WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. STADSNIEUWS. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 12 Juli 1910. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Aberdeen laagste 758.6 m.H. te Riga. Verwachting tot den avond van 13 Juli 1910 Zwakke tot matige meest N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 764 m. M. Vorige stand te 12 uur 761 m. H. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 73 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 12 Juli des 's morgens 7 uur is 63" F. hooghartigheid, eigenwaan en onverschil ligheid, maar innig zyn wij overtuigd, dat wij ook tevens zullen mogen rekenen op de ridderlijkheid, goedhartigheid en grootmoedigheid onzer kameraden, zoo dat wy ook geen oogenblik twijfelen aan het succes der vereeniging al blijft het groote succes, dat alle officieren lid dor vereeniging zijn, ook wat uit. Het aantal leden bedraagt 272, waar onder 4 hoofdofficieren en 57 kapiteins, aotief of gepensionneerd. Tooneelvoorstelling ver boden. Naar men aan het Hbld bericht zou het burgermeesterlijk verbod tegen een tweede voorstelling van SpeenhofFs „Klein Tooneel" in de gemeente Laren i.h. Gooi. een gevolg zijn geweest van de woorden in de kerk door den pastoor gesproken. Deze moet zijn gehoor hebben vermaand, de voorstellingeu niet te bezoeken. „Het Klein Tooneel" zal nu waarschijn lijk zijn tenten opslaan in Blaricum. De Rechtstoestand der Ambtenaren. De „Bond ter verkrij ging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlyke Ambtena ren" zal op een nader te bepalen dag in September a.s. te Amsterdam zijne jaar vergadering houden. Op de voorloopige [agenda wordt o.m. aangetroffen Bespreking van het hoofdstuk „Straffen". Voorts deelt het bestuur van dien Bond mede dat de heer Mr. I. A. Levy is be reid bevonden een toelichting te geven van „Straffen en hare berechting" en dat deze toelichting een onderwerp van be spreking zal uitmaken. Ten slotte spreekt het bo6tuur de wenschelijkheid uit, dat de toegezonden vragen in de verschillende vereenigingen worden besproken. Die vragen zijn le Welke straffen komen bij een dienst vak voor 2e Zijn al deze straffen in een Konink lijk Besluit, Reglement, enz., genoemd 3e Welke straffen acht ge voor uw dienstvak noodig 4e Welke van deze straffen dienen naar uwe meening te vervallen Geen „ernstig ongcva 1." In eenige bladen stond het bericht, ook door ons overgenomen, over een ernstig ongoval in hot kamp hij Laren. Een 20- jarig milicein van het 2e bat. 7e reg uit Amsterdam, zou tijdons de rust van de schietoefening by het stoeien met andere soldaten, zijn ruggegraat gebroken hebben en daarna te Naaiden in het hospitaal aan de gevolgen overleden zijn. Gelukkig is dit bericht niet juist. Er is wel een milicien zoodanig op een veldflesch gevallen, dat hy zich bezeerde. Do jonge man heeft echter het hospitaal reeds als hersteld verlaten. De Borromaeus-Eucycliek. Reuter seint uit Rome: Naar aanleiding van het telegram uil Den Haag, meldend dat de Zaakgelastigde van den Heiligen Stoel aldaar op 6 dezer een blief heeft gericht aan den Nederlandscheu minister van buitenlandsche zaken, waarin werd te kennen gegeven, dat de Paus met leed wezen vernomen heeft de onjuiste uitlegging in Nederland gegegeven aan de encycliek „Editae Saepe", verklaart de Osservatore Romano, dat haar na ingewonnen inlich tingen is gebleken, dat nooit met dit doel een brief door den Zaakgelastigde van den Heiligen Stoel aan den Nederlandscheu minister van buitenlandsche zaken is gericht. a Hebben wy hier soms te doen met de restrictio mentahs Inderdaad er is geen brief geschreven. Maar dat heeft ook in het bericht in de Staatscourant niet gestaan. Er was alleen sprake van een mondelinge modedeeling van den zaakgelastigde aan den Minister van Buitonlandsche Zaken. Het heeft nu uilen echyu dat de Italianen in den waan moeten worden gebracht, dat van het heele geval niets aan is. Do Ned. Typografenbond. Iu de algemeeue vergadering van den Ned. Typografenbond is de volgende motie met algemeene stemmen aaugonomen. „De bondsvergadering enz., kennis nemende van het voornemen van den minister van justitie inzake de gevan- genisdrukkeryen; van oordeel dat de werkloosheid in het grafisch bedrijf, door invoering van zet machines steeds grooter omvang aanneemt en opleidiug van gevangenen tot typograaf deze werkloosheid zal vergrooten; van oordeel dat do opleiding van ge vangenen slechts uiterst gebrekkig zal kunnen zijn, zoodat de gevangenen in de maatschappij teruggekeerd als minderwaar dige arbeidskracht een zwaren bestaanstrijd zal hebben te voeren; spreekt als haar mecning uit dat oplei ding van gevangenen tot typograaf zeer ongewonscht is; en draagt het hoofdbestuur op deze meeuing den M'nister en do Tweede Kamer der Staten-Generaal kenbaar le maken." Een nieuwe stichting. Mar- garetha Meybooin doet in „De vrije mensch" eenige mededeeliugen aangaande de stich ting „Westebro" te Rijswyk. Deze stichting is daar opgericht al6 een poging „om een groep werkers te vormen, die, ieder zijn eigen arbeid verrichtend, zóo samenwerkeu, dat aller werk gelijkelijk beloond eo gewaardeerd wordt". De bron nen van inkomsten zijn: 1. pension, 2. tuin bouw, 3. bakkerij, 4. literair werk. De stichting beschikt nu over goede werkkrachten cn ernstige, vertrouwde, be kwame menschen. Maar toch zal zij het werk moeten opgeven, indien de finaucieele verantwoording niet over meer menschen kan worden verdeeld. Daartoe wordt ge vraagd of er onder de meer bevoorrechten geen personen zijn, die er iets voor over hebben om op "Westebrote leven „ineen groep van arbeiders met hoofd en hand, die streven naar eerlijke verdeeliug van gezamenlijk behaalde winst". Wat het werk op de stichting betreft, zegt de schrijfster: Ieder, die genoeg verdient om in eigen onderhoud te voorzien en op ons terrein kan wonen, kan zich bij ons aansluiten, b.v. zij die leven van particuliere lessen, journalistiek of kun6tindustrie, enz. Ook is er plaats voor iemand, die een van onze bedryven voor eigen rekening wil leiden. Aan een man of vrouw, die grondigo kennis van groenten- en vruchtenkweeken hoeft zullen we de leiding van onzen tuin gaarne toevertrouwen en hem of haar grond cn werktuigen in gobruik geven. Voor een kundig bijenhouder of -houdster hebben we ruimte. Voor iemand, die de kunst van groenten- en vruchteninmaken goed verstaat, zou bij ons gelegenheid bestaan, die kennis pro ductief te maken. Voor een bekwame machine breister staat een breimachine gereed. Maar wie zich aansluiten wil moet de bekwaamheid en het bedrijfskapitaal hebben om zelfstandig te werken; ook de risico en de zoig voor afzet van zijn producten voor eigen rekening kunnen nemen. Dn stichting, bestaande uit eenige vrien delijk gelegen woningen, is gelegen aan den Kleiweg bij de Hoornbrug. Onnoodig te zeggen, dat wij met het vermelden van het bovenstaande, niet ge acht willen worden, de verantwoordelijk heid op ons te Demon, indien iemand zich naar aanleiding daarvan op Westebro ves tigt en het hem of haar niet bevalt. Wij vermelden slechts het feit. Verder moot men uit eigen oogen zien. Het samengaan der uiterste groepen aan de stembus. Het verschijnsel merkt het