DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 189. MAANDAG 15 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. Hoofdredacteur B. O. BIJHEK8. Abonnementsprijs Per jaar4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.—r. Franco per post id. 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KEEIWE H«iG 6. Telef. Inter»-. 188. Prijs der Advertentiën Yan 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederon regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad ia „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. ALTA, (Warmoesstr. 76.78 Amsterdam De strijd in den scheepsbouw in Dnitsckland. De staking op de Hamburgsche scheeps- bouwwervon en de daarop gevolgde uit sluiting zullen natuurlijk leideu tot groote vertraging in de aflevering van de bestelde nieuwe schepen. Do werven zijn wel niet gebonden aan den afleveringstermijn, want de reederjjen willen wel wachten, omdat zij voornamelijk thans bestellingen hebben godaan wegens de lage bouwprijzen. Het feit dat er op het oogenblik veel werk voorhanden is, wjjst dus nog niet bepaald op een beslist gunstige periode voor den scheepsbouw. Maar in elk geval gaven de bestellingen, na de Blechte tijden, die vooraf zijn gegaan, gegronde hoop op een betere toekomst en deze factor mag niet worden verwaarloosd bij do beoordeeling van de economische sohade, die de staking en de uitsluiting zullen meebrengen, te meer nu deze schade wordt geloopen nu de gun stiger vooruitzichten nog zoo jong zijn. Koint daarbij, wat zeker te verwachten is bg den bij beide partijen gebleken strijd lust, dat staking en uitsluiting heel spoedig zullen leiden tot algeheelen stilstand van hot bedrijf, dan gaan voor de Duitsche werven ook de voordeelen der herstellings werken verloren, want deze kunnen niet wachten. De omvang van de sohade kan pas berekend worden na afloop van den strijd maar uit een opgaaf van den omvang der bestellingen, die thans moeten blijven rus ten, blijkt afdoend welke groote belangen op het spel worden gezet. Naar het Berl. Tageblatt mededeelt wordt de waarde van de roor Hamburg sche rekening bestelde sohepen geraamd op 32 millioen mark voor de Hamburg Amerikalijn, 12 millioen voor de Duitsoh Australische Stoomvaartmaatschappij, 3 mil lioen voor de Duitsche Levantljjn, 7 mil lioen voor de Woermann-ljjn en 5 millioen voor de Hamburg-Zuid-Amerika-Stoom- vaartmaatschappij, te zamen bijna zestig millioen mark. Waar belangen van zulk een grooten omvang bij dezen strjjd zjjn betrokken, is het te hopen, dat de strijdende partijen spoedig tot elkander gebracht kunnen worden. GROOT-BRIT ANNIE. Door de Engelsche Nationale Yereeniging van zeelieden en stokers wordt in den laatsten tijd in strooibiljetten aangedrongen op een nationalo staking. In een dier bil jetten wordt gezegd: „In meer dan 40 ver gaderingen, gehouden in verschillende havensteden, hebben reeds ongeveer 40,000 zeelieden zich uitgesproken ten gunste vaD een veertiendaagsche vacantie. Waar het echter vooral op aankomt, is, dat gij allen die vacantie tegelijkertijd neemt. De zeelieden op de geheele wereld zijn slechts Blaven. Zij zijn de eenige arbeiders, die gevangen kunnen worden gezet, wanneer zij hun werk in den steek laten". In een circulaire zetten de reeders hunne houding tegenover de bedreigingen uiteen. Zjj verklaren daarin van plan te zijn van de geheele beweging geen notitie te nemen, daar de vereening slechts een klein gedeelte van do zeelieden vertegenwoordigt eu dus geen recht heeft namens al de vakgenooten te spreken. De groote spoorwegmaatschappijen, die ook tal van zeelieden in dienst hebben, zijn van dezelfde meening. SPANJE. Op de vraag der Spaansche Regeeripg aan haar zaakgelastigde te Rome, markies Gonzalez, betreffende het antwoord ep haar laatste nota, antwoordde deze, dat de con gregatie voor buitengewone kerkelijke aan gelegenheden nog steeds bijeen was, maar dat bij nog niets van eenig antwoord h»d vernomen. Alvorens naar Mariënbad te vertrekken