WEERBERICHT. Thermometerstand STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 26 Augustus 1910. Hoogste barometersta id 766.8 m.M. te Riga laagste 710.6 te Halinhead. Verwachting tot den avond van 27 Au gustus 1910. Toenemende tot krachtige eerst Z.-lijke daarna afnemende "W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, regen of onweer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOOpX Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 758 mM. Vorige stand te 12 uur 762 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 6S Laagste hedennachtF. 61 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 26 Aug. des morgens 7 uur is 62° F. „ingevolge een verzoek van Mej. West meijer", .wier ijverige bemoeiiugen ter inzameling van gelden voor de partykas", voegt de kommissie er aan toe, „on wier geldelijke verplichtingen aan den heer R. Lehmann aan Dr. Kuyper bekend waren". Do soberheid van de kommissie is op het geheimzinnige af; toch kan uit deze woorden niet auders worden opgemaakt, dan dat reeds in 1902 Mej. Wostmeijer geldelijke verplichtingen had aan den heer R. Lehmann; dat Dr. Kuyper in 1902 reeds daarvan op de hoogte was; en dat hij in datzelfde jaar reeds het eerzame paar den weg wees tot de zoo vurig begeerde Ne- derlandsche orde. Deze feiten acht de kommissie bewezen; erkend is bevendien door Dr. Kuyper zelf, dat hij den heer R. Lehmann voor de verdienstelijke daden, door dezen op zijn aansporing verricht, heeft gedekoreerd; alleen acht de kom missie het „te ver gezocht", op grond ervan tot korruptie te konkludeeren. De Waterleiding. Zoo we gisteren reeds meedeelden heb ben B. en W. den Raad een voorstel toe gezonden om in beginsel te besluiten tot het aanleggen en exploiteeren eener ge meentelijke drinkwaterleiding. Aan het uitvoerig rapport omtrent dit voorstel ont- leenen we het volgende B. en W. herinneren er aan, dat zy 21 November 1908 den Raad een ontwerp- nieuwe-concessie deden toekomen, die ver- baud hield met voorgenomen uitbreidings werken (o.a. het bouwen van eene uitslui tend veor Amersfoort bestemde prise-d'eau aan den weg naar Oud-Leusden, verbetering van het buizennet), waarmede de conces- 6ionarisse zich, na vele besprekingen en onderhandelingen, ten 6lotte hal vereenigd. De besprekingen, die in de afdeelings- vergaderingen van 7 en 11 December 1908 en 24 Februari 1909 over het voorstel van B. en W. gehouden zijn, hebben toen aan leiding gegeven tot de opdracht betreffende het onderzoek naar de oprichting en ex ploitatie eener gemeentelijke drinkwater leiding. Het aanbod der concessionarisse tot verbetering harer werken (waarvoor een wijziging der concessie noodig is) werd loeu niet afgewezen, maar aangehouden, opdat de Raad zou kunnen beslissen welke oplossing, n.i. of verbetering der werken van de concessionarisse met vaststelling eener nieuwe concessie, of het exploiteeren oener gemeentelijke drinkwaterleiding, het mee6t in 't belang van de Gemeente te achten is. Het rapport van den benoemden des kundige, den ingenieur J. van Poelgeest komt tot de conclusie, dat slechts de op richting eener gemeentelijk waterleiding in gegeven ouistaudigheden aanbeveling verdient. De prise-d'eau met bijbehoorende ge bouwen en machines is ontworpen aan den straatweg naar Hoevelaken; op den Ainers- foortschen Berg is een waterreservoir ge dacht, terwijl het buizennet bestaat uit eeno ringleiding, die de verschillende an dere leidingen voedt. Naar de meening van B. eu W. is eeno keuze tusschen het aannemen van de door de concessionarisse aangeboden verbetering eenerzijds en de oprichting van eeue ge meentelijke waterleiding anderzijds thans niet meer mogelyk. De concessionarisse toch heeft der Gp- ineente meegedeeld, dat zij hare voorstellen tot wijziging der concessie niet langer dan tot 15 Maart 1910 kon handhaven. De reden, die hiertoo geleid heeft, be staat volgens het schrijven der concessio narisse van 4 Februari 1910 hierin, dat zij meent te mogen veronderstellen, dat de Gemeente op hare tegemoetkoming (nieuwe werken, nieuwe concessie) geen prijs stelt en in de negatie door de Gemeente van haar strevon aanleiding te mogen vinden, zich van verdere onderhandelingen op den voet der voorgestelde concessiewijziging