WEERBERICHT. Thermometerstand „Amsterdam. BINNENLAND Uit de Pers. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 15 Juli 1910. Hoogste barometerstand 772.3 m.M. te Seydisfjord laagste 752.3 m.M te Haparanda Verwachting tot den avond van 16 Juli 1910 Zwakke veranderlijke wind, veran derlijke bewolking. Gesteldheid van de lucht- Waarschijnlijk regenbuien, met kans op onweer. Temperatuur Koeler in het Noorden. Barometerstand te AMERSFOORT. 761 m. M. Vorige stand te 12 uur 766 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 68 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 67 Heerengracht 148a te Amsterdam. Verzekering op Benrspollz Billijke voorwaarden. TURKIJE. Het blijkt, dat de jongsto berichten om trent Albanië en het dempen van den op stand aldaar veel te optimistisch zijn geweest. Thans wordt uit Constantinopel bericht, dat Shefki Pasja met 12 bataljons in den omtrek van Ghilan en Halissia is gestuit op 10.000 Albaneesche opstandelingen en dat misschien het geheele legerkorps noodig zal zjjn om die tot onderwerping te brengen. heelt der stad door oneerlijke concurentie reusachtige schade bezorgd. De maatschap pij had voor de aanbesteding van zekere werken met haar concurenten overleg ge pleegd en had aan de firma Batignoiles 65.000 en aan een andere firma 110.000 roebel uitgekeerd. Zij kon daardoor de condities stellen naar haar goed dacht. En zij heeft van de gelegenheid geprofiteerd. Het bleek, dat de firma Batignoiles de kosten op 700.000 roebel uiinder geraamd had dan Roedaki ontvangen heeft. CHINA. Te lokia moet een samenzwering tegen het leven van den Keizer aan het licht zijn gekomen. In Japan hebben de socialisten tot nu toe weinig succes; daarentegen vinden do auarcbistiscne denkbeelden er vele aanhan gers. Tot dezen behoort o. a. Saïtokoe, een bekend Japansch schrijver. Saïtokoe,Jdie tot het R. katholiek geloof bekeerd is en omstreeks twintig jaar ge leden to Parijs zijn studiën voltooide, is bekend als schrijver van een aantal werken, waarin hij ongeveer dezelfde deukbeelden vet kondigt als Tolstoï. Hij stond onder stieng pohtio-toezicht, uaugezien men wist, dat hij eene vereeni- ging had opgericht, die zich de omverwer ping van het keizerlijk gezag en de stick- tiog eeuer parlementaire republiek ten doel stelde als eersten stap op den weg der maatschappelijke vrijmaking. Vier maanden geleden verbaasde hij ge heel Japan door het uitgeven van een werk, waarin hjj zijn vroeger verkondigde denkbeelden niet voor verwezenlijking vat baar verklaarde en den constitutioneelen regeering8vorm als liet ideaal van ieder behoorlijk denkend uiensch prees. Vreugde heerschte in den lande over deze bekeering, die echter later geveinsd is gebleken. Saï tokoe wensebte ontslagen te worden van het lastig politietoezicht, in de hoop dan betei te kunnen werken. En hij heett gewerkt, doch het helsche plan, dat hij met de hulp van eenige ar beiders in het arsenaal te Tokio dacht uit te voeren, werd nog tijdig ontdekt. Reeds waren een groot aantal bommen l gereed, waarmede men tegelijkertijd den Keizer en de voornaamste leden der keizer lijke familie om het leven wilde brengeu en den autoriteiten schrik aanjagen, om dan van de eerste oogenblikkeu van ver bijstering gebruik te maken om de republiek te proclameeren. De politie hield echter reeds toezicht op enkele arbeiders in het arseuaal en kwam aldus tot de ontdekking dezer samenzwering. De leider. Saïtokoe bevindt zich thans in hechtenis. RUSLAND. De Russische senatoren, die in Polen verschillende takken van administratie ge revideerd hebben, kunnen zich beroemen op een rijken oogst. Zij hebben thans drie maanden vacantie gekrogen, maar benutten de laatste dagen hunner werk zaamheid om een aantal „revisies", ten einde te voeren, waardoor een stortbui van arrestaties en processen op de ambtenaars wereld is neergedaald. 