DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 160. 7e JAARGANG. jJlsSls ggggw BUITENLAND. BINNENLAND DE EEMLANDER. Hotidreilacteur R. O. R IJ K E N 3. Bureau: HLHISfE HlAB 6. Tolef. Interc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf4.. Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5,60. Por 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort iu dit blad is „uitsluitend" gerechtigdjhet Alg. Binnen - en Bui tenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 7'J- 78 Amsterdam De Kretenser quaestie. De toestand op Kreta begint gespannen te worden. Toen de inogeudüedeu meenden, op grond der ontvangen berichten, dat de Kretenser Nationale Vergadering wilde toegeven, werd plotseling een ultimatum verzonden, waarin een krasse taal werd aangeslagen, en dat op Tui kije oen goeden invloed moest hebben. Het luidt: „Zoo de Kretenser Nationale Vergadering bij de aanstaande hervatting hater weik- zaamheden, de Mohammedaansche afge vaardigden niet zonder een eed aan den koning van Griekenland toelaat, en zoo de Kretenser ambtenaren, die den Mobam- medaanscheu godsdienst belijden, in de uit oefening hunner ambtsplichten worden be lemmerd, omdat zij weigeren den eed, door de Nationale Vergadering voorgeschre ven, af te leggen, zullen troepen der vier mogendheden iu de voornaamste haven plaatsen van het eiland aan land wordeu gezet, en de douanekantoren worden bezet. „Die maatregel zal worden uitgevoerd, zoo Maandagmiddag geen besluit van de Kretenser regcering bekend is Dit ultimatum bracht op Kreta groote ontsteltenis teweeg. VeuizoloB bezocht Michelidakis en deelde hem den inhoud van dit schriftuur mede. Michelidakis ver klaarde, dat de oppositie niet verder kon gaan, dan de concessies waartoe zij zich had bereid verklaard. De pogingen van de regeering zijn nu iu zooverre geslaagd, dat de kleinste helft van de christelyke afgevaardigden vandaag in openbare ver gadering zich voor de toelating der Mo hammedanen heeft verklaard. Maar wat zullen de anderen doen De Koning van Griekenland hoeft, in zijn goedigheid, en oui een conflict te voor komen, den Kretensers voor eenige dagen den raad gegeven, zich naar de wenschen der mogendheden te schikken. Die goede laad heeft in Turkije kwaad bloed gezet of wellicht de aanleiding gegeven, waarnaar al zoolang werd gezocht om Griekenland aan te vallen. De Turksche regeering heeft tenminste haar ambassa deur opgedragen, bij de mogendheden te protesteeren tegen de „bemoeiing van Griekenland met de biuuenlandsche aan gelegenheden van Turkije", door den Kretensers, Turksche onderdanen, van goe den raad te dienen! En tevens heelt Turkije by Griekenland geklaagd over de klaarblijkelijke oorlogs toebereidselen, in het Helleensche konink rijk gemaakt. Griekenland antwoordde, dat aan geen oorlog gedacht werd, en dat geen toebereidselen worden gemaakt; slechts waren 7000 man voor de gewone her halingsoefeningen onder de wapens ge roepen, doch deze zullen, dadelijk wanneer die oefeningen zyn afgeloopcn, naar hunne haardsteden worden terug gezonden. Turkije is over dit antwoord niet tevreden. En het krijgt zoo zachtjes aan den schijn, of Turkije slechts een aanleiding zoekt, om Griekenland aan te vallen. Wat de pogingen der mogendheden om in Oost-Europa den vrede te bewaren, leelyk zou doen mislukken. En wat thans vooral zeor ernstige gevolgen zou kunnen hebben. FRANKRIJK. De Matin verneemt uit welingelichte bron, dat er eenige toenadering is geko men tusscheu de directies der Fransche spoorwegen en hare beambten. De directies sluiten niet langer het oor voor de wenschen van hun personeel, maar houden thans met hunne arbeiders en beambten bespreking over iu te voeren verbeteringen. Op het Noordernet is het salaris van de helft der beambten verhoogd en bij den Oosterspoorweg, die onlangs reeds een verhooging hoeft toegestaan aan de stakers, is me» bezig to onderzoeken, op welke wijze aan de grieven vau het overige personeel tpgemoet kan worden gekomen. In de Kamer zijn gisteren de inter pellaties over de zaak Rochette