WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Uit de Pers. KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uar. De Bilt, 19 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 767.0 ui.M. te Coruua laagste 744.5 te Malinhead Verwachting tot den avond van '20 Au gustus 1910. Meest matige tot krachtige Z.W. lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt of botrokken, regenbuien. TemperatuurDezelfdo. (Barometerstand te AMERSFOORT 756 m M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 63 aMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 19 Aug. des morgens 7 uur is 65° F. leveranciers aan de achterdeur en 's avonds geen licht meer uit de vensters van de villa stralen. Er wordt verteld, dat Abdul Hamid by gelegenheid van het huwelijk van een zijner dochters in stilte de villa heeft ver laten. Toen de familie van Abdul Hamid te Salouiki kwam, zoo verhaalt men, werden er 12 vrouwen geteld en toen zij voor het huwelijk naar Constantinopel gingen, waren er 13 vrouwen, van wie een zeer oud en zwak scheen te zyn. Die oude vrouw, zoo verzekert men, is de ex-Sultan geweest. Drie dagen later werd door de Duitsche Rijksbank aan de Jong-Turken het daar gedeponeerde geld van Abdul Hamid uit betaald. De ex-Sultan had eindelyk de door de bank verlangde handteekening gezet en daarmee zijn overbrenging van Saloniki naar den omtrek van Constantinopel gekocht. PORTUGAL. Zooals wy hebben gemold, zullen op 28 dezer de algemeene verkiezingen voor het parlement plaats hebben en doen de repu blikeinen hun uitersten best om een zoo groot mogelijke overwinning te behalen. Eergisteren hielden do republikeinen 53 vergaderingen te Lissabon, Coïmbra, Oporto en Fiqueiro. Zij hebben in alle districten hun candidaten gesteld. Als een merkwaar digheid moet nog worden vermeld, dat een groot aantal dezer republikeinsche candi daten officieren van land-en zeemacht zijn. Zoo is o.a. de vice-admiraal Candido Reis republikeinsch candidaat te Lissabon. Manneer de regeering mocht beproeven om de Portugee8che traditie te volgen en invloed uit to oefenen op de verkiezingen, dan wordt een hevig conflict verwacht. Bij een firma te Braga zijn in het geheim 25 revolvers besteld. Men wil weten, dat deze bestelling van de republikeinsche partij uitgaat. ITALIË. In verschillende gemeenten der provin cies Bari en Foggia werden gevallen van cholera geconstateerd. De meest strenge maatregelen tot isoleering en voorkoming werden van af het eerste oogenblik geno- meu. Het Giornule d'Italia brengt berich ten uit Bari en Foggia volgens welke tot gisterenavond waren aangetast te Berletta 12 personen, waarvan 9 zijn overleden te Andrea 5, waarvan 3 overleden te Trani 15, waarvan 12 overleden. Op het oogenblik zijn er te Margherita 15 geval len, waarvan 4, te San Ferdinando 3, waar van 2, te Trinitapoli 9, waarvan 3, en te Ceriguola 4, waarvan 1 met doodelijken afloop. Vandaag werden uog 6 nieuwe ge vallen geconstateerd te Trani en Bisreglia. Uit de nieuwste berichten, die de Mi nister van Binnenlandsche Zaken ontving, zou blijken, dat in de laatste 24 uur de toestand niet is verergerd, behalve te Trani. DENEMARKEN. Begrypelyke ergernis wekt in Denemar ken de plotselinge uitzetting van dr. Clau sen een bekend Deensch historicus uit Duitschland, zonder dat daar, voorzoo- ver men weet, eenige aanleiding voor was. Dr. Clausen logeerde te Hadersleben in Sleeswyk bij zyn schoonvader, Julius Niel sen, vroeger lid van den Pruisischen Land dag. Maandag voor acht dagen keerde df. Clausen, laat in don avond van een uit stapje por rijtuig naar de woning van zijn schoonvader terug. Plotseling werd het rijtuig aangehouden door een Pruisischen gendarme, die dr. Clausen mededeelde, dat deze binnen twee uur het Duitsche grondgebied moest ver laten. Daar het echter al zoo laat gewor den was, stond de gendarme, op eigen ver antwoordelijkheid toe, dat Clausen tot den volgonden dag twaalf uur bleef. Den volgenden morgen vertrok Clausen. Niet alleei de Deeo6che pers, maar ook Duitsche vrijzinnige bladen als de Frank furter komen met kracht op tegen deze kleinzielige daad van de Duitsche Regeering. Deze en dergelijke maatregelen hebben geen ander effect dan Duitschland in het buitenland nóg meer gehaat te maken, meent het blad. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat volgens de berichten van professor Rein, door het Roode Kruis naar Zuid-Rusland gezonden voor de bestrijding der cholera, bet ziekte verloop aldus is: Tot half Augustus zyn 81.000 gevallen van cholera vooigekomeo, dat wil zeggen: officieel, maar het werke lijke aantal ziekten is veel hooger. Want velen worden ziek en sterven, zonder dat er een geneesheer bijgehaald Wordt, zonder dat de oorzaak van den dood zelfs wordt vastgesteld. In de gouvernementen Char- kof, Jekaterisnoslaw, Cherson en in het Donezgebied zijn tot nog toe 50.000 gevallen voorgekomen, en er is nog geen enkel verschijnsel dat op vermindering van de ziekte wijst. In het Donez gebied werden gevallen opgemerkt, dat halfverhongerde kinderen met hunne door cholera aangetaste ouders in hetzelfde vertrek huisden, en zoodoende eveneens door de ziekte worden aangetast, waartegen zij geen weerstands vermogen hebben. Tal van kinderen, wier ouders gestorven zyn, werden verhongerd gevonden. Een gedeelte der mijnwerken moest worden gesloten, daar allo werk lieden dood of gevlucht zijn. In de haven Mariapol moest eiken arbeid worden gestaakt, daar de kolenvoorraden volkomen zijn uit geput. De toestand eischt, volgens de be richten van professor Rein, spoedige en dringende hulp, om tot verbetering te kunnen komen. AMERIKA. Burgemeester Gaynor blijft goed voor uitgaan, maar de doktoren verslappen niet in waakzaamheid, want ze zyn nog altijd bang voor complicaties. Tal van hoogge plaatste mannen in New York, rechters o.d., ontvangen dreigbrieven waarin hun wordt voorspeld dat de dood hen spoedig wacht. De inwoners van den Amerikaanschen staat Minneapolis behooren tot de geluk kigste men8chen op deze aarde: ze behoeven het volgende jaar geen belasting to betalen. De schatkist heeft in het laatste jaar door verkoop van land en bosch 10 tnillioen gulden gewonnen en eiken dag komt er nog meer bij. Niemand weet wat er met het geld gedaan moet worden! Het kost den gouverneur de grootste moeite ter wereld om den ambtenaren te beletten, de schatten van den staat te stelen. De kinderenvan deweduwe De R ij k. Gister zette het Gerechtshof te Amsterdam de behandeling voort van het appèl van den Voogdijraad Amsterdam II tegen de beschikking der Amsterdamsche Rechtbank, waarbij de weduwe De Ryk te Hilversum hersteld werd in de ouder lijke macht over hare vyf kinderen. Nadat gister nog één getuige werd ge hoord, werd door mr. J. A. Levy, namens de weduwe en door mr. Henri R G. Goudsmit namens den Voogdijraad ovor de hoofdzaak gepleit (Woensdag 10 Aug. j.l. werd er gepleit over de al of niet ontvan kelijkheid van het appèl.) Onmiddellijk na de pleidooien werd door den procureur-generaal mr. baron Baud conclusie genomen. Deze strekte, overeen komstig het betoog van mr. J. A. Levy, tot niet-ontvankelijkheid van het appèl van den Voogdijraad, en subsidiair tot bevesti ging van do beschikking der rechtbank. De uitspraak van het Hof volgt later. Geen Cholera. Naar men ons meldt, is het verdachte geval te Benschop, waarover wy in het vorig nummer berichtten, gebleken geen cholera te zyn, Do staking to Enschedé. De vergadering van stakers der firma Monko met de organisatiebesturen had als resultaat, dat nog gistermorgen te halftwaalf de arbeid door allen werd hervat. De directo-actiestaking werd, behalve door de vrye organisatie, afgekeurd. Men besloot langeren tijd te wachten alvorens te oor- deelen over de regeling en behandeling in de fabriek. De tijd van een dag achtte men te kort. Staatscommissie Vereen voudiging Administratie n. Bij K. B. is: le. eone Staatscommissie ingesteld tot onderzoek van de vraag, of de inwendige organisatie van do Departe menten van Algemeen Bestuur en van de nader bij Koninklijk Besluit aan te wijzen daaronder ressorteerde administration voor vereenvoudiging en in het algemeen voor verbetering vatbaar is en zoo ja, wat te dien einde zou kunnen gedaan worden; en zyn 2e benoemd: tot lid en voorzitter dier Commissie mr. W. F. Van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal. tot leden: jhr. mr. P. J. Van Beyma, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, oud-socretaris-goneraaal van het De partement van Justitie; L. A. DittlofTjas- sens, staatsraad in buitengewonen dienst, secretaris-generaal van het Departement van Marine, G. A. A. Middelberg en jhr. mr. Ch. J. M. Ruys do Beerenbrouck, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot secretaris jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland, commies griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Enschedé. Land en Volk driestart: Als de strijd in de textiel industrie te Enschedé iets geleerd heeft, dan is het zeker dit, dut de arbeiders zwak staan zoo lang zy niet behoorlijk zijn georganiseerd. Behoorlijk, d.w.z. zoo krachtig mogelijk. In één groote vakvereeniging, omvattende al degenen, die in dezelfde industrie werk zaam zijn. Thans was slecht een derde deel van alle stakers en uitgestotenen georganiseerd. En dat derde gedeelte was dan nog in verschillende organisaties vereenigd. Niet de vakarbeiders hadden zich bij medevak arbeiders aangesloten, maar zy waren ge schift, kleur by kleur naar politieke over tuiging. Nu kunnen dergelijke politieke vakver- ecnigiogen wel eens een tydlang samen werken maar op den duur gaat dat toch niet. Gelyk ook nu weer is gebleken. Op een oogenblik dat de stryd er goed voor stond; in een stryd, waarin de krach tige publieke opinie aan de zyde der ar beiders was waarin de fiuancieele steun niet ontbrak, nu ontstond er verschil van meening tusschen de besturen der organi saties onderling en dwongen de christelij ke besturen tot capitulatie. Zoo'n verbrokkelde vakorganisatie moge iets beter zyn dan geen organisatie tegen over de verbonden werkgevers is zij niet krachtig genoeg. En dat zal zoo blyven, zoolang de vakvereenigingen in hoofdzaak zyn politieke organisaties, ten deele onder leiding van politieke beroeps-propagandis ten, ten deele onder leiding van de gees telijkheid. Zoo leert Enschedé opnieuw, dat de vak organisatie neutraal behoort te zyn. Want eerst dan krijgt men de organisatie zoo krachtig mogelyk. De Zeppelin-expeditie. Op het stoomschip Mainz is te Tromsoe de Zeppelin-expeditie aaugekomen, met het doel behalve wetenschappelijke onder zoekingen in zake de luchtscheepvaart- techniek in deze streken, ook uitgebreide oceanographische onderzoekingen te doen. Reeds is door talrijke peilingen gecon stateerd kunnen worden, dat zich een groote bank uitstrekt ten Zuiden van Koning Karelsland, terwijl tot verdere be palingen van den loop der golfstroomen tal rijke peilingen en opnamen van de water temperatuur zijn gedaan. De kapitein H. Boet, van het 10e reg. infanterie te Hoorn, wordt overgeplaatst by het 5 e reg. infanterie te Amerfoort. By Kon. besluit van 13 dezer is benoemd, met ingang van 1 September, by het reserve personeel der landmacht, met bestemming voor don dienst by de landweer, tot reserve tweede luitenant in het XXste laudweerdistrict (Naaiden) dc reserve sergeant P. van der Sluys. Het 5de regiment infanterie, dat deel zal nemen aan de volgende week te houden oefeningen in het Lek-acces zal Maandag ochtend daarheen vertrekken. Bij het 5de regiment infanterie zyn voor herhalingsoefeningen onder de wapens gekomen de reserve lste luitenants E. Hottinga, W. G. Blote on J. Boelen en de militie 2e luitenants C. Tichelaar, mr. R. P. van der Mark en Holtland. De reserve le luit. der Landweer P. van der Sluys en de reserve le luitenant J. H. van Burkom zyn weer met groot verlof vertrokken. A. D. Gisteravond werden in ,Het Valkje" de navolgende perceelen geveild en toe gewezen Perc. I. Heerenhuis aan de Langestraat met perc. II uitkomende aan de Kortegracbt aan den heer H, Noorman voor f 10000. Perc. 345 en 6 in massa aan den heer D. Harterink voor f 2720. (Halcbosch op den Amersf. Berg naby den Utrechtbchon- weg.) Perc. 7. Een woonhuis waarin Koffio- huis in do Teutstraat aan den heer H. Hei- lygers voor f 1300. Perc. 8 en 9. Twee woningen in de Koningstraat aan den heer B. J. Bakhuis voor 1100. Perc. 10. Een heerenhuis mot afzonder lijk bovenhuis aan de Zuidsingel aan den heer R. van den Burg voor f4000. Perc. 11. Een woonhuis met grond aan de Hellestraat aan den heer J. Kamp voor f 1500. Perc. 12 en 13. Twee woonhuizen onder een dak aan den Soesteretraatweg aan den heer H. van Nimwegen voor f 3320. Perc. 141516 en 17. Vier woningen met grond aan den Heiligenbergerwog opgehouden voor f 2620. Moderne romantiek. Miss Co lumbia Cheek wsb de dochter van rijke oudere die te Atlanta woonden. Miss Cheek was de erfgename van een der oudste families inden staat Georgia. En miss Cheek was zwaar verliefd op den heer Guy Bu chanan, welk jongmensch er echter, ondanks zijn pogingen, niet in kon slagen, de gunst te winnen der oudere van zyn aangebedene. Dit is de verklarende inleiding tot de romantische episode, die zich dezer dagen, als noodlottig gevolg dezer ongunstige omstandigheden, heeft afgespeeld. Daar zij er aan wanhoopten, de toestem ming der oudelui te verkrijgen, besloot het paar te vluchten. Maar hunne voornemens werden verraderlijk overgebriefd aan mijn heer en mevrouw Cheek, en deze sloten o bitter proza miss Columbia in haar slaapkamer op, en namen al haar kleederen mee, om zoo haar vlocht te beletten. Maar zij rekenden buiten den onderne mingsgeest der Amerikaansche Julia. Op dc hoogte gebracht van wat er ge- Bchied was, snelde Guy in den vroogen morgen per auto toe, gewapend met een touwladder. Keisteentjes, tegen het venster geworpen, wekten de slapende geliefdel die teeder, over den balkonrand heen

De Eemlander | 1910 | | pagina 2