te ont houden. B. en W. hebben daarop de concession- narisse medegedeeld, dat de verantwoor delijkheid voor eventueel min-gunstige ge volgen geheel op de Maatschappij drukt en dat op de Gemeente in dit opzicht in 't geheel geen verantwoordelijkheid rust dat het gedane aanbod tot verbetering der werkén de verantwoordelijkheid der Maat schappij in geen enkel opzicht kan ont lasten, omdat de Maatschappij volgens de concessie verplicht is, water aan to voeren van de Soesterheide in zoodanige hoeveel heid als ten behoeve van den publicken dienst en van de ingezetenen voor den geheolen duur der concessie zal blyken noodig te zijn, terwyl volgens do aange boden plannen het water niet van de Soes terheide aangevoerd zou worden. De keuze bestaat dus thans niet meer tusschen de aangeboden werken met nieuwe concessie eenerzijds en de oprichting1 van eene gemeentelijke waterleiding anderzijds maar tusschen het volgende óf het voeren van nieuwe onderhande lingen, die door het Gemeentebestuur moeten worden aangeknoopt zonder eenige bekendheid met de grondslagen, op welke de concessionarisse bereid is te onderhan delen, óf de oprichting eener gemeentelijke waterleiding. In beginsel geven B. en W. zonder eenige aarzeling de voorkeur aan de laatste oplossing. Het mag toch, mot het oog op de volksgezondheid, van het grootste belang geacht worden, dat de Gemeente de vol komen v-ije beschikking over een drink waterleiding heeft. Een tweede reden, waarom aan eene gemeentelijke waterleiding de voorkeur behoort te worden gegeven, is gelegen in ile hulp, die de waterleiding bij brand kan geven. Het mag als genoegzaam bekend verondersteld worden, welke gebreken aan de inrichting van de concessionarisse in dit opzicht kleven. Niet alleen ontbreekt de mogelijkheid om bij brand een verhoogden druk te geven, maar ook is de capiciteit van het buizennet op vele plaatsen te klein voor voldoenden aanvoer van water bij braud. Betreffende de vraag of de aanleg ook in financieel opzicht voor de Gemeente mogelijk is, zeggen B. en "W. o.a.: „Bij het bepalen van een belangrijk lage- ren verkoopsprijs dan hot tegenwoordige ta rief, blijkt, dat reeds bij een levering tusschen 200 000 en 250 000 M'. in het buizennet de waterleiding geheel zelfstandig kan be staan en bij meerdere levering belangrijke winst gaat afwerpen, of wel prijsverlaging kan worden ingevoerd. Het verbruik, en daarmede de rentabili teit, zal natuurlijk in hooge mate afhangen of de ingezetenen, die thans water van de concessionarisse gebruiken, hunne perceelen zullen aansluiten bij de gemeentelijke water leiding, Ons College koestert in dit opzicht geen twyfel; waar herhaaldelijk in uwe vergadering klachten over de wijze, waarop do concessionarisse exploiteert, zijn verno men waar zij tot heden het water tegen een hoog tarief heeft verkocht, waar de ingezetenen zich meermalen overtuigd moeten hebben van de gebrekkige werking der waterleiding bij braud, daar twijfelen wij niet, dat, indien de Gemeente zelf het waterleidingbedrijf ter hand neemt en tegen een lager tarief uitstekend water levert, de ingezetenen eensgezind aan de gemeente lijke inrichting hun steun niet zullen ont houden. De aansluiting kan daarbij bevorderd worden door hen, die zich binnen een te stellen termijn aanmelden, gratis aan het net aan te sluiten." Maar ook al zou dit alles niet het ge val zijn, dan achten B. en W. een gemeen telijke waterleiding toch van zoo veel be lang voor de Gemeente, dat zij zich wel eenige financieele opofferingen daarvoor zal mogen getroosten. Door de Gezondheidscommissie zyn be zwaren gemaakt in verband niet het soort water (n 1. niet afkomstig van de heide). Rapporten van den deskundige en van den heer N. v. d. Steen, directeur van het laboratorium voor scheikundig, microsco pisch en bacteriologisch onderzoek te Haar lem laten echter geen redelijken twyfel of aan het ontworpen plan de voorkeur ge geven moet worden. "Volgens den deskundige verdient het aanbeveling voor de Gemeente, het leggen van het buizennet op te dragen aan den Directeur van de gasfabriek en de uitvoe ring van do andere werken aan den Ge meente-architect. Deze ambtenaren zullen daarbij bijgestaan moeten worden door één of meer deskundige opzichters, terwijl