47 hooggeplaatste beambten van de Warschausche intendance zijn wegens geldafpersing en omkooping voor de rechtbank gebracht, 20 hunner zijn achter slot en grendel gezet. In de gouvernementen Radom, Siedlcc en Lublin zijn de ambtenaren van de landbouw- en krooudomeinadministratie aangeklaagd. Het zelfde lot trof overste Fefremofi', deu mili tairen districtscommandant in het gouver nement Plock, die beschuldigd wordt van vervalschingen op groote schaal bjj de recruteering van dienstplichtigen. Naar aan leiding van deze zaak werden een geheele reeks particuliere personen gearresteerd. De revisie van de brandweer heeft niet mindor verrassende resultaten opgeleverd. De oversie Loedrawsky, de brandweer commandant, werd op staauden voet ont slagen. De beide directeuren van den Staatsschouwburg te Warschau zijn ge compromitteerd op een wijze, die elke beschrijving te boven gaat. Beiden worden beschuldigd o. m. van bedrog. Zelfs de administratie van de markthallen bleek corrupt te zijn. De directeur poetste echter bijtijds de plaat. De grootste sensatie heeft Neidhardt gewekt door een aan alle dagbladen toe gezonden brief aan burgemeester Muller. Hij stelt daarin de noodige papieren tot des burgemeesters beschikking om de stad Warschau een proces te laten voeren te gen de maatschappij K. Roedaki (metaal waren en ijzergieterij). Deze maatschappij Het geschil te Euschede. De gezamenlijke arbeidersorganisatie-besturen hebben aan het cou ité uit deFabrikanten- vereeniging een schrijven verzonden waarin nader wordt aangewezen dat genoemde Yefeeniging alle noodige inlichtingen recht streeks kan ontvangen, door de bjj de quaestie-Menko betrokken arbeiders zelf te hooren. Alleen stelden de besturen daarbij als voorwaarde, dat dit in hunne tegenwoordigheid zou geschieden, en dat daarna het comité der Fabrikantenverecni- ging oone bespreking zou houden met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen. Daarby wordt herinnerd dat de Fabri kantenvereniging den len October 1906 heeft geschreven: „dat van de zijde der Fabrikantenvereniging nimmer geaarzeld was met onze organisaties samen te werken ter beëindiging van arbeidsgeschillen en et geen enkele aanleiding bestond daarvan in de toekomst af te wijken. De besturen hopen daarom, dat de Fabrikantenvere niging na deze toelichting het voorstel van 8 Juli nog eens nader in overweging zal nemen. De politie te Lonneker heeft proces verbaal opgemaakt tegen drie uitgesloten arbeiders, die verdacht worden te Broek- heurne met lijsten voor de uitgesloten niet- georganiseerden te hebben gecollecteerd en de opbrengst te eigen bate te hebben aan gewend. Overval op Nia s. Blijkens een Nedorlandsch-Indië bij het Minsterie van Koloniën ontvangen telegram is in het Beneden Morogebied in West-Nias (residen tie Tapanoeli) een patrouille overvallen, waarbij één Europeesch militair beneden den rang van officier sneuvelde en ver moedelijk eveneens acht inlandsche mili tairen beneden dien rang. De z a a k-Y a n Heeckeren. Naar de Tel. „uit goede bron" verneemt, zal baron Van Heeckeren van Keil de be scheiden, welke ie zijn bezit zijn, betreffende den brief van den Duitschen Keizer, in bro chure vorm publiceeren. Daar de heer Van Heeckeren thans nog gezant in dispom bilteit is, zal hij alvorens tot publicatie der stukkeu over te gaan, eerst zijn ontslag uit den dienst nemen. Onder de brieven van „Souvereinen en Vorsten", welke, naar men zich herinneren zal, de heer Van Heeckeren