KIEST in District 111 OP VRIJDAG 19 Augustus weerbericht. binnenland. "stadsnieuws. BIJ DE HERSTEMMING Oud Gemeente-Architect Het Bestuur der Kies ver eeniging „GEMEENTEBELANG? Thermometerstand KUNST £N WETENSCHAPPEN. IIEDEIJEELINGEN VAN HET KONINKL. NEÜ. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 17 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 767.4 m.M. te Coruna laagste 750.0 te Malinhcad Verwachting tol den avond van IS Au gustus 1910. Zwakke tot matige Z.-lijke tot Z.W. lijke wiud. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt. TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOCHT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m M Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hedenmiddag 12 uur F. 73 F. 50 F. 71 AHERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woenr dag 17 Aug. des morgens 7 uur 64° F. GRIEKENLAND. Wij deelden dezer dagen mede, dat er tegenwoordig veel meer z.g. corpsdiners worden gehouden door Grieksche officieren dan vroeger het geval was, en tevens dat deze feesten eenigszins het kaïakter heb ben van verkapte samenzweringen. Dat be grijpen de burgera ook en daar zy vreezen, dat het weer zal uitloopen op een nieuwe revolutie, nemen zij tegenover deze com- plotteerende officieren een zoer onwelwil lende houding aan. De conservatieve burgers van Tripolis in den Peloponnesus bijv. hebbon naar Athene geseind, dat zij eventueel gewapenderhand een opstand zullen beletten. Dc Atheensche sociaal democraten heb ben dezer dagen een betooging gehouden ten gunste van een Constitueerde Verga dering, daar zij blijkbaar verwachten, dat deze de grondwet zal wijzigen in voor de arbeiders gunstigen zin. Er schijnt van zekere zijde besloten de Nationale Vergadeiiug onmiddelijk na de opening te doen omsingelen door arbeiders, radicalen, democraten en rcvolutiounaire officieren om op die wijze een Constituante af te dwingen. Mocht dit plan echter mislukken, dan heeft men blijkbaar andere gewelddaden in petto. ZWITSERLAND. Volgens een particulier telegram uit Bern aan de Voss. Zeit. is te Genéve een anarchist, Sinner genaamd, in hechtenis genomen, omdat hij in een te Lausanne verschijnend anarchistisch blad do hoop had uitgesproken, dar een navolger van Teil den moed zou hebben President Fal- lières, die iu Zwitserland vertoefde, van het leven te berooven. AMERIKA. Te Columbus in Ohio, waar sedert eeni- gen tijd het trampersoneel in staking is, zyn in de laatste dagen ongeregeldheden voorgekomen. De politie sympathiseert openlyk met de stakers en dezer dagen weigerden vijftig politieagenten verder dienst te doen, ter bescherming van ai beidswilligen. Nauwelyks kwam dat den stakers ter oore of zij verzamelden zich en deden een aanval op de arbeidswilligen. Verschillende tram wagens werden door dynamiet vernield. Aan weerszijden zijn gewonden gevallen. In afwachting van de komst van troepen, heeft de burgerij comités van verweer op- geriaht en (burgerwachten patrouilleeren thans door de straten, om onafhankelijk van de politie de orde te handhaven. Een goede Rekenkamer- va n g s tl De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. schryft: Naar ik hoor werden onlangs de leden van verschillende examen-commissies, van wege het departement van Binnenlandsche Zaken bij 10-tallen uitgenoodigd om in 's Rijks schatkist terug te storten, wat zij te voel hadden ontvangen aan reiskosten. Oppervlakkig zou men zoo kunnen zeggen, dat deze uitnoodiging voor de betrokkenen weinig verrassend moet zijn geweest eh evenain byiondcr aangenaam. Ik heb reden om, aan te nemen, dat de een voor deh ander deze aanschrijving niet in zyn. zak. heeft gehouden als een zoet geheim, maar als 't bitter-stemmend bewjjs van ontdekking aangaande iets, wat we fatsoenlijkheidshalvè maar als ioaorrect zullen qüalificeeren. Want evenals de rijksambtenaren, dié per reis declareerden terwijl zij van eeh abonnement gebruik maakten, waren qr onder deze examenoommissieleden die vah de Electrische Spoor hadden gebruik gé- maakt enIe kl. reisgelegenheid decla- reeiden. En dat alles notabene met de door hen ouderteekende verklaring dat „miet meer in rekening was gebracht, dan door hen was uitgegeven." Wel wat kras, niet waar? En wilt ge nu weten hoe ze d'er achter zijn gekomen? Een van de slacht offers van eigen oneerlijkheid heeft 't ge hoord. Bij de Rekenkamer had de betrok ken ambtenaar de op eenige reis-declaraties aangegeven treinuren eens nagekeken en gezien dat op dien tijd onmogelijk anders dan per Electr. Spoor, waarbij geen le klasse reisgelegenheid bestaat, kon. zijn ge reisd. De vogels waren gevaugen! Van Binnenlandsche Zaken zijn to»n maatrege len genomen om ook die andere tot meer daadwerkelijk eerlijkheidsbesef te dwingen. Dc schatkist heeft de duiten alwe«r terug! Intusschen waren hier toch door beëedig- de rijksambtenaren valsche verklaringen afgegeven. De leegpomping der open bare school. Het bestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft aan Gedeputeerden van Utrecht een verzoek gericht om niet goed te keureu het besluit van den gemeenteraad van Montfoort om de openbare school aan het r.