boyot ondanks haar verbod blijft voortduren, nu nog steeds het handel drijven met Grieken en Grieksche waren wordt verhinderd en ook Turken in het voor- liaudeldrijven worden hulemnierd, onder wenthel dat zij vrienden der Grieken zijn, aan do provinciale autoriteiten last gegeven om onverwijld een eind te maken aan den boycot en bij verzet krachtige maatregelen te nemen. KRETA. Do Kretenser oppositie heeft, volgens een telegram aan de KBlu. Zeit. uit Ka- nea, eindelijk toegegeven en schriftelijk aan Veniselos verklaard, dat zij do mee ning der Mohammedanen tot de hare wil de maken. Zij haudhaaft vorder de reoh- teu van een over de mrordeihoid beschikken de "Kretenser regeering, maar erkent tevens de bevoegdheid vau de beschermende mo gendheden dn toelating der Mohammeda nen tot de Kretenser Kamer te vorderen. De radicale oppositie, onder leiding staan de van Micheldakis, zal de regeering van Veniselos steunsn bij de handhaving der orde. Vier twaalfden zullen op de begroo ting worden toegestaan en zij wenscht ver daging van de Kamer tot 14 September. Nu afloop van de vergadering der Ka mer op a. s. Zaterdag zal Veniselos dou beschermenden mogendheden kennis geven van den toestaud. De stemming in Canea is rustig. Het Koloniaal Museum Naar aan het Hdbl. gemeld wordt, is de verplaatsing vau het Koloniaal Museum van Haarlem naar Amsterdam thans ver zekerd. De commissie, welke zich daarvoor hoeft gevormd, heeft thans een totaal aan bij dragen van één millioen gulden, de som, welke noodig geacht wordt voor de stichting van het Koloniaal Iustistuut. Wij vernomen, dat de volteekening van het bedrag in do eerste plaats is te dankeu aan den heer J. T Cremer, president vau de Nod. Handelmaatschappij, die er zich persoonlek veel moeite voor heeft getroost. De bijdragen zijn voornamelijk uit Am sterdam afkomstig, hoewel ook elders veel sympathie voor hot plan bestond. Iu do vergadering der Maatschappij vau Nijverheid, gisteren eu heden te Nymogen te houden, zal de beslissing over de ver plaatsing van het Koloniaal Museum van Haarlem naar Amsterdam genomen worden. Het Kr up p-R app orl. Do ware roden, waarom de Tweede Kamer niet tot openbaarmaking vau het rapport der Krupp- commissie besloot, zou. naar de N Ct tor oore is gekomen, gelegen zijn in de om standigheid, dat in deze commissie geen enkol vakman (d.w.z. geen enkel artillerist) zitting had en het rappoit daarvan duide lijker de kenmerken draagt dan gewenscht was uaar buiten te doen blijken. W ij z i g i n g-A r b e i d s w et. „De Vakbeweging" meldt, dat het Ned. Ver bond vau Vakvereenigingen in overleg is getredeu met de sociaal democratische Ka merfractie aangaande een aan de Regeering te zenden adres betreffende het ontwerp- wet tot wijziging der arbeidswet. Met de S. D. A. P. zal ie dezer zake -een vlugschrift worden uitgegeveu. Over het eventueel honden van een openbare vergadering voor de behandeling van het ontwerp zal nader overleg worden gepleegd. Nationale Tentoonstel lingvoor Huisvlijt. Naar wij ver nomen, zal de openingsplechtigheid dor Nationals Tentoonstelling voor Huisvlijt, uitgaande van deu Volksbond en onder eere voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik, welke Dinsdag 12 Juli a.s. des middag te 2 uur plaats heeft, geschieden in tegenwoordigheid van den minister van landbouw, handel en nijverheid, den heer A. S. Talma, die daarbij, na een inleidoud woord van den voorzitter der tentoonstelling, ook het woord zal voeren. De opening zal plaats hebbon iu het gebouw der tentoonstelling zelf, dat gelegen is aan de Nieuwo Parklann te Schcveuingen en eiken dag meer en uicer eeu aanzien van voltooiing begint te verkrijgen. Voor de opening zijn aan de verschillende gemeentelijke provinciale- en rijksautori teiten, die huune medewerking en hun steun aau deze tentoonstelling in zoo ruiino mate verleenden, uituoodigingon verzonden. Waarschijnlijk zal ook do minister van oorlog, aan wiens steun het te danken is, dat eene collectieve inzending van het leger werd verkregen, tegenwoordig zijn, terwijl meerdere gezanten van de rijken, die in- zondeu, voornemens zijn persoonlijk van kuune belangstelling te doen blyken. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Jauuari 1910 is. over 1909 Flinke dépóthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag eeu dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabriekeu van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1