WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 22 Juli 1910. ïïoogste barometerstand 771.4 m.M. te Ilorta laagste 743.2 m.M te Malinhcad. Verwachting tot den avond van 23 Juli 1910. Meest matige Z.-lijko tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt ot betrokken waarschijnlijk regen met kans op onweer. Temperatuur Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. 754 m. M. Vorige stand te 12 uur 758 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 21 Juli des 's morgens 7 uur is 63° F. GROOT-BRITANNIE. Geheel onverwacht, althans voor het pu bliek, is Maandagavond op een aanzienlijk deel van het Engelsche spoorwegnet een ern stige werkstaking uitgebroken. 't Begon met enkele honderden loden van het personeel der Noord ooster Sp -Mg-, vooral rangeer ders, maar Dinsdag staakten er al 6000 man, en in den dag hoopten de leiders dat 25,000 man zich bij de beweging aan gesloten zouden hebben. Reeds dadelijk ging het verkeer in de warop de zijlijnen kon slechts een beperkte dienst volgehou den worden en vooral het goederenvervoer werd zoo gestremd, dat de maatschappij moest bekend inaken, geen verantwoorde lijkheid te kunnen aanvaarden voorde schade, die van een zoo plotseling uitgebroken sta king het gevolg kou zijn. Met moeite werd op de hoofdlijn York-Berwick, in het door gaand verkeer voorzien. De staking had zich al spoedig uitge breid tot Newcastle, S. Shiels en andero belangrijke handelsplaatsen, en sleepte ook veel dokwerkers mede. 't Merkwaardige is dat gisteren nog de directie niets zeker kon (of wilde) zeggen van de reden tot deze gevaarlijke botsing. Volgens de Daily News zou de schorsing van een wederspannnigen rangeerder de aanleiding zijn maar het spreekt van zelf dat de beweging zich niet had kunnen uitbreiden, indien er on der het personeel geen ernstiger grieven bestonden. Gisterenavond is er ter Newcastle een bijeenkomst gehouden van directie-leden der North Eastern met vertegenwoordigers van het personeel, en in den loop van den avond werd een ietwat geruststellen der bericht verspreid. Een later bericht meldt, dat de spoor wegdirectie te Newcastle den geheelen nacht werkte voor het ontwerpen van een betere dienstregeling naar de plaatselijke districten. De beambten namen genoegen met de voorstellen der directie; men zal het werk onmiddelijk hervatten, zoodat de staking geëindig is. ITALIË. De landhouwwerkstaking in Italië, in de Romagna, wordt steeds ernstiger. De groote landeigenaren willen niet toegeven en de veldarbeiders blijven staken. Gelukt het hier of daar arbeiders van elders to krijgen, die de stakers willen vervangen, dan komt het tot gevechten tusschen de stakers en die zoogenaamde „onderkruipers", en het gevolg daarvan is dat laatstgenoemden spoedig naar hun provincie terugkeeren. Men had gemeend, dat mot het einde van den oogsttijd ook do staking gedaan zou zijn, en daarom had de regeering do troepen die zij naar do streek gezonden had teruggeroepen. Maar het gebeurde anders dan men verwachtte. JuiBt in den stillen tijd werd de beweging veel heftiger en er werden weder in allerijl zes regimenten cavalerie naar de Romagna gezonden. Er komen voel mishandelingen vau werk willige arbeiders voor en het „boycotten" geeft aanleiding tot grooten last en zelfs gevaar. De vrouw van een in den ban gedanen landbouwer o.a. kon bjj hare be- valiug geen verloskundige hulp bekomen. Gisteren ontving de eerste-minister Luz- zatti, die door oigen aanschouwing goed op de hoogte van den toestand is, vertegen woordigers van den „agrarischen bond" en van de landarbeiders, om hunne wenschcn