heeft Ojeda nog een onderhoud met Canale- jas gehad, waarin deze hem verklaarde, dat Ojeda zjjn kuur zonder bezwaar kpn verlengen. De Osservatore Romano meent, in tegen spraak met sommige bladen, beslist te kun nen verzekeren, dat Ojeda voor zijn ver trek uit Rome noch van den Paus, noch van den kardinaal Merry del Yal afscheid heeft genomen. Volgens een bericht uit Yictorja (Spanje) zou do politie eon wagen, beladen met wapenen en ammunitie, hebben in be slag genomen die voor de kloosters bestemd Na de afwijzing der bemiddelings voorstellen door de mijnwerkers te Bilbao hebben de mijneigenaren, die reeds hadden bekend gemaakt de mijoen den 12n weer te zullen openstellen, de nitvoering vau dit voornemen op verzoek van Canalejas nog enkele dagen uitgesteld. Ondertusschen be geven zich de troepen, die te San Sebas- tiaan lagen, naar Bilbao. De stakers zijn van plan het vullen der hoogovens te be letten en bewaken, met stokken gewapend, de wegen. Een trein met materiaal voor een smelterij werd tegengehouden door middel van op de rails gelegde dwarslig gers en toen hjj ten slotte toch kon ver trekken, met steenen gebombardeerd. Er hadden 9 arrestaties plaats. Een arbeider, die niet tot het syndioaat behoorde, werd door de stakers afgeranseld. De troepen hebben een groep stakers, die op weg was naar de mijnen van Al- corta en een dreigende houding aannam, uiteengejaagd. AMERTKA. Omtrent den toestand van den burge meester van New-York meldt de New-York Herald, dat volgeus een niet-officieel bericht Vrjjdag plotseling eeD verslechtering zou zjjn ingetreden, er zou zelfs al om zuurstof gezonden zjjn. Openbare leeszalen. De sche correspondent van de Prov. Gr. Ct. schrijft: De aanstaande begrooting van Binnen- landsche Zaken zal aan de vrienden van de openbare leeszalen en bibliotheken in ons land een welkome verrassing brengon. Minister Heemskerk heeft, na het inwin nen van advies bij het bestuur der Yereeni ging voor Openbare Leeszalen in Nederland en geheel in overeenstemming met de hem van die zijde gedane voorstellen besloten om ten aanzien van de bedoelde instellingen een geheele nieuwen koers in te slaan en ze van Rijkswege krachtiger dan tot hiertoe te steunen, De steun zal zich voorshands bepalen tot de „openbare" leeszalen, die voldoen aan de criteria, welke 't bestuur der ver- eeniging stelt bij de omschrijving van het doel der openbare leeszalen en bibliotheken: voor de geheele plaatselijke bevolking, zonder onderscheid van maatschappelijke positie, godsdienstige overtuiging of per soonlijke ontwikkeling, boeken en periodie ken ten behoove van studie, practische voorlichting en ontspanning beschikbaar te stellen. Niet a]zoo aan al de 600 bibliotheken en leeszalen, welke in ons land bestaan waatwoor het centraal bureau voor de sta tistiek vegevens heeft verzameld, maar uit sluitend aan de 10 openbare leeszalen en bibliotheken, die aan den eisch van 't be stuur voldoen, wil de Minister voorloopig uit 's Rjjks kas een bijdrage verleenon, welke, door bemiddeling van de centrale vereeniging toegekend en door of vanwege haar gecontroleerd wat betreft de wijze van besteding, naar den maatstaf van een derde in de gewone jaarljjksche uitgaven zal worden bepaald, tot een maximum, voor één instelling, van f 5000. In 't geheel zal, naar dit plan, op hoofd stuk V der Staatsbegropting voor 1911 een som van f 11.680 worden aangevraagd, waarin een bedrag van f 1500 ia begrepen voor de Vereenigjug voor openbare lees zalen in Nederland, die over 1910 f 500 subsidie ontving, maar wier uitgaven door de uitbreiding barer bemoeiingen belangrijk zullen stijgen. De overige f 10.180 zullen dan worden verdeeld over de leeszalen, hierna te noemen met het daarbjj voor elk vermelde bedrag. Alkmaar f 275, Dordrecht f 1330, 's Gravenhage f 1200, Groningen f 1470, Hilversum f 1200, Leeuwarden f 925, Leiden f 900, Sneek f880, Utrecht f 1520 en Zutphen f 480. De uitsluiting te Enschedé. Men meldt uit Enschedé: Het comité uit