DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 199. VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. LANDER Hoofdredacteur R. KIJKKAS. ÜS Bureau: KLEINE HliO 6. Telef. Intcrc. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Eanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, YVarmoesstr. 76- 78 Amsterdam Ondergeteekende, eenigeu tijd af wezig zijnde, verzoekt geen brieven of stukken, de courant betreffende, aan zijn persoonlijk adres te zenden, aangezien dit tot vertraging aanlei ding zou geven. RIJKENS De vleeschnood in Duitschland. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit de Rijn streek geschreven: De minister van land bouw heeft aan de landbouw-vereenigingen doen weten, dat zij voor een versterkten aanvoer van vee moeten zorgen, opdat voortdurend en zeker de Duitsche produc tie in de Duitsche behoefte aan vlcesch zal kunnen voorzien. Hieruit kan men afleiden, dat de land bouw die taak niet vervult, tenminste niet geheel. En al beweren de agrariërs, dat de Duitsche landbouw volkomou voldoet aan de behoefte aan slachtvee, de feiten toonen, dat er een gevaarlijk gebrek aan slachtvee en aan vleesoh ie. Dat wordt vooral in West-Duitschland gevoeld. On danks alle tolbepalingen moet geregeld een groote hoevoelheid geslacht vleesch uit Nederland worden ingevoerd. In het Eeulsche abattoir werd in het jaar van 1 April 1909 tot 1 April 1910 ongeveer 26 millioen E.G. geslacht vleesch gekeurd; daarvan waren uit Nederland 2,744,159 E.G., dus meer dan 10 van het geheele verbruik. Nu is het bekend, dat van par ticuliere zjjde nog groote hoeveelheden geslacht vleesch en worst uit Nederland worden ingevoerd, wat het percentage veel hooger maakt. Nu ondanks de hooge rechten, nog zoo veel geslacht vleesch uit Nederland wordt ingovoerd, dan is het duidelijk dat de in voeren uit Nederland zonden verdubbelen, of nog hooger worden, zoo de grenzen geopend zouden worden voor levend vee, daar de invoer van geslacht vleesch zoowel voor den veehouder als voor den handelaaa betrekkelijk gering voordeel afwerpt. Het gevaar voor ziekte, waarop van agrarische zijde steeds wordt gewezen, is lang zoo groot niet, als men het wel voor stelt. Nederland bezit, zooals bekend is, een eerste klasse veestapel, en het Hollandsche fokvee is van internationale beteekenis. Men heeft opgemerkt, dat van het Hol landsche vee voor de tentoonstelling te Buenos-Ayres geon stuk werd afgewezen, daarentegen van het Duitsche ingezonden vee het meerendeel als tnberculeus werd gewoigerd. Men kan dus aannemen, dat niet Duitschland, maar Nederland bevreesd moest zijn voor het invoeren van tuber culeus vee, als de grenzen geopend waren. Maar in Holland is men niet bang daar voor. Want de quaestie is niet zoo erg als men in agrarische kringen wil doen voorkomen. Natuurlijk aoeten maatregelen worden genomen om het invoeren van ziek vee te voorkomen. Dat gevaar is naar de meening van deskundigen uitgesloten, wanneer bijv. het Hollandsche vee in bij zondere wagens direct naar de abattoirs wordt gevoerd, waar het zoo spoedig mogelijk wordt geslacht. Eindelijk kunnen aan de abattoirs inrichtingen worden ver bonden, waardoor ieder gevaar wordt voor komen. Met eenigen goeden wil kan hulp worden verschaft, maar de goede wil moet er zijn; en de gerechtvaardigde belangen der Duitsche veehouders behoeven daar onder volstrekt niet te lijden. DUITSCHLAND. De Lokal Anzeiger meldt, dat de Pruisische regeering niet voornemens is in de aan staande zitting van den Pruisiscben Land dag een nieuw kiesrecht-ontwerp in te dienen. In regeeringskringen wordt het beter geacht met het opstellen en indienen van zulk een ontwerp, dat zeker geenszins een herhaling van het vorige ontwerp zal kunnen z.jn, to wachten tot na de eerstvol gende algemeene verkiezingen voor den Rjjksdag. ENGELAND. De te Portmouth verschonende „Evening News" weet te berichten, dat de Engel- sche admiraliteit