behan deld. Een motie, vertrouwen uitdrukkende in de regeeriug, werd aangenomeu met 395 tegen 85 stemmen. Daarna werd be sloten, met 382 tegen 169 stemmen, een commissie van onderzoek iu doze zaak te benoemen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het jaar 1899 werd een Boheeinsche schoenmakersknecht, Ililsoer uit Polna, door de juiyrechtbank te Pisek wegens dubbelen moord ter dood veroordeeld. Reeds dadelijk na de uitspraak zeide de voorzitter van de rechtbaukdiepgeroerdtotden verdediger, dat een onschuldige veroordeeld was. Een ver zoek om gratie leidde tot verandering der doodstraf in lovenslangetuchthuisstraf.Sedert heeft de verdediger van Hilsner, dr. Auré- dnicek te Wcenen, geen poging onbeproefd gelaten, om de onschuld van zijn client aan den dag te brengen. De veroordeeliog van den jood Hilsner tcch ia alleen verkregen door de aanneming van het sprookje, dat Joden voor ritueele bedoelingen Christen- bloed noodig hebbeu. Dit bijgeloof is in Slavische kringen algemeen verspreid, en gaf aanloidirg tot de beschuldiging tegen Hilsner, drie maanden nadat de lijken der beide vrouwen gevonden waren. Hij werd daarop veroordeeld, hoewel het geheele getuigenverhoor op zeer zwakken grond stond. In een boek van dr. Arthur Nussbaum te Berlijn: Der Polnaer Ritualmordprocess is de geheele geschiedenis op scherpzinnige wyze uiteengezet, en professor von Liszt, de bekende Duitsche rechtsgeleerde, heeft daarbij een voorrede geschreven, waarin hij op grond van het getnigenmateriaal uiteengezet, dat alle getuigen onder den indruk waren, dat Joden voor ritueele doel einden Christenbloed noodig hebben, en op dien grond hunne verklaringen hebben af gelegd, die geleid hebben tot het doodvon nis. Een reeks adviezen van bekende rechts geleerden in Oostenrijk zijn sedert de meeuingen van den verdediger, dr. Nuss baum en prof. van Liszt komen versterken. Maar de Oostenrijksche rechtswereld weigert de zaak opnieuw iu behandeling te nemen, hoewel het Hof van Cassatie dit doen kan, zonder zelfs dat een nieuw feit bekend ge worden is. In de Frankf. Ztg. wordt door dr. Nuss- baurn deze geheele treurige zaak nog eens uiteenzet, en de vraag gesteld: of er dan in Oosteuryk niet een paar moedige man nen zijn, die willen medewerken om hot recht te doen zegevieren, eu een onschul dige, die reeds tien jaren gevangen zit, de vrijheid te doen hergeven. RUSLAND. Uit Warschau komt het telegrafische bericht, dat senator Neidliardt 75 personen, onder wie 11 stafofficieren, wegens chan tage en omkoopbaarheid aan de rechtbank heeft overgoleverd. Dat is dus het lesultaat vau de revisie, die door Neidhardt in Warschau is inge steld, en die opnieuw heeft doen blijken, op welke wyze in Rusland de bureaucrateu en hun aanhang huishoudon. De revisies van Gann, graaf Pahlen en Neidhardt moesten nu langzamerhand de oogen doen opengaan voor het wanbeheer der bureaucratie Maar daarvan blijkt niets. Eu dat is zeker wel het merkwaardige vau dezen gohecleu toestand. FINLAND. De Procurator voor Finland, dr. Char- pontier, hooft zijn ontslag gekregen. Alweer een stap in do richting der out- rechting. Volgens de Finscho grondwet is de taak van den procurator, dio deel van den Se naat uitmaakt, toe te zien. dat de lands wetten worden nageleefd. Dat deed dr. Charpentier dan ook, door tegen de ouwettige besluiten van den thans grootendeels uit Russen sameugestelden senaat protest aan te teekenen. Wijl dit voor den gouverneur-generaal en deu Se naat onaangenaam was, verzucht de gou verneur Seyn den Tsaar, om den procura tor te ontslaan. Aan dit verzoek voegde Seyn de protesten van Charpentier, die go- grond waren op ae Finsche wetgeving, toe. Seyn zette verder uiteen, dat Charpentier geweigerd had, de op last vau den gou verneur noodig geachte vervolgingen tegen ambtenaren en dagblad redacteuren in te stellen. De keizer beloonde deze trouw van den procurator aan de wetten, die hij gezworen had te zullen handhaven, met diens ongo vraugd ontslag. Zoo worden voor de mogelijkheid om Fiulaud te ontrochteu, voortdurend