DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 198. DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. Hooiilrcdnctcnr K. O. K IJ K K IS* S. Abonnementsprijs Per jaar(4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rureuii: HLGISE H&AO 6. Telet. Interc. 18». Prijs der Advertentiön: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel 10.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uiisluiteud" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Adrert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Grieksche Nationale Vergadering. De Verkiezingen voor de Nationale Vergadering in Griekenland hebben geloid, tot een reusachtige nederlaag voor de oude partijen en tot eeu algemeeue overwinning voor de candidaten der nieuwe volkspartij. Venizelos kreeg in Athene 27000 stemmen, zjjn tegencandi iaten 7000. Reeds zijn 32 leden der volkspartij gekozen verklaard. Vonizelos heeft verklaard, daar hij Griekscn onderdaan is, zijn ambten op Kreta te zullen neerleggen en zitting te nemen in do Nationale Vergadering. Tot een redacteur van do .Temps", die VenizeloB in Lausanne bezocht, zeide hij De Kretensers hebben vast vertrouwen iu de rechtvaardigneid van de beschermondo mogendheden. Het zou een fout zijn, thans Kretensers, die het Grieksche burgerrecht niet hebben, tot leden der Nationale Ver gadering te kiezen of toetelaten. Die mee ning zijn velen in Griekenland en op Kreta toegedaan. Hij zelf, zal, al valt het hem moelijk, zijn betrekkingen op Kreta neer leggen om zitting te nemen in het Griek sche parlement, daar zijn eigenschap als Grieksch burger ook voor de Turksche regeering onmiskenbaar is. Zooals bekend is heeft Turkije verklaard in de verkiezing van Kretenser afgevaar digden tot de Nationale Vergadering eon casus belli te zien. Naar aanleiding daarvan hebben do mogendheden indertijd aan de Kretenser regeeriug medegedeeld dat zij de deelneming van de bevolking aan de aanstaande Grieksche verkiezingen niet zouden kunnen toestaan. Spoedig daarna werd Venizelos candidaat gesteld. De candidatuur had minder de bedoeling een vertegenwoordiger van Kreta in de Nationale Vergadering te kiezen, dan wel de groote bekwaamheden van VenizeloB te gebruiken voor de politieke wedergeboorte van Griekenland. In de Turksche pers werden wel protesten geuit tegen die candituur, maar deze moesten wel ongehoord blijven, daar de Grieksche burgerrechten van Venizelos door niemand kunnen worden bestreden. Naast Venizelos worden nog vier andere bekeude Kretenzers candidaat gestold in Griekenland. De Grieksche partijleiders hebben gepoogd duidelijk te doen uitkomen, dat dit niet geschiedde met de bedoeling om tegen den wensch der beschermende mogenheden Kretenser afgevaardigden in do Nationale Vorgadering te brengen, maar om hoogstaande Kretensers gelegenheid te geven mede te werken aan de opheffing van den Griekschen staat. Do beschermende mogendheden hebben daarop door de consuls telegrafisch de ge stelde candidaten, ook Venizelos, doen vragen, voor de candidatuur te bedanken. Michelidakis seinde daarop aan Rhallys: „De Engelsche consul verzekerde mij, dat de aanneming der candidaturen door de Kretenser candidaten aanleiding zou kunnen worden voor een oorlog tusschen Giieken- land en Turkije. Daarom verklaar ik, dankbaar voor het in mij gestelde ver trouwen, een candidatuur niet te kunnn aanvaarden". Rhallys weigerde die afzegging aan te nemen, en 6einde terug, „De candidatuur van u en de andere Kretensers is uit het hart van het Grieksche volk voortgekomen en wordt onder alle omstandigheden ge handhaafd. Er is niemand, die wettelijk bevoegd is, die candidatuur terug te nemen en u in de waardeering der medeburgers te vervangen. Het Grieksche volk zal nooit inmeugiug van vreemden bij de uit oefening zijuer politieke rechten toestaan; dit zou gelijk staan met het verlies van de onafhankelijkheid. Na de verkiezing hebt u nog de beslissing over de aanvaarding van het lidmaatschap". De geheele uitslag