DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 167. 7e JAARGANG. Artikel 188 Gemeentewet. BUITENLAND. Hoolilredactenr K. O. II I.) K M K Abonnementsprijs Per jaarf 4.—. Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Hiireau: Itl.KIKE Il.t 1(> 6. Telet. iutcrc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer 1 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, 1'. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Het feit dat de Burgemeester van Lareu dezer dagen een opvoering van enkele stukken door Speenltoff'e .Klein tooneel" heeft verboden, heeft eens weer de aan dacht gevestigd op het onhoudbare vau het 2e lid van art. 1S8 onzer Gemeente wet. In dit lid staat, dat de burgemeester waakt tegen het doen van met do open bare orde of zedelijkheid strijdige vertoo ningen. Wij merken alvast op, dat nog nergens de openbare orde bij de opvoeringen van een dier stukken is verstoord. En wat de zedelijkheid betreft, lieve help, als men vindt, dat deze stukken daat tuee strijdig zgu, dan zal geen drie kwart van de stukken van bet geheele repertoire der Nederlaudsche tooueelgezel- echappen voor de censor-critiek van den Larenschen edelachtbare kunnen bestaan. Groot is het verschil in intellectueele ontwikkoling van verschillende burgemees ters en wat de een doorlaat op kunstgebied, zal door den ander worden geweigerd, omdat hij er uiets van begrijpt of misschien ook wel wat nog erger is omdat hij aan inblazingen van anderen gehoor geeft. Daardoor krijgt men den allcrdwaasten toestand, dat in de eene gemeente een stuk honderd malen aaneen ntag worden opgevoerd, terwijl het in een andere ge meente verboden is. In 1906 heeft Minister Rink op een desbetreffende interpellatie in de Tweede Kamer, gezegd .Laten wij hopen, dat de burgemeesters verstandig, w ij s en verdraag zaam zullen zijn en zich niet om onge gronde redenen er toe zullen laten verlei den om kunstuitingen te verbieden". Als dus in die dagen het een of ander burgemeestertje het weer in zijn hoofd mocht hebben gekregen, een tooneclvcor- stelling te verbieden, zooals bijvoorbeeld die van Goes, .op grond van het christe lijk gevoel en de daaruit volgende vrees voer de openbare orde", dan zou het toen malige ministerie geen hoogeu dunk hebben gekregen van zoo iemands vorstand, wijs heid en verdraagzaamheid, en zooiotB al licht ad notam hebben genomen bij de herbenoeming. Maar tegenwoordig weten dergelijke burgemeesters dat eene Regeeriug achter heu staat, die hen in deze dingen stijft. Zeker, er worden op het tooneel, als speculum van het leven, wel eens dingen vertoond, die sommigen liever niet op de planken zien. Maar inplaats van nu zelf eenvoudig weg te blijven en anderen te raden daar niet naar toe te gaan, gaan zij verder en worden tiranniek. Ook andersdenkenden mogen geen gele genheid hebben om geestesgenot op hunne wijze te smaken. Dat gaat te ver. De vertooningen hebben in hot openbaar plaats, maar dat openbaar is uiet o p e n 1 ij k niet op den publieken weg, zoodat ieder die voorbij gaat zien moet of hooien moet; neen, openbaar wil alleen zeggen, dat ieder die wil, tegen entrée kan komen. Niemand wordt gedwon gen naar tooneelvoorstellingen te gaan, maar men verhindere ook niemand om te gaan. Doet men dit, dan stelt nten andersden- keudon feitelijk onder geestelijke curateole. Er wordt dan door burgemeesters uitgo- maakt wat zij zullen mogen zien en hooien en wat uiet. Afgescheiden van hot bovenstaande, is het met onaardigden lezers eens meê te deelen, hoe professor Oppenbetm denkt over dat 2e. lid van art- 1S8 der Gemeentewet. Hij is van oordeel, dat deze censuur veel te ver gaat eu zich ganschelijk niet verdraagt met den geest, die bijvoorbeeld uit art. 7 onzer Grondwet spreekt: .Er zijn allerwonderlijkste toepassingen voorgekomen. Pariscr Leben werd door den