DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 191. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. LIBERIA. BUITENLAND. EMLANDER. Hoofdredacteur B. O. BIJHEN8. Bureau: KLBINE Ha AG 6. TelefIuterc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Ad verten tién: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08, Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluiteud" gerechtigd het Alg. Binnen - en Buiteulandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, [Warmoesstr. 73- 78J Amsterdam In de laatste week heeft men in de pers voortdurend artikelen kunnen lezen over de verhouding tusschen de Ver- eenigde Staten en de negerrepubliek Liberia. De Bngelsohe bladen beweren dat de Unie den negerstaat onder hare bescher ming wil nemen. Men weet wat dat beteekent, als een groote, maehtige staat, een kleine, vrijwel machtelooze wil be schermen. Dit is de oude historie van den aar den en van den ijzeren pot. Den eenen of anderen dag wordt de beschermde de dupe van zijn goed ver trouwen. En er ligt geen groote afstand tusschen een protectoraat en eene an nexatie. ReedB gaan Engelsche bladen zoover van te beweren dat het Amerika daarom te doen is en dat de onafhan kelijke negers weldra eenen meester zullen hebben. Indien dat het geval mocht worden, kan men hen niet ernstig beklagen. Zij hebben het er naar gemaakt. De stichting der republiek ging uit van eene in 1816 in Amerika tot stand gekomen vereeniging ten bate van vrije negers. Men kwam op het denkbeeld, wat trouwens voor de hand lag, dat zij het best zouden bezorgd zijn in Afrika, het land vanwaar zij of hunne voor ouders naar Amerika waren vervoerd. Een eerste poging om ettelijke neger gezinnen nieuwe woningen aan te wijzen op de Shebro eilanden mislukte. Het klimaat was daar zalfs voor de zwarten te moorddadig heet. Maar in 1821 was men gelukkiger met de kolonisatie by Kaap Mesurado, thans een der gewesten van Liberia en in 1847 verklaarde de Senaat der Unie Liberia voor eenen vrijen staat. Hij breidde zich uit en de bevolking nam toe ook door het binnenkomen van vele zwarten na de afschaffing der sla vernij in Amerika. De republiek had eene hoofdstad, Monrovia genaamd, naar den president der Unie, die zoo dikwijls genoemd wordt in verband met het politieke stelsel door hem ingevoerd of dat ten minste zijn naam draagtHet Monroestelsel. Liberia heeft instellingen die naar die van de Vereenigde Staten zijn gekopieerdeene Kamer, eenen Senaat, eenen president en eenen vice- president. Dat alles is in orde. Maar voor 't overige is het niet in orde in den zwarten staat. De negers zijn naar het schijnt weer teruggevallen in de zonde der vaderen. De groote meerderheid heet protestant maar velen huldigen weer den fetisj- dienst. Er wordt telkens oorlog gevoerd met de om de republiek wonende stam men en het schijnt dat men oorlog voert als wilden. De Kroe's met name hebben veel te lijden van de Liberianen en het is reeds gebeurd, dat een Engelsch oorlogschip vreedzame stammen moest in bescherming nemen tegen de gevaar lijke buren. Het gevolg van de buiten sporigheden, waaraan zij zich schuldig maken, is, dat Liberia op het punt staat in anarchie onder te gaan en zijne schulden niet betalen kan. Nu zou Ame rika voor de betaling der schuldeischers zorgen door den negerstaat het noodige geld te leenen. Maar Uncle Sam is een goed rekenaar en hij vraagt iets in ruil voor zijn geld. De staats secretaris der Unie voor buitenlandsche zaken heeft onlangs eene eenigszins sentimenteele beschouwing ten beste gegeven omtrent de verplichting van Amerika, om de brave zwarten gedeeltelijk op zijnen bodem geboren en althans oorspronke lijk behoorend tot eene Amerikaansche kolonie, niet aan hun lot over te laten. Maar die schoone rede is aan beden king onderhevig. De Amerikanen zijn niet bijzonder ingenomen met de zonen van Cham. Het blijkt bij elke gelegenheid, zelfs als een neger eenen blanke in een boks- partij overwint, wat de blanke menschen niet kunnen verdragen. Als de Unie zich met Liberia bemoeit, is het omdat zij daarbij belang heeft. Het Amerikaansche kapitaal ziet misschien eene goede be legging in Liberia als het