WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 5 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Happaranda laagste 749.0 te Sijlt. Verwachting tot den avond van 6 Au gustus 1910. Zwakke tot matige W-lyke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtTijdelijk op klarend, waarschijnlijk nog regenbuien. TemperatuurDezclfdo. Barometerstand te AMERSFOORT. 756 m. M. Vorige stand te 12 uur 756 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 79 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AHERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 5 Aug. des 's morgens 7 uur is 65° F. is en zelfs een gedenkwaardig beleg dooi de Carlisten te doorstaan had, herbergt thans talrijke clericalen, als gevolg van den invloed der vele kloosters en de daar ge vestigde jezuïten-uui versiteit. De generaal onthield zich van elke voor spelling over den afloop van den aange bonden strijd, aangezien hij zich „de ver- geefscho pogingen herinnerde door andere mannen in het werk gesteld om hetzelfde doel als Canalejas te bereiken en hij vrees de zichzelf een nieuwe désillusie te schep pen, indien hij zich in zjjn hoop te ver liet voeren." Hij kwam ten slotte op tegen hetgeen de vijanden van den premier zeggen, n.l dat deze te veel praat en zich laat inter viewen. De heer Dominguez keurde het integendeel goed, dat Canalejas zoowel binnen- als buitenland ziju denkbeelden en plannen meedeelt en ontvouwt. „Hij wenscht een voor ieder duidelijke politiek te volgen, welke niemand bedreigt en hij heeft gelijk. Indien hij slaagt, zal hij Spanje een ontzaglijk grooten dienst bewezen hebben." Do correspondent teekent hierbij aan, dat de generaal gevallen is over een wets ontwerp op de godsdienstige congregaties uit welk feit de journalist zijn pessimisti sche stemming verklaart. Het trekt zeer de aandacht dat de Ko ning op zulk een kritiek oogeublik buitens lands vertoeft. Men leidt hieruit algemeen af, dat Canalejas het volle vertrouwen des Konings geniet en dat de Koning het geheel met de staatkunde van zijn minister president eens is. Het blijk van vertrou wen,' dat do Koning aldus aan Canalejas geeft, strekt zeer tot versterking v»n diens positie. Canalejas moet trouwens vaster dan ooit besloten zijn op den eenmaal ingeslagen weg voort te gaan en geen duimbreed te wijken. In sommige kringen acht men het niet onwaarschijnlijk dat het Yaticaan tegenover de vastboraden houding der Spaansche regeering bakzeil zal halen. Sommige buitenlandsche bladen zijn van oordeel dat alles nog geschikt zal worden. FRANKRIJK. Het algemeen verbond van stokers en machinisten aan de spoorwegen houdt zijn eerste congreB in de arbeidsbeurs te Parijs. Het congres duurt 3 dagen 47 afgevaar digden nemen er aan deel. De pers wordt niet toegelaten, maar na eiken zittingsdag zal een mededeeling aan de bladen ver strekt worden. Gisteren is de eerste zittings dag geëindigd met de aanneming van een besluit tot nauwe aaneensluiting bij do andere groepen van het spoorwegpersoneel in de strijd voor hun gemeenschappelijke eischen. Het wordt weinig waarschijnlijk genoemd, dat thans een staking zal worden afgekondigd. DUITSCHLAND. Het blijkt nu, dat Turkijo twee schepen van de Brandenburg-klasse heeft aange kocht de Turksche ministerraad althans heeft tot den koop besloten. Nog zeer krachtige, goed gepantserde onbewapende schepen, die echter een betrekkelyk ge ringe snolheid hebben (ongeveer 14 knoo- pen). Dit is de reden dat de Duitsche regeering er toe overging de schepen te verkoopen. Er schijnen nu onderhandelin gen te worden gevoerd over den verkoop aan Turkije van nog twee schepen van hetzelfde