waaruemeuden burgemeester vau 's Her togenbosch als zedekwetsend verboden. Iu andere gemeenten van het land zaten bur gemeesters bij de vertooning iu hunne loge te schudden van hot lachen. In Rotterdam werd het tooneelstuk „De Martelaar" wegens van do opvoering gevreesd gevaar voor de openbare orde, van de planken geweerd; in Amsterdam trok het volle zalen. Dit veroorloven in de eene gemeente van wat in de andere wordt verboden, ondermijut den eerbied voor hel gezag en roept onge- weuschte verhoudingen op. De burgemeester kau ook feitelijk de stukken uiet lezen; hg moet afgaan op anderen. En al kan hij wél alles lezen, het staat volstrekt niet aan hein te beoor- deelcnwat orde eu zedelijkheid toelaten of verbieden. Hij kan wel in het hoofd krijgeu de „Tartuffe" van Moliere of zelfs Goethe's „Faust" te verbieden. Kappeyne herinnerde, dat het iu Fran krijk was voorgekomen, dat een tooneel- cettsor de opvoering van de „Mahouiet" van Voltaire weigerde, ofschoon paus Bene- dictus XIV daarvan de opdracht gaarne had aangenomen. Mag zulk subjectief inzicht maatstaf ziju? Waarom kau uiet het tooneel op dezelfde wijs worden behandeld als de pets? Waarom uiet ook hier alleen repres sief opgetreden? Gestraft, als de eerbaar heid geschonden, tot opruiïng aangezet is? Mij dunkt: door artikel 188 2e lid der Gemeentewet kan gerust de pen worden gehaald." NOORWEGEN. Het vreemdelingenverkeer in Noorwegen neemt afmetingen aan, die vele lieden met angst en zorg vervullen. Tot hen behoort Knoet Hamsoeu, die dezer dagen in„Ver- dens Gang" een artikel over deze quaestie publicerde. Eij wijst er op, dat op de drukkere wegen thans boeren of hun kin deren staan, om de hekken, die bij de grenzen der bezettingen over den weg loopen, voor de voorbijrijdende rytuigen en auto's te openen en daarvoor 10 ore fooi in ontvangst te nemeu. llumsoen schrijft dan verder: „De sage wil, dat de boer in Noorwegen eens een fierder kerel was dan thans. Wij hebben ons land veranderd in een be lachelijk en nietszeggend Zwitserland, wij hebben het ingericht als één groot hotel voor toeristen. En wat hebben wy daarbij gewonnen? -Ronde, klinkende geldstukken in onze zakken. Nu kunnen we koffie koopen en betalen en gordijnen voor de ramen van onze hutten hangen, wij kunnen met den chauffeur „Speak English" Maar wij hebben onze goede rust, onze kleine stille gewoontes verloren, ons binnenste heeft geleden. Dit hotelhuwelijk met de vreemdelingen kan een gevaarlijke aan leiding tot zclfverzwakking worden en is het reeds. Ons vroeger gebrek aan con tanten was misschien een kleinere ramp dau onze tegenwooidige verdienste als kollners. Een geheel volk van kellners blootshoofds met uitgestoken hand om dubbeltjes Economische behoeftigheid is voor een geheel volk evenals voor een individu een toestund, maar bedelen is een beroep. Wij hebben ieder jaar de landverhuizing als aderlating, wij zijn begonnen moerassen droog te leggen en bosschen aan te planten eu koloniseeren het Noorden. Maar thans staan de bladen vol van het zegenaan- brengende toeristen verkeer. En ib vind geen woord, dat melding maakt van een nieuwen akker, die onder de ploeg is ge komen. Neen, we hebben zooveel andere nieuwe zaken, nieuwe automobielwegen in Yaldres, een nieuw toeristenhotel in Gjeilo, een nieuw reisbureau te Berlijn. Wij doen goed meel Yerder meent Hamsoen, dat vele liedon steeds bezorgd vragen: „Wat zal de vreem deling wel van ons deuken, dat zij alles in het werk stellen om een goeden iudruk te maken. De Zweden zijn ook tegenover vreemden fier en wakker, de Denen monter en onbevangen, de Finnen rustig, maar beleefd. Zij bekommeren zien niet om hetgeen de vreemdeling van hen denkt. Maar wat, vraagt de Noor zich af, moet de vreemdeling wel van ons deuken. Laat hem denken wat hij wil, laten wij .ons aau het onze houden