de grieven te hooien. TURKIJE. De Turksche bladen maken talrijke bij zonderheden over het geheime comité openbaar, uit welke men moet opmaken, dat het in twee hoofdafdeelingen gesplitst was, die door Riza Nour en door een vroegeren brigade-generaal geleid werden, terwijl de hoofdleiding in handen van oen hooggeplaatst persoon was. De politie, die tot verschillende inhechtenisnemingen over ging, moet reeds bijna alle leden van het comité kennen. De hoofdschuldige, Ali Kemal, is niet gevangen genomen, maar kon naar Alexandrië vluchten. PALESTINA. In den wijnberg van de Duitscho kolo nie Neuharthof was een inwoner van het dorp Tireh vermoord gevonden. De offi cier van justitie begaf zich met den Duit- schen vice-consul, den dragoman en een der aanzienlijkste leden van de Duitsche kolonie, den Wurtemberger Fritz Unger, als deskundige, den gerechtelgken genees heer en twee gendarmen naar Neuharthof, waar zij door 150 mannen en vrouwen uit Tireh worden ontvangen. Deze beschuldig den de Duitschers den man te hebben ge dood. Terwijl de consul naar het lijk ging, viel een aantal Tirioten op Unger aan, dien zij onder de oogen van den consul en der Turksche rechterlijke ambtenaren met zeven geweerkogels doodden. De namen der moordenaars zijn gedeel telijk bekend. Op verzoek van den consul werden in den loop van den dag 42 sol daten naar Neuharthof gezonden. Van Bei- roeth ging een der Turksche stationneeren- de vaartuigen met een compagnie naar Jaffa. De Vali neemt omvangrijke maat regelen. De Turksche minister van buiten- landsche zaken beloofde den Duitscheu zaakgelastigde onmiddellijk de noodige bevelen te geven. Ziekteverzekering. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingekomen twee wetsontwerpen tot regeling van arbeiders- ziekteverzekering en wel: le een ontwerp waarbij raden van arbeid worden opgericht in elk gebied waarin het rijk bij bestuursmaatregel verdeeld is en dat ten minste 25,000 inwoners telt, terwijl voor iedere groep arbeidsraden een ver- zekeringraad wordt opgericht; 2e een ontwerp ziektewet. De regeliug omvat alleen verzekering tegen gevolgen van ziekte en niet tegen dio van ouderdom of invaliditeit. De arbeidsraden zullen ziju dragers van ziekteverzekering, die, wegens de geringere risico dezer verzekering, kan geschieden bij kassen welke bedoelde organen zullen behccren. De taak der raden is uitsluitend: uit voering, maar overigens is hun de giootst mogelijk zelfstandigheid gewaarborgd. De verzekeringraden zullen op de arbeidsraden toezicht oefenen als Gedeputeerde Staten op de Gemeentebesturen Allen, die onder de bepaling der wet vallen, zullen voor uitkeering van zieken geld verzekerd zijn bij de kas, welke door den betrokken arbeidsraad wordt beheerd. Wettelijke verzekering omvat niet genees kundige behandeling, waarvoor verschillen de gronden in de toelichtingen worden op gesomd, o.a. dat het der regeering twijfel achtig voorkomt of er grond bestaat aan arbeiders de verplichting op te leggen zich en hun gezin geneeskundige behandeling te verzekeren. Voorgesteld wordt de premie door werk gevers en arbeiders gezamenlijk te doen betalen. Arbeiders in persoonlijken dienst in het algemeen, dus ook huiselijke dienst boden, vallen niet onder de regeling. Uit gesloten worden z.g. losse arbeiders, n.l. zij die korter dan vier dagen achtereen in eenzelfde dienstbetrekking zijn. Losse ar beiders, die onder de ongevallenwet vallen, kunnen zich vrgwillig bij de ziekenkas verzekeren en zijn in dit geval bevoegd de helft der premie van hun werkgever terug te vorderen. Onder verplichte verzekering vallen overigens alle arbeiders, dus ook die werkzaam zijn in landbouwbedrijven. Oneerlijke concurrentie. Hot Middenstandscongres heeft o. a. de volgende motie aangenomen: „De vergadering enz., overwegende, le. dat de oneerlijke concurrentie is een maatschappelijk euvel hetwelk met kracht moet worden bestreden. 2e. dat deze bestrijding maar zeer on voldoende kan geschieden door het par ticulier initiatief, 3e, dat het dringend noodig is dat de staat tegen dit euvel optrede zoowel door civiele als door strafrechtelijke bepalingen, overwegende voorts dat de ervaring heeft geleerd dat de staat niet uitsluitend moet komen met een stel gespecialiseerde be palingen omdat dan de oneerlijke concur rentie zich onmiddellijk weer op andere punten vertoonen zou, doch dat daarom noodig is een algemcene bepaling waardoor de oneerlijke concurrrentie als zoodanig wordt aangetast, draagt den Middenstandsbond op zich in dezen geest tot de regeering te wenden met een adres en verder alle overige stappen te doen, die kunnen leiden tot het spoedig indienen van een desbetreffend wetsont werp". De uitsluiting teEnschedé. Bij referendumstemming is het besluit van den Bondsraad van den Nederlandschen Diamantbewerkersbond aangenomen om f 10.000 beschikbaar te stellen voor do uitgeslolenen te Enschedé. Zondagsrust spoorwegen. Op vragen van den heer Duymaer van Twist, omtrent extra-trein II. Y. S. M. naar Brussel op Zondag (ingezonden 18 Juni 1910)' luidende: Is het bericht uit de nieuws bladen juist, dat de H. Y. S. M. bij wijze van proef in de maand Juli dos Zondags een extra trein zal laten loopen naar Brussel, en dat, zoo die proef slaagt, daarmede in de maanden Augustus en September zal worden voort gegaan? „Zoo ja, is de Minister bereid een poging aan te wenden, dat ter bevordering van de Zondagru8t aan het voornemen der maat schappij alsnog geen gevolg wordtgegeven?" heeft de heer Regout, Minister van Wa terstaat, geantwoord (ingezonden 19 Juli 1910): Het in de vraag weorgege en gerucht omtrent zoodanigen extra-trein is onjuist. Wel is in overleg met het bestuur der Belgische Staats-poorwegen gedurende Juli en Augustus een extra-trein ingelegd doch deze gaat Zaterdagsochtends naar Brussel en keert Zondagsavonds naar Amsterdam terug. De terugkcerende trein is feitelijk slechts een verdubbeling van de gewone laatse verbinding BrusselAmsterdam. Tot de ten grieve van het publiek toegepaste verdubbeling, welke met het oog op het overdrukke verkeer onvermijdelijk bleek, is de spoorwegmaatschappij met inachtne ming van art. 99 A. R. D. bevoegd, zoodat voor eenigen maatregel vau de zijde der Regeeriug geen grond is. Op vragen van den heer Duymar van Twist omtrent Zondagsrust op de spoor wegen (ingezonden 18 Juni 1910 luidon'de: Ileeft de laatstelijk door de Regeering goedgekeurde dienstregeling voor de spoor wegen) er door geleid dat haar meerdere beperking van den dienst op Zondag is gestreefd geworden en heeft het aantal rustdagen op Zondag voor de beambten en bedienden dit jaar, vergeleken bij het aan tal vrije Zondagen, dat het personeel in vorige jaren werd verleend, uitbreiding ontvangen? „Moeten beide vragen in ontkennenden zin beantwoord worden, is de Minister dan bereid voortaan bij goedkeuring der dienst regeling er toe mede te werken, dat in de richtiug van meerdere Zondagrust op de spoorwegen gestuurd worde?" heeft de heor Regout, Minister van Waterstaat, geantwoord (ingezonden 19 Juli 1910): Door de Regeering wordt er naar ge streefd om uitbreiding te bevorderen van het aantal op Zondag vallende rustdagen ton bate van do beambten en bedienden der spoorwegdiensten, voor zoover dit zonder overwegend bezwaar kan geschieden. In hoover het aantal rustdagen op Zoudag dit jaar, vergeleken bij het aantal vrije Zondagen, dat aan het personeel in vorige jaren werd verleend, uitbreiding heeft out- vangen, zou zonder voorafgaand omvang rijk onderzoek bezwaarlijk uitgemaakt kun nen worden. In verband met de Zondags rust is sedert eenigen tijd een onderzoek aaahangig naar do bezetting van de tremen des Zondags, ten einde gegevens te erlan gen om op grond daarvan tot opheffing van meerdere treinen op Zondagen te kun nen overgaan, voor zoover dit met do be langen van het publiek vereenigbaar is". Dure promotie. In do „N. Arak. Crt." wordt weder eens de aandacht gevestigd „op de slechte gewoonte om de generaals troopen-kommandanten betrekkelijk kort na het aanvaarden dier betrekkingen op pensioen te stellen. Het heeft er zeer veel van of het er om te doen is aan zooveel mogelijk hoofdofficieren don ge- neraalsraug te bezorgen en daardoor hun pensioen met f 600 te verhoogen. Niet zelden blijven bedoelde generaals slechts een paar jaar (welke tijd noodig is om generaalspensioon te kunnen krij gen) iu functie". De schrgver betoogt Aan do gevolgde wijze van handelen zjjn zeer groote nadeolon verbonden. We noemen slechts: 1. De schatkist wordt er onnoodig door op kosten gejaagd Jaar in jaar uit wordt er door de volks vertegenwoordiging op gewezen dat de militaire pensioenen onrustbarend stjjgen. Do bedoelde handeling werkt daartoe niet weinig mede. Het verschil tusschen het kolonels- en generaalspensioen be draagt f 600 por jaar, terwijl hot in ous land begint te wemelen van generaals. 2. Er ontstaat gebrek aan geschikte personen om hoogere betrekkingen b.v. om den genoraleu staf aan te vullen. Het is nu reeds zoover gekomen dat een luitenant-kolonel dezer dagen be noemd is tot sous-chef van dat dienstvak. Een betrekking die, uit den aard der zaak, aan een kolonel of getieraal- majoor had moeten zijn opgedragen, zooals dan ook steeds gebeurde. 3. Het algemeen legerbelang lijdt er onder. Niets is verderfelijker voor een leger dan het voordurend om do 2, 3 4 4 jaren verwisselen van legeraauvoedorB. Eenheid van oefening en opleiding van officieren en minderen gaat er door verloren. Yertrouwen in de leiding der hoogste aanvoerders komt en door te ontbreken. Ambitie wordt en door ge fnuikt zoowol als de zoo hoog noodige ernst. De beoordeeling over de geschiktheid der officieren voor de hoogste rangen wordt er danig door bemoeilijkt. Heeft de eene kommanileeronde generaal zich, na veel moeite, een oordeel gevormd, dan komt er weer een nieuwe komman- dant die van voren af aan begint En zoo gaat net voort. Jammerlijke gevolgen voor do officieren kunnen daardoor niet uitblijven. Bij Kon. Bes! van 20 dezer is lo. met ingang van 1 Augustus, aan den kapitein op non-activiteit W. van der Koogh, van het wapen der artillerie, op zijn aanvrage, met do verplichting om nog gedurende eenige jaren op de voet van het bij de wet voor het reservcpersoneel der landmacht 190-5 ter beschikking te blij ven en alzoo krachtens de artt. 39, punt 2o., en 40 der wet van 9 Juni 1902 (Stsbl. no. 89), onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend 2o. het bedrag van het pensioen vast gesteld op f 797 's jaars 3o. de kapitein van der Koogh, voor noemd, medo met ingang van den onder lo. vermelden datum, benoemd bij het re- servepcrsoneel der laudmachttot reserveka- pitein der artillerie, en wel bij het lste re giment versting-artillerie.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2