in de Eerste Kamerzitting verklaarde te kunnen over leggen, moet zich ook een sohrijven van den Koning van Zweden bevinden, die, volgens het zeggen van den bezitter, hem met zijn tweede nota geluk zou gewenscht hebben. Dit laatste vermeldt het blad onder voorbehoud. De-Borromaeus-encyoliek. Aan het Berliner Tageblatt wordt uit Rome geseind: „De kanselarij van het Vaticaan heeft zich opnieuw blootgesteld op een wijze, die een veelzeggend licht werpt op de mala fide van de leidende Vaticaansche staats lieden Maandagavond had de Osservatore Romano uit Rome het Reuter bericht van de verontschuldigingen van den Pauselijken nuntius by den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken met groot pathos tegengesproken. De Osservatore Romano betoogde, dat in Den Haag geen Pauselijke nuntius was, doch alleen een zaakgelastigde, en dat deze zaakgelastigde absoluut geen verontschuldigingsbrief aan den Nederland schen Minister gezonden had. Heden revan cheert Reuter zich door den tekst te geven van de officieele nota uit de Nederlandsche Staatscourant. Hieruit blijkt, dat het Vati caan gebruik heeft gemaakt van een kinder achtig sophisme, om het publiek te doen gelooven, dat het geen verontschuldigingen aanbood, terwijl het toch absoluut zyn excuus maakie en beslist bestreed, de Prinsen van Oranje-Nassau, hun voorvade ren en niet-Katholieke onderdanen gekrenkt te hebben. Het eenige, dat niet gelogen is in de Vaticaansche voorstelling, is, dat Merry del Val's „Pater Pecavi" niet schrif telijk, maar mondeling geschiedde. „Volkomen terecht noemt de Messagero dit den derden gang naar CanosBa van bet Vaticaan, die, by de gebleken slimheid van Merry del Val, spoedig door andere gevolgd zal worden." Briefjes van Dr. Kuyper. In het briefje, gedateerd 10 Juli, dat dr. Kuyper aan Land en Volk zond om te kennen te geven, dat hij persoonlijk in den loop van dit jaar niot aan den heer Van Heeckeren geschreven heeft, zegt hij o.a. Vermoedelijk is hier verwarring in het spel met een ander schrijven, waar van sprake was in De Stand van 6 Juli j.l., waarin van bovordering van zijn her benoeming met geen woord sprake was, maar aan een vriend, die zeer voor zijn herbenoeming ijverde, werd medegedeeld, wat misschien nog een redmiddel zou zijn ter bereiking van wat hij beoogde. Slaan wij nu De Standaard van 6 Juli op, dan vinden wij daarin het volgende Aan een vriend, die zeer sterk op herkiezing aandrong, is daarom den raad gegevenWilt ge uw doel bereiken, zorg dan voor alle dingen, dat de heer Van Heeckeren zich verbindt, om van nu af geen woord meer over deze zaak te spreken. Uit eene vergelijking van deze twee le zingen, beide van dr. Kuyper zelf, blijkt weer, dat „de premier van 1901" zonder ling met de woorden onzer taal kan om springen. Vooreerst de quaestie van de bevordo- dering der herbenoeming. Op 10 Juli schrijft hij aan L. en V., dat in dat briefje van zijne (Van Hecckoren's) herbenoeming met geen woord sprake was. Maar hij ver gat daarbij, dat hij in het artikel van 6 Juli had gezegd, aan den bedoelden vriend, die zeer sterk op zijne herbenoeming aan drong, den raad te hebben gegeven Wilt ge uw doel (de herbenoeming) be reiken, doe dan zoo en zoo. Kan men van een briefje waarin dit Blond, zeggen, dat „van bevordering zijner herbenoeming met geen woord sprake was" Ton tweede de gestelde voorwaarde In het briefje van L. en V. ontkent hij, dat aan baron Van Heeckeren het beding gesteld was, „dat hy van nu af zweeg in de bekende zaak". Maar in het briefje, dat in het artikel van 6 Juli werd aangehaald (zie boven) stond „wilt ge uw doel bereiken zorg dan voor alle dingen, dut de heer Van Heeckeren