WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELENGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 28 Juli 1910. Hoogste baromotorBtand 705.9 m.H. te Horta laagste 747.3 m.M te "Valentia. Verwachting tot den avond van 29 Juli 1910. Meest matige Z.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk onweer of regen. Temperatuur Dezelfde. Garometerstand te AMERSFOORT. 761 m. M. Vorige stand te 12 uur 764 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 69 Laagsto hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 75 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 27 Juli des '6 morgens 7 uur is 58° F. 60 gevallen van cholera geconstaieerd. De epidemie begint van de arbeidersklasse naar de burgerij over te slaan. De bladen verzoeken de regeering oen medisch congres bijeen te roepen om den strijd tegen de cholera te organiseeren. In het Zuiden verlaten de mijnwerkers en de arbeiders in de fabrieken hun arbeid, wegens vrees voor de ziekte. Men vreest daarom in de stroomgebieden van den Don en do Djneper voor crisissen, als dit zoo voort blijft gaan. De uitvoer van producten daalt snel. JAPAN. Hot was den Japanschen bladen verbo den iets te berichten omtrent de onlangs ontdekte samenzwering tegen den Mikado en de Keizerlijke familie. Daardoor wordt thans eerst bekend, dat reeds voor eenige dagen het hoofd dier (samenzwering, de anarchist Sai Tokoe, met drie zijner mede plichtigen ter dood veroordeeld is. Gelijk men weet, was het doel van het komplot, den Mikado en zyn voornaamste ministers bij de eerstvoorkomende gelegen heid door bommen in de lucht te laten vliegen. Er werd een groote voorraad bom men en dynamiet in 't bezit gevonden van de samenzweerders, die ook een werkplaats hadden voor het maken van bommen. Tariefwet. Van goederhand wordt verzekerd, dat de berichten omtrent de voltooiing der voorbereiding eener ta riefwet onjuist zijn en bijgevolg ook de meededeelingen omtrent den inhoud van nog in bewerking zijnde voorstellen, waar van het stijdstip van indiening aan de Sta- ten-Generaal zelfs nog niet is aan te geven. Gezondheidswet. By do twee de Kamer is ingekomen een ontwerp tot wijziging van de gezondheidswet, ten ein de een goede leiding der inspectie zoowel uit technisch als administratief oogpunt te waarborgen. Die centrale raad krygt een adviseerende taak en ingesteld worden een vakhoofdinspecteur voor bet rijk en terri toriale vak-inspecteurs. Nieuwe spoorwegtarieven. Met 1 Januari a.s., wanneer de nieuwe tarieven op de spoorwegon worden inge voerd, zullen voor de nieuwe abonnements kaarten naar de Zw. Ct. verneemt de volgende bepalingen geldon: In de plaats.van de abonnementskaarten, voor alle lijnen en van de groepenkaarten, thans verkrijgbaar gestold door S S. en de L'N. C. S. zullen slechts worden afge geven: a Algemeene abonnementskaarten, gel dig op alle in Nederland gelegen lijnen s. S., N. C. S. II. S. M. en N. B. D. en kostende I H IU 1 maand f 50 f 38 f 25 2 mnd. 90 68 45 3 T) 130 98 65 4 T> 170 „128 85 5 7) „210 158 105 6 n „250 188 125 7 „290 218 „145 8 V „330 „248 165 9 n „370 „278 185 10 n „410 „308 „205 11 n „450 „338 „225 12 n „480 „360 240 b. Groepenkaarten, geldig op bepaald aangewezen lijnen. Houders van abonnementskaarten, afge geven volgens het tegenwoordig tarief van abonnementskaarten, zullen ook na 1 Ja nuari 1911 het recht behouden, den geldig heidsduur aan hunne kaart te doen ver lengen. De nieuwe kaart, welke bij de verlenging wordt afgegeven, zal geldig zyn voor de zelfde lynen als de kaar: welke wordt teruggeven. Ieder houder van een abonnementskaart, afgegeven volgens het tegenwoordige tarief zal in 1911 het recht hebben dio kaart in te wisselen tegen een nieuwe kaart. Daarbij zal de geldwaarde van de terug te geven kaart in mindering worden gebracht van den prijs der verlangde abonnementskaart Deze geldswaarde zal zijn de prijs, betaald voor de kaart, verminderd met den prijs, welke voor een soortgelijke kaart over de verstreken maanden vorschuldigd zou zijn geweeBt. Volksbond tegen drank misbruik. Op 26 Juli had te Scheve- ningen de 37e Algemeene Vergadering, die een feestelijk karakter droeg in verband met de Nationale Huisvlijt-tentoonstelling, plaats onder voorzitterschap van den Algemeenen Voorziiter Mr. F. W. J. G. Snyder v. Wissenkerke. Er waren een 160 tal afgevaardigden van ruim 90 Afdeelingen, vertogenwoordig- dende allerlei maatschappelijke kringen, godsdienstige en politieke richtingen zóó dat de vergadering een treffend beeld gaf van het karakter van dezen Bond op welks terrein allen kunnen samenwerken. De Commissaris der Koningin in de prov. N.