District, III KIEST Dinsdag 9 Augustus DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 181. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. W. H. KAM BUITENLAND. Oud Gemeente-Architect. Het Bestuur der Kiesvereeniging „GEMEENTEBELANG? De Gemeenteraadsverkiezing, Hoofdredacteur K. G. R IJ K E N 8. Bureau: KLEINE Ha AG 6. TelefInterc. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 rogols f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. 3ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Dinsdag 9 Augustus zullen de kiezers in het derde District naar de stembus geroepen worden om daar aan te wijzen wien ze uit de drie eandidaten wenschen, dat een plaats zal innemen in den Ge meenteraad. Voor ons kan die keus niet twijfel achtig zijn. Immers we hebben ditmaal een can- didaat, die als het ware voor het ambt is geknipt. Lange jaren heeft de heer W. H. Kam deze gemeente met eere gediend; van alle zaken, de gemeente rakende, is hij uitstekend op de hoogte en de wijze, waarop hij zijn taak heeft vervuld, heeft gemaakt dat ieder met achting voor hem is vervuld. Maar laten we ditmaal het woord eens geven aan anderen, dan is men meteen overtuigd, dat wat men leest, geen verkiezingsreden zijn, waarin altijd het mooiste van de menschen wordt ge zegd met bijoogmerken, doch dat het eerlijke meeningen zijn, die over den man, die nu onze candidaat is, verkon digd zijn. Toen onze vroegere secretaris, jhr. mr. Sandberg afscheid nam van deze gemeen te, herdacht hij in de raadszitting o.a. ook de gemeente-ambtenaren „Ik wil", dus zeide hij, „geen namen noemen. Maar toch wil ik daarop éene uitzonde ring maken, omdat onder die ambtenaren éen is met wien ik dagelijks in aanra king gekomen ben en -dien ik iederen dag gesproken he'o over gemeentezaken. Ieder zal begrijpen, dat ik den gemeente- architect bedoel. Zeer noode neem ik van den heer Kam, met z ij n karak ter van goud, afscheid". Toen in de vergadering van den Ge meenteraad van 24 November 1908 het verzoek van den heer Kam, om eervol ontslag ter tafel kwam, sprak de burge meester, de heer Barchman Wuytiers als volgt: „Met leedwezen breng ik dit verzoek ter tafel, omdat door het verleenen van dit ontslag de gemeente een verdienste lijk ambtenaar zal moeten missen, die gedurende 38 jaren met den meesten ijver en nauwgezetheid zijne betrekking heeft bekleed. Dat de heer Kam zijne taak ernstig opvatte, daarvan getuigen de vele bouwwerken, die onder zijne leiding tot stand gekomen zijn en die alle het kenmerk dragen van een voud, degeiykheid en solidi teit, geheel overeenkomstig het karakter van den bouw meester. Ik mag zeker ook uit naam van den raad hulde brengen aan den heer Kam voor de boven eiken lof verheven wijze, waarop hij zijn ambt gedurende al dien tijd heeft waargeno men. Ik stel, namens B. en W. voori den heer Kam eervol ontslag te ver leenen met ingang van Juni 1909, on der dankbetuiging voor de langdurige en zeer bijz o-n- dere diensten, door hem aan de gemeente bewezen". Men moet zich er eigenlijk over ver bazen, dat er tegenover zooiemand als de heer Kam nog andere eandidaten zijn geplaatst en dat die de candidatuur hebben willen aanvaarden. Er zal, we zijn hier zeker van, geen enkel anti revolutionair, christelijk hi storisch of roomsch katoliek kiezer ge vonden worden, die niet gaarne de bovenaangehaalde woorden over den heer Kam zal beamen, maar toch moeten ze een man van recht hebben, al kan deze wat zijn technische bekwaamheid betreft, in diens schaduw niet staan. Het was de heer van Duinen, die in de Raadszitting van 25 Januari 1910 o.a. deze woorden sprak: „eerst nu merken wij pas, welk een enorme werkkracht wij hebben verloren door het vertrek van den heer Kam". Welnu, kiezers van het derde district, aan U dragen wij thans de eervolle taak op, deze „enorme werkkracht" voor de gemeente te herwinnen. Als één man den 9en Augustus uw stem uitgebracht op den heer oud- gemeente architect. Woelingen in Spanje. Yerschdlende aanwijzingen doen voorzien, dat het Zondag te San Sebastian woelig zal toegaan. De R.-K. te Bilbao hebben besloten, yoor het geval de regeering de betooging yerbieden mocht, toch naar St. Sebastian te gaan en te manifesteeren, Het heet, dat zestigduizend personen er aan zullen deelnemen, die do bewoners der stad tegen over zich zullen vinden, daar deze hunner zijds het voornemen koesteren den betoogers den toegang tot hun stad te betwisten, aan gezien zij vreezen, dat de talrijke vreem delingen, thans te St. Sebastian aanwezig en niet gesteld op straatgevechten als anderszins, naar elders zullen vertrekken. Ook de gemeenteraad heeft een protest bij de regeering ingediend tegen de voor genomen manifestaties. Volgens de telegrammen heerscht onder de bevolking van de provincies Biscaye en Pampelure groote opgewondenheid en werd op verschillende vergaderingen besloten in ieder geval naar St. Sebastian te gaan. Eon geheele Hottilje wordt in gereedheid gebracht voor het vervoer, dat te groot blijkt voor den spocrweg. De Regeering heoft inderdaad deze be tooging verboden. Canalejas verklaard# dat die daar ter plaatse een uittarting be- teekende. Zij kon even goed elders worden gehouden. De Madridsche Matin-correspondent heeft een onderhoud gehad met den liberalen oud-ministerpresident generaal Lopez Do- ntinguez, wien hij zijn mcening vroeg over den breuk met Vatikaan. De tachtigjarige voteraau noemde de door Canalejas ondernomen taak zwaar doch noodzakelijk. „Hij schijnt mij op bewonderenswaardige wijze zijn scheepje te besturen. Maar hjj zal heel wat hinderpalen hebben to over winnen, daar de clericalen nog zeer grooten invloed hebben en hem ernstige moeilijk heden kunnen scheppen. Denk er maar eens aan, hoe alle groote zakon in hun handen zijn, hoe de vrouwen, die over het algemeen onder den invloed staan van hun biechtvader, in Spanje veel macht hebben. Ziet eens naar wat to Bilbao geschiedt. Die stad, welke altijd zoo liberaal geweest

De Eemlander | 1910 | | pagina 1