IffiS DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. 7e JAARGANG. Uit de Pers. No. 159. BUITENLAND. BINNENLAND Hootdredacteur K. O. K I.I K K S' S. Bureau: KI.ÈINE 6. Telet. Iuterc. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf4. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icdernn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Het Kreta vraagstuk. Minister Pichon heeft in den Frauschen ministerraad een verklaring afgelogd over het standpunt in te nemen bij liet Kreta- vraagstuk, roet het oog op een mogelijke weigering van de Kretensrschc Vergadering om zich neder te leggen bij de beslissing van de vier beschermende mogendheden. De consuls-generaal van Frankryk, Enge land. Italië en Rusland hebben aan het Kretensisch Uitvoerend Comité de volgende verklaring doen toekomen: Indien de Kre- ten6iache Vergaderiug niet toestaat, dat zonder eedsafleggiug de Museluiansche af gevaardigden zitting nemen en indien de Musolmansche ambtenaren verhinderd wor den om vrijelijk hun ambt uit te oefenen of wel op eenigerlei wijze gehinderd wor den uithoofde dezer eedsaflegging, zullen krijgsmachten der vier beschermende mogendheden in de voornaamste havens van Kreta ontscheept worden en zal op de douane inkomsten beslag woiden gelegd. Deze maatregelen zullen ten uitvoer worden gelegd indien niet vóór Maandagmiddag a.s. om I'd uur een beslissing is genomen te dezer zake conform de hiervoor genoemde voorwaarden. Iu dat geval of zoo het ant woord van het Uitvoerend Comité reeds aanstonds negatief luidt, zal met de ont scheping onmiddellijk daadwerkelijk eeu aanvang worden gemaakt. FRANKRIJK. In het feit dat de Frausche Kamer mot een aanmerkelijke meerderheid het stelsel der evenredige vertegeuwoordigiug voor de verkiezing haier commissies aannam, zien de voorstanders van het evenredigheidstel- sel een overwinning, die hun de zegepraal voor dat kiesstelsel voorspelt. Maar de voorstanders die het in beginsel eens zijn, verschillen nog aanmerkelijk van meeuiug over de wijze van toepassing en daarover kan de strijd nog fel genoeg zijn. Men herinnert zich de zaak van den financier, die twee jaar geleden werd gearresteerd, door een zijner aandeel houders beschuldigd van oplichting. De zaak schijnt opnieuw op een politiek schan daal te zullen uitloopeu. Bij het langdurige onderzoek bekende kort geleden een ge tuige, de bankier Gaudrion, dat hij de be schuldiging van don aandeelhouder bewerkte. Voor hem was de aanleiding hiertoe, dat hy voor een hoog bedrag in de aandcelen der Rochettsche ondernemingen A la baisse speculeerde. Na deze bekentenis van Gau- drion bracht het ouderzoek verder aan het licht, dat achter hem nog andere personen stonden, n.l. het Scnaatslid Prevet, eigenaar van het .Petit Journal" en verscheidene hooge ambtenaren van de politieprefecture, die weder Gaudrion hadden gebruikt voor hun doel, do aanklacht tegen Rochette uit te lokken Men vroeg zich nu af in wiens belang of op wiens verzoek deze personen handelden. Thans deelt het „Journal" mede, dat behalve de bankier Gaudrion, nog andere personen tot een beirag van 1,700,000 francs in de Rochette aandeelen a la baisse speculeerden, en de „Matin" verklaart, dat volgens door het blad ingewonnen inlioh- tingen, de voormalige ministerpresident Clémenceau bij deze gelegenheid de prefec ture rechtstreeks last gaf de arrestatie van Rochette tot stand te brengen. Het heet dat de afgevaardigde Lcboucq van do re geering thans opheldering over de quaes- tie zal vragen. DUITSCHLAND. De „Frankfurter Generalanzeiger", het nationaal liberale orgaan, beweert te weten, dat de rijkskanselier bij de heropening van de zitting van den Pruisischcn Landdag een nieuw wetsontwerp tot hervorming van 't kiesrecht zal indienen, ditmaal met geheime en niet getrapte verkiezingen. Deze conces sie aan de liukeizijde gedaan, zegt het Fraokfortsche blad, zou den afgetreden minister van Finauciën Von Rheinbaben tot zijn ontslagen bewogen heben. Het bestuur van de Duitscbe Luchtvaart- Maatschappij hoeft te Frankfort vergaderd. Het kwam tot het