-Holland, Mr. J. G. Patijn en de waarn. Burgemeester, de heer J. C. Jansen woonden een deel der vergadering bij. Voorts waren aanwezig de Inspecteurs in de 2e en 3e Drankwet-Inspectie. Uit het jaarverslag van den alg, Secretaris, den heer W. C. van Haeften, bleek, dat het aantal leden is geklommen van 20800 tot 21200; het aantal afdeelingen van 118 tot 125. De Rekening sluit in ontvangst en uitgaaf f 22192,64 met een batig saldo van f 75,50. De woorden van den hoer Rückert, (Leiden), die sprak namens een comité, dat zich gevormd had tot 't aanbieden van een stoffelyk huldeblijk aan den heer Snijder v. Wissenkerke, die bijna onafgebroken sinds 35 jaren deel van het Hoofdbestuur van den Volksbond heeft uitgemaakt maakten diepen indruk. Herkozen werden de aftredende leden van het Hoofdbestuurals nieuw lid werd gekozen Mevrouw II. van Reenen. Van 4 tot 6 uur had een tuinpartij plaats op de buitenplaats van den heer en mevrouw Snijder v. Wissenkerk. Aan het gemeenschappelijk diner in het Kurhaus zaten een 120 tal personen aan. Een dreigbrief aan minister Heemskerk. Gisteren heeft do rechtbank te Breda den 58-jarigeu boekhouder J. H. v. d. M., overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek van preventieve hechtenis vanaf 18 Mei j.l., wegens het zenden van een dreig brief aan de toenmaligen minister van jus titie ad interim, mr. Th. Heemskerk, in welken brief onder bedreiging met een aan slag, een som van f 1000 goöischt was. Door de agenten van politie alhier is het volgend schrijven verzonden aan de leden van den Gemeenteraad „Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteeKcnden, alle agenten van politie te Amersfoort: dat zy met eon gezin van het salaris dat zij ontvangen niet in de noodzakelijk ste behoeften kunnen voorzien, en alzoo geen eenvoudig burgerlijk bestaan er van kunnen hebben dat bij overlijden van een agent, vrouw en kinderen geheel onverzorgd achter blijven redenen waarom zij, onder aanbieding van bijgaande memorie van toelichting u verzoeken, het salaris van iederen agent van politie in deze gemeente te willen verhoogen, en by overlijden van een agent het pensioen waarop hij zelf recht heeft, uit te doen keeren aan de vrouw en kin neren, of bij reeds vroeger overlijden der echtgenoote aan de minderjarige kinderen, 't Welk doende, Alle agenten van politic te Amersfoort. MEMORIE VAN TOELICHTING. Daar het verzoek in bygaand adres ge daan, van onze zijde dient toogelicht, zijn wy zoo vrij het volgende onder uwe aan- dacht te brengen. Naar onze bescheiden meening kan een salaris van 600 guldon, dat als het gemid delde kan worden aangenomen, niet vol doende worden geacht om in do noodzake lijkste behoeften van een gezin te voorzien. Daar toch do gezinnen bestaan uit man, vrouw en eenige kinderen, hebben wij onderstaand overzicht van uitgaven, waar bij gerekend is een gezin met vier kinderen, evenzoo het gemiddelde aantal, wat ten laste van een agent van politie komt, overgelegd, om u nogmaals aan te toonen, hoe we ons vaak moeten behelpen. Uitgaven per week Woninghuur f 2.00 Aardappelen 1.12 Groenten 0.56 Koffie en thee 0.70 Vet 1.22 Suiker 0.35 Brood 2.10 Zout, peper, zeep, soda en olie 0.86 Melk 0.56 Brandstoffen 1.20 Kleeding eu schoeisel 2.00 Boter 1 60 Belastingen en schoolgeld 0.25 Ziekenfonds 0.25 Braudassurantie 0.03 Coiffeur 0.10 Aan diversen 0.10 Totaal f 15.00 Inkomsten por week. f 11.07' Uitgaven per week f 15 Te kort. f 3.92' Deze cijfers zeggen stellig meer dan vele woorden en daarom hopen wij op uw medewerking om in dezen toestand eenige verbetering te brengen. Het tweede gedeelte van ons verzoek wijst op een toestand, die by beambten byna niet meer voorkomt. Overlijdt in Amersfoort een agent van politie, wat ook het gevolg kan zijn van de diensten door hun aan de gemeente bewezen, dan blijven vrouw en kinderen geheel onverzorgd achter. Het geld, door hem van zijn klein salaris gestort, komt hem of zijn nabestaande(n) niet meer in handen. Wy hopen ook in deze op uw mede werking, op dat bij overlijden onzer nabe staande^) niet zonder eenige hulp verder door het leven behoeven te gaan, opdat zij althans voor broodgebrek bewaard mo gen blijven. Naar aanleiding van de door Burge meester en Wethouders voorgestelde loon regeling voor de Gemeentewerklieden, sprak gisteravond de heer N. van Hinte van Rotterdam in een lokaal van de voormalige school in de Koestraat, voor een aantal werklieden.