-katholiek kerkbestuur te verkoopen. \an de 150 kinderen der school zijn 22 uiet-r.-katholiek, waarbij 9 uit Montfoort zelf. Al de ouders dezer kinderen wenschen openbaar onder wijs, maar zullen het voortaan in Montfoort zelf niet meer kunnen vinden Het raads besluit is genomen, nadat een nieuwe anti revolutionaire burgemeester was opgetre den. De beide wethouders, van wie één r.-katholiek, waren ertegen. Het voorstel werd dan ook door een raadslid persoonlyk gedaan. Portzegels. Wij vernemen, dat de dir.-gen. der posterijen en telegrafie, naar aanleiding van den verkoop van over gedrukte guldens-zegels als portzegels, een verbod heeft uitgevaardigd om portzegels met overdruk voortaan nog aan het publiek te veekoopen. (N. Haarl. Crt.) Spoorwegtechniek Wij lezen in de Prov. Gron. Ct. Er worden op het gebied der spoorweg techniek in Groningen tegenwoordig inte ressante proeven genomen, die, als wij wel hebben, geheel nieuw zijn en een revolu tie' in het spoorwegwezen beteekenen. De sneltreinen naar het Zuiden worden tegenwoordig rijkelijk zwaar voor de zwak ke zg, sn«ttreinlncomotiefen dor Staatsspoor. Nu werd in zoo'n geval vroeger het systeem der voorspanlocomotieven toege past, daarin bestaande, dat men voor de te zwakke locomotief een tweede plaatste. Doch het bezwaar was hier, dat die twee de locomotief dan ook altyd mee moest. Dat bezwaar heeft men nu hier onder vangen door te doen wat men elders al leen op bergbanen met enorme stijging en bij voorkeur by goederentreinen doet. Men laat den trein hier door een tweede loco motief opduwen, die blijft staan zoodra dc sneltrein voldoende vaart heeft. Hoe men ,te Assen en te Ileorenveen den trein ver der krijgt weten wy niet. Wellicht is ook daar een locomotief of zyn er eenige ge willige armen beschikbaar. In elk geval is deze methode voor zoo ver wij weten geheel nieuw en daarom in teressant. Wij verrasten heden een paar Norderneyer badgasten, die met ver bazing het ongewone schouwspel gadesloe gen." Adres van verplegers. Het hoofdbestuur van do Nederl. Verplegersvak- vereeuigiug heeft tot den Minister van Oorlog een adres gericht, waarin wordt verzocht, dat bij de proeven lot verbetering der verpleging van zieke militairen, gebruik zal worden gemaakt van de hulp van ge diplomeerde verplegers, die hun opleiding in civiele algemeene ziekenhuizen hebben genoten. In het adres wordt naar aanleiding der clausule in het Reglement voor den Genees kundigen Dienst der Landmacht, „dat ook verpleegsters kunnen worden aangesteld" o.m. gezegd, dat het een maatschappelijk belang moet worden geacht, aan verplegers de voorkeur te geven boven verpleegsters, daar door uitgebreidheid van vrouwen- en kinderverpleging de vraag naar verpleeg sters veelal het aanbod ovei treft, terwijl daarentegen byna voortdurend een over compleet aan particuliere verplegers wordt waargenomen. Volgens adressant moet aanstelling van verplegers „verkieselijk worden geacht in het lichamelyk en zedelijk belang der zieke militairen", terwijl het hoofdbestuur voorts als zijn oordeel te kennen geeft, dat er door aanstelling van verpleegsters in militaire hospitalen, een zedeukwet6ende toestand in het loven zal worden geroepen. Tocht naar Spitsbergen. Uit Hammerfest wordt bericht, dat het stoomschip „Mainz", met de Zeppelin-ex peditie aan boord, die een welgeslaagde tocht naar Spitsbergen heeft gedaan, aldaar is aangekomen. D« leden der expeditie, graaf Zeppelin, prins Heinrich en prof. Hergesell, stegen omhoog met een ballon captif en vonden op dien tocht geschikte uitgangspunten voor latere opstijgingen. DEN GULDEN WINCKEL. Negende jaar- No. 8. Holland'a-DruJckerij, Baarn. INHOUD: De Nationale Tentoonstelling van het Boek te Amsterdam, door Siioon B. Stokvis (met 2 illustraties); Heden- daagsche Engelsche Dichters, door Dr. Edw, B. Koster (met 1 portret); Nieuwste Nederlandsche Dichtkunst? door Jan Gres- hoffEen opmerkelijk Tydschrift, door P. H. Ritter Jr.; Kantteekeuingen bij de Literatuur van den Dag (HAléne Swarth; Adama van Schellema; Jeanne C. van Leyden), door Gerard van EckerenBoeken schouw, door Ary Delen en Jhr. J. H. Schorer (met 2 portretten en 3 illustraties); Oneerlijk of Onbevoegd? door G. v. E. Letterkundig leven uit de Tijdschriften. De 2e luits. Jhr. W. A. van den Bosch en A. T. Colenbrander, benoemd bij het le reg. huzaren, komen te Amersfoort in garnizoen. De heer F. J. Wouda, tijdelyk onder wijzer aan de openbare school op Punten burg alhier, is geplaatst op de voordracht ter benoeming van onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Rotterdam. Naar het A. D. meedeelt raakte de wachtmeester II. W. J. Thonhauser van het le reg. veld-artillerie bij het munitie- vervoer op het artilleriepark bekneld tus- schen den munitiewagen en de loods; daarbij had hij nog het ongeluk te vallen, zoodat een der raderen hem over de voeten

De Eemlander | 1910 | | pagina 2