nieuwe wegen geopend. SPANJE. Het Vaticaan schijnt tegenover de Sp.tan- scho regeering tot concessies bereid te zijn. De „Osservatore Romano", het pauselijk orgaan, verdedigt zich teu miuste tegen het verwijt, dat de curie onbuigzaum is tegen over Spanje, en voert dan tot bewijs aan, dat de concessies waartoe de curie bereid is, zoowel een beperking als een belasting heffing van de kloosters toelaten. De Spaan- sche regeering zou dus volgens het blad niet-correct en onrechtmatig handelen, wan neer zij op eigen hand eu zonder overeen stemming met het Vaticaan maatregelon tegen de monnikenorden trof. Te Monovar (provincie Alioante) gaf de bankier Galliando een feestmaal aan zijn politieke en handelsvrienden toen op eens aan het dessert, een onder den vloer verborgen bom ontplofte en de geheele tafel in de lucht vloog. De toesnellende bedienden voudon twee der gasten dood, met verminkte lichamen en den gastheer met twaalf andere gasten zeer zwaar ge wond Mon weet nog niet, of het hier een par ticuliere wraakoefening dan wel een poli- tiekeu aanslag betreft. ITALIË. In do provincie Avellino wonen, over verschillende dorpen verdeeld, omstreeks 200 lieden, die in Amerika zijn geweest en daar tot het protestantisme zijn bekoord. De bisschop van Avellino en zyne onder hebbende geestelijkheid lieten niets onbe proefd, om deze indringing van het protes tantisme tegon te gaan, waarop de bap- tistischo predikant to Bisaccia iu oen pam flet oen aanval deed op do katholieke geestelijkheid. Hij werd door een opstootje, dat tengevolge daarvan ontstond, genood zaakt, het dorp te verlaten. Toen de nieuwe predikant in hot dorp kwam, viel dat juist •amen met de aardbeving die Midden Italië teisterde en door de bevolking van Bisaccia aan de aanwezigheid der Protestanten in haar midden werd toegeschreven. Do nieuwe predikant moest door de troepen worden beschermd en was blijde heelhuids die on gastvrije streek te kunnen verlaten. Nu onlangs begaf het hoofd der baptistische zending in Italië, de heer Stuart, zich naar Bisaccia om er den nieuwen predikant te installeeren, Hy moest de wijk neuieu in de kerk mot de hem vergezellende zende- liugen voor de woedende menigte, die door militairen en politie in bedwang moost wor den gehouden. Eerst toen -400 man troepen tor versterking waren gekomen, konden de hoeren zich zonder gezaar voor hun leven weder op weg begeven om de plaats te verlaten. Naar aanleiding van deze voorvallen heeft de Amerikaansche gezaut te Rome zich, op verzoek van den heer Stuart, tot do Italiaansche regeering gewend, om deze op de hoogte te stellen van den toestand. Algemeene Ned. Officie ren voi'eeniging. Het eerste nummer is verschenen van liet Maandblad, dat bedoelt een orgaan te zijn van bovengenoemde vereeniging. In zake het streven der Ver eeniging ontleenon we aan de „inleiding" het volgende: Wanneer Regeeriug en Volksvertegen woordiging onze wenschen tegemoet komen en daarmede te kenneu geven, dat zij begrypen, dat niet alleen de be langen der officieren er bij betrokken zijn, maar ook wel degelijk do algemeene legerbelangen, eu wanneer wij aldus zouden verkrijgen, ook zonder den ver bloemden dwang, de materieelo verbete ringen in onze positie; dan eerst, ja, eerst dan komt nog altijd het hoofdmotief van de A. N. O. V. tot zijn volle uit drukking en als het dan mogelijk is, zullen wij alle krachten inspannen om met „moreeleu dwang", hetzij dan „ver bloemd" of ongedekt aan te sturen op eene algemeene aansluiting van alle officieren van de Nederlandsche weer macht om elkander kameraadschappelijk te steunen in den grooteu „struggle for life" eu dit is, gij woet het, myneheo- ren, die reed-i bij de vereeniging zijt aangesloten, de eerlijke, onverbloemde en we mogen gerust zeggen, nobele hootdredeu van ons geheele streven. „Honi soit qui mal y pense." En wij weten wel, dat wij daartoe nog zeer voel t>- stryden zullen hebben tegen allerlei soont misverstand, tegen allerlei vooroordeelou, tegen laksheid,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1