voornemens zou ziju, om tot den bouw van een geheel nieuw soort motorslagschip over te gaan, dienende tot vervanging van de slagschepen van het Dreadnought-type. Wanneer dit plan ver wezenlijkt wordt, zouden alle vloten, de En- gel8cho in de eerste plaats, een algeheele reorganisatie moeten ondergaan. In des kundige kringen twijfelt men echter aan de juistheid van het bericht. DENEMAREEN. Op het congres van transportarbeiders te Eopenhagcn heeft Müller, uit Berlijn, betoogd, dat een internationale staking van zeevolk op het oogenblik krankzinnig zou wezen en stellig voor de zeelui slecht zou afloopen. Havelock Wilson en Benn Tillet, uit Engeland, spraken hem tegen en hand haafden hun plan van een staking, althans onder Engelsch zeevolk. Een voorstel, dat do zeelui zich zouden afscheiden van het internationale verbond van transportarbeiders en een eigen verbond vormen, dat met het verbond van trans portarbeiders in nauwe aanraking zou blij ven, werd aangehouden. RUSLAND. Groot opzien wekt in de kringen van de Beurs en de Doema te St. Petersburg het bericht van het Moskousche Octobris- tenblad „Golos Moskwi, dat de administra tie bij de artillerie een zeer belangrijke bestelling van geschut men spreekt van een bedrag van 25 milhocn roebel heeft gegeven aan de buitenlandsche industrie. De tijding is dubbel verrassend, omdat bij de toezegging van de credieten hiervoor door de Doema, uitdrukkelijk werd beloofd dat alle noodige bestellingen in Rusland zouden geschieden. Het onderzoek naar de verduiste ringen bij het beheer der Siberische spoor lijn heeft aan het licht gebracht dat er wel dertig millioen gulden zoek is. Er was o.a. druk gewerkt met valsche vrachtbrie ven. Verscheidene hooggeplaatste ambte naren zyn onmiddellijk ontslagen. JAPAN. Gistereo is de tekst van de conventie betreffende de inlijving van Eorea, aan de vertegenwoordigers der mogendheden me degedeeld. Het is vastgesteld dat de conventie geteokend is 22 Augustus. De afkondiging dezer conventie wordt op 29 of 30 dezer verwacht. De Engelsche regeering, die ook in ken nis is gesteld met de voorgenomen inlij ving van Eorea, heeft op politieke grondan geen bedenking tegen de inlyving. De uitwerking op handelsgebied, welke zulk een verandering zal hebben als zij plaats grypt, heeft wel een punt van overweging uitgemaakt, maar er kan geen mededeeling worden gedaan welke de uitwerking op handelsgebied zal ziju, voordat de voor waarden, waaronder die inlijving geschiedt, openbaar gemaakt zijn. Aziatische cholera. Naar aan leiding van het bericht in de couranten, dat te Benschop een geval van Aziatische cholera was geconstateerd, terwijl het by het bacteriologisch onderzoek bleek geen Aziatische cholera te zyn, beeft de minister van binnenlandsche zaken eeD aanschrijving tot do commissarissen der Eoningiu in on derscheidene provinciën gericht, waarbij de minister er op wjjst, dat zelfs ernstige aan doeningen van het maag-darmkanaal ook met doodelyken afloop onder verschijnselen, welke van symptomen der Aziatische cho lera niet te onderscheiden zyn, toch in vele gevallen geen Aziatische cholera blijken. De ziekteverschijnselen op zich zelve kan nen dus niet beslissend zijn voor de diag nose „Aziatische cholera"; zekerheid kan eerst verkregen worden door bacteriologisch onderzoek van de faece6 der zieken. On juiste diagnosen, door de pers ruchtbaar gemaakt, wekken binnenslands noodeloos onrust en kunnen buitenslands aanleiding geven tot maatregelen tegen ous land, die door niets gewettigd onzen handel en ons verkeer de allergrootste schade kunnen toe brengen. De minister acht het derhalve zeer ge- wenscht, dat de burgemeester, die van een geneeskundige een kennisgeving ontvangt van een geval van Aziatische cholera, zich vergewist, of bacteriologisch onderzoek werd ingesteld en zoo ja, waar. Mocht zulk on derzoek nog niet zijn ingesteld, dan kan de burgemeester met vrucht