District III KIEST Dinsdag 9 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 183. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. W. H. K A M BUITENLAND. Het Aan de Kiezers in het Derde District. 1 V Hoofdredacteur R. O. RIJ HEMS. i®s Ritrean: KI.EIME Ha.AG 6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.-i Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rogol f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau Y. JALTA, Warmoesstr.|76- 78 Amsterdam Aan Uw adres zal waarschijnlijk zijn toegezonden de Eembode van Zaterdag 6 Augustus waarin een artikel voorkomt, waarvan waarschijnlijk de bedoeling zal zijn den candidaat van rechts aan te bevelen. Yan dien candidaat vindt men in dat artikel echter niets bijzonders vermeld. Alleen komen er de bekende uitdruk kingen in voor .rechte man op de rechte plaats", .belangen der gemeente behartigen", uitdrukkingen die sinds onheugelijke tijden voor alle candidaten en bij alle verkiezingen door alle par- tijen zijn gebruikt. Stel U voor, dat men schreef, dat de candidaat niet de rechte man op de rechte plaats was, o< dat hij de belangen der gemeente niet zou behartigen Men gebruikt ze echter alleen nog ala men niets anders van den candidaat vreet te zeggen. En als men dat niet weet, dan moeten andere zaken dienst doen, om den can didaat een beetje vooruit te helpen. Zoo komt nu de Eembode met de boemannen Rijkens en Gerritsen I De heeren Rijkens en Gerritsen hebben natuurlijk de aanvallen op den heer Sanders gedaan. Dit schrijft de Eembode hoewel zij zeer goed weet uit de notulen der Raadsvergaderingen dat het de heer Sanders is, die de aanval was begonnen. De heeren Rijkens en Gerritsen hebben den heer Sanders uit den Raad gewerkt! Dit schrijft de Eembode, hoewel zij zeer goed weet, dat de kiesvereeniging met zoo goed als algemeene stemmen de vraag van den heer Sanders, of hij had heen te gaan, bevestigend heeft be antwoord. Bovendien heeft dat alles niets met deze verkiezing te maken. Dat weet de Eembode natuurlijk even goed, maai ala men niets heeft om de „voortrettelijke kenze" van z^a. candidaat te doen blij ken, dan worden znlke zaken er bij gehaald. Lees daarentegen eens het stroobiljet van de Kiesvereeniging .Gemeentebe lang" over den beer Ham. Daar zoekt men niet de kracht ln af breken van den tegencandldaat, maarworden louter de verdien sten van den heer Kam naar voren gebracht. De Kiezers hebben die twee artikelen maar naast elkander te leggente lezen en te denken. Bovendien willen wij nog even waar schuwen: wordt de heer Kam niet ge kozen, dan is de Raad om; de reactie gaat hoogtij vieren, de gemeente-ar beiders bannen rekenen dat bas loonen niet verbeterd zullen worden; het openbaar onderwijs loopt gevaar, enz. enz. Yan de Handelsschool voor wier oprichting de Vereenlglug „Han del en Mijverheid" zooveel moeite heeft gedaan, komt niets want de heer van Heioma korten tijd bestuurslid, voelde blijkbaar zoo weinig voor den middenstand dat hij weder uit dit bestuur der „Vereeniging voor Han delsonderwijs" is getreden. Bedenkt dit alles en komt als één man stemmen op den heer oud- gemeente architect. Het Bestuur der Kiesvereeniging .GEMEENTEBELANG" FRANKRIJK. Het nationaal syndicaat der spoorweg arbeiders liet Donderdagnamiddag te Parijs een plakkaat aanslaan, met het opschrift: .Yéór de staking", en waarvan het slot luidde: Het proletariaat der spoorwegwerkers wjjst iedere verantwoordelijkheid voor de rampen, die de staking na zich zal sleepen, af, en stelt die gehsel op verantwoording van het kapitaal feudalisme en van de re geering, die slechts de knecht van dit feu dalisme is. Indien het publiek onder de staking der spoorwegarbeiders te lijden heeft, dan heeft 't zichzelf te verwijten, dat het ons niet gesteund heeft, onzo oischen door tc zetten. Trots de heftige taal van deze plakkaten, gelooven velon nog niet aan een staking, maar beschouwen die plakkaten als een manoeuvre, om pressie op de directiën der spoorwegmaatschappijen uit te oefenen. DUITSOHLAND. Vrijdagavond is té Berlijn het 60 Wereld congres voor vr\j Christendom en godB- dienstigen vooruitgang geopend met een begroetingsrede van den Rijksdagafgevaar digde Schrader. Het Congres is vooral door buitenlanders druk bezocht. Er hebben zich meer daa 1200 deelnemers aangemeld. Daar, tengevolge van de afwijzing der door de organisaties en werfarbeiders gestelde onaannemelijke eiBchen, de arbei ders op de werven te Hamburg het werk hebben neergelegd, is in de Zaterdag ge houden vergadering der Voreeniging van Duitsche werven voor zeeschepen, met al gemeene stemmen besloten, in den loop der volgende week op alle werven een grooto beperking in het bedrijf in te voeren. SPANJE. Het organisatie-comité voor de groote Katholieke betooging, welke gisteren, Zondag te Sau-Sebastian zou gehouden worden, heeft besloten, van hot houden der betooging af te zien en gaf daarvan kennis aan de junta's. ITALIË. Men seint uit Rome aan Paris Journal dat verschillende kardinalen ontevreden zijn over de houding van kardinaal Merry del Val, dien zij beschuldigen den invloed van het pausdom in den vreemde in gevaar te brengen. Mgr. Merry del Val zou ontheffing van zjjn ambt gevraagd hebben. De correspondent van Petit Parisien te

De Eemlander | 1910 | | pagina 1