WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 18 Juli 1910. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Horta laagste 757.2 m.M te Portlandbill. Verwachting tot den avond van 19 Juli 1910. Zwakke tot matige veranderlijke wind, meest betrokken. Gesteldheid van de lucht- Waarschijnlijk regen met kans op onweer. Temperatuur Koeler. Barometerstand le AMERSFOORT. 758 m. M. Vorige stand te 12 uur 760 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 84 Laagste hedennachtF. 61 Hedenmiddag 12 uurF. 70 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Maan dag 18 Juli des 's morgens 7 uur is 69° F. Uit hetgeen door ons en onze geestver wanten is gepubliceerd is wel duidelijk, dat wij de Nederlandsche huwelijkswetge ving niet bewonderen. De urgentie van herziening is herhaaldelijk bepleit, met klem van redenon. Toch bleef zij tot dusver uit. Zouden deze jongelieden meenen, dat zij die herziening door hun „huwelscontracten" zullen bevorderen? Zij zullen zich die illusie wel niet maken. Maar waarom doen zij het dan? Achten zij vrijheid van den dwang der wet noodzakelijk om „hunne individualiteit te waarborgen?" Zal hunne persoonlijke vrijheid door de wederpartij wordeD aange rand? Zal die met het Burgerljjk Wetboek in de hand zijn aanspraken doen gelden, wanneer zij zich aan het gezag der wet onderwerpen? Indien zij dit vreozen, laten zij dan liever niot trouwen, noch wettig, noch vrij". TuiupartijophetLoo. De tuinpartij op het Loo is uitgesteld en be paald op 26 dezer. Hot Krupp rapport. Naar aan leiding van het bericht der „Haagaehe Cou rant", in ons blad overgenomen, schrijft De Avp. o. a. „Zijn onze inlichtingen juist dan is die voorstelling wel wat al te eenvoudig. Vooreest waren de bedoelde Ministers reeds in kennis gesteld met het rapport der commissie, zoodat aan de parlementaire vormen geheel was voldaan. Daarenboven was het hier een verslag voor de Kamer, in opdracht van de Kamer, door leden uit haar midden samengesteld, het rapport eener commissie waar de Regeermg goheel buiten stond. Maar wat de hoofdzaak is, het besluit, op initiatief van den heer Drucker geno men, had een geheel ander doel dan aan een beleefdheidseisch te voldoen. Het noo- digde de Regeering uit om hare opmerkin gen te maken over het rapport, voordat de Kamer eventueel tot openhaarmaking zal besluiten". Het blad merkt op, „dat het hier niets meer of minder geldt dan een poging om den indruk, door de commissie neergeschre ven en in hoofdzaak natuurlijk wat be treft het niet op de hoogte van den tijd zijn van de firma Krupp en het uitsluiten eener eerlijke concurrentie te doen neutralisee ren door allerlei technische beschouwingen van de betrokken departements-ambtena ren." Borgtocht Gemeesteamb- t e n a r e n. Do Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen heeft de door een commissie bestaande uit hoeren A. De Vulder van Noorden, lid van haar bestuur; C. T. Knottenbelt, ontvanger van Amster dam; C. V. Roothaan, ontvanger van Nij wegen; K. C. De Jong, ontvanger van Zaandam; C, J. M. Kroon, ontvanger van Gouda, en J. W. C. A. Yan Loeneu, secretaris van Beverwqk, opgomaakte ontwerp-statuten eener bij de met l Januari 1911 in werking te treden gemeentebor<?