type („Weissonburg* en „Worth") behooronde tot do reserve-divisie der Noordzee. In den „Lokalanzeiger" lezen we dat de Duitsche regeering voor de verkochte schepen 19 millioen Mark per stuk krijgt. En de Londensche correspondent van dit blad merkt nu op, dat men in Engeland verontwaardigd is, dat de Eugelsche rogee- ring nimmer trachtte op deze wijze zaken te doen. Nog do vorige maand verkocht de Engelsche admiraliteit twee oorlogs schepen voor afbraak. Beido brachten nog geen 50 000 per stuk op. Miinchen en Neurenberg, de beide groote Boiersche steden, hebben onlangs beide het besluit genomen om cremato- riën in te richten. Neurenberg zal daar voor 230 000 Mark besteden. Terwijl men te Miinchen nog eerst de toestemming van de regeeriug wil vragen, acht Neurenberg dit onnoodig, omdat de lijkverbranding in Beieren niet is verboden en men voor iels wat niet verboden is goen vergunning be hoeft te vragen. ITALIË. Bijna tegelijk met Frankrijk wordt Italië bedreigd met een spoorwegstaking. De beweging is echter gelukkig tot November bezworen, hoofdzakelijk door het optreden van den socialistischen leider en afgevaar digde Bissolati. De groote klacht der „ferrovieri" is de in verband met den van hen geëischt wordenden arbeid en dagtaak veel te geringe betaling, welke zij vol strekt niet in overeenstemming achten met de herhaaldelijk geuite bewering, dat zij een bevoorrechte klasse zouden vormen in de arbeiderswereld. Zij strijden, zeggen zrj, niet alleen voor hun dagelijksch brood, maar ook voor hun waardigheid. Zij verlangen echter niet van de regco- ring, dat deze, om hun salarissen te kun nen verhoogen, de tarieven zal opdrijven, hetgeen ten nadeele zou zijn van den land bouw, de industrie, den bandel en den staat zeiven. Zij pleiten in hoofdzaak voor een zuinig beheer en geven daarbij een reeks in te voeren bezuinigingen aan, welke een een soort requisitoir vormt tegen de Btaats- administratie, die volgens hen de dwaaste uitgaven gedaan heeft. Zoo bijvoorbeeld het aanschaffen van Amerikaansche en DuitBcho locomotieven, welke in het gebruik vol strekt niet aan de verwachting beantwoord den; de Amerikaansche moesten na eenige weken reeds in de reparatie en zijn sinds dien buiten dienst gesteld. De Duitsche verbranden zooveel kolen, dat ze nog slechts op lokaalsporen gebruikt worden. Onbruikbare wagens zijn aangeschaft, slechte dwarsliggers steenkool van inferieure kwaliteit. De beambten komen tot de slotsom, dat bij beter beheer, 60 millioen lires kunnen bespaard worden, waarmede het salaris van het personeel dan kan worden verhoogd. Maar ook een tweede oplossing doen zij den Staat aan de hand. Zij bieden zich n.l. aan als exploitanten van het geheele spoor wegwezen. De minister van openbare werken Sa- chi voelt zeer veel voor het bezuinigings stelsel en beeft het personeel verzocht vertrouwen in de regeering te stellen, daar, een dergelijkelijke „administratieve ver eenvoudiging" niet zoo maar ineens kan worden ingeveerd. Tevens waarschuwt hij, dat hy zich niet zal laten dwingen tot handelen, door een bedreiging met staking. Bissolati heeft bewerkt, dat de beamb ten den minister den noodigen tijd zullen geven om zijn plannen uit te werken en zich rustig houden tot November. AMERIKA. De Jocky-club te New York- en andere lichamen, in dien staat, die zich met de paardensport bezighouden, hebben het be sluit genomen, na 31 Augustus geen paar denrennen meer in den staat New York te houden. De reden voor dit besluit is natuurlijk te zoeken in de wetten tegen het wedden, welke in het parlement van New York te Albany zijn aangenomen. Een dier wetten stelt de directeuren