het oppertoezicht over den aanleg opgedragen zal moeten worden aan een speciaal des kundige op het gebied van waterleidingen. De heer van Poelgeest heeft zich bereid verklaard het oppertoezicht op zich te nemen. Wat het directoraat aangaat zijn B. en W. van meening dat dit kan gecombineerd worden met dat van de gasfabriek, hetgeen in de meeste groote gemeenten het geval ie. Als jaarwedde wordt voorgesteld f 350 met drie 3 jaarlijksche verhoogingen van f 100. Yoor den aanleg is een bedrag van f 331,000 noodig waarvoor een geldleening moet worden aangegaan, af te lossen in 40 jaar. Vermoedelijk zal in het jaar 1910 een bedrag verwerkt worden vau f 50,000. Het Bestuur der Oranje Vereeniging verzoekt ons mee te deolen, dat wegens onvoldoende deelname, de verlichte gon delvaart van het programma der feestelyk heden op 31 Augustus is afgevoerd en dat inplaats daarvan eene Bioscope-voorstelling in de openlucht, op den Hof, zal plaats hebben. De feestelijkheden zyn nu als volgt 's voormiddags S'/a uur Koraalgezang op Amicitia. 9Va n Aubade van 500 kinderen aan den Burgemeester. 's namiddags 1 uur Voetbalwedstrijd op Birkhovcn. l'/a Bloemencorso. 2'/j Ringrijdery op Birkhoven. 8 Bioscoop-Voorstelling op den Hof. Na afloop concert in den tuin van den heer Otte, Heiligenbergweg alwaar tevens de bekroningen van bet Bloemencorso zullen worden uitgereikt, en waar alleen de leden der Oranje-Vereeniging en deel nemers aan de wedstryden toegang zullen hebben. Ook hebben de leden der Oranje- Vereeniging op vertoon van hun diploma- kaart, met ééne dame, tegen halve entree prijs recht van toegang tot het Sportterrein Birkhoven. Wat de deelname aan de verschillende nummers betreft, kan die aan het Bloemen corso vooral nog veel grooter zijn. Een opwekking om de stoet zoo fraai en groot mogelijk te maken, willen we dan ook uiet achterwege laten. In de godsdienstoefening Zondag morgen in de Evangelisch Luthersche kerk te houden zal als spreker optreden Ds. F. G. Lagers, Emer. pred. te Amersf. Zondag 16 October a.s. zal Dr. H. Y. Toxopeüs in de Gemeente zijn intrede doen en worden bevestigd door Ds. J L. F. de Meyere, predikant te Haarlem. De kapitein W. E. van Dam van Isselt. overgeplaatst bij het le reg. veld artillerie, is nader ingedeeld bij de 2e afdeelmg van het korps te Amersfoort. De tweede dag van het te Woerden gehouden concours hippique werd ingezet met een springconcours voor jachtpaarden, waarin o. a. de volgende pryzen werden behaald Ie pr. luit. Labouchére met Gigolettc; 3e pr. luit. Labouchére met Perhaps; 4e pr. luit. Coblijn met Black Paddy. Eervolle vermelding: luit. Labuichère met Vanguard en luit. baron van Liwick mot Estcourt. Het slotnummer was een concours voor springpaarden, waarby o. a. de volgende prijzen werden behaald: 3e pr. luit. Coblijn met Black Paddy; 5e pr. luit. Labouchére met Dreadnought; 6e pr. luit. de Kruyfï met la Qroquette. Door de politie is alhier aangehou den een persoon verdacht van diefstal van kippen en eenden onder Hoogland. Hy is met de gestolen dieren naar Hoogland gebracht en ter beschikking van den Bur gemeester aldaar gesteld. Hedenmorgen zijn 3 manden schel- visch als ondeugdelijk voor de consumptie afgekeurd. Cholera in Italië. Men heeft in de laatste 24 uur vastgesteldin de provincie Foggia een geval van cholera, een sterfge val en zes verdachte gevallen; in de pro vincie Bari zeventien gevallen van cholera, dertien sterfgevallen en 3 veidachte ge vallen. De heer CaliBsano, de onder-secretaris van binnenlandsche zaken is naar Poillos vertrokken om de besmette plaatsen te bezoeken, eenvormigheid te schenkeu aan de diensten en te voorzien in middelen van verpleging der bevolking. Dezeldzame8chaduw. In Zuid California bevindt zich een pe- troleumveld, dat om een merkwaardigheid zeer de aandacht getrokken heeft. De petroleum wordt daar n.l. in groote gaten gepompt en men merkte spoedig dat een schaduw die op de oppervlakte van zulk een olievyvertje viel, do geheimzinnige eigenschap had, nog geruimen tyd op de zelfde plaats te blij ven, ook als het lichaam, waardoor de schaduw veroorzaakt werd, reeds lang van plaats verwisseld was. Stond byvoorbeeld een man aan den rand van zulk een oliev ijver, liet zijn schaduw daