DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 163. VRIJDAG 15 JULI 1910. 7e JAARGANG. Fiscale Kwakzalverij. BUITENLAND. II o o 1 <1 r e <1 a c t e n r R. O. KIJHKIS. Abonnementsprijs: Por jaar14.Franco por post id. f 5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: ItïAEIBfE 6. Tclef. lutere. IS». Prijs der Ail verten tii'n Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnon- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam In de Standaard van 5 Juli komt eon hoofdartikel 70or, getiteld Fiscaal belang of zelfverweer, waarin dit blad er het mi nisterie aau herinnert, dat de rechterzijde het voor do sociale verzekeringswetten noodige geld in de schatkist wil brengen .door tariefsverhooging. Even voor dat de hoofdredacteur vacan- tie nam de vacantie is in het zelfde nummer geannonceerd heeft deze en de vrienden, in het gestoelte der eere zittend er nog eens aan willen herinneren, dat tariefs herziening een programpunt is van de par tijen, die op den rechtschen wortel stoelen. Nu wordt er terecht aan getwijfeld of Nederland vóór 19i3 in het bezit zal zijn van een stel sociale wetten, die een be langrijk offer van de schatkist zullen vragen. Na drie jaar peinzens toch, is dc heer T-jhoa blijkbaar nog niet zeer ver gevor derd met de materie, die hem in dc eerste plaats bezig houdt, althans behoort bezig te houden waar schuilt de optimist, die nog gelooft, dat in Juni 1913 de ouder dom»- en iuvaliditeitsverzekeringswet zal zgu gevoteerd Misschien, heel misschien, zal de ziekte verzekeringswet er dan zijn. Maar die stelt niet zulke eischen aan 's Rijksfinantiën, dat er speciale belastingverhooging voor noo- dig is. Zoo ligt de conclusie voor de hand het geld, dat de tariefsverhooging zal moe ten brongen, zal niet noodig zijn voorloo- pig, en dus blijve de tariefsherziening ach terwege. Ook za! het den heer Kolkman zeer aangenaam zijn, dat hij gecu voorstel tot tariefsherziening in de bureaux van zijn departement behoeft te doen gereedmaken. De opdracht tot het ontwerpen van een nieuw tarief moge aan een deskundige zijn opgedragen lang geleden reeds de verwerking van diens meeniugeu tot een wetsontwerp kan achterwege blijven. Nog eensdit zal den heer Kolkman aan genaam zijn. ZijD hors d'oenvre aan het tariefsdiner was zoo'n mislukt product, dat hij blij was het te kunnen terug nemen. En dit wansucc08 met dc 30 opceoton op het bestaande tarief, zal ook het ministerie in zijn geheel huiverig maken om met den heer Kolkman als kok een eigenlijk tariefs diner te organiseeren. En zoo waren wij reeds overtuigd, dat er in deze wetgevende periode niets zou komen van een tariefsherziening. Maar het geluid uit de Kanaalstraat heeft een groot doordringingsvermogon zoo zou het kunnen zijn, dat het „chris telijk kabiiet in een tariefsherziening van zijn rechtsche standpunt blijk wilde geven. Noodig ter vulling, zal zulk een wets ontwerp niet zijn de ineenschakelings- commissie heeft stof te over gebracht ter verwerking in het parlement en het moet voor een rechtsch ministerie een feest zijn dit, weliswaar neutrale onderwerp, maar toch een onderwijsonderwerp, in behande ling te nemen. Onderwijszaken zijn voor de heeren van rechts altijd een welkome ge legenheid om te doeD zien, hoezeer zij het onderling eens ziju. En, waarom het niet erkend, in vele onderwijsquaesties is men het aan de rechterzijde van vele order- werpen het minst oneens. Zoo, wij herhalen het, is er in de om standigheden van hot oogeublik niets, dat wijst op eene dreigende tariefsherziening. Maar toch: de Standaard verwacht een outwerp-Kolkmau en wij, die het niet dik wijls met do Standaard eens zijn, wij vragen nu mee. Wil het ministerie-Heemskerk met een ontwerp ter herziening van het tarief komen, dan dient dit spoedig te geschieden. Elke tariefherziening behoort onderwor pen te worden aan het oordeel van handel en nijverheid; do meeningen van de kamers van koophandel, van de georganiseerde industrieelen, van de vakvereenigingen en van al deze lichamen zal men advies moeten vragen komen in don regel langzaam binnen, wat niet kan verwonde ren bij de omvangrijkheid der stof, het moeilijke van de beslissing bij elk artikel. Zoo mag men veilig anderhalf jaar rekenen voor de voorbereiding buiten het parlement; een jaar is niet te veel voor een voorbe reiding en behandeling in de kamers. Wil er sprake zijn van aanneming van zulk een voorstel vóór 1913, dan behoort het nog in dit jaar te worden gepubliceerd. En dus zeggen we: óf geen voorstel tot tariefswijziging, óf spoedig. Komt er zulk een ontwerp dan zal dit, naar de Standaard weet, strekken tot ver- bete, ing van Rgksfinautiën; het zal in hoofdzaak fiscaal zijn bedoeld. Géén eigenlijke bescherming, geen af snijding van alle concurrentie, want dan brengt het tarief niets meer iu, zegt do Standaard. Slecht een stelsel van zelfverweer, „a countervailing duty". Zulk een stelsel „maakt de concurrentie gelijk, blijft ze mogelijk stellen en kan door krachtiger ontwikkeling van eigen nijverheid de vermeerdering vau de koopkracht en den algemeeuen welstand verhoogen en toch tegelijk de opbrengst van het tarief uitzetten. Hot Rijk zal dan verliezen op het eeue artikel en winnen op het andere. Zulk een stelsel kan alzoo tevens fiscaal zytl, en toch bewerken, dat aan onze Nederlaudscho fabrikanten de mogelijk heid van concurrentie met het Buiten land niet blijft afgesneden." Zoo zegt de Standaard. Als er een stelsel te bedenken is, dat al dit fraais togelijk brengt, wie zou er zich dan tegen verzetteu? Alle partijen zouden het met graagte aannemen. Bovendien voorziet de Standaard dat zulk een stelsel het land ten zegen zal zijn. „iu zoover het onze productie zal ver meerderen, den arbeid zal vermenigvul digen, de loonen zal verhoogeo en tevens de sociale hervormingen mogelijk zal maken. Eu wel mogelijk iu dieu dubbelen zin, dat het geld er voor in de Staatskas zal vloeien en dat patroons en arbeiders beide door hoogere vordieustffu voor de premie betaling schadeloos zullen worden gesteld." Men denke eens: welk eeu schitterend stelsel! Het is zoo ongeveer de steen der wijzen, de panacee tegea alle maatschap- pelijkeu kwalen! Toch blijven wij hardnekkig als wij aan het „dogma" van den vrijhandel vast houden! toch blijven wij twijfelen. Want om eeu volzin van de Standaard aan te halen „practijk staat hiertegen over vage theorie". Eu nu schijnt ons deze prachtige-stelsel-theorie vooralsnog vaag. De practijk hebben wo alleen op papier gezien in het ontwerp-Harte. Dat ontwerp kon ons maar matig bevallen. Indien men het rechts zoo prachtig vond, waarom heeft dan de heer Kolkman het uiot ingediend? Het is hierbij als bij de sociale verzeke ringswetten. In 1905 heetten de ontwerpen van Dr. Knyper zoo uitmuntend, alleen daarom zou het kabinet moeten aanblijveo. De heer Talma toen nog propagandist van de A. R Partij verdedigde die outwerpen met vuur! Maar nu deze bewonderaar van die wetsontwerpen zelf reeds twee en een half jaar minister is, nu nog heeft hij die wetsontwerpen niet opnieuw ingediend. Zelfs blijkt hij ze iu dien tijd nog niet te hebben kunnen omwerken, zóó dat hij «ze bruik baar acht. Met de tariefwet Harte precies za-1. Dit ontwerp was immers naar do Sdillion- daard verzekert fiscaal en zelfvcrweeróonder tegelijk. De methode bij uitnemendheid n ken- tariefswetgeving was daarin gevolgd. Eili nman, minister Kolkman, wat toeft gij? Een tan dit werp iu uw geest ligt gereed. Hoe kaj hem ge er toe een deskundige op te dragen een nieuw ontwerp te maken? Dc steen der wijzen ligt voor het grijpon! In ernst: de lieeron van rechts hebben blijkbaar weinig vertrouwen in de ontwer pen door hun eigen vrienden gereed gemaakt. De als voortreffelijk geprezeu outwerpen blijven bedolven onder het stof der archie ven. Nieuwe ontwerpen zijn noodig. Maar daarmee is erkend, dat de vorige niet deugden, zooals wij steeds hebben beweerd. En er is weinig profetische lilik noodig om te voorspellen, dat ook de nieuwe niet zullen dengou. De voorsteiliug van een tariefsherziening als universeel geneesmiddel tegen zoovele maatschappelijke kwalen bewqst voldoende, dat het een kwakzalvers-artikel is. 'Het Nederlaiidsche Volk bedenke, dat zulke kwakzalversartikelen duur worden betaald en dat hunne uitwerking in een gunstig geval gelijk nul, in een ongunstig geval negatief is. V. D. sische landraad, de Russische gouverneur cn de Pruisische en Russische ambtenaren van het O. M. deelnamen. Daarbij werd vastgesteld, dat een Duitsch jongentje door Kozakkon op Duitsch grondgebied was doodgeschoten. GROOT-BRITANNIE. In FRANKRIJK. De kansen op eene schikking lusschen de met staking dreigende Fransche spoor wegbeambten en hunne maatschappijen zijn weder minder geworden, door de weigering der spoorwegdircctiën om te onderhande len met afgevaardigden van het bondssyn- dicaat, op een samenkomst in tegenwoor digheid van den eerste minister en de mi nister van openbare werken. Zij verklaren zich bereid tot bespreking van alle grieven hunner beambten, maar zij zijn van oordeel, dat elke maatschappij moet onderbandelen met haar eigen personeel, omdat do toe standen niet op alle Fransche spoorwegen dezelfde zijn. DITITSCHLAND. Zaterdagavond is een Pruisisch jongentje van 14 jaar, die aan de Russischo^rens spoelde, door een Russischen grenswachter doodgeschoten. Iu het grensplaatsje Beuthen heeft deze daad groote ontroering gebracht; een aantal gewapende bewoners trokken naar de grens, waar zij echter het lijkje niet meer vonden. De Russen hadden het Op Russisch grondgebied overgebracht. Dadelijk werd te Beuthen een plaatselijke bezichtiging gehouden, waaraan de Prui het Lagerhuis is het debat gesloten over het ontwerp tot het verleeuen van kiesrecht bij parlementaire verkiezifigen aan de vrouwen, .die nu het gemeentelijk kiesrecht hebben. Van het debat is van den aanvang af niet een partijstryd gemaakt. Balfour, Haldane, Lyttelton eu velo unio nistische liberale en Iersche leden en leden 1 - I- - J - -- J L.i. zijn veel voordeeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofdkancoor WIJNSTRAAT 16 en Amersfoort bij J. G. PRINS, Nieuwstraat 5. G. BOEKENÓOGEN; Langestraat vrouwen thans wordt voorgesteld, maakt het nog moeilijker den uitslag te voorzien. Asquith, die hqt ontworp bestreed, ont- wikkolde krachtig zijn bezwaren tegcu zijn bezwaren tegen vrouwenkiesrecht uit algemeen beginsel. Runciman steunde het ontwerp. Lloyd George zeide dat hij, hoewel hij een sterk voorstander was van kiesrecht voot vrou wen, het ontwerp niet kou steunen. Met 299 tegen 190 stemmen werd besloten over te gaan tot do tweede leziug san het ont werp, en een voorstel om het te verwijzeu naar de algeujcene commissie werd met 320 tegen 175 stemmen aaugenomen. Het ontwerp zal dus in deze zitting niet wor den behandeld. OOSTENR1JK-HONGARIJE. In zijn antwoord op de interpellatie om trent de afkondigiug der Boriomaus-ency- cliek, zeide de minister-president, dat hij meende te kunnen verklaren, dat.de aarts bisschop tot die afkondiging was overge gaan zonder cenigc bijbedoeling. De regeering zal het als haren plicht beschouwen te waken vooi de handhaving van deu godsdienstvrede, zoo men dien mocht trachten te verstoren en hem te herstellen, indien men daar in mocht slagen. De. Kamer nam nota van dit antwoord De aartsbischop van Kalocza, Baros- sy, heeft een verklaring openbaargemaakt betreffende do door hem afgekondigde Bonomaens encycliek. Hij beweerde de encycliek tegen zqn gewoonte slechts duchtig te hebben door- gelezon. Ook had hij, toen de afkondiging door hem bevolen werd, vau do door de encyciyk iu Duitscliland uitgelokte opwin ding lide gecu kennis godragen. Schade had de afkondiging echter in geen geval aangericht. Reeds daarom niet, omdat helaas weiuig geestelijken zooveel Latijn keunon om deze encycliek te ver staan. Een vijandige bedoeling tegen het Pro testantisme was verre van hem geweest. Ilij was confessioueel niet bevooroordeeld en verkeerde in zijn diocese gaarne en veel met de vertegenwoordigers van alle ge zindten. Toen hij vernam, dat deze ency cliek in Duitschland de menschen zoo op gewonden had, kon hij de openbaarmaking Diet meer herroepen, daar zijn herderlijke brief recdB was afgezonden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1