- tochtenwet (Wet van 3o December 1909, Stsbl. no. 417) bedoelde Vereeniging van rekenplichtige gemeente ambtenaren aan de gemeenteontvangers verzonden, die zij tevens uiluoodigt tot het bijwoneu eener vergaderingop Zateidag 30 dezer te Utrecht, waarin men tot oprichting van zoodanige vereeniging zal overgaan. Omkooping van stemmen? Te Oisterwijk had de vorige week de ver kiezing plaats voor een lid van de gemeen teraad vacature Ripperda. De candidateu waren, zoo meldt de N. T. Ct., overeenge komen (zij hadden daarvoor zelfs een stuk geteekend), dat door hen geen cent voor de verkiezing zou worden uitgegeven. Dit was gebeurd naar aauleiding van slechte verkiezings praktijken bij vorige gelegen heden. Een der candidateu heeft nu ech ter in den loop dozer week een aanklacht bij den rechter van ingediend dat voor de candidatuur v. d. Eerden stemmen door geld zouden zijn omgekocht. Terstond hebben de maréchausséeB uit Tilburg een nauwkeurig onderzoek inge steld en zy hebben zulke gegevens in handen gekregen, die wyzen op het reeds genoemde gepleegd feit, dat de zaak de volgende week voor den rechter van in structie komeu zal. Vast staat nu reeds, dat er ruim met golu gewerkt is voor de candidatuur v. d. Eerden. Ten minste een 30 tal personen zijn achterhaald, die 25 a 50 ets. ontvangen hebben van verkieziugs-agenten, met het vermoedelijke doel om op v. d. Eerden te stemmen. Zaterdag slaagde te Arnhem voor het examen hoofdacte de heer F. Veldhuizen, onderwijzer aan do openbare lagere school in de Koningstraat alhier. De wcekprijs (week van 916 Juli) van hot stedelijk kegelconcours in de soci- tcit „Vereeniging", is ditmaal weer ge wonnen door den heerA. Nefkens met 39 punten. De heer Nefkens blijft nog steeds boven aan de lijst staan. Gisterenavond verbeterde hij eerst zijn kaart van 40 met 7 na, door 40 met 9 na te gooien, en kort daarop wierp hij 41 met 9 na. (9,9,6,8,9.) De Amersfoortsche schietvereeniging „Prins Hendrik" nam gisteren deel aan het nationaal schietcoucours, dat in de maand Juli te Enschede wordt gehouden. In den korpswedstrijd buks, schoten de Amersfoorters 446 punten en in den korps- wedstryd geweer, 226 punten. De heer A. Gaasbeek, onderwijzer aan do openbare lagere school in de Beek straat alhier is benoemd tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwys te Utrecht. Gisteren vergaderde te Baarn de Utrechtsche Prov. Propaganda Commissie van de Ned. Ver. tot afsch. van alcohol houdende dranken, onder voorzitterschap van den heer B. J. J. Weijkamp. Mede gedeeld werd, dat de meeting op 3 Juli te Amersfoort, in weeiwil van het slechte weer, ongeveer 1100 bezoekers had ge trokken; aan entreé's was ontvangen f 93 21. Besloten werd op 4 Sept. a.s. een soort gelijke meeting te beleggen te Baarn, waarvoor verschilleude afdeelingen en zangvereenigingen medewerking hebben toegezegd. BAARN H M. de Konigin zal met Prins Hendrik en Prinses Juliana van 1 tot 10 Augustus ten Paleize te Soestdijk b(j H. M. de Konigin-Moeder vertoeven BARNEVELD. Het eikenhakhout heeft in deze streken ook dit jaar veel van den zoogenaamden meeldauw te lijden. Vooral de eenjarige loten worden er door aange tast. Geheele bosschen zien er uit, of zij met kalk overgoten zijn. Tengevolge van dezen dauw begint het blad te krullen eu wordt de groei van het hout ten zeerste belemmerd. KANTONGERECHT. Door den Kantonrechter alhier zijn de navolgende vonnissen gewezen: Trekdier onbeheerd laten staan. T. v. K. te Amersfoort, f2 of 2 d. J. H. Amers foort f 2 of 2 d. G, L. te Huizen, f 2 ot 2 d. Dronkenschap. 5e herh., J. K. v. H. te Baarn, 3 d. hechtenis en opzendiug naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van 1 jaar. W. S. le herh. 3 d. A. v. W. te Baarn le herh. 3d. A. S. f 3 of 3 d. H. C. f 5 of 3 d. A. J. f 10 of 3 d. E. II. f 3 of 3 d. allen te Amersfoort A. D. te Njjkerk, f 3 3 d. E v. G. te Eemiies, f 3 3 d. Op verboden grond loopen. T. de B. te Laren, f 3 cf 3 d. H. de B. Laren f 3 3 d. Op verboden grond vee laten loopen. G. H. te Leersum, f 10 of 3 d. Op verboden grond loopen en burengerucht verwekken des nachts. A. K. te Soest, 2 X f3 of 2 X 3 d Zoeken, rapen en vervoeren tian eieren van wild, C. B. te Laren. 