WEERBERICHT. Thermometerstand Rechtszaken. INGEZONDEN, STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 25 Augustus 1910. Hoogste barometersta :d 765.3 m.M. te Perpignan laagste 755.4 te Valentia. Verwachting tot den avond van 26 Au gustus 1910. Zwakke tot matige meest Z.-lijke wind. Gesteldheid vau de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog regen of onweersbuien. TemperatuurWarmer. Barometerstand le AMERSFOOfT Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 mM. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 6S Laagste hedennachtF. 54 Hedeumiddag 12 uurF. 66 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 25 Aug. des morgens 7 uur is 61° F. sten dag van het Enquête-debat zeide ter bestrijding van de voorgestelde coquette is thans van toepassing: „Wij kennen de feiten eigenlijk alle; er zouden alleen nog eenige bijzonderheden aan kunnen worden toege voegd.' Zoo is het inderdaad uitgekomen. De N. Arnh. Ct. zegt: De klucht is uit Maar in de Handelingen blijft voor immer bewaard mr. Troelstra's machtige rede, waarvan de beteekenis door geen Eereraad te niet gedaan wordt, materiaal biedend voor don toekomstigen geschiedschrijver over de corruptie in politiek en Staatsbe stuur tijdens het christelijk bewind by uit nemendheid. Niet uit echter is zij, waar de anti revolutionaire partij in en buiten de Kamer dezen man, in wion het fiasko der christelyko beginselen is belichaamd, blijft aanwijzen als haar vertegenwoordiger bij uitstek, als haar Godsgeschenk, en waar de beide andere coalitiepartyen hem als zoodanig aanvaarden en op dringen aan het land. Iu dezen ziu is de Kuyper affaire het levend bewijs van het zedelijk verval van een deel der hecrschentle klasse, dat onder een tbea traal vroomheidsverloon do laagste macht3 begeerte en de vunzigste ijdclheden verbergt". De a. r. Rotterdammer schrijft alleen: „Reeds veertien maanden geleden gingen de geruchten van een „linjtcs- handel". Sinsdien is er door de Pers ncnige kolom druks aan gewijd en heeft ook de Tweede Kamer er verscheidene uren aan besteed. Toch is nu do „zaak" nog niet uit. Reeds verschillende bladen geven be schouwingen, waarin onvoldaanheid wordt uitgesproken. Wanneer zal het einde zijn?" Het R.-K. Huisgezin zegt: Wat wij in de uitspraak van den eereraad missen is het verlossende woorddat aan corruptie zelfs niet ge dacht worden. Hetgeen de eereraad in zyn zeer voor zichtig gesteld oordeel zegt is voldoende om hen, die van den evenmensch zoo lang zij kunnen het beste denken, te bevredigen en hen to bevestigen in hun overtuiging dat dr. Kuyper aan niets laakbaars plichtig staat. Maar het is niet voldoende om den tegenstander te ontwapenenen en te overtuigen. Voegen wij er bij dat dit ook zeer moeilijk zou vallen in een zaak, die vóór alles een quaestie van waardeering is en waarbij van meetaf de politieke hartstocht een zoo groote rol heeft ge speeld. „Landen Volk" (vrijz. demmerkt op: Intusschen lijkt het rapport ons toch wel degelijk een veroordoeling van deze feiten in te houden. Wanneer men erop let, dat de Commissie ten aanzien van het geven van geld voor de a.