De vreemdeling heeft het hier goed. Hij vindt den geheelen dag alles wat zijn hart begeert, wij kunnen hein immers do sprookjesachtige natuur- tafereelen van ons land vertoonen. GROOT-BRITANNIE. Te Londen heeft Zaterdagmiddag op het Trafalger Square de Men's Anti- Suffrage League een betooging gehouden tegen de verleening vau kiesrecht aan de vrouw. Er waren veel meuHchen tegen woordig. De stemming moet echter lauw geweest zijn. Brieven van instemming van Lord Curzon, Austen Chamberlain en an dere personen van aanzien, werden voor gelezen. AMERIKA. Uit het verslag van de Amenkaansche Interstate Commerce Commission blijkt, dat in het op 30 Juni 1909 vorstreken jaar tengevolge van spoorwegongelukken in de Yereenigde Staten 8722 menschen omgekomen en 92,326 gewond zijn. Dut maakt op 3,523,606 reizigers een doode eu op 86,458 reizigers een gewonde. Het aantal beambten, die een ongeluk hebben gekregen, en de meu3chen, die bij het oversteken van den spoorweg gedood of gewond zijn, zijn in deze opgaaf niet meegerekend. De doktoren in de Yereenigde Sta ten hebbeu een beweging op touw gezet om een afzonderlijk ministerie voor de volksgezondheid te verkrijgen. President Taft, heeft er zich echter ten stelligste te gen verklaard Op ziju buitenverblijf heeft hij een vertegenwoordiger van de New- York Herald te woord gestaan. De presi dent zeide, dat aan zulk een departement in 't geheel niet viel te denken en dat er hoogstens sprake kon zijn van het bu reau voor de volksgezondheid, golijk hy iu zijner boodschappen had toegezegd. SPANJE. Uit Sint Sebastiaan meldt men aan dc „Matin", dat de toestand te Bilbao meer en meer kritiek wordt. De algerneene werkstaking zal over het geheele mijnge- 'oied worden afgekondigd en men vreest, dat zij zich ook over alle bedrijven zal uitstrekken. Troepen zijn van Victoria en Burgos gekomen, ook de kapitein-generaal van Burgos kwam te Sint Sebastiaan, op weg zijnde naar Bilbao. Hij verklaarde, dat krachtige maatregelen waren genomen en de ovorheden zonder aarzeling den staat van beleg zouden afkondigen. De rijke inwoners van Bilbao hebben de stad verlaten ou zich naar Sint Sebasti aan begeven. Volgens een later outvangeu bericht, hebben de mijnwerkers de algerneene werk staking reeds afgekondigd. GRIEKENLAND.! De Grieken krijgen geld. Te Parijs zou een overeenkomst geteekend zijn volgens welke de Grieksche regeering een voor schot van 50 millioen francs krijgt, met dc toezegging dat een leening van 150 millioen later zal worden gesloten. De uitdagende houding van do Grieksche officieren heeft Zondag te Athe ne tot relletjes aanleiding gegeven. Een officier van de artilerrie mishandelde een beambte van dc electrische tram. Daar zul ke gevallen in den laatsten tijd meer zijn voorgekcineo, brachten de beambten van de tram, het was al laat in den avond, alle wagens dadelijk naar de loodsen, zoodat het verkeer stilstond eu de dagjesmonschon, die buiten waren, niet naar huis konden. Er ontstond ook een oploop en een ande re twist tusschen officieren en trambeamb- teu, waarbij weer een van de beambten gewond werd. De politie nan» twee trambeambten in hechtenis, wat de menigte onder groot getier afkeurde. Tegen de officieren werd een lawaaierige betooging gehouden. Ver schillende sprekers ruiden het volk op om zich te wapenen cn het militarisme en de regeering omver tc werpen De politie werd toen bang eu liet de beambten los. Zorbas. de minister van oorlog, liet, toen een afvaardiging van de trambeambten dit van hem verlangde, den eerstgenoemden officier in hechtenis nemen. Uit dit voorval blijkt weer, hoe gespan nen de toestand in Griekenland is. TURKIJE. De Turksche grootvizier gaat een reis door Europa ondernemen. Aan deze reis, zoo wordt uit Konstantinopel aan de „Ti-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1