van wedstrijdbanon strafrechtelijk verantwoor delijk voor het wedden door bezoekers bij do races. De wetten zullen den len Sep tember in kracht treden. De vermiste kinderen. Yan offi- cieele zijde wordt thans mij -medegedeeld „dat de knaapjes Johannes Cornelis en „Theodoris Marinus de Rijk zich nog steeds „bevinden in het gesticht St. Nicolaas te „Noord Deurningen, by Denekamp, waar in zij reeds waren geplaatst voordat de „voogdijbenoeming had plaats gevonden, „toen de moeder door den officier van jus- „titie in de voogdij was geschorst; dat ver- „der Cornelis Hermanus in November 1909 „het gesticht heeft verlaten en overgebracht „is in gezinsverpleging bij de weduwe C. „Diemeer, tuinster te Heemstede." Aan deze medeeling is toegevoegd het bericht, dat de moeder of iemand bevoeg- delijk van harentwege de kindereu kau overnemen. Op dit laatste komt het aan. Niet het minst raadselachtige in deze treurige zaak evenwel is de houding van het gesticht St. Nicolaas. Dit gesticht was, natuurlijk, krach tens bevel van don Officier tot voorloopige opneming bevoegd, doch tevens gehouden middelijk na aanwijzing door de Rechtbank in 1908, van het St. Aloysiusgesticht te Am sterdam als voogd, aan dit laatste de kinderen uit te leveren. In stede daarvan blyven de kinderen nog steeds in een gesticht, dat tot de opneming en het geven in gezinsver pleging niet is bevoegd. Opheldering is hier dringend noodig. Wat de twee meisjes betreft, wordt, ten spoedigste, aan het St. Gudula gesticht te Lochem, bij evengemelde beschikking der Rechtbank tot voogd over haar benoemd, de beschikking der Rechtbank tot herstel in de voogdij beteekend, met bevel tot afgifte. Intusschen heeft het Bestuur dezer stich ting mij reeds doen weten „dat de kin- „deren de Rijk zich niet in het Gesticht „bevinden noch daar ooit zijn geweest," Waar waren en zijn zij dan J. A. LEVY. Amsterdam, 4 Aug. '10. Yolgens den Burgelijken Stand te Hil versum zijn de drie jongens in Febr. 1908 verhuisd naar hot gesticht te Donekamp. de twee meisjes naar het St. Gudulage- sticht te Lochem. Gisteravond seinden wij naar Denckamp en Lochem, of de kinderen nog daar wa ren, dan wel ergens heen overgebracht. Van Denekamp kwam geen antwoord. Naar Lochem was geseind „drie kinde ren" in plaats van „twee meisjes" Daarop kregen we aanstonds ten antwoord: „de drie jongens De Rijk zijn hier nooit ge weest*. Men vraagt zich af, hoe dan in hetllil- versumsche register deze opgave kan komen P Ontvangen ten behoeve van de weduwe te Hilversum: H. f 10. Uit Hilversum wordt ons gemeld, dat de weduwe Do Rijk zich, vergezeld door een redacteur van de Hilversumsche Courant, naar Heemstede begaf, om haar oudsten jongen Cornelis, dio daar zou verpleegd zijn bij de weduwo C. Diemeer, te gaan halen. Bij verschillende personen werd ge informeerd, doch niemand wist het adres der weduwe op te geven. Ten slotte ging men naar het Raadhuis om inlichtingen. Het bleek, dat evenmin de weduwe Die meer als Cornelis Hermanus de Rijk in Heemstede in de registers van den Burger lijken Stand zyn ingeschreven. Op verzoek van genoemden redacteur werd door den aanwezigen ambtenaar de navolgende verklaring afgegeven „De ondorgeteekende, adjunct commies ter secretarie te Heemstede, verklaart dat aldaar niet in de registers van de bevolking voorkomt de naam van de weduwe Diemeer, tuinster, evenmin als de naam van Cornelis Hermanus de Rijk. (w.g.) E Yedde. Het ongeval van Prins Hendrik. Omtrent het ongeval Z. K. H. Prins Hendrik gisteren overkomen, kan nog het volgende worden medegedeeld. De Prins was men den heer L. W, Groe- nevcldt, intendant van Soestdijk, por