Vaderland op dat bij de Staten-verkiezingen de rechterzijde haar wiu6t heeft moeten doelen met de socialisten, heeft ook aan de rech terzijde aandacht getrokken. Bij het neerschrijven dier opmerking heeft het Vaderland niet hot oog op bladen als „Standaard", (anti-rev.) „Rotterdammer" en „Maasbode", voor wie ons gansche politiek leven slechts één doel heeft, n.l. den ver delgingsoorlog tegen de liberalisten. Hun inzicht in de beteekenis van hot verschijn sel, dat met de partyen van rechts auto matisch de socialisten veld winnen, vindt zijne uitdrukking in dezen juichkreet van de Stand. „Ze (de vrijzinnigen) worden van twee kanten tegelijk afgeknabbeld, links en rechts." Voor het gevolg, gelegen iu den vooruitgang der socialisten beeft de leider der anti-rev. partij, hoe vaak hij ook verzekert dat de Christelijke beginselen het eenige tegenwicht tegen het socialisme vormen, geen vrees. Van 1888 af, toen de anti-iev. in Schoterland den heer Domela Nieuwenhuis hielpen kiezen, tot 1909 toe, toen zij voor Zaandam den heer Duys in de Kamer hielpen brengen, zijn de anti-rev. theorie en de anti-rov. practijk op dit punt steeds in flagranten strijd met elkaar ge weest. Het was dan ook niet een van de ge noemde bladen gaat het Vaderl. door maar de „Residentiebode", die het eerst van rechts het bedenkelijke van dezen ge- lijktijdigen aanwas van het socialisme begon in te zien. Wel is waar achtte de „Resi dentiebode" hot ten slotte beter, dat zyn. eigen beginselen, zy het met toeneming der socialistische stemmen, het bij de stem bus winnen, dan dat deze het afleggen tegen do liberalen, zonder dat de sociaal-demo craten in staat zijn hun stemmencijfer op te drijven. „Maar men zal dan toch moeten toegeven, dat het ook nier niet alles goud is wat er blinkt", en „dat deze tactiek met het oog op de toekomst niet zonder eenige bedenking is, allerminst indien men het socialisme grooter euvel rekent dan het liberalisme." Nu heeft die openhartige verklaring van het Haagsche Katholieke orgaan bij de ove rige pers van rechts weinig weerklank ge vonden ook niet bij do R. Katholieke pers, zooilat er vooreerst weinig praktisch nut van te verwachten is. Doch misschien later, als het aangeduide euvel in zyn gevolgen nog duidelijker tot de massa spreekt. Intusschen leidt het Vad. er deze feiten uit aflo Onder den invloed van den verbitterden strijd tusBchen de uiterste en meest militante groepen worden een groot aantal kiezers, die anders op de midden partijen, bestaande uit de vrijzinnige groe pen hunne stem plachten uit te brengen er toe genoopt, of meer rechts of meer links te gaan. De verliezende groepen zijn de middenpartijen. 2o. De kerkelijke groe pen werken den aanwas der sociaal-demo cratie in de hand. Do scherpte waarmee de leus Christus of Marx, wordt gesteld kan in verband met bovenstaande verkla ring daartoe medewerken. In elk geval kunnen de partijen van rechts haar strijd tegen het „socialistisch gevaar" voortaan gerust buiten beschouwiug laten. Zy hec- ten er tegen te strijden, maar voeren het in werkelijkheid iu hun gevolg mee. 3o. Het aangeduide verschijnsel is voor de vrijzin nige groepen een ernstige aansporing tot innerlijke versterking, nauwere aaneenslui ting en krachtiger organisatie. Bij het concours hippique te 's Gra- venhage behaalde in het springconcours voor paarden, die bij het concours vau dit jaar geen eersteu prijs hebben gewonnen, luit. Labouchère een vijfden prijs met Per haps. Zondag heeft de heer L. W. F. Sesseler, thans stationschef der H. S. M. te Leiden, den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaar als zoodanig benoemd werd te Varsseveld. Achtereenvolgens was hij verder werkzaam te Groesbeek, Amersfoort, Bussum en sinds 1 Mei 1906 te Leiden. Van verschillende zijden ontving de ju bilaris blijken van belangstelling. Morgenavond houdt de Vereeniging „Handel en Nijverheid" haar maandver gadering in de Zwaan ter behandeling van een door het bestuur voorgestelde wijziging in het huishoudelijk reglement. Het Bestuur stelt voor in art. 2 een alinea in te voegen, waardoor het de vrijheid krjjgt in de zo mermaanden af te wijkon van den regel om elke maand te vergaderen. Verder vermeldt de agenda: Ingekomen stukken en mededeelingen. -- Naar wij vernemen zal op 31 Aug. weder een aubade worden gebracht aan den Burgemeester, ditmaal echter door een beperkt aantal schoolkinderen. Vau iedere school zullen 80 kinderen uit de hoog6te klassen mogen deelnemen, terwijl het ge heel niet titeer zal staan onder leiding der ouderwijze rs. De regeling blijft in handen vap de Oranje-Vereeniging. Uitslag van het Toelatingsexamen voor het Gymnasium, gehouden op 11 en 12 Juli 1910. Toegelaten tot klasse I Onvoorwaardelijk P. J. Conijn (Seminarium), I. Dufour (Amersfoort), A. M. G. A. van Heioma (Amersfoort), C. C. Kempen (Amersfoort), H. J. F. Nab (Nijkerk), W. Rinkel (Se minarium,), G. A. Smit (Seminarium), E. D. L Spelberg (Amersfoort), H. D. Spij kerboer (Harderwijk), A M. Phiel (Amers foort), H. de Vries (Amersfoort). Tot klasse H. Onvoorwaardelijk G. C. M. J. C. Dufour (Amersfoort), H. J. Biegel (Leiden). Met ingang van 1 October wordt de surnumerair der posterijen en telegrafie A. J. Salomé verplaatst van Amersfoort naar het postkantoor te Rotterdam. Aan de Industrie- en Huishoudschool werden uitgereikt: het diploma van Huis houdkundige aan: A. G H. Baas Becking, Amersfoort, J. M. Bauer, Amersfoort, N. Brander, Hoogcarspel, N. H. A. C. van der Horst Bruyn, M. P. van der Knoop en N. C. Nagelhout, allen te Amersfoort; het getuigschrift van Hulp in de Huis houding aan: "W. J. Roll, den Haag. Tot de 2e klasse werden bevorderd: N. Borsma, Veeuondaal, R. Cozijnsen, Harderwijk, M. Feueratein, Amersfoort, E. Green, Amersfoort, F de Lange Boom, Hilversum, S. Mahler, M. v. d. Singel, H. J. Spruyt, J. C. Spruyt, T. Zylstra, allen te Amersfoort, terwijl 2 leerlingen de 2e klasse als toehoorders blijven volgen. Meu schrijft ons: Donderdagavond houdt de Amersf. beat. bond in „Ons Huis," Korte Gracht een algemeene vergadering. De agenda ver meldt o. m. een voorstel van het N. J. V. tot planmatigen steun voor de Enschedésche uitgeslotenen en het vormeD van een com missie uit de aangesloten handels- en magazijnbedienden tot het in 9tudie nemen van het wetsontwerp op do winkelsluiting. De secretaris zal hierbij van voorlichting dienen. Overwogen zal worden de «teen houwers en bakkers die intusschen op deze vergadering welkom ziju, te vereenigen, opdat ook deze hun oordeel zullen kunnen uitspreken over het ontwerp steenhouwerswet en de bakkersraden. Inlichtingen verstrekt inmiddels de Secre taris, Monnikenpad en de voorzitter, Nica- siusstraat 6. -Morgen, Woensdag, wordt op het landgoed Nimmerdor de landdag gehouden van het Leger des Heils. Uit verschillende plaatsen van ons land worden bezoekers Terwacht, zoodat het ongetwijfeld voor Amersfoort een drukke dag zal worden. Voor bijzonderheden omtrent de bijeen komsten verwijzen we naar de in dit num mer voorkomende advertentie. De luchtreis Ne w-Y o r kL o n- d e n. De „De Telegraph" bevat de laatste beschikkingen voor deu tocht met een be stuurbaren luchtballon over den Atlantischen

De Eemlander | 1910 | | pagina 2