2 X f3 of 2 X 3 d. H. E. f 4 of 4 d. L. E. f 4 of 4 d. A. J. v. K. allen Eemues f 3 of 3 d. Visschen tonder vergunning. C. F. te Amersfoort, f 1 of 1 d. Visschen tonder vergunning in gesloten tijd. J. J. 2 X f 3 of 2 X 2 d. L. O 2 X f 1 of 2 X 1 d. P. J. R. 2 X f 1 of 2 X 1 d. allen Soest. A. v. IV. te Amers foort 2 X f 1 of 2 X 1 d. Verbeurdverklaring van de zegeu. meirijden tonder licht. G. v. D. f 2 of 2 d. J. R. f 2 of 2 d. tejAmersfoort, H. v. B te Hoogland, f 2 of 2 d. W. N. f 2 of 2 d. A. K. f 2 of 2 d. te Eemues. Wielrijden tonder bel. H. v. d. B. te Amersfoort, f 1 of 1 d. J. Th E. te Oud- Leusden, 11 of 1 d Wielrijden tonder licht en tonder bel en niet op vordering van politie stilhouden. M. S. te Soest, 2 X f 2 en f 5 subs. 2 X 2 d. en 1 X 3 d. Overtr. Leerp -Wet. G. v. d. K. te Soest, f 1 of 1 d. E. II. K. te Barneveld f 0.50 of 1 d. Overtr. Drankwet. A. W. te Leusden. 2 X f 1 of 2 X 1 d. Overtr. Abeiderswet. J. F. te Soest f 3 of 3 d. C. J. v. d. B. te Baarn f3 of 3d. Te Soest met auto te snel rijden. H. R. te Baarn, f 5 of 2 d. A. C. W. f 5 of 2 d. G. A. N. f5 of 2 d. A. D. f 5 of 2 d. allen A'dam. W. J. K H. te Hilversum, f 5 of 2 d. Te Woudenberg met een auto te snel rijden. O. K. C. P. te Gravenhage, f 5 of 2 d. Te Amersfoort tonder vergunning ivagen op straal plaatsen. J. W. te A'foort f 1 of 1 d. J. M. II. terug aan ouders, zonder straf. Op hondenkar it ten. J. v. d. H. f 2 of 2 d. Z. de G. f 2 of 2 d. Ph. v. D. f 4 of 4 d. allen Aiuersfaort K. v. d. G. te Hoogland, f2 of 2 d. W. K. te Baarn, f2 of 2 d. J.de R. te Soest, f 2 of 2 d. Straatschenderij. \V. de V. te A'foort., f of 1 week tuchtschool. Óp verboden grond loopen. G. W. f 2 of 2 weken tuchtschool. G. D. f 2 of 2 weken tuchtschool. P. B. f 2 of 2 w. tuchtschool, allon Laren. Te Amersfoort op het gras loopen. G. v. E. te Amersfoort, f 0.50 of 1 week tuchtschool. Bijgeloof. - In sommige streken van ons land zijn er nog menschen, die stellig gelouveii, dat bij het overlijden van iemand den bijen, op het erf van den over ledene aanwezig, daarvan kennis moet worden gegeven. Dat is dezer dagen weder om te Staphorst gebleken. Aldaar over leed de landbouwer P. M. By de begra fenis vroeg een der „nabers" (naburen) of de dood van den eigenaar al aan de bijen was aangezegd. Het volksgeloof wil, dat de diertjes alle sterven, indicu dit wordt nagelaten. Daarop ging een der buren naar den bijenstal en deed aan elk der korven do plechtige tnededeeling, dat de „baas" was overleden. Iets anders gebeurde dezer dagen te Kampen. Daar was een kind reeds gerui- men tijd ziek. Toen geneeskundige hulp niet mocht baten, kwam men tot de con clusie, dat het betooverd moest zijn. Men ging er mee naar een waarzegster in Zwolle. Deze constateerde dat „booze men schen" bij de kleine waren geweest en het betooverd hadden. Een afdoend middel werd vervolgens aan de hand gedaan, voel eenvoudiger dan een dokter geeft, ul. acht dagen bidden, en dan moest het kind weer gezond zijn. Het i6 te hopen. (N. v. d. D.) Een nieuwe olectrische tram. In eeu Engelsch blad komt een afbeelding voor van oen nieuw soort elec- trischo tramwagen, die de gemoonte Hud- dersfiold heeft laten maken. De reizigers gaan den wagen aan de achterzijde in eu