DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 174. DONDERDAG 28 JULI 1910. 7e JAARGANG. VLIEGEN. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur K. O. It IJ li K N 9. Bureau: KLEINE HaiO TelefInterc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ëALTA, Warmoesstr. 78- 78 Amsterdam De mythologische ïkarus is niet tever geefs gestorven. Men kent zijne ongelukkige historie. Zijn vader, die een groot kunstenaar was, had voor zich en zijnen zoon vleugels gemaakt om te outkonion uit dc gevangenis, waarin koning Minos van het thans weer veelbe sproken Kreta hen had opgesloten. De jeugd is onbezonnen. ïkarus wilde de zon „in het aangezicht vliegen" en zijn vleugels waren op znlk eene buitensporigheid niet ingericht. Zoodat hij viel in de zee, die sedert naar hem genoemd werd. En dit avontuur is ons overgeleverd om te waar schuwen tegen het bedrijven van dingen boven onze macht. Het is een waarschu wend voorbeeld voor hoogvliegers. Maar het heeft niet gebaat. Telkens hebben menschen getracht zich in de lucht te ver heften en te- vliegen als een vogel, Velen hebben het lot van ïkarus gedeeld. Maar- eindelijk zijn wij zoover gekomen dat men vliegt, zonder of met diploma. De onge lukken die nog te dikwijls bestuurbare ballons en aviateurs treffen, schrikken niemand af. Elke nieuwe uitvinding eischt slachtoffers en hoevelen van de eerste schippers, die met holle boomstammen de golven tartten, zullen omgekomen ziju by die onderneming, terwyl wij thans met volkomeu gerustheid ons dierbaar leveu toevertrouwen aan een der reuzenbooten die ons naar verre lande vervoeren. De vliegkunst is nog nauwelijks uitgevonden en nog niet veilig, maar zij zal het worden en misschien een omwenteling te weeg brengen in het verkeer, waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. In het verkeer niet alleen. Het is be kend, dat men, toen de bestuurbare ballon nauwelijks was gevonden daarvan onmidde- lijk een oorlogswerktuig trachtte te maken en een nieuw wapen. Er is reeds een scherpe concurrentie ontstaan tusschen verschilleude landen op dit gebied. Hot is de vraag wie de grootste en beste lucht vloot zal hebben. Tot dusver heeft het Duitsche rijk een voorsprong, maar Frank rijk en Engelandj spannen zich in en in Fransche bladen vooral komen telkens be schouwingen voor omtrent de bestuurbare ballons in den dienst der oorlogskunst- Vooral in de laatste dagen, want te Metz worden door Duitsche militaire autoriteiten proeven genomen met militaire ballons, die in het naburige land natuurlijk worden opgemerkt. Bij deze gelegenheid vernemen wy dat do eerste militaire ballon door de Duitschers gebezigd het werk was van een Engelschman, Coxwell. Het was in don oorlog van 1870 Meu her innert zich dat toen door de Frauschen dik wijls van gewone ballons werd gebruik ge maakt. DeParijzenaars, in hunne stad inge sloten, beproefden daardoor in gemeenschap te blijven met het overige menschdom. Garn- betta ontkwam met een luchtballon uit de belegerde hoofdstad onr te Tours de natio nale verdediging te organiseeren. Toen kwam Coxwell met een paar ballons en het voorstel die voor millitaire doeleinden in te richten bij den Duitschen generalen staf aankloppen. Men belegerde toen juist Metz en Straatsburg en stelde zich voor dat de ballons, zoogenaamde „captieve", in den bodem geankerde, goede diensten zouden kunnen bewijzen om te bespieden* wat er in de belegerde vestingen omging. Er werd in baast eene afdeeling luchtschip pers gevormd uit lieden die wel eens met ballons hadden omgegaan. Maar zij bewezen niet de diensten die men van hen verwacht had, en misschien verstonden zij hun vak niet goed. Toen men te Straatsburg een ballon wilde oplaten bleek dat mon aan eene kleinigheid niet gedacht had: er was geen gas. Eu toou men eindelijk een klein gasfabriekje had klaar gekregen en den ballon kon vullen, scheurde hij. Bij het beleg vau Parijs had men geen ge lukkiger resultaat met den anderen ballon en sedert schenen de Duitsche militaire heeren meer dan genoeg te hebben