besluit, dat het ongeluk met do Deut8chland alleen aan het weer en andore ongunstige omstaudighedeu, niet aan het stelsel noch aan de bemanning te wijten wa6. De schade, die tusscheo de 120,000 en 150,000 mark bedraagt, komt ten laste vau de maatschappij. Het grootste deel van hot geraamte, de schuitjes en motoren zijn uog bruikbaar. De Zeppeliu- inaatschappij zal, waarschijnlijk nog van den zomer, een nieuwlucbtschip leveren tegen aanmaakprijs. Dat nieuwe schip zal 500 K.G. lichter zyn Dus zal men vijf of zes reizigers meer kunnen meevoeren en meer drijfkracht kunnen aanwenden. Do maatschappij zal trachten meer lan dingsplaatsen te verkrijgen, en zich daartoe met de opper presidenten der Pruisische provinciën en met de overheden in de andere bondsstaten iu verbinding stellen. Ook zal men het vraagstuk bestudeeien, of 't niet zyn nut zou hebben vlagposten in te stel len, die de luchtschippers weerberichten kunnen toeseiucu. Het luchtschip Z. VI, dat te Freidrichs- bafen ligt, zal voorloopig voor pleziertoch ten gebruikt worden, en te Baden-Baden thuis liggen. Het nieuwe luchtschip komt weer te Dusseldorp. SPANJE. Het is geen kleinigheid oiu thans minis ter te zijn in Spanje, en de beraadslagin gen in de Kamer zijn wel van buitenge woon gewicht voor dit zomersche seizoen (als men 't zomer noemen wil). Alsof de clericale quaestie, door Canalejas zoo forsch naar voren geschoven, al geen wrijving genoeg gaf, komen daar nog bij de Marok- kaansche qnaestie en het optreden der so cialisten en anarchisteu. Dit laatste staat natuurlijk met den strijd tegen het clericalisme in verband, en de ïegeering wordt door de houwen over en weer niet geraakt. Toch maakt het de stemming der Kamer niet boter, en de kans om goed werk te doen met deze volksvertegenwoordiging niet grooter. Het scheelde weinig, zoo zegt een nader telegram, of meu was handgemeen geraakt toon Pablo Iglesias de methode der anar chisten van de daad tegenover Maura aan beval. Daar kwam by, dat de afgevaardigde Soriano den oud-miniBter van binneuland- sche zaken Lacierva persoonlijk verant woordelijk stolde voor „den moord op Ferrer". Lacierva heeft gisteren op die beschul diging geantwoord. Hij sprak lang over de gebeurtenissen te Barcelona, en kwam na tuurlijk tot de 6lotsom, dat de regeering geen andere maatregelen had kunnen ne men tot onderdrukking der troebelen. Van nog meer rumoerigheid in do Ka- met meldt de telegraaf niets. De Encycliek. De zaakgelastig de in den Haag van don Heiligen Stoel heeft den 6n Juli jl. in opdracht van den Kar dinaal-Staatssecretaris, uit naam van Zjjne Heiligheid den Paus aan deu Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, met verzoek zulks ter hooge kennis van Hare Majesteit de Koningin te brengen, dat Zijne Heiligheid niet leed wezen vernomen heeft do onjuiste uitlegging iu Nederland aau de Encycliek „Editae saepe" betreffende St. Carolu8 Boiromeus gegeven en dat Zij, smartelijk aaugedaaa door de gedachte dat door deze uillegging eenige woorden der Encycliek Hare Majesteit pijnlijk zouden hebben kunnen treffen, er prijs op stelt. Harer Majesteit te verzekeren, dat Zyne Heiligheid met de bovenbedoelde woorden geenszins gedoeld heeft op de Vorsten uit het Huis van Oranjo-Nassau noch op de voorouders der niet Katholieke onderdanen van Hare Majesteit. De K r u p p-h i s t o r i o. De Haag- sche Kouter iu de P. G. Ct. schrijft hier over „Men heeft gezien hoe uit Berlijn reeds onjuiste berichten deswege de wereld zijn ingezonden; berichten, waaromtrent de heer Thomson door 't uiten van zijn be vreemding, heeft doen vermoeden dat ze ongegrond zyn. Welnu, mij is verzekerd dat 't rapport der commissie, al moge het de firma Kiupp ontheffeu vau deu schijn van minder fair handelen, toch voor de fabriek geen succes is. Ik hoor dat het Departement van marine uit het onderzoek ongedeerd te voorschijn treedt, maar dat er voor koloniën en oorlog wel een ea ander voor minder vleiende vermoedens is overgebleven; en dat in elk geval de con clusie, waartoe de commissie is gekomen, o. a. dit behelst, dat het in 