vau de verkieziugeu is nog niet bekend, maar wat van den uitslag beker.d is, toont, op welke wijze de tot dusver toonaangevende partijen het hebben afgelegd. Wat er verder zal gebeuren, is wellicht niet te voorzien. DUITSCHLAND. De Frankfurter Zeituug doelt het vol gende staaltje van bureaucratie mede: Onlangs vaardigde de koninklijke regee ring te X aan een districts-bureau het vol geude bevel uit: „Blijkens de gezonden staten zijn van de toegestane bureaukosten 2 pfennige zegge twee pfennigs niet verbruikt. Deze zijn voor andere staats diensten benoodigd en moeten derhalve aan do staatskas worden terugbetaald." Voor die 2 pfeunige, iets meer dan 1 cent, moesten worden gescbreveu; Een rapport van den chef van het dis trictsbureau Een staat van inkomsten en uitgaven; Een begeleidend schrijven; Een besluit van de koniuklijke regeeriug; Eeu afschrift daarvan voor het districts bureau; Een verrekeuingsstaat, met opzending van het 2 pfennigstuk. Bovendien moeteu die 2 pfennige op alle mogelijke boekeu, staten enz. voorkomen. Hoeveel arbeidsuren en hoeveel ambtenaars- werkkrachteu zijn voor dio 2 pfeunige verbruikt? En dat noemt men „zuinigheid"Of „richtig beheer"! De vleeschprijzenin Duitsch- land zijn zóó onrustbarend aan hot 6tijgeu, dat alom vergaderingen worden gehouden, vanwaar uit verzoekschriften aan de regee ring gaan om tenminste tijdelijk de grenzen voor buitenlandsch vee open te zetten. In 14 dagen tijds is de prijs van varkensvleesch in de Rijustreek vau één mark op 1.40 M. gestegen. De slagers zeggen dat zij de prijzen moeteu verhoogen, aangezien, door dat Duitschland niet genoeg vee voortbrengt, de prijs daarvan zoo 6terk stijgt. Hot voor de hand liggend middel is dus: openstel ling der grenzen. SPANJE. De Carlisten in Spanje hebben een blaadje verspreid, waarin zij verklaren dat zij het Geloof met den ponjaard en de revolver in de hand zullen verdedigen. Zij die in den strijd den dood vinden, zoo zeggen ze, zullen regelrecht naar den hemel gaan. Het 6cheen in de laatste dagen alsof de klerikale beweging in Spanje eenigszins aan het luwen was, nader echter blijkt, dat de tegenstanders van de regeeiing nog geenszins van plan zijn de wapens neder te leggen. Kardinaal Aguirre, aartsbisschop van Toledo en primaat van Spanje, heeft zich aan het hoofd van de beweging gesteld en verlof gegeven om bekend te maken, dat hij zijn goedkeuring hecht aan de plannen der junta's. H(j heeft deze bovendien aan gespoord den veldtocht voort -te zetten, teneinde het Canalejas ondoenlijk te maken, het wetsontwerp op de orden ten uitvoer te leggen en hem, zoo mogelijk, ten val te brengen. Op een vorgadering, eenige dagen gele den te Toledo gehouden, werd besloten de regeering voortdurend te bestoken en steeds door nu eens op de eene dan op do andere plaats een betooging to houdon, tot October, wanneer de vier groote be toogingen in do hoofdsteden zullen plaats vinden. De Siglo Futuro maakt zich tot tolk van hot gerucht, dat alle aristocratische leden van do hofhouding hun ontslag heb ben aangeboden on van plan ziju niet weder aan het hof te verschijnen, zoolang Canalejas aan het bewind bljjft. Te San Sebastian echter hecht men, blijkens een bericht van daar, geen geloof aan deze medcdeeliog. PORTUGAL. Daily News verneemt uit Lissabon, dat in de laatste dagen heel het land in de heftigste opwinding verkeert, wijl het ge rucht gaat dat de clericale partij met behulp van een deel van leger en vloot de re geeriug denkt omver te worpen en een militaire dictatuur in te stellen. De regee ring heeft officieel afgekondigd dat het complot ontdekt is, maar het volk vertrouwt blijkbaar nog niet dat zij de beweging geheel meester is. Nooit, sinds de dagen van den moord op Koning Doui Carlos, heeft men in Lissabon zulk een vertoon van militaire macht bijgewoond: de eerste divisie veldartillerie is in de stad gelegerd en de forten in den omtrek zijn in ge vechtstoestand gebracht. De schepen op de Taag zijn gereed granaten