land eerst onttrokken is aan het zwarte bestuur of dit ten minste onder contrêle staat van Amerikanen. Ook gelooven blijkbaar de Engelschen bladen niet aan de neger liefde der Amerikaansche politici. Maar zij waarschuwen hen. Wat de Unie op het punt staat te doen, is in strijd men de Monroeleer, die men anders zoo hoog houdt en geene inmenging van andere staten gedoogt in Amerikaansche zaken, maar dan ook niet wil dat Amerika zich met de inwendige zaken van andere staten in laten zal. Bij ouderwetsche Amerikanen is reeds eene sterke bedenking opgekomen toen de Unie zich meester maakte van de vroegere Spaansche bezittingen. Trou wens tot heden beleeft men daarvan niet veel genoegen. En nu heeft men nogal beproefd in den laatsten tijd om dit politieke dogma ook te doen aanne men door de Zuid-Amerikaansche repu blieken. Het schijnt dat Brazilië gewon nen was voor de propaganda van de leer, maar Argentinië dat zich begint te gevoelen, heeft er zich tegen verklaard en tegen eene intieme toenadering tot de grootste republiek, die naar men meende voor de kleinere gevaarlijk kon worden. Zal de bescherming die volgens de Engelsche bladen, de hulp volgens de Amerikaansche, die de Unie thans aan Liberia bewijzen wil, uitloopen op eene annexatie, het begin van het einde der negergrootheid Het is moge lijk. Maar de Vereenigde Staten betreden dan eenen weg die hen ver kan voeren en niet zonder gevaar is. Zij kunnen nooit zeggen, dat zij niet gewaarschuwd zijn de Engelsche pers is vol waar schuwingen en zedepreken. Maar in Amerika weet men die op de rechte waarde te schatten en men zal zich daardoor niet laten weerhouden als men eens een besluit heeft genomen. De brand op de Brnsselsclie Tentoonstelling. De brand gaf een schoon en huivering wekkend schouwspel te zien, waartoe de vele toeschouwers deels zich toe voelden aangetrokken, dan weer in overhaasten vlucht de wijk namen als een toren, door het vuur aangetast in elkaar stortte.en de vonken om zih heen wierp, of de vlammen zoo snel liepen, dat de menigte voor omsingeling vreesde. Dan perstten de menschen zich door uitgangen, liepen elkander onder den voet, sloeg, duwde en raasde men. Het scheen een vlucht voor het leven te worden. Daarachter en daarboven vlogen dan snel, hoog eu licht de vlammen op, spelende, steeds begeerlijk, vroolijk byna in hun dar tel maar zeker spel, de trage materie-massa verlevendigende in hun vurige omstrenge ling. De hevige knallen der ineenstortende gebouwen verkondigden hun triomfen, steeds verder woekert het vuur. Hoog tegen de lucht ziet men de grauwe, geel-bruine vuile smook snel met den wind meedryven, alle glorie van deze schoone verzamelingen in spanning en kunstzin van oude tyden, arbeid van jaren, gaan daarheen, als mee genomen door de furie van het verderf. Daartustchen door 't verlaten huilen van de wilde beesten in hun kooien van de menagerie van BoBtock in Bruxelles-Ker- messe, die in de hun onmacht aangrijnzende vlammen den dood zien naderen. Enkele worden doodgeschoten, omdat men bevreesd is, dat zy uit zullen breken te midden van de menigte en de paniek nog grooter zul len maken. Dan weer komt een tegenbovel de kogels zouden anderen kunnen tref fen. Aan het personeel van de menagerie wordt toegestaan de niet-gevaarlijke dieren weg te leiden, de zebras, olifanten, witte ezels, rendieren. De roofdieren moeten verbranden. Het vuur komt nader. Begcerig lekken de vlammen reeds hun prooi tegemoet, snerpend tieren zy langs de gebouwen van het koketto stadje van Oud-Brussel, waar heen het vuur van uit het hoofdgebouw was overgesprongen. Daartusschen door hoort men het afgryselykc brullen der leeuwen, tygers, panters, de heesche, rochelonde uitroepen der ijsberen. Het vuur omsingelt ze, zijn voorhoede de rook heeft hun misschien reeds de ver stikking en daarmee een meer genadigen dood gebracht. Spoedig daarna was alles één vuurhaard geworden. Den volgenden morgen wjjst een ge weldige stank aan, waar eens het beesten spel was. Een bezoeker ziet een krokodil, die opengebarsten, daar op den weg lig gende op akelige wijze den muil openspert, de korte pooten als belachelijke, onmachtige klauwen. Een lijk, als