-r. partijkas door den heer R. Lehmann, zegt: dat „het verbaud in den zin van corruptie te ver gezocht zou zijn, laat zij daarop volgen: „dat voor wat den heer E. A. Lehmann aangaat, de zaak zich anders voordoet." Bij wijze van verzachtende omstandigheid wordt dan ten slotte de corruptie niet be wezen geacht, omdat de voorspraak door dr. Kuypei niet te beschouwen is als een ambt6daad. Verdere commentaar op deze uitspraak achten wij thans overbodig. Onze opinie over dr. Kuyper's handelingen in de lintjes kwestie stond reeds vast vóór de benoeming van den eereraad; zij is door de uitspraak van dat college niet gewijzigd. Het Volk, dat de houding der drie leden van den eereraad alleen verklaarbaar vindt indien men zich stelt op hel standpunt van den heer De Beaufort, die wat openbaar was geworden reeds voldoende vond om in het vervolg Kuyper-praktijken te voor komen; die terugkeer van,Kuyper tot de rageermacht onmogelijk achtte, en die voor den roep van ons land naar buiten tegen verder roeren in vuiligheid, waarschuwde, vraagt ten slotte: „Is de zaak nu uit? Van een behoorlyk onderzoek zal wel niets meer komen. In zooverre iB de zaak uit. haps 4dp luit. T. J. J. Trapman, Leiden, met Fox; 5de luit. H. Ch. H. baron v. Lawiclc, Amersfoort, met Estcourt; 6de luit. J. M. de Kruif, Amersfoort, met Meg, rijkspaard. Eervolle vermeldingen behaal den luit. Labouchère met Gigolette; luit. H. Mathon, Leiden, met Held, en luit. R. Wilson, Bloeinendaal met Porthos. Concours voor springen met drieën, door heerryders Eerste prijs nir. H Visser, den Haag. met Kinnersley H, jbr. Quarles v Ufford, Arnhem, met Marengo, en luit. Labouchère met Dreadnought; tweede prijs jhr. Quarles v. Ufford, met Marengo, luit. T. J. J. Trapman, met Fox, en luit Mathon, met Held; derde prijs jhr. Quarles v Ufford, met Jeanuo d'Arc, luit. Labouchère, met Vanguard, en luit. T J. J. Trapman, met Humpty-Dumpty. De heer A. Baarn is benoemd de Engelscbe taal Burgerschool met 3 sterdam. Eijkelboom, thans te tot tijdelijk leeraar in aan de le Hoogere jarigen cursus te Am- De kinderen van de weduwe De Rijk. Gisteren deed zooals we gister reeds met een enkel woord meldden het Gerechtshof te Arnhem uitspraak in zake het appèl van den Voogdijraad Amsterdam II tegen de beschikking der Amsterdumsche Rechtbank, waarbij de weduwe De Rijk te Hilversum hersteld werd in de ouderlijke macht over hare vijf kinderen. Bij de voortgezette behandeling der zaak op Donderdag 18 Augustus j.l. had de procureur-generaal mr. baron Baud on- middellyk na de pleidooien conclusie ge nomen. Deze strekte overeenkomstig het betoog van mr. J. A. Levy, die voor de weduwe De Rijk optrad, tot niet-ontvanke lijkheid ?an het appèl van den Voogdijraad, en subsidiair tot beveslinging van de be schikking der Rechtbank. Hodenmiddag te half drie uitspraak doende, heelt het Gerechtshof den Voogdij raad niet ontvankelijk verklaard in zijn appèl tegen de beschikking der Rechtbank Het Hof overwoog dat het request door den voorzitter en secretaris van den Voog dijraad, waarbij appèl werd aangeteekend, d.d. 28 Juli 1910 bij het Hof is ingediend; dat op dien datum door don Voogdijraad nog geen besluit omtrent het appelleeren was genomen en de voorzitter en de secre taris dus handelden zonder bi sluit van den Voogdijraad; dat geen appèl kan worden ingesteld dan bij besluit van den Voogdij raad; dat eerst op 1 Aug. 1910 door den Voogdijraad tot het indienen van appèl besloten werd, zoodat het door den voor zitter en secretaris ingediende appèl uiet kan gelden. Met buiten beschouwing latiug van het overigens aangevoerde, werd daarom de Voogdijraad niet ontvankelijk verklaard. Den heer P. Zegwaard, Hoefsmid alhier, verwierf op den 3 daagscheu Landbouw Tentoonstelling te Woerden, deu 2eu Prijs voor Hoefbeslag. De heer Ch. J, G. Dufour, laatstelijk onderwijzer