ouder de revolutionnairen te werpen, wanneer het noodig mocht worden, en heel het politie corps is tot de tanden gewapend en in do kazernes gebracht, gereed om uit te ruk ken op het eerste sein. Bovendien zijn de douane beambten en kustwachters uit den omtrek naar Lissabon opgeroepen, zoodat de smokkelaars gouden dagen beleven. De Parijsche bladen vornemen over Madrid, dat de regeering van Portugal het complot ontdekt heeft, doordat er gemerkt werd dat groote hoeveelheden wapens werden binnengesmokkeld. Nu zou ze in hechtenisnemingen op groote schaal bera men. Wellicht, zeggen de bladen, staat dit alles in verband met de onderhandelingen, die hangende waren tusschen het Lissa- bonsche Hof en het Yaticaan, over de werkzaamheid van sommige geestelijke orden in Portugal. Vergelijkend onderzoek. Do onderafdeeling Zwolle en omstreken van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren heeft met algemeene stemmen hare instem ming uitgesproken met de houding van de sollicitanten, die zooals wij onlangs mededeelden, weigerden deel te nemen aan het vergelijkend onderzoek naar de be kwaamheid voor het secretariaat van Scho- terland. Het bestuur der afdeeling Groningen heeft een dergelijke motie aau de leden vergadering voorgesteld. De Amsterdamse he elect ri- citeitsquaestie. Naar het Hbld. meldt, zal de Amsterdam8che Gomeenteraad tegen Woensdag 7 September worden bijeen geroepen ter behandeling van de voorstel len van de commissie van onderzook in zake het gebeurde bij do gemeentelyko electriciteitswerken. Post- enTelegraafbeamb- t o n. Mon schrijft ons Op Zondag 4 September e.k. zal in het gebouw voor Kunsten on Wetenschappen te Utrecht eeu vergadering worden gehou den waar als sprekers zullen optreden Dr. J. vLeeuwen van Utrecht en A. G. A. Verstegen, lid van den Gemeenteraad van den Helder Deze vergadering waar iedere Post- en Telegraafbeambte vrijen toegaug heeft moet zooveel aiogeljjk in Uniform bezocht worden. De Eereraad. De Nieuwe Courant wijst er op, dat het rapport, dat de op dr. Kuyper's verzoek door den voorzitter der Eersto Kamer sa mengestelde commissie van onderzoek botrcffende de ridderorden-zaak heeft uit gebracht, voor den oud-minister allerminst bevredigend is te noemen. Men kan zeggen dat het op een onkel novum na de zaak laat zooals zjj was. De vele officieelo bescheiden die haar ten dienste stonden, het materieel haar door dr. Kuyper bovendien ter hand ge- steld, de schriftelijke inlichtingen door haar aan onderscheidene personen ge vraagd en van deze verkregen, een ver hoor aau mej. Westmejjer afgenomen, hebben de commissie ten aanzien van do beschuldiging „als zou hij zich, tijdens hjj minister van Biunenlandscho Zaken was, schuldig gemaakt hebben aan cor ruptie", tot een uitspraak geleid, die in 't kort aldu9 is samen te vatien: ons is niet gebleken dat er corruptie heeft plaats gehad. Indien drie hoogstaande en onpartijdige mannen als do iieeren Vau Swiudereu, Kist en Vau Karnebeek hadden verklaard, dat dr. Kuyper zich iu zake de decoratie vau de hoeren Lehuiauu had gediageu naar den norm, die voor het gedrag van eeu Nederlandsch minister uit politiek oog punt als geldig moet wordou aangenomen, er ware, meent het blad, redeu geweest om het gestrenge oordeel, door zeer velen over dr. Kuypera behandelingeu uitgespro ken, te herzien. Die reden bestaat thans niet Veeleer mag uit de motiveering der verklaring, dat de commis.ie geen gronden heeft ge vonden om corruptie aan te nemen, wor den afgeleid dat hetgeen ter harer ken nis kwam, haar evenmin aanleiding gaf harerzijds ook maar iets te doen om des oud-ministera goeden naam van de daar op geworpen blaam te zuiveren. Na een critibch overzicht vun den inhoud van het rapport, schrjjft het Vaderland: In de heerschende opinies over de zaak Kuyper zal het rapport der Commissie en hjj zal zelfs niet anders verwacht heb ben dan ook wel geen wijziging brengen. Wat de heer De Beaufort op den eer-

De Eemlander | 1910 | | pagina 1