WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. "KUNST EN WËTÊN8CHAPPEN.' STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. De Bilt, 20 Juli 1910. Hoogste barometerstand 777.3 m.M. te Horla laagste 752.3 m.M te Shagen. Verwachting tot den avond van 21 Juli 1910 Zwakke tot matige N.-lijke tot W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, of betrokken waarschijnlijk regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 761 m. M. Vorige stand te 12 uur 758 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 20 Juli des 's morgens 7 uur is 67° F. mes" geseind, wordt aldaar een groote beteekenis gehecht. Men hoopt, dat daar- een definitieve regeling van de Kretensische quaestie zal bespoedigd worden. Zooals de toestand thans is, zelfs wanneer men dien als voorloopig beschouwt, bevredigt hij niemand. De Porte zou nu besloten hebben bij de Europeesche mogendheden aan te dringen, aan de verlaugens der Turksche regeering in deze quaestie gehoor te geven. Do Porto heeft nu aan de vreemde gezanten een mededeeliug gedaau omtrent de ontdekking van een door Sjerif Pasja geleid geheim comité. Het comité, zoo zegt zij, was bij de ontdekking nog slechts in wording. De in hechtenis genomen samen zweerders zijn voor het meerendeel ont slagen ambtenaren, die door de samen zwering hun toestand hoopten te verbeteren. Do regeering heeft aan het Grieksche kerkbestuur kennis gegeven, dat er geen vreemde onderdanen meer benoemd mogen worden tot onderwijzer aan de Grieksche scholen en dat alle daaraan verbonden Grieksche onderwijzers ontslagen moeten worden. Volkshuisvesting. De Henge- loosche bouwcommissie eigenlijk de firma gebrs. Stork en Coheeft vlak bij die gemeente twee boerderijen aan kocht, waarop een tuindorp zal gesticht worden. Hot doel is: daarop arbeiders- en be ambten-woningen te bouwen, welke uiter lijk en innerlijk zoodanig zullon worden ingericht, dat zij als modellen kunnen dienen. TimmerliedenBtaking. De timmorpatroous in Oldenzaal hebben het uurloon der timmerlieden gebracht van 16 op 18 cent. De eisch der stakers was 20 cent. Zij hebben het voorstel der patroons echter aangenomen en allen zouden gister het werk hervatten. Opleiding gemeente-admi nistratie. In de commissie van toezicht op den cursus der afdeeling Utrecbt van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren voor opleiding in de gemeente administratie hebben zitting genomen de heeren Mr. J. Bool, secretaris van Utrecht, Voorzitter, Mr. J. P. Fockema Andrea, Wethouder en oud-commies-redacteur ter secretarie van Utrecht, Mr. G. NoormaD, hoofdcommies, chef der afdeeling burger lijke stand, bevolking en verkiezingen ter secretarie van Utrecht, Mr. L. J.. Rietberg, griffier der staten van Utrecht, en D. Kooi man, secretaris der gemeenten Maarssou en Maarsseveen, secretaris. De cursus telt thans 30 leerlingen, Directeui en leeraar is do heer J. M. van der Heijden, gemeente-secretaris van Zeist, leeraren zijn de heeren A. J. A. Dootjes, commies ter secretarie van Hilversum, en R. Groenveld, ambtenaar van den burger lijke stand van Amersfoort. De kwestie der Pamanoe- kan- en Tjiassemlanden in het Engelsche Lagerhuis. Gisteravond heeft J. C. Wedgwood (liberaal) den minis ter van buitenlandsche zaken in het Lager huis gevraagd of de Nederla idsche minis ter van buitenlandsche zaken de aandacht van Zijner Majesteits regeering heeft ge vestigd op het prospectus van de Anglo Dutch Plantations on Java Ltd. en'daarbij het recht heeft opgeëischt het landbezit dier onderneming te onteigenen; en of, met het oog op het bekend gemaakte voordeel voor deze maatschappij, bestaande in het recht op het vorderen van gedwongen arbeid (hcerendiensten, Red) Zijner Majesteits regeeriug zich er van zal onthouden eeni- gen diplomatieken steun te scheuken aan de maatschappij, opdat de Engelsche aan deelhouders gespaard mogen blijven van deelneming in een stelsel, dat niet te on derscheiden is van slavernij. Mc. Kinnon Wood antwoordde: Het eerste gedeelte der vraag moet bevestigend beantwoord worden. Daar de Anglo Dutch Plantation Ltd geen beroep heeft gedaan op den steun van Zijner Majesteits regeering, berust het tweede gedeelte der vraag op een ouderstelden toestand, waarover ik niet bereid ben te spreken; ook kan ik, zonder nadere inlichting, niet zeggen wat het ware karakter is van den arbeid, waar van hier sprake is. Ziekenverpleging. By het militair hospitaal te Utrecht zal eenc proef worden genomen met de verpleging der zieken aan verpleegsters op te dragen. Kamers van Arbeid. Te Rot terdam is de ulgemeene vergadering ge houden der Vereeniging van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland. De voorzitter, de Heer Jos de