gebruik maken van de tijdruimte vau vier en twintig uren, hem in artikel 20 der Ziektenwet toege staan, om alsnog een bacteriologische diag nose uit te lokken, terwijl de betrokken ziektea-inspecteur terstond telegraphisch zoude kunnen worden gewaarschuwd. Uiteraard behoeft dit uitstel om den waren aard van het ziektegeval te herkennen, geenszins te beletten, dat de noodige maat regelen van voorzorg inmiddels worden genomen. Opening Sta ten-Ge n e ra a 1. De Eoningin is voornemens dit jaar de nieuwe zitting van de Staten Generaal in persoon to openen. Bezoek Belgisch Eoning 8- p a a r. De Eoning en de Eoningin van België zullen voor hun bezoek aan de Eo ningin per extra trein via Roozendaal— Utrecht naar Amsterdam reizen en den 17en langs dezelfde route naar Brussel terug- keeren. Dientengevolge vervalt het bezoek aan 's Gravonhage. Hun bezoek van Amsterdam uit aan de Eoningin-Moeder te Soestdijk zal geen of ficieel karakter dragen. Bij die gelegenheid houdt H. M. een familiedejeuner. Het rapport van den Eereraad. De Tjjd schrjjft: De commissie heeft zich echter streug aan hare opdracht gehoudon, terwyl de bewoordingen, waarin zij hare zeer soboro conclusie inkleedt, allerminst het vermoeden wokken, dat bij haar onderzoek feiten of omstandigheden aan den dag zijn gekomen, welke de bedoelde orde-verleeniugen in ander, gunstiger of ongunstiger, licht doen verschijnen, dan daarover tot heden wits opgegaan. Grond tot het aannemen van corruptio is er dus nietdeze onze vroegere over tuiging zien wy door de uitspraak der commissie bevestigd; grond om gunstiger dan tot heden over het geval te denken, bevat het rapport evenmin. Ware erggoen rapport verschenen en in 't geheel geon eereraad geweest, ons oor deel zou geheel wezen geljjk het thaus is en van den aanvang al geweest is. Dtórom ook boden ons de conclusies der commissie geen aanleiding tot bespreking, evenmin als thans de uiteenloopende beschouwingen daarover, welke wy heden en gisteren in bladen van verschillende richtiug aantroffen. Geconstateerd zy allsen wat na het bovenstaande reeds voor iedereen duidelijk zal wezeu dat wij ons aansluiten noch by diegenen, welke jubelen, dat dr. Euyper thans, ook als politiek man, volkomen ge rehabiliteerd is, noch ook bij diegenen (er zijn er zóó), welke het trachten voor te stellen, alsof de conclusiën van den eere raad inhouden eene veroordeeling van dr. Euyper en een bevestiging van alle tegen hem uitgebrachte beschuldigingen. De waarheid is dat die conclusiën der commissie de zaak eenvoudig laten, zooals die was. Uit het Volk nog dit Wy vestigen thans de aandacht op een ander deel van de uitspraak der commissie. Tusschen de twee Lehmann gevallen maakt zij een scherp onderscheid Zij houdt ze zorgvuldig uit elkaar. Eerst behandelt zij het geval R Lehmann, dan het goval E. A. Lehmann. Door de veelheid van verwarring, die dr. Euyper zelf in de zaak heeft gebracht, is de beteekenis van haar uitspraak in de R. Lehmanuzaak niet da delijk in vollen omvang te vatten. Toch blijkt, indien men zich de geheele zaak nog eens goed voor oogen brengt, dat ook hier de commissie van beoordeeling een nieuw feit aan den dag brengt, en wel dit, dat Dr. Euyper niet alleen aan den heer E. A. Lehmann heeft doen weten, hoe hij zich voor het nationaal belang verdienstelyk kon maken, maar aan den heer R. Lehmann zelf de noodige aanwij zingen heeft gegeven. Bekend was, dat Dr. Euyper's dochter aan mej. Westmeijer een briefje schreef, in opdracht van haar vader, waarin zy de „agente zonder aan stelling* wees op de noodzakolijkhoid van de verbouwing van het hospitaal te Smyrna, en van het herstel der graven van Neder landers op Groenland. Niet bekend wus, dat do giften voor het herstel van de kerk op Ceylon en voor het naar Holland bren gen van de krijgsgevangenen op St. Helena eveneens door Dr. Euyper zyn uitgelokt,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1