der 2do klasse by het open baar Europeesch lager onderwijs, die tijdens zijn verlof te Amersfoort woouachtig was, is by zijn terugkeer in Ned. Indië belast met de waarneming der betrekking van tijdelijk leeraar in de ardrijkskunde bij de afdeeling Hoogere Burgerscbool van het gymnasium Willem III te Bativia, Vliegen te Utrecht. Gisteren braohten we een bezoek aan het vliegterrein te Utrecht, ten einde ge tuige te zijn van hot eerste opstijgen van Jan Olieslagers. Met den trein van 3.44 uit Amersfoort vertrokken, kwamen we met een der vele trams, die nu in die richting rijden, nog voor vijven op het terrein. Er was al aardig wat publick, maar meer nog stond er buiten, duizenden en nog eens duizenden bij het fort Vossengat, en verder op omliggende weiden, op de daken der huizen, in de telefoonpalen, kortom overal waar maar een plaatsje was te bemachtigen. Het terrein had een levendig aanzien. Verschillende tenten voor ververschingen staan langs den rand, terwijl een muziek korps meewerkt het wachten niet al te onaangenaam te maken. Want wachten moesten we, aangezien het weer niet al te gunstig was. Tegen half zes arriveerde Olieslagers op het terrein maar daar de windsnelheid nog 2 M. per seconde was, besloot hij nog wat te wachten. Eindelyk, ruim zes uur, ging de hangar open en eenige minuten later werd de fraaie Blériot eendekker naar buiten gereden. Onder luide hoera's nam Olieslagers in zijn stoel plaats, de motor werd aangezet en onder de tonen van de „Brabanqonne" verhief de machine zich langzaam van den grond. Het publiek juchte den aviateur geest driftig toe, en hoog boven onze hoofden dankte hy' met gracieuse buigingen voor de hem gebrachte hulde. Luid snorrend vloog de Blériot met een snelheid van 90 K.M. door de lucht, met mooie zwenkingen, nu hoog dan laag, toonendc, hoe nauwlettend do stuurinrich ting werkte. Vijfmaal vloog hy over het terrein, bij de zesde maal daalde hij De landing mislukte eenigszins, ver moedelijk door nog niet al te juiste bekend heid met het terrein. Do geweldigde schok, waarmede hij beneden kwam, deed een der dwarsverbin dingen van een voorwiel afknappen en boog eenige buizen om. Olieslagers sprong dadelyk uit zijn Btoel en na het defect overzien te hebben, zei hij heel kalm ,'t Is niets, 't bcteekent niets, morgen is de zaak weer in orde." Hy klaagde over den wind die hem nog al hinderlijk was geweest. De grootste hoogte door hem bereikt was 80 M. terwijl de snelheid 90 K.M. bedroeg. Mijnheer de Redacteur! Wilt u een Soc. deuiocr. lezer van uw blad eenige plaatsruimte afstaan t.e. enkele nogal belangryke onjuistheden in het hoofd artikel van 23 Aug. te verbeteren? Allereerst wat betreft uwe voorstolliug, als zou de Badenschc quaestie, nu weer in het Beiersch congres ter sprake gebacht, eene zijne vanrevisionisme tegen marxisme. Deze voorstelling is voor een groot deel bezijden de waarheid te achten. Het Zuid Duitsche geschil is in hoofdzaak van tactischen aard, waaromtrent in ons land ook meermalen verdeeldheid in de 8. D. A. P. bestaat. In die quaesties gaat het zeer zelden en in dit geval zeker uiet tusschen revi sionisten en marxisten. Wel is het waar dat bijna altijd daar revisionisme en „ortho dox' marxismo tegenover elkaar staan. Maar in Z. Duitschland is het grootste deel der soc. dem. evenals in ons land, nóch orthodox marxist nóch revisionist. Dezer meerderheid helt nu eens meer naar deze dan naar gene zijde over in haar zienswijze. Zelfs onder de „orthodox" marxisten is niet altyd eenstemmigheid inzake tactiek. Het meeBt kenmerkonde verschil tusschen revisionisme en (marxisme loopt eigenlyk over theoretisch inzicht. Mogelyk wordt het my verguud, daarover later nog eens meer te zeggen. Ten slotte wat betreft uwe uiteenzetting van het soc.dem. standpunt iu het algemeen. Daarin komt voor: „Het socialisme richt zich tegen de kapitalistische productie wijze, wijl deze (Ik verzoek vooral aandacht voor dit gedeelte.) naar de soci alisten meenen een steeds talrijker wordende klasse van bezitlooze menschen kweekt, die in algemeen economische af hankelijkheid worden gehouden en met steeds korter tusscbenpoozen aan werk loosheid, d. i. aan honger en ellende te prooi zyn." Hot redegevend verband hier tusBChon het eerste en tweede gedeelte gelegd is ten eenemale met de werkelijkheid in strijd. Wat in het tweede gedeelte van den zin wordt genoemd bevat eenige theoretische punten, waarover men het in de soc. dem. juist niet eens is. O a. de beruchte z.g. crisistheorie van Marx. (Het met steeds korter tusscben poozen geregeld weerkeeren van crisissen Het boc. dem. standpunt in algem. zin is: De kapit. productie wjjze vervangen door de socialistische. De productie midde len in plaats van in de handen van enkelen, in handen der gemeenschap, wij] dan de tegenstelling tus6ohen armoede en rykdom zal vervallen en welvaart a 11 e n" ten goede zal komen. Mochten deze regelen en eonigszins toe meewerken het inzichtomtrent het socialisme ook bij de vrijzinnigen, en dit is in hun eigen belang, dunkt mij. ook gowenscht, wat meer tot helderheid brengen! Dankend voor de plaatsruimte. Uw Dn. H. van 't Hof Jr. Bij het te Woerden gehouden concours hippique werden de volgende prijzen be haald: Concours voor springpaarden, gereden door heerrijders, lste prijs luit. C. II. Labouchère, Amersfoort, met Vanguard; 2de J, P. Blokhuis, Utrecht, met Devil; 3de luit, Labouchère, Amersfoort, met Per- BAARN. Kort na het overlijden van den heer W. Maris, hoofd der school voor M. U. L. O. alhier, heeft zich aldaar eene commissie gevormd tot het plaatsen van een gedenkteeken op het graf van dezen paedagoog. Deze commissie heeft veel medewerking ondervonden, zoodat het mo nument in het begin der volgende maand wordt geplaatst. [Wij hebben den geachten inzender de gelegondheid uiet willen onthouden hier van z ij n inzichten te doen blijken; onze meening is hierdoor echter niet in 't minst gewyzigd. Red. Eeml.] Nog steeds woeden de boschbranden in Amerika met ongekende hevigheid voort, dag op dag nieuwe slachtoffers eischend. De bladen bevatten lange verhalen over de ellende, die de ramp over de bewoners van een welvarende streek heeft gebracht, maar tevens hartverheffende berichten over daden van heerlijken heldenmoed. Een enkel voorbeeld slechts: De manne lijke bevolking vau het kleine plaatsje Elk City was uitgetogen naar de bosschen om te trachten het vuur tot staan te brengen. Maai terwijl de vrouwen alleen in de stad waren, was het, tengevolge van de wind ook daar gaan branden en het plaatsje scheen met algeheele verwoesting bedreigd te worden. De dappere vrouwen van Elk City echter versaagden niet, zy vormden in al- lerlijl een brandweer, bleven vier en twin tig uur onafgebroken in do weer en moch ten ten slotte hare onvermoeide pogingen met het gewenschte succes bekroond zien. De brand bleef beperkt tot een klein ge deelte van het plaatsje. Maar Elk Sity is een der weinige

De Eemlander | 1910 | | pagina 2