DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 165.MAANDAG 18 JULI 191Q.7e. JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hofttdredacteur R. O. R I.I K K W S. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureaii: UI. I.IYt Hi.Uj O. Telel. Intern. 18». Prijs tier Advertentiën: Van 1 tol 5 regels f 0.40. Voor iodoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buiteniandsch Advert.- bnrcan D. Y. ALTA, Warmoesstr. 74- 7b Amsterdam EVENREDIG KIESRECHT. In De Gids een merkwaardig artikel van mr. W. H. de Beaufort voor evenredig kiesrecht. De vrij-liberale staatsman, die vroeger eeu tegenstander van het stelsel was, zegt aan het slot van zijn belangrijke beschou wingen De redenen waarom ik de bezwaren te gen het evenredig kiesrecht, die vroeger bij mij bestonden, van lieverlede heb op gegeven, zyn tweeledig. In de eerste plaats is het bezwaar, dat door het evenredig kiesrecht het stelsel van twee staatkundige partijen wordt ondermijnd, voor mij ver vallen omdat de ervaring mij geleerd heeft dat zonder evenredig kiesrecht dit stelsel hier te lande toch niet levensvatbaar is in de tweede plaats zijn de bezwaren aan de aardrijkskundige iudeeling van de kiezers verbonden, in onzen tegonwoordigen staat kundigen toestand, by algemeen of zeer uitgebreid stemrecht, van zoo ernstigen aard, dat naar een andere wijze van stem men noodzakelijk moet worden uitgezien. Ik zal over den aard dier bezwaren niet uitweiden, maar waag de gissing, dat zij ook reeds bij anderen hebben gegolden en ik wijt daaraau de steeds wassende inge nomenheid met het evenredig kiesrecht in alle staatkundige kringen. Dat er ouder de toongevende mannen op staatkundig gebied hier te lande zich een zeer sterko strooming ten voordeele vaD het evenredig kiesrecht openbaart, valt toch inderdaad niet te ontkennen. Maar al bestaat er ook een meerderheid die het over de theorie eens is, eenstemmigheid over de practijk is nog niet bereikt, en er zijn zelfs, zoo ik my niet vergis, theore tische voorstanders, die de zaak schoon en goed vinden, maar haar practisch niet uit voerbaar aohton. Nu het evenredig kies recht zich in dit tijdperk van theoretische vereering bevindt, is het hoog noodig dat zijn voorstanders zich onledig houden met het zoeken jnaar practische oplossin gen. De stelsels in België en Zwitserland werkende, hebben leemten en fouten, die reeds vrij algemeen worden erkend. Na de laatste Belgische verkiezingen is er weder om ernstig geklaagd over de werking van de daar bestaande regeling. Rijp en ernstig overleg zal derhalve noodig zijn, om tot een goede en billijke toepassing van het evenredig kiesrecht te komen. Wanneer men het hier te lande invoert, dan moet dit geschieden op zoodanige wijze dat er eenige zekerheid besta, dat de hoofdtrek ken der nieuwe regeling niet meor behoeven veranderd te worden. Een dergelijke ver andering toch heeft haar eigenaardige moei lijkheden, want een uit een gebrekkigo regeling van het evenredig kiesrecht voort gekomen wetgevende vergadering zal uit den aard der zaak weinig lust gevoelen om een nieuwe regeling in overweging te nemen. Men verbrijzelt ongaarne het werk tuig waaraan men zijn ontstaan dankt. De voorstanders van evenredig kiesrecht onder alle partijen zullen verstandig handelen, in dien zij onderling overleg plegen; het geldt hier geen partijbelang, maar een belang van alle partijen. Zij zullen in de eerste plaats thans moeten zorgen, nu grondswets- herziening aan de orde is gesteld, dat uit de grondwet alle bepalingen verdwij nen, die aan een deugdelijke regeling van het evenredig kiesrecht in den weg staan. FRANKRIJK. Het natiouale syndicaat der spoorwegbe ambten heeft een oproep openbaar gemaakt, waarin gezegd wordt: Onze maatregelen zijn reeds getroffen, een omvattend strijd plan, waardoor ieder zijn post wordt toege wezen, is door ons zorgvuldig uitgewerkt. Wij zullen onverbiddelijk zijn in de uit voering. Op het door het stakingscomitié gegeven signaal zal iedere arbeid, ieder verkeer op alle lijnen worden gestaakt en wanneer de treinen niet meer loopen, is alles lamge slagen: geen industrie, geen handel kan meer voortgang hebben. Do postdienst zal niet meer kunnen wordeu onderhouden, men zal zich van postduiven moeten be dienen. De dienst der transatlantische stoomboo- ton zal eveneens ophouden, daar de passa giers niet meer kunnen aankomen. In do halles en op alle markten zullen de waren bederven. Hoe zal men het Blachtveo iuvoerenf Misschien met bestuurbare lucht schepen en vliegmachines? Ongetwijfeld zal dan het algemeene arbeidersverbond aan den stryd deelneipen. De gelegenheid is voor allo andere syndi caten, die hun toestand willen verbetereu, zeer gunstig. Dat zal dan, of men wil of niet, de groote, de ware algemeene werk staking worden." De parlementaire enquête commissie voor de zaak-Rochctte, heeft den Kabinets chef van Lépine, Durand, gehoord. Bij het verhoor moet gebleken zijn, dat do politie onafhankelijk van het Openbaar Ministerie inlichtingen, betreffende Rochette, liet in winnen ou dat Durand op bevel vau Lépine een belanghebbende opzocht, die eindolyk de aanklacht tegen Rochette indiende, wat diens inhechtenisneming bewerkte. Durand verklaarde verder op zijn eere- wourd nooit speculaties in verband met do zaak-Rochetie op de beurs te hebben on dernomen. De verdediger van Rochette, de advo caat Bernard, eveneens voor de commissie verschonen, heeft echter met een beroep op zyn ambtsgeheim geweigerd iets te zeggen, wat wel vreemd is. De commissie zal haar arbeid eerst weer tegen het einde van deze inaaud aanvan gen, nadat het proces Rochette, waarin het vonnis den 27cn Juli zal worden geveld, ten einde is en de gerechtelijke akten aan de commissie kunnen wordeu overgeleverd. DUITSCHLAND. In Baden hebben de sociaal-democraten opnieuw voor de begrooting gestemd. De afgevaardigde Frank zette daarbij uiteen, dat hij wel moest protesteeren om dat do sociaal-democratische burgers nog steeds niet gelijke rechten hebben, maar dat met het oog op de politieke toestan den de socialistische afgevaardigden besloten hebben van een demonstratie af te zien, en voor de begrooting te stemmen. De houding is in beslisten strijd met de besluiten verleden jaar op den partijdag te Neurenberg genomen; toen werd bepaald, dat aan iedere niet-socialistische regeering de bcgrooting moet worden geweigerd, tenzy de verwerping door de socialisten nanleiding zou kunnen zijn dat een voor de werklieden ongunstiger bcgrooting wordt aangenomen. Die bepaling is in Baden niet uageleefd. De Badcnsche sociaal-domocraten hebben zich gehouden aan de verklaring, door 66 gedelegeerden uit Zuid-Duitschland op den partijdag afgelegd, en waarbij zij de land dagfracties als de eenige erkenden die over deze en andere soortgelijke quaosties kon den oordeelen. Maar de partij bleek het in Neurenberg daarmede niet eeus te zijn. En op den aanstaanden socialistischcn partijdag kan dit een onderwerp van strijd wezen. SPANJE. De bekende ropublikeinsche afgevaardigde Lerroux heeft in de Cortes oen redevoeriug var. 3 uur over het proces Ferrer gehouden. Hij stelde het ministerie Maura voor Ferrer's dood aansprakelijk en wijddo uit over zijn werkzaamheid. Ik was, zeide Lerroux, Ferrer's vriend. Hij was een good man, eon onvermoeid worker. Ik maakte in 1892 met hem kenuis en ik beschouwde ziju vriendschap als eervol voor mij. En myn moening is sinds dien niet gewyzigd. Moret zou Forrcr niet veroordeeld hebben. Lerroux zegde der regeering den steun zijner partijgenooteri toe, ten minste, wanneer zij zich aan haar viijzinnig programma zou houden. Te Valladodid, waar de Koning van Spanje op doorreis naar Segovia langs kwam, heeft de politie anarchisten gearres teerd. Op oon hunner werden compromit- teerendc papieren gevonden. RUSLAND. De steden Petersburg, Samarai, Simfe ropol en Noworossisk zijn gevaarlijk door cholera; het gouvernement Oro! is bedreigd door cholera verklaard. Tc Petersburg zijn 6edert gisteren 13 nieuwe choleragevallen voorgekomen. Yijf cholerapatiëntou zijn overleden. Hoe door en door rot de toestanden in het onbeschaafde Rusland zijn, bewijst weer bet volgende bericht. De senator Dedjulin bracht het onderzoek betreffende de militaire inrichtingen te Kioff, ten eiude. Hij zal 46 personen, waaronder twee luitenant generaals en achttien hoofdofficie ren ter verantwoording roepen. De nieuwe t a r i e t w e 11 e n. De tijd verneemt, dat de heer J. Sloteuiaker eerst- daugs bevorderd zal worden lot directeur der belastingen, waaruit het blad afleidde, dat de voorbereiding der wet op de in voerrechten is afgeloopen. Yan doorgaans wol ingelichte zijde in den Haag wordt deze niededceling aan de Tel. bevestigd en met het volgende aange vuld. Minister Kolkman heeft den heer J. Slotemaker bij H. M. de Koningin voor gedragen voor het directeurschap der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen voor Zeeland en westelijk Noord-Bra bant. De definitieve benoeming, welke eerstdaags wordt verwacht, zal ingaan 1 September a. s. Deze benoeming houdt verband met het gereedkomen van het ontwerp ta- riefwetten, in hoofdzaak door deze finan- cieolc specialiteit, op last van den Minis ter, in elkaar gezet. De volgende week zal aan het departe ment, onder toezicht van den heer Slote maker, de laatste hand aan het ontwerp worden gelegd. Daarna zal het zoo spoe dig mogelyk den Raad van State worden aangeboden. Aan het Ministerie van Fi nanciën hoopt men, dat Maart, uiterlijk April 1911, de openbare behandeling van het nieuwe tarief zal kunnen plaats heb ben. De grondslag van het nieuwe tarief is gebaseerd op bescherming van den na- tionaleu arbeid. Geraamd wordt, dat het nieuwe tarief, tot stand gekomeu overeenkomstig dit ontwerp 10 a 11 millioen meer dan het tegenwoordig vigeerende zal opbrengen. In het ontwerp wordt ook de eindbe- sing over 't al of niet belastbare van du- bieuse artikelen aan den Minister onttrok ken en in handen gesteld van een tarief- commissie, saamgestela uit deskundigen op handels en industriegebied - Modern II tl w e 1 ij k. In den Haag heeft heden een eigenaardige huwe- lijksformalitoit plaats. De aankondiging van dit huwelijk luidt als volgt: „Ondertrouwd (volgen de namen); re ceptie 35 uur op Zondag 17 Juli a.s. (volgt straat en huisnummei) te 's Graven- hage. Onderteekening der huwelijkscon tracten op Miaudag 18 Juli 1910, te 's Gravenhage. Wettelijke huwelijksvol trekking: „Zoodra de Nederlandscho wetten de individualiteit van gehuwden waarborgen". Land en Volk schrijft naar aanleiding van deze aankondiging het volgende: „Ook wij zijn van oordeel, dat do wet gelegenheid moet geven, de eenmaal ge sloten echtverbintenis te verbreken, indien onwedcrlegbaar blijkt, dat het echtelyk samenzijn onhoudbaar is geworden. Eu de wettelijke bepalingen daaromtrent achten wy thans onvoldoende. Maar hiervan ;nag onder geen bediug sprake zijn, dat de ernst, de bindende kracht van het huwelijk zou worden verlaagd, voor du wet, tot een overeenkonist waarop partijen naar wille keur kunnen terugkomen Zoo eerst recht zou het volksleven in zijn grondslagCD, Christelijk of met, worden ondermijnd. De partijen, die ons haar vrije huwolijk komen aankondigen, verwerpen het wettig huwelijk niet voorgoed. Zij zullen zich aan du voltrekking onderwerpen „zoodia de Nederlandsclie wetten de individualiteit van gehuwdeu waarborgen". Mocht deze echtverbintenis met kinderen worden gezegend, dan zal dit derhalve aan de ouders geen aanleiding wezen om hun verhouding in een wettig huwelijk om te zetten. Zoo zij hun dan gezegd, dat zij aldus tegenover die kinderen zullen handelen onverantwoordelijk. Laten zij den eersten den besten advocaat vragen, voor hen de verschillen op papior te zetten tusschen oen wettig en een natuurlyk kind. Laten zy bedenken, dat zij sterfelyk ziju, en dat de wettiging van de kinderen onmogelijk zal zyn, zoodra een van de beide ouders is overleden Laten zij zich verplaatsen in den toestand van die kinderen, en dan overwegen, of zij van hun dankbaarheid zullen zijn verzekerd.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1