Sterke, opende de vergadering met een rede waarin hij o.a. aandrong op het bevorderen van de collectieve arbeidsovereenkomst, waarbij z. i. de Kamers van Arbeid geroepen zul len worden een niet onbelangrijke rol te spelen. In verband daarmede beval spr. meerdere raadpleging van de bibliotheek aan, die geleidelijk door de vereeniging is gevolgd. De secretaris, de heer mr. J H. van Zanten, bracht het jaarverslag uit. Het le dental daalde van 140 tot 132 en het go- tal donateurs van 60 op 56. Uit de rekening bleek, dat do ontvang sten bedroegen f 979.32'/a en de uitgaven f 293.96 zoodat er een batig slot is van f 685.361/.,. Tot bestuursleden werden herkozen do h.h. Jos de Sterke, C. C. Schildt en mr J. H. van Zanten. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. De contributie werd nader bepaald op f1.50. In behandeling kwam een voorstel van de voorzitter en secretaris der K.v.A. voor de voedings en genotmiddelen te Amster dam luidende: „De vereeniging neemt het initaticf tot oprichting van een Bond van K. v. A. in Nederland., De bedoeling was een vereeniging op te richten waarvan alle leden van de K v- A. lid kunnnen zijn Het verschil is niet onbe langrijk, omdat zooals bekend is, de minister vroeger heeft uitgemaakt dat dn vorming van een Bond in stryd zou zijn met do wet. Bij de bespreking werd er op gewezen dat de reorganisatie-commissie met haar arbeid gereed is. Wijl daardoor ook deze Vereeniging niet onveranderd zal kunuen voortbestaan, zou het weinig zin hebben nu nog veranderingen in hare organisatie te brengen. Het voorstel werf ten slotte ingetrokken. Het nieuwe middel tegen syphilis. Op 22 Juni is op een vergadering van de Berliner Medische Gesselschaft gespro- keu over het nieuwe middel van prof. Ehr- lich teemt syphilis. In het Nederl. Tijd schrift voor Geneesdunde deelt dr. Pink hof daaromtrent het een en ander mede, waaraan wij iets ontlecnen. In de verga dering deelden een zestal geneesheeren mede dat by gewone syphilis, ook in hardnekkige gevallen, de verschijnselen na oen inspuiting van 0.6 gr. „no. 606" na weinige dagen verdwijnen. Sommige ge vallen bieden ook aan het nieuwe middel weerstand, en om van genezing te spreken is de tijd van waarneming nog te kort, maar bij 600 gevallen is van schadelijke bijwerking geen sprake geweest, afgezien van voorbijgaande, vrij hevige pijn en tem- peratuursverhooging, en een bestaande neuritis optica zag men post of propter genezen. Wechselmann zeide, dat de werking zoo snel is, dat men de patiënten niet eens kan demonstrceren. Er zijn zeer treffende genezingen tot stand gekomen, zoo in ge vallen waarby een krachtige kwikzilver- en joodkaliumbeltandeling zonder gevolg waren gebleven.', De slotsom waartoe dr. Neisser is geko men, is, dat het middel in een aantal ver- sche gevallen de syphilis in den kiem kan verstikken, dat in andere gevallen de ver schijnselen vaak veel sneller zullen kunnen verdwijnen dan bij de behandeling met joodkalium of kwikzilver en dat het vooral van beteekenis kan zijn by patiënten, wier syphilis niet, of wier organisme te sterk op kwik reageert. Voor den practizeerenden arts is arsenobenzol nog niet bruikbaar. Het wordt ook nog niet in fabrieken bereid of in den handel gebracht. De bereidingswijze van het middel biedt nog al moeilijkheden, hetgeen maakt dat het in de algemeene practijk nog niet kan worden gebruikt. De behandeling is zeer pijnlijk en vereischt dat de patiënt ten minste een of twee weken volstrekte rust neemt. In de vergadering werd prof. Ehrlich met een hartelijke ovatie begroet door de aanwezigen, die onder den indruk waren, getuige te zijn van een feit van geschied kundige beteekenis. Toch zal men Ehrlich en zyn omgeving niet kunnen verwijten, dat zy niet hun best doen om te voorkomen, dat men de waarde van zijn middel overschat. Prof. Truupel te Frankfort heeft daartoe opzettelijk op een demonstratieavond zijn 500 met no. 606 behandelde gevallen besproken. Hij had nog meer patiënten afgewezen, want velen waren op grond van courantenberich ten naar Frankfort gereisd in de meenimg, in eenige uren te kunnen worden genezen. Iu de gisterenavond gebonden vergadering van de afdeeling Amersfoort van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, werden tot afgevaardigden naar de op 31 Juli en 1 Aug. te Zwolle te houden algemeene vergadering gekozen de heeren J. Th. Eggink en P. v. d. Gerden. Een motie, ingediend door eenige leden, waarin betreurd werd dat het Bestuur op de meeting van 3 Juli 1.1. een verbod had uitgevaardigd voor de colportage met andere dan geheelonthouderslectuur, werd ver worpen, waarop een vijftal loden voor hun lidmaatschap bedankten -De Ned. Bond voor lichamelijke op voeding heeft weer eenige vierdaagsche afstandsmarschen georganiseerd, te voet en te paard. De marschcu te paard hebben plaats 2326 Augustus en wel 70 K.M. per dag. Gereden wordt: EdeZutphen— DeventerAmersfoortEde met de noodige omwegittg out den afstand te krijgen. Onze stadgenooten, de heeren J. Stuurop en J. v. d. Vlugt slaagden voor het Mercurius diploma boekhouden. De heer I. J. Ansink, thans onder wijzer te Utrecht, slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examen hoofdacte. Eindexamen H. B. S. Van groep 1. zijn geslaagd de volgende leerlingen van de Amersf. Hoogere Bur gerschool: G. Th. Bruyu, Sacha Kroe- sen, H. W. v. d. Toom J. Ypes en E J. van Holthe. De kapitein J. C. Wagner, van het 5e regiment Infanterie, overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, is be stemd voor een der grenadiers-bataljons. In de godsdienstoefening Zondag morgen in de Evang. Luth kerk te houden zal doopbediening plaats hebben. By Kon. besluit van 16 dezer is benoemd tot kantonrechter, plaatsvervanger, met ingang van 25 dezer iu het kanton Amersfoort, Mr. C. M. van Voorst Vader, advocaat en procureur alhier. Langs het Smallepad komende, bleek het reeds, dat er feest was in de Meursing's Machinalo Fabrioken van Gebak. Eon eerepoort met aangebrachte schilden, wees er op dat het heden 25 jaar geleden was, dat voor het eerst brood werd afgeleverd. Heden morgen werd de patroon, de heer W. H. Meursing, opgewacht door het ge- heelo personeel in liet feestelijk versierde broodmagazijn. Bij monde van den boekhouder, den heer H S. Valkenburg, werd het feit in herinnering gebracht en hulde gebracht namens het personeel voor het groote aan doet wat ZEd. iu de uitbreiding had. Be gonnen toch met 4 man, vinden er nu 66 man direct hun bestaan. Aangeboden werd het kunstwerk „do Schovenbinder" van den beeldhouwer August Falise, op notonhouten standaard, vervaardigd door den heer C. W. Holl, alhier. Een keurig gepaveerde plaat geeft aan: „18851910, Aangeboden door Personeel van Meur sing's Machinale Fabrieken van Gebak Amersfoort aan hunnen hoog geachten Patroon den WelEd. geb. Heer W. H. Meursing." De jubelaris dankte geroerd voor dit geschenk en beloofde het een eereplaats te zullen geven in zijn privé kantoor Het personeel werd een extra vrijen dag toegelegd met gratificatie naar gelang van de diensttijden, werd verder onthaald op versnaperingen, terwyl ieder hunner bovendien een flinke taart werd geschonken voor het huisgezin. Vervolgeus begaf de heer Meursing, ge volgd door het overig personeel, zich naar de versierde machinekamer, naar den machinist P. Tulen, die heden ook zijn zilveren jubilé herdacht. Binnengeleid door Jen boekhouder, in gezelschap zijner vrouw, werd Tulen eeluk getvenscht door zijnen patroon en ten voorbeeld gesteld aan het overige personeel. Een prachtig gouden horloge met toepasselijke inscriptie werd dezen jubelaris geschonken. Het personeel liet zich evenmin onbe tuigd en schonk bij monde van don oud sten knecht den meesterknecht E. van den Broek, hein een keurigschoorsteengaruituur. BAARN. Do Gemeenteraad heeft het primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor den dienst 1910/1911 vastgesteld op f34.924. Het heffingspercentage is 0.8 De Raad heeft een medaille beschik baar gesteld voor het concours-hippique op 2 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. De Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose alhier zal den 2en Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder, door eenige jongedames bloemen laten verkoopen, ten voordeele van de afdeelingskas. Enkele bloemisten hebben voor dat doel eeuige hondorden bouquet- jes beschikbaar gesteld. De Sond over. Htt H. v. Antwer pen verneemt d.d. 17 dezer uit Malmö nog de volgende bijzonderheden over Svondsen's vlucht over de Sond: Gisteren had het den heelen dag gewaaid, maar laat op den avond werd het weer beter, 's Nachts werd het weer werkelijk mooi op beide oevers van de Sond en daar men wist dat Svendsen's vliegmachieu gereed stond, hoopte men op zijn over komst. Vroeg in den morgen waren reeds eenige dagbladschrijvers op Limhamusfiilt. Rond 4 ure meenden zy heen te gaan, toen zij eensklaps iets zonderlings zagen oprijzen aan den horizon. Er was spoedig geen twijfel meer, 't was een vliegmachien en men herkende ook dat van Sveudscn; weinige oogenblikken later was de vlieger boven den Zweedschen grond en de landing gebeurde zeer gemakkelijk en sierlijk. Svendsen werd met groot gejubel ont vangen door de journalisten en eenige toe gesnelde personen. Toen hy zijn macbien Ihad in veiligheid gebracht begaf hij zich naar Malmö, naar het Savoy-Hötel,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2