's lands belang aanbeveling verdient om voortaan bij do levering van materieel voor leger n vloot, zoo hier te lande als in dc koloniëu de mededingiug uit te strekken tot meerdere fabrieken en alzoo met het tot hiertoe be staande monopolie voor Krupp te breken. En deze conclusie moet 111 de jongste ge heime vergadering der kamer mot nog al flinke meerderheid zijn aangenomen". Zomerspelen te Laren in het Gooi verboden. De reeks voorstel lingen van het „Kein Toonecl". van J. H. Spcenhoff, die in het hotel Hamdoiff, te Laren, op Woensdag 11 op schitterende wyze begon (zaal uitverkocht honderden afgewezeu), moet plotseliug aldaar worden gestaakt. Yoor de eerste voorstelling was aan den burgemeester, jhr. Yan Nispen tot Sevenaer, toestemming gevraagd en ook van hem verkregen, maar voor de tweede voor stelling die op aanstaanden Woensdag zou worden gegeven, :s de toestemmiug ge weigerd. Voor die tweede voorstelling waren weder reeds vele aanvragen ingekomen De voor stellingen zullen nu in een andere plaats in het Gooi worden voortgezet. B ij ententoonstelling. De afd. Utrecht van de Nederlandsche Ver- ceniging tot bevordering der bijenteelt heeft tegen einde Augustus e.k. cone nati onale byententoonstelÜDg uitgeschreven, welke gehouden wordt in het gebouw De Vereeniging te Hilversum. Voorzitter en Secretaris der rcgelings-commissie zyn do hecren J. van de Bovenkamp te 's-Grave- land en A. A. J. Laboyrio te Baarn. De Grijpskerker „Boycot." De gemeente Grijpskork wordt iu deze dagen bekeud in den lande door do druk te die in sommige bladen gemaakt wordt over een politiek geschil. Vroeger was de gemeente G. overwe gend vrijzinnig. Door hot outstaau van eene Christ. Hist, party od door ijverige propaganda voor en bevordering van de bevordering van de anti-vryzinnigo begin selen is iu enkele jaren de anti vrijzinnige partij in de meerderheid gekomeu. De ge volgen hiervan ziet men reeds 111 enkele raadsbesluiten. Nu ligt liet voor de haiul dat de vrij zinnigen pogingen in hot werk stellen om de ovcrheerschiug der kerkelijke partijen tegen te gaan. Al lange jaren hebben de anti-revolutionairen op zeer enkele uit zonderingen na, stelselmatig alleen begun stigd huaoe partygenooien. ambtslui, win keliers, arbeiders, dienstboden. De libera len hebben, ook al weer op zeer enkele uitzonderingen na, begunstigd zoowel an- ti-revolutionnaireu als liberalen, pit ha«l tot tot gevolg een aanwas van anti-liberalen, ecno groote vermeerdering van kiezers vao die partij en tegelijk en als gevolg geleidelyk moeilijke voldoeniug aau de levensvoor waarden voor en betrekkelijke verminde ring van de liberale kiezers. Dezer dagen hebben vele vrijzinnigeu m de gemeente besloten meer dan ze tot dusver deden do stoffelijke belaugen yao hunne partijgenooteu te behartigen, alzoo tc handelen zooals de tegenpartij al lan ge jaren heeft gedaan. Evenals de haudel- wijze der antirevolutionairen vroeger scha delijk was voor liberalen is nu de nieuwe koers, die de liberalen hierdoor inslaan on aangenaam voor de tegenpartij, ja wordt aan de overzijde zoo schrikkelijk onbillijk en zoo ougehoord gevonden, dat niemaud minder dan dr. Kuypcr in „De Standaard" zijne hooge afkeuring er over uitspreekt. Toch beteekent de geheele beweging niets anders dan dat de liberailen nu doeu wat de anti-revolutionnairen al jaren heb- beu en dat van nu of vele niet langer wil len meedoen aau do geleidelijke zelfver- moording hunner partij. (Prov. Gron. Crt.) Zondagsrust S. S. De direc teur-generaal der S. S. heeft bepaald, dat ton aanzien van de Zondagsrust vanaf 1 .Juli a.s. de volgende regeling zal gel den: „Wanneer de rustdag des Zondags samenvalt met oinwisseliug van dag en nachtdiensnst of vau uacht en dagdienst zal dc duur vau den geheelen rustdag ten minste 30 uren bedragen. De zaak Van Heeckeren. Het a 1chr. sociaal weekblad „Dc Beu kelaar" (redacteur mr. dr. A. R. Van do Laaz) zegt, -lat de hoofdzaak deze is: neemt dr. Kuypcr, de minister-president tan 1904, ook voor zyn rekening de ver-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1