vau nieuwe proefnemingen. Het i6 bekend, dat de militaire autoriteiten niet bijzonder inge nomen waren aanvankelijk met de onver moeide pogingen van graaf Zeppelin, die dan toch vau militaire zaken wel iets moet weten, want hij heeft het tot generaal ge bracht. Het volk, de burgers steunden den cnergiekeu man en er ontstond een ver- eeniging ter bevordering van dc luchtvaart, die over 't geheel alle uitvindingen in over eenstemming met haar doel krachtig voor staat. Ten slotte liet het ministerie van oorlog zijne afwachtende, zoo niet vijandige houding varen en er werd een aeronauten- corps toegevoegd aan de vele afdeelingen van het Duitsche leger. In Beieren maakte zich een officier, de majoor Parsevnl, zeer verdienstelijk voor do luchtvaart en men ziet thans zeer goed het belang in van de nieuwe vinding voor het geval van oorlog. Daarom worden bij Metz oefeningen ge houden, waarvan de Fransche bladen nog meer spreken dan de Duitsche en die overal de aandacht verdienen. FRANKRIJK. De bankier Rochette, wiens zaak in de Kamer ter sprake kwam en daar leidde tot de Jbenoeming van een enquête-com missie ter onderzoek van de rol in deze zaak door den oud-minister Clemenceau en den prefect vau politie gpspeeld, is gister tot twee jaren gevangenisstraf en 3000 frs. boete veroordeeld. Intusschen heeft de enquête commissie hare werkzaamheden reeds aangevangen, Dinsdag heeft de commissie, waarvan Jaurès voorziter is, den prefect van politie Lépine gehoord. Lépine las eer. li-ige verklaring voor over den loop der zaak Rochette en hij eindigde met den verkla ring, dat hij de volledige verantwoordelijk heid aanvaardde voor ziju optreden en dat van zijn ondergeschikte Durand. Na de voorlezing van deze verklaring onderwierp Jaurés den heer Lépine aan een ondervra ging. Toen de prefect de beantwoording weigerde van de vraag of Dmand's optre den een gevolg was van het, initiatief van Lépine zelf of van dat van den toenuialigen minister-president Clemenceau, besloot de commissie het verdere verhoor van Lépine te verdagen tot na den terugkeer en het hooren van Clemenceau. Dinsdagmiddag had het verhoor plaats van den procureur generaal, die met kracht zich en zijn ondergeschikten verdedigde tegen de in de Kamer geuitte beschuldi gingen. Men had aau de ingediende klacht gevolg moeten geven. Wat er op de prefectuur van politie was uitgevoerd en bekonkeld wist hij niet en ging ook buiten hem om. De indruk van de commissie alle ledeu weuschten den procureur-generaal na zijn verhoor geluk en van de pers schijnt wel dat de procureur-generaal or iu gelaagd is de tegen de justitieele auto riteiten ingebrachte beschuldigingen te ont zenuwen. Over het verhoor van Lépine echter zijn de bladen minder tevreden de Action spreekt zelfs van het bestaan van een politie-miuisterie, dat de goheele regeering beheerscht eu zelf wet en recht maakt. Op een dezer dagen te Parijs gehou den congres der bisschoppeu werd mede gedeeld, dat ten gevolge vau de scheiding van kerk en staat tegenwoordig nog slechts ougeveer 5000 kweekelingeu jaarlijks tot de priester-seminaria toetreden, terwijl dat cijfer voor 1906 jaarlijks 11 a 12000 bo- droeg, Fr werd ook geklaagd dat de kerkelijke vereeuigingen niet gcuoeg op brengen om de behoeften der diocesen te dekken en dat. vele geloovigen zich zeer schriel betoonen, waar het geld de noodige fondsen voor eeredienst en kerkelijk bestuur bijeen te brengen. SPANJE. Diusdag was de verjaardag van den op stand te Barcelona. De regeering had uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen: 10.000 soldaten waren in dc havenstad samengetrokken; de voornaamste punten waren bezet, terwijl de troepen alle in de kazernes geconsigneerd waren. De meest verontrustende geruchten waren in omloop: de directeur van de tram had een anoniem schrijven ontvangen mot den raad, geeu enkele wagen te laten uitrijden; het werkvolk der fabrieken zou staken de dag is in volmaakte rust voorbijgegaan, geeu enkel incident is voorgevallen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel had de regeering gelast, dat dn gendarmen hun geweer zouden thuis laten, om te voorkomen, dat in geval van onlusten be- toogers er zich van zouden meester maken! GROOTB RITANNIË Minister Asquith heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat hij Vrijdag een me- dedeeling zal doen bctreffeude do veto- conferentie. Bij het iudienen van het voorstel om het wetsontwerp nopens den krouingseed in tweede lezing aan te neiuen, zeide Asquith, dat het wetsontwerp ingediend was, om den soeverein te bevrijden van de noodzake lijkheid openlijk een verklaring af te leg gen, welke voor millioenen trouwe onder danen beleedigend is. De minister hield vol, dat de protestautsche troonopvolging volkomeu verzekerd is door de wet op de troonopvolging en door het Engelsche char ter van 1689, eu dat de kroningseed wer kelijk noodzakelijk is. Hij erkende, dat de op de door de regeering voorgestelde be woording geoefende kritiek, niet ongegrond is. Om nu aan de in het bijzonder door de uoucouformistcn opgeworpen bezwaren tegemoet te komen, stelde Asquith voor de volgende wijziging, nl. dat do soeverein plechtig zal verklaren, dat hij is een ge- loovig protestant en zal beloven te behoe den en te handhaven do wetten, die de protestantsche troonopvolging verzekeren. Agar Robartes (liberaal) stelde voor het wetsontwerp te verwerpen. Mitchell Thomson (unionist) steunde Bal four, die niet kon inzien hoe do protes tantsche troonopvolging gevaar kon loopeu, doordat, de Koning zich verklaarde te zijn een geloovig protestant. Zich zijn vrijheid vau handelen voorbehoudende als de arti- kelsgewyze behandeling van het wotsont- werp begint, gaf hij to kennen, dat bij zich niet zal verzotten tegen hot heden door Asquith gedane voorstel. Birrel verheugde zich er over, dat, ter wijl de protestantsche troonopvolging iu ruime mate verzekerd is, er een formule is gevonden, die geen godsdienstige gezindte beleedigt. De motie tot verwerping van het wets ontwerp werd met 410 togen 84 stemmen verworpen. Het wetsontwerp is voor de tweede maal gelezen. ITALIË. Volgens een telegram aan het „Journal des Débats" heeft een groep Duitsche en Zwitsersche protestanten het gebouw ge kocht tegenover de St. Pieterskerk te Rome. De bedoeling zou zijn, het huis tegen den grond te halen en er ecu Protestantsche kerk te bouwen. Dat is het antwoord op de Borromeus- encycliek! Te Rome is een staking uitgebroken onder het personeel der gasfabrieken. Een gedeelte van de binnenstad en de buiten wijken is in duisternis gehuld. Zeshonderd soldaten trachten het bedrijf gaande te houden. De beweging vindt scherpe af keuring bij de burgerij; er bestaat kans, dat de electriciens gemeene zaak maken met de stakers. GRIEKENLAND. Het ambtelijke blad bevat, naar de Politische Correspondent verneemt een Koninklijk besluit, waarbij de verkiezingen voor de nationale vergadering tot herziening der grondwet zijn vastgesteld op '21 Au gustus en de bijeenroeping der nationale vergadering op 14 September. De Kretenzer minister-president Venise- los, die gisteren te Athene is aangekomen, heeft gezegd dat hij zich niet candidaat zal stellen voor de Grieksche nationale vergadering, maar dat hij, als hij gekozen mocht worden, het hem toevertrouwde man daat zal aanvaarden. Met weet dat de Porte indertijd met een oorlog gedreigd heeft, als dc Kretenzers afgevaardigden mochten zenden naar de Grieksche nationale vergadering, terwijl de beschermende mogendheden verklaard heb ben een deigelijken stap der Kretenzers niet te zullen dulden. TURKIJE. De Turksche regeering heeft haren ge zanten last gegeven de aandacht der Kre ta beschermende mogendheden te vesti gen, op de vervolgingen, waaraan Moham medanen op Kreta bloot staan. Voorts besloot zij, met het oog op de verontrus tende berichten van Grieksche troepenbe wegingen aan de Turksche grens en de benden in Macedonië, de reservisten vau het 3e legerkorps onder de wapenen te roepen. RUSLAND. Te Petersburg heeft men Maandag alleen

De Eemlander | 1910 | | pagina 1