dat van een ver dronken hond, móet een6 een leeuw geweest zijn. Naakte, verkoolde ribben zijn die van een lijger. Intusschen vreet het vuur steeds verder voort. De Belgische afdeeling is als een groote krater geworden, die reusachtige, den horizon verlichtende, roodblauwe vlam men uitspuwt. Drie leeuwen, hoog op den gevel aangebracht, blijven nog een oogenülik boven den gloed uitsteken met hun fantastische silhouetten eu duikelen dan op hun beurt in den vurigen poel weg. De Engelsche afdeeling wordt nu aan getast en langs de linkerzjjde van de Ave nue des Nations raast het verslindende element over de aldaar staande kleinere paviljoens naar het paviljoen der stad Pa- rjjs, de galarie Franjaise, het restaurant Franyais. Van alle kanten vallen de spuit gasten het vuur aan. Het mocht nog niet baten. Van af de daken stroomt van tijd tot tijd het gesmolten zink als in een gloe- ienden regen van matgroene vonken naar beneden en doet aan een schoon vuurwerk denken. De lucht is vol rook, die bijtend in longen en oogen dringt. Ruim 10 u. wa ren de vlammen over dan Pont de l'Ave- nue de Solbosch gekomen, den „pont de l'entente cordiale'. Do Fransche afdeeling wordt aangetast. Men trachtte de kostbaar heden te redden, want alleen aan diaman ten was er voor een waarde van 17 inilli- oen francs. Eenige trachten te plunderen en worden in hechtenis genomen. De sol daten hebben hun geweren geladen. Het vuur woedt in de Fransche afdeeling voort. Het verbrande hoofdgebouw gloeit nog na als een vurig tooverslot. Eindeljjk om 2 uur 's nachts slaagt men er in de Itali- aansche afdeeling van het Fransche te isoleeren en zoo de eerste voor een groot gedeelte te redden. De wind die keert, helpt mee het vuur. te bedwingen. Einde lyk voelde men terrein winnen. Intusschen de aanblik was troosteloos. Verkoolde overblijfselen, zwarte skeletten van gebouwen, zwaar rookende puinhoopen zag men overal in 't rond. De trots van Brussel was in enkele uren vernietigd. FRANKRIJK. Aan het Journal wordt uit Bayeux be richt, dat Woensdagavond een poging is gedaan oxi den sneltrein, die van Cherbourg kwam, te doen ontsporen. De machinist van een goederentrein be merkte even van Bayeux, dat do weg ver sperd was en daar hij wist, dat de snel trein een oogenblik later aan het versperde gedeelte moest aankomen, bracht hij zijn trein tot staan en wist hij daarop door zwaaien met een roode vlag te voorkomen, dat de sneltrein doorreed. Bij onderzoek bleek, dat 31 zwnro balkeu over de rails waren gelegd. Wat de Fransche regeering wildoen om de vliegtoestellen dienstbaar te maken ten nutte van de landsverdediging, daar omtrent heeft de rapporteur der commissie voor de oorlogsbegrooting Clementel, in een gesprek met een Matin-berichtgever, het een en ander medegedeeld. De minister van oorlog zal dit jaar ten spoedigste vliegtoestellen van de best ge bleken typen bestellen en in de allernaaste toekomst zal er een militair vliegerskorps worden gevormd. Bij de drie thans bestaande oefenings plaatsen voor militaire vliegtoestellen: te Vincennes, Satory en ChSlons, zullen nog drie andere worden ingericht, namelijk te Sissone, te Reims-, Béthény en nog oen in een bergstreek. Over die zes plaatsen zullen de tegen woordige „vliegers" van het leger worden verdeeld, met opdracht leerlingen te vormen en zichzelven in de vliegkunst te volmaken om het diploma van hoogere vliegkunst (100 kilometer over land bij een gemid delde hoogte van 600 Meter) te verwerven. De regeering zal voorts prijsvragen uit schrijven voor een geschikt vliegtoestel, dat tochten moet kunnen doen van 200 kilometer met minstenB drie passagiers in volle uitrusting en bewapening, en die tevens licht zijn eu gemakkelijk uiteen genomen en vervoerd kunnen worden. Voortaan zullen aan alle manoeuvres militaire vliegtoestellen deelnemen. Voor de nadere uitvoering van dat programma zal de regeering, terstond bij het begin der kamerzitting, 2 millioen francs aanvragen en, als het noodig is, zal zij in den loop van 1911 nog meer vragen. Het geheele militaire vliegerskorps zal onder bevel van Generaal Rocques worden gesteld.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1