DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No.'t®3. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. De Gemeente en het Elisabethsziekenhuis. Hoofdredactenr B. O. B IJ KENS. Abonnementsprijs Per jaar(4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. II.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers 10.05. Bureau: KLEINE HaACI 6. Telet. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Vau 1 tot 5 regels f0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad ie „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, fWarmoesstr. 76- 78) Amsterdam Er zal wel niemand zijn, die, het ver slag van de Raadszitting van 3 Augus- tus gelezen hebbende, geloofd heeft, dat de quaestie van de f 1.50 die de ge meente aan het ziekenhuis betaalt voor eiken voor haar rekening verpleegde, in die zitting ter sprake gebracht, daar mee uit zou zijn. Het is nu eenmaal niet onze gewoonte ons door een grooten mond en opmer kingen, buiten de zaak staande, te laten lntimideeren. Onze mate van schatting van sommige personen moge zicb daar door wijzigen, de zaak zelve laten wij daarom niet rusten. De reden, dat wij er niet reeds eer der op zijn teruggekomen, is, dat men geïnsinueerd heeft, dat het ter sprake brengen van deze quaestie niet anders zou zijn dan een verkiezingstruc. Daar om hebben wij eerst de verkiezing af gewacht, doch nu deze is algeloopen, brengen wij de zaak opnieuw ter sprake. Eerst moge hier voor hen, wien de zaak nog niet geheel helder is, eene uiteenzetting volgen. De deelnemers in de beide zieken fondsen hier ter stede (dat van het Nut en het Nieuwe Ziekenfonds) worden, wanneer ze ziek zijn, voor rekening van de gemeente verpleegd in het Eli sabethsziekenhuis. De Gemeente betaalt hiervoor per man en per dag f 1.50. Daarvoor moet het ziekenhuis volgens contract leveren: verpleging, medicijnen en deagewenscht geneeskundige behan deling. Maar de deelhebbers in de genoemde ziekenfondsen hebben recht op genees middelen van wege hun fonds. Ze krij gen ze dan ook van dat fonds en nooit van het Ziekenhuis- Een particulier wordt in het Zieken huis verpleegd voor f 1.50 per dag met inbegrip van geneesmiddelen zonder geneesmiddelen voor f 1.25. Daarmede bepaalt het ZiekenhuiB zelf den prijs der geneesmiddelen op f0.25 per dag. Toen het contract is aangegaan, heeft de gemeento aan deze quaestie niet gedacht. In de Raadszitting van 3 Augustus is er de aandacht op gevestigd en ge vraagd of B. en W. niet zouden willen trachten het bestuur van het Zieken huis te overreden, nu dit feitelijk gel den van de gemeente opstreek, zonder er diensten voor te hebben geleverd, (ln casu het niet leveren der medicijnen) in het vervolg voor zulke patiënten ook f 1.25 per dag te vorderen. Moreel zou den B. en W. in hun verzoek zeer sterk hebben gestaan en misschien zou het Bestuur van het Ziekenhuis aan djit billijk verzoek gehoor hebben gegeven en de gemeentekas zou er zeer door zijn gebaat. Edoch de zaak is op de, uit het ver slag bekende, wijze afgemaakt. De als directeur van het zieksnhuis belang hebbende heer Jorissen heeft een oogen- blik de leiding der vergadering gehad en, mede bij decreet van den heer Ce- losse, werd de zaak afgedaan verklaard, niettegenstaande de voorzitter eerst had geantwoord, dat in een volgende zitting het Dageljjkseh Bestuur zou antwoorden. Nu blijft er dus niets anders over dan deze quaestie voor het publiek te be handelen. De heer Jorissen heeft getracht de tegenwoordige regeling te verdedigen met wat hij noemde de vrijzinnige in stelling der vrije apothekerskeuze. Yoor zoover ons bekend is, bestaat deze in geen enkel ziekenhuis yóor patiënten, die van gemeentewege worden verpleegd. Dat de patiënten hierop ge steld zouden zijn, is hoogst onwaar schijnlijk. De band tu9schen patiënt en apotheker toch, is in die kringen aan zienlijk losser dan tusschen patiënt en geneesheer. Maar bovendien, dat dit vrije fipothe- kerskeuze-argument slechts een voor wendsel is, blijkt glashelder uit het vol gende: Stel dat de ziekenfondspatiënt A. van gemeentewege in het Elisabethziekenhuis wordt verpleegd en dat hij heelt opge geven dat Z zijn apotheker is. Nu Icomt het toch volgens de kansrekening, (onder steld dat de apothekers allen evenveel ziekensfondspatiënten hebben,) daar de vijf Amersfoortsche apothekers beurte lings om de drie maanden die leverantie aan het Elisabethsziekenhuis hebben, in één van de vijf gevallen voor dat apo theker Z op het oogenblik tegelijk de leverantie van het Elisabethsziekenhuis heeft. En toch is nooit in die gevallen één recept klaar gemaakt voor rekening van het Elisabethsziekenhuis maar steeds voor het ziekenfonds. En toch wordt ook dan voor A door de gemeente f 1.50 betaald. In dit geval had de patiënt toch den apotheker zijner keuze. Bovendien, als men dit wilde, eu wenschelijk achte, ware vrije apothekers- keuze immers toch in te voeren, ook voor de ziekenfondspatiënten. Daar dezen dan voor hun eigen apotheker hebben gezorgd, behoefde het Elisabeths ziekenhuis er niet voor te zorgen, maar dan ook niet f 1.50 er voor te deola- reeren. Neemt het wel f 1.50, dan ver bond het zich contractueel zorg te dragen voor geneesmiddelen. ,Nu het dei|e echter Iaat leveren door het zieken fonds, komt het strikt genomen tij.n contract niet na. Verder nog dit: Het Elisabethszieken huis geeft allen vijf apothekers om de beurt de leverantie gedurende drie maanden, Dit is echter geen vrije apothekers keuze .voor den patient Stel bijvoorbeeld dat, patient X geen contribuant is van het ziekenfonds en hij wordt voor rekening van de gemeente opgenomen. Dan wordt hem niet ge vraagd „van wien wenscht ge uw medicijnen te betrekken?" Neen, dan luidt het consigne: deze drie maanden levert apotheker Y. Genoeg dus, om te doen zien, dat het voorwendsel van die vrije apothekers- kenze niet opgaat. Het blijft een feit, dat het Elisabeths ziekenhuis gelden int voor diensten die het niet praesteert, of liever voor waren, die bqt zelf niet levert. Het blyf een feit, dat de gemeente door het Elisabethsziekenhuis minder vrijgevig wordt behandeld dan een particulier. En, het blijft geheel op den weg van den Gemeenteraad liggen om te trachten dezelfde voorwaarden te bedingen als een particulier, en ook om te trachten het Bestuur van dat ziekenhuis te over tuigen dat het moreel zou zijn, aan de gemeente de reductie toe te staan nog vóór het thans loopende contract eindigt. De brand op de Brnsselsche Tentoonstelling. Yan allerlei kanten wordt er opgewezen, dat de maatregelen tegen brand zeer on voldoende waren. In de eerste plaats was bij het bouwen der tentoonstellingszalen niet in het minst rekening gehouden met brandgevaar. Dat de brand zich in zeer korten tijd zoo ontzettend kon uitbreiden, was dan ook in hoofdzaak te wijten aan de velums, die in alle zalen, wel sierlijk, maar zeer gevnarljjk op allerlei wjjzon zoo maar los aan de kappen hingen, naast elkaar, zoodat zij bij de minste aanraking met vuur moesten werken als lont. De groote brandbaarheid der muren deed de rest. Dan was het materieel zeer onvol doende en ook de algemeene branddienst op de tentoonstelling. Volgens ooggetuigen woedde de brand reeds een kwartier voor het half dozjjn pompiers van de post in het Braziliaansche Paviljoen ter plaatse waron De verslaggever van het Vad. wees er in zijn brieven op, dat er veel te weinig druk stond op het water en dat ladders enz. ontbraken Daarbij komt nog dat in het algemeen de Brusselsche brandweer- niet zoo goed is, vooral omdat er niet het minste verband bestaat tusschen de brand weer van Brussel zelf en die uit de voor steden. Zells ie op den avond van den brand gebleken dat de standpijpen van Brussel en van Ixelles van ongelijke dia meter waren, zoodat de slangen van de eene gemeente niet pasten op de stand pijpen van de andere. Dit was reeds twee maanden geleden geconstateerd, maar men had er geen verbetering in gebracht. Het parket heelt een aantal deskundigen benoemd om de oorzaak van den brand op to sporen; deze zijn bereids aan het werk gegaar. Uit een verklaring van den chef van het postkantoor moet blijken, dat niet kortsluiting als oorzaak mag worden aange nomen. Hij heeft nl. 's avonds 8 uur 50 plotseling vlammen zien opstijgen uit een stand in de hal. DÜITSCHLAND. Majoor Gadkc bespreekt, naar aanleiding van de schitterende resultaten van de vlieg wedstrijden in Frankrijk, de toekomst van de aviatiek als strijdmiddel in dienst van het leger. De schrijver moet toegeven dat, al kan de vliegmachine nog niet als verkeersmid del dienen, zij tooh reeds in den oorlog kan worden gebruikt voor verkonnings- djenst en voor het vervolgen qn bestrijden der bestuurbare luchtballons. De vliegmachines hebben boven de lucht ballons voor, dat zjj veel goedkooper zijn, gemakkelijker door het leger kunnen wor den meegevoerd, en geen gas noodig hebben. Daarentegen kunnen zij, zelfs op 600 meter hoogte, nog door geweer- eu ge schutvuur worden getroffen, terwijl projec tielen van uit de vliegmachine geschoten maar een zeer geringe trefkans hebben. Verder is de vliegmachine op het oogen blik nog zeer onderhevig aan de gesteld heid van wind en weer en kunnen nevels de oriënteering hoog in de lucht zeer be moeilijken. Maar het lijdt geen twijfel of op den duur zullen de moeilijkheden steeds meer worden overwonnen. En zoo zal dan in de toekomst de strijd hoog in de luoht evenzeer woeden als op den bodem. Daarom hoopt Gadke dat pok het Duitsc.li legerbestuur haar aaodqcht op de vlieg machines gevestigd zal houden, eu dat spoedig ook Duitschlaml zijn school van ervaren vliegeniers zal hebben. GRIEKENLAND. Volgens telegrammen uit Kanea zullen de Kretenzische notabelen lipt candidaat- schap voor do Grieksche natjqualc verga dering weigeren. Waarlijk eeu verstandig besluit! Ze zonden ongetwijfeld gekozen zjjn, en dat zou tot ontelbare moeilyklicdcu aanleiding gegeven hebben, misschien wel tot een oorlog met Turkjje. Het besluit der Kretenzers is waarschijnlijk een gevolg van de aanmaning der mogendheden. TURKIJE. „Waar is de oud-Sultan Abdul Hamid?" Zoo vraagt een Engelsche dagbladschrijfster, mrs. Archibald Little in de Westminster Gazette. Die dame is onlangs te Saloniki geweest en hoorde er algemeen vertellen, dat de gewezen Sultan zich niet meer in de villa Aliatini aldaar bevindt. De voordeur is nog altijd dichtgemetseld en er staan schild wachten voor; maar men ziet niet meer, als vroeger, een schaar van handelaren en

De Eemlander | 1910 | | pagina 1