- Volgens spreker hebhen B. en W. een looneverhooging voorgesteld, die na jaren niets geeft Het minimum loon is f 9, de volbrachte dienstjaren tellen mee, wat ten gevolge heeft, dat 17 werklieden van de Reiniging dadelyk op hun maximum komen. De algemeene wensch van de Amers- foort8che gemeentewerklieden was een min. loon van f 10 per week en nu komen B. en W. toch met een regeling van f 9. p.w., hierin volgende de adviezen van de Com missies, doch niet van de directeuren der bedryven, noch van den Raad. De direc teuren hebben geadviseerd f 10 p.w. doch hiervan spreken B. en W. niet. De werk lieden moeten nu in de golegenhoid gestold worden aan den Gemeenteraad hun wen- schen over deze regeling te kennen te geven. Ze is door B. en W. samen gesteld zonder de organisaties in de gelegenheid te stel len van advies te dienen. We kunnen er onze instemming niet mee betuigen. De Raad stelde steeds f 10 als min., daar heb ben we ook op gerekend. De werklieden moeten nu protesteeren tegen deze loonregeling, waardoor een ge spannen toestand geschapen wordt zeide spr. De schuld hiervan is niet bij de werklieden, maar bij B. en W. Deze zeggen, onze loonregeling moet je maar slikken, en wij bedanken er voor. Wij, de gemeentwerk- lieden n!., moeten aan den Raad verzoeken deze regeling niet dadelijk te behandelen, opdat we tijd hebben onze meening ken baar te maken. Hierom zal de Raad ons verzoek inwilligen. Deze vergadering is nu belegd om te beslissen of een adres zal gezonden worden, ja of neen? Als het min. loon f 10. p. week wordt, zal dit aan de Gemeenten f 6451,36 kosten, zeggen B. en W. Welnu, als dit zoo is dan is het, volgens spreker, geen bezwaar. De Gas- fabrikage zal dan f 2100, de reiniging f 3000 en de fabrikage f 1389. kosten. Ik wil nu aan de Raadsledeu vragen of uitstel noodig is. B. en W. zullen er zich natuurlijk tegen verzetten. Er is ook een christelijke organisatie bij gekemeu en al gaan we met deze niet accoord, toch moeten we nu samen voor den wagen tegen deze loonactie, want het komt er op aan of je boterham wat dikker zal worden. Spreker zegt verder dat B. en W. zeer politiek hebben gehandeld indien zin n.l., dat ze twist en tweedracht tusschen de werklieden gebracht hebben. 17 krijgen f 1.20 p.w. meer. Deze zullen dus tegen aktie zijn. Wc staan nu voor een moeilijk vraagstuk, moeilijk voor ons en ook voor de 17 werklieden, zoowel als voor de Raadsleden. Ik weet geen middel om het op te lossen, tenzij de 17 er voor zyn. Spr. stelt nu aan de vergadering voor te verzoeken de loonregeling niet te behan delen. het min. loon op f 10. te stellen en de periodieke verhoogiugen wat te ver anderen. Hij besluit met een woord tot de arbei ders. De slechte opkomst bewijst onver schilligheid, geen gevoel voor organisatie en deze is toch het eenige middel om den toestand te verbeteren. Zouden er Raads leden voor je belangen kunnen opkomen, als je geen Vereeniging hadt Maakt je kameraden wakker, wekt ze op lid van uw vereeniging te worden, doch doet dit buiten dienst. Nu B. en W. de zaak zoo maar voor den dag hebben ge gooid, is het je taak je organisatie te versterken. Aangenomen werd, dat een adres in den geest van het gesprokene zal verzonden worden. Hierna ging de Verg. in een huishoude lijke over. Bij den Burgemeester dezer ge meente ziju voor de aanstaande verkiezing van een lid voor den gemeenteraad inge leverd 5 lijsten; een onderteekend door 29 personen bevattende den naam van den heer W. H. Kam, één onderteekend door IS personen bevattendo den naam van den heer T. J. Hofland en drie onderteekend door tezamen 57 personen bevattende den naam van den heer v. M. Heioma. Met Staatscourant co. 174 ziju ver zonden de Statuten van de Onderofficiers Sociëteit „Eensgezindheid" te Amersfoort. In de afgeloopen nacht heeft men ge tracht in te breken in de villa aan de Barch- mann Wuytierslaan, bewoond door Dr. Roll. De dader heeft de stopverf van een spiegelruit in de serre verwijderd en ge tracht de ruit or uit te lichten. Door de vastheid waarmee deze echter tegen liet hout zat, is zulks mislukt. Er is een stuk je uit het glas gebroken. Vermoedelijk doordat een der bewoners wakker werd en gerucht maakte, is de dader verdwenen. Bij de politie is aangifte gedaan. Bij de gisteren te 's Gravenhage voortgezette sportfeesten van den Bond voor Lichamelijke opvoeding had een voet- balmatsch plaats tusschen het 7e en 5e re giment infanterie. Toon het tijd was had nog geen der partijen gedoelpunt. De kamp zal daarom later worden hervat. Bij het springconcours werd de derde prijs behaald door luit. Labouchère alhier met Perhaps.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2