de Fabrikantenvereeniging deelt ons mede, dat wanneer de werklieden vau de firma N. I. Menko, fabriek Roomweg, Dinsdag 16 dezer, des morgens om 7 uur regelmatig het werk hebben hervat, de andere textielfabrieken hier ter stede dien zelfden morgen te 9 uur weder zullen worden aangezet. Samenvoeging van belas tingen. De Haagsche Kouter van de P. G. Ct. zegt, dat minister Kolkman de laatste hand legt aan de twee grqote wetsontwerpen, die hij in September bij de Staten-Generaal wil aanhangig maken: de samenvoeging van de vermogens- en bedrijfsbelastingen en de herziening van het tarief. Is hij wèl ingelicht, dan gaan beiden de volgende week naar den Raad van State. Boëedigingvan officieren. De onlangs tot tweede-luitenant benoemde cadetten van de Koninklijke Militaire Aca demie, zullen op 24 Aug. a.s. worden be- ëedigd en in functie gesteld, Een conflict. Men schrijft,aan Het Volk: De uitsluiting te Enschede is oorzaak geweest van een ernstig conflict in het college van B. en W. van Goor. Bij afwezig heid van den burgemeester werd geduren de een 4-tal weken door de wethouders vergunning verleend aan ongeorganiseerde uitgeslotenen tot het houden van collecten in de Gemeente Goor. Bij de politieveror dening is het geven of weigeren van ver gunning voor collecten aan B. en W. op gedragen. Thans, bij den terugkeer van don burgemeester in de gemeente, is door hem het houden van een collecte verboden, niettegenstaande do tpeerderheid van het college voor het verleenon der vergunning is. Door den wachtmeester der maréchaus see is den collectanten het inzamelen belet, hoewel zjj niet eens collecteerden maar steunbonnetjes verkochten. Naar aanleiding van het onwettig optre den zoowel van den burgemeester als van den wachtmeester is door een der wethou ders een aanklacht ingediend bg den mi nister van justitie. Wij vernemen verder, dat door den wachtmeester tegen een of eenige der col lectanten procesverbaal is opgemaakt. Veel gevolg zal dat procesverbaal wel niet heb ben. Bovendien heeft een der wethouders op zich genomen, indien de collectanten veroordeeld werden tot een boete iets wat intusschen onmogelijk is die geheel te be talen. In de eerstkomende raadszitting zal de burgemeester over zgn onbehoorlijk optreden worden geïnterpelleerd. Stadsbosch. Naar men meldt is door het Arasterdamsche Raadslid Vlie gen een voorstel aau den Raad ingediend, waarbij hij den Raad de weuschelgkheid wil laten uitspreken van den aanleg van een bosch van ongeveer 40 H.A. benoor den het IJ, en B. en W. uit te noodigen daaromtrent nadere voorstellen to doen. De voorgestelde grootte is ongeveer ge- lgk aau die van hot Vondelpark. Eindhovensche onder- w ij s q u a e s t i e. Zooals men zich wel licht zal herinneren, heeft de gemeenteraad van Eindhoven onlangs besloten tot stich ting van een school voor m. u. 1. o., welk besluit echter later door den raad werd ingetrokken. Dit besluit van intrekking werd niet goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabaut, van welke be slissing het gemeentebestuur in hooger beroep is gegaan. De Koningin evenwel heeft het besluit van Ged. Staten goedge keurd. De houding der Twentsche werkgevers. Het Handelsblad sebrgft omtrent de houding der Twentsche werkgevers in het bekende geschil o.a. het volgende: „De Twentsche werkgevers hebben ge durende dezen strijd niet de openbare meening aan hunne zij Ie gehad. Die open bare meening is niet veel waard, zullen, niet geheel ten onrechte, de Twentsche werkgevers zeggen: de zaken, die beoor deeld moeten worden, kan het groote pu bliek niet beoordeelen. Maar deze ééne zaak kon het groote publiek wèl beoor deelen: de werkgevers hebben het bestuur van hun organisatie als uitsluitend bevoegd om te beoordeelen en te beslissen beschouwd. Daarin heeft het groote publiek onvoldoen den Wftarbprg gevonden, dat ook werkelgk de grieven der werklieden goed begrepen en ernstig genoeg opgevat zouden worden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1