fiets uitgegaan. Op betrekkelyk korten afstand van het paleis reed een meisje, dat blykbaar haar rywiel nog niet meester was, tegen den Prins aan, tengevolge waarvan Z. K. H. kwam te vallen. In de nabijgelegen villa van mevr. de wed. van Dorp, werden de kleeren van den Prins afgeborsteld, terwijl van daaruit een auto van het paleis werd ontboden. De Prins aanvankelijk niet veel pijn gevoelende, zette daarop den tocht per automobiel voort. Toen de Prins weer ten puleize terug was, bleek de val echter ernstiger gevolgen te hebben gehad dan men aanvankelijk vermoedde. Dr. Muijsken constateerde toen sleutel beenbreuk en ontwrichting van den rechter arm. Gemeenteambtenaren. De Nederl. Bond van Gemeente-Ambtenaren houdt zijn jaarlijksche algemeene vergade ring op 15 September zoo noodig op 16 September te Middelburg. Aan de orde komen o.a.: Voorstellen van het bestuur, om over te gaan tot de instelling van een bureau voor inlichtingen, inzake de stichting van een rust- en vacantieooord, het instellen van een onderzoek en het uitwerken van een plan, om tegen 1911 een prijsvraag uit te schrijven en om de Regeering te verzoe ken maatregelen te willen treöen tor be vordering van de Zondagrust van de gemeenteambtenaren. Voorts o.a.: Voorste] der afdeeling Noord-Holland i. z. toekenning van toelago voor huishuur ean gehuwde ambtenaren en motie i. z. rechtstoestand. Een b u i t e n 1 a n d s c h ooi- d e e 1. Het gebeurt niet eiken dag, dat er in de buitenlandsche pers zoo vleiend over ona gesproken wordt, als oen Engelschman het doet in de „Daily Chronicle" van gister morgen. Nu komt het ook in zyn kraam te pas om ons land to prijzen, want hij wil betoogen, dat de vrijhandel zoo zegen rijk is voor een volk. Voor hij daartoe komt, zegt hij, dat Engeland onB land veel te weinig beschouwt als een politiek en sociaal laboratorium, waarin men proeven kan nemen op kleine schaal, ten einde uit het resultaat conclusies te trekken voor Engeland. Dat zou zoo goed zijn, zegthy, omdat Nederland zoo dichtbij ligt, de meeste menschen er Eugelsch verstaan en het volk zooveel lijkt op dat van Engeland. In beide landen bestaat vrijheid van spre ken, van drukpers, van handel en wordt de onderdrukte vreemdeling gastvrij ont vangen. In beide landen neemt het Koning schap dezelfde plaats in Nederland heeft een groot koloniaal gebitd, evenals Enge land het leger en de politie zijn in Engeland niet de heerschers, maar de wel willende dienaren van het volk het bui tenleven is er evenzeer geliefd als in En geland en evenals hier bestaat er in Ne derland een groot aantal dagbladen van den eersten rang, die onomkoopbaar ziju, bekwaam en zeer verspreid. De candidaat der sociaal-democraten voor den Gemeenteraad, de heer Hofland, zal heden avond in de Keizerskroon eene rede houden ter verdediging van zijn candidatuur. Op het gisteren te Zwolle gehouden Concours hippique kwam als slotnummer voor Groot springconcours voor spring paarden, gereden door officieren en heer rijders. 6 pryzen, waarvan twee 5e prijzen. 24 deelnemers. Hierbij werd de eerste prijs behaald door luit, Coblijn met Black Paddy; do tweede prijs door luit. Labouchère met Perhaps; 3 was luit, van Gellicum met Powerfull; 4 luit. J. M. de Kruijff met Meg; 5 luit. Mathon met Held en de heer P. Wurfbain met Sunny Jim. Heden slaagde voor het examen acte A. Middelbaar Engelsch, Mejuffrouw H. C. van Os, alhier. Een dame, die gisteren van de Berg fietste en onbekend was met de lange en daardoor niet geheel ongevaarlijke helling, werd zenuwachtig en riep voorbijgangers toe haar te vatten. Een paar heeren, die

De Eemlander | 1910 | | pagina 2