zich verbindt, om van nu af aan geen woord moer ovor de zaak te spreken." Kan van een briefje waarin dit stond, ontkend worden, dat het zoo niet „het beding", dan toch „den raad" bevatte verder te zwijgen over de bekende zaak P Het schijnt inderdaad het noodlot van „den premier van 1901" te zijn, dat hij zich met briefjes van zijn hand steeds dieper er in werkt. (Het Vaderland.) Gisterenavond hield het plaatselijk Nuts- departeinent een algemeene ledenvergade ring in Amicitia onder voorzitterschap van den hoer M. L. Celosse. Behandeld werd de rekening en verantwoording van deu penningmeester over het jaar 19091910. In totaal sloot de rekening met een bedrag van f2773.98 in ontvangsten en uitgaven. Tot leden der commissie tot nazien dezer rekening werden gekozen, de heeren: J. J. Heerma van Voss, Ds. J. G. Kam en R. G. Rijkens. Vervolgeus kwam aan de orde de be grooting voor het jaar 19101911, die werd vastgesteld op een bedrag in totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 2266.10. Voorgelezen werd daarna het verslag van do Commissie voor de Volksbibliotheek, dat er op wees, dat er steeds zeer groote ambititie voor het lezen bljjft bestaan, hetgeeu o a. blijkt uit het feit, dat .er in het afgeloopeu boekjaar 11 000 boekeu zijn uitgegeven. Do Commissie bracht in haar verslag dankbaar hulde aan den heer B. A. van Ruyven, die meer dan 25 jaar lid der commissie vour de volksbibliotheek is geweest. Later deelde de voorzitter mede, dat namens het bestuur aan den heer van Ruijven een dankbetuiging ia gezonden. In de Commissie voor de bi bliotheek werden herkozen de heeren J. v. d. Horst Bruyn en A. M. Tromp van Holst en gekozeu de heer G. J. Slot houwer. De rekeniug en verantwoording van de bibliotheek commissie werd eveneens goed gekeurd. Op voorstel van den heer Wolterbeek werd urgentie verleend door de algemeene vergadering voor een voorstel tot regle mentswijziging, waardoor het mogelijk werd de Commissie van beheer van de Fröbel school met 2 leden uit te breiden. De heer Wolterbeek stelde in het licht, dat hy het zeer wenschelijk achtte, dat er in die commissie een of twee dames zitting hebben. Dit voorstel werd aaugenotneu. Nadat de voorzitter de samenstelling van het bestuur had meegedeeld werd de vergadering gesloten. Naar wij vernemen zal het Rijks opvoedingsgesticht aan den Utrechtschon weg vermoedelijk half Augustus officieel worden geopend. Zondag 17 Juli a.-c wordt voor deu Doopigezinden Kriugeen godsdienstoefening gehouden in het Logebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate. Op den openbaren weg zijn gevonden en op liet bureau van politie gedeponeerd een theelepeltje en twee vorken. Te Assen zijn eergisteren en gisteren onder groote belangstelling de divisie wed strijden gehouden. Als overwinnaars zijn gisteren uit het strijdperk getreden Voetbalhet 5e regiment infanterie te Amersfoort, vertegenwoordigd door: sergt. Ketel en Jonker, korpl. Jonker en mili- cieus Teijsink, van der Schaaf, Cornelissen, Zuiderhekl, van Manen, Peterseu, Thiemens en Vens. Korfbalhet 5e reg. inf. te Amersfoort vertegenwoordigd doorsergts. Botes, Gcis Huibers van Assenaard, en miliciens Seu- bers, Schram, Bakker, Kruine, de Nooi, Corridon, Teunissen, Veuring en Tor Avest. Vuistbal: 1ste regiment. Serg. Boers, korp van Buuren en de milic. Reer, W-elinga, Verhagen en Breedvold Slingerbal: 1ste regiment. Korp. Deen en Esker, en de milic. Wolthuis, Prins. Meyer en Bos. Zeskamp: het 9ereg.ini. te Leeuwarden, vertegenwoordigd door: serg. maj. Ver- stege, serg. Andringa, en milliciens God- help, Peenstra, van Dijk en Aardema.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2