verlaten dien aan de voorzijde, zoodat leizigers, die in den wagen willen, niet hoeven te wachten op do reizigers, die er uit willen. De deuren gaan automatisch open en dicht. Door een Turk geschaakt. De jonge en mooie dochter van een predikant uit Jutland, die als hulp in de huishouding bij een predikant te Wands- beck bij Hamburg thuis was, was onlangs op eeu morgen plotseling verdwenen. Wel dra kreeg men vermoeden, dat zij er met een Turk van door was. Volgens inlich tingen die do politie verschafte, was het paar naar Londen afgereisd. Daarheen be gaven zich nu de beide predikanton en na zeer lang zoeken, terwijl iutusschen de vader van het meisje London weer verlaten had, kwam men eindelijk de vluchtelingen op het spoor. De Hamburgsche domme nam plaats in een aangrenzende kamer in het hotel waai de Turk moest zyn en weldraj kreeg men het paartje te zien. De Turksche consul dien men ook van het geval had kennis gegeven, nam den Turk in een scherp verhoor het bleek dat het met zijn pas volstrekt niet in orde was, dat de Turk verscheiden misdaden op zijn kerfstok had en dat hij in het groot „handel in blanke slavinuen" dreef. Intusscheu kwam ,1e predikant uit de kamer te voorschijn Hij ging op do jon ge dame toe, vert.haar van het ver driet van haar beja. ulu ouders en vroeg haar of zij niet we- niet hem wilde te- rugkeeren. Het meisje scheen echter dooi de toespraak van den predikant in 't ge heel niet geroerd eu sprak hem als een vreemde aan. De Turk werd gevangen ge nomen. Toen do predikant met de jonge dame weer in Waudsbeck was terugge keerd, bleek dat het meisje onder hypuo- tischen invloed van den Turk gestaan had. Zy was niet uit liefde met hem mee ge gaan zij had den Turk nooit gezien hij was bij haar in de keukeu gekomen, waar zij toevallig was en had haar lang aange staard. Daarbij had zij het gevoel gehad dat zij hem volgen moest. Het jonge meis je is nu in een ziekenhuis in Hamburg, om daar een kuur te ondergaan. V r ouwel ij ke wielrenners. Voor het eerst in de historie van de Engelsche wielersport heeft eeu vrouw in, geschreven voor een belangrijken wedstrijd. Het is La Bella Lindz, die heeft inge schreven voor de 24 uurs wedstrijd, uit geschreven door „Weekly Dispatch", wel ke Vrijdagavond in het Londensche Sta dium zal aanvangen. Haar doel is, te bewijzen, dat een vrouw in Etaat is om 24 uur achtereen tc rijden, Vliegtuig en oorlog. Curtiss heeft Donderdag nabij New-York vluchten gedaan om te probeorou of 'c mogelijk is bommen uit een vliegtuig te werpen. De proef had veel succes. Curtiss gooide si- naasappelei met groote zuiverheid op het dek van een schip op bet oogenblik dat hij er met eeu vaart van 40 mijlen per uur en op 400 voet hoogte overheen vloog. Oók'n amendement. Blijkens de bijlagen heeft het Haagsohe raadslid de heer Mackay op de erfpachts- voorwaarden, die heden in den Haagschou gemeenteraad werden behandeld, het vol gende ameudement voorgesteld: 2. In art. 3 al. 4 staat: „By lateien herbouw,...." lees Bij latere herbouw Een slechte aanteekeuing voor Nederlaud- sche taal! Een diplomatieke kwestie. De uitlevering van Porter Charlton, die onlangs aan het Commomeer zijn vrouw, de vroegere tooneelspeelster Mary Scott vermoorde, heeft zich voor Amerika en Italië tot eeu diplomatieke kwestie ontwik keld, De secretaris van buitenlandscheza- ken der Vereenigde Staten van Ameri Koos, heoft geweigerd Charlton aan Italië uit te leveren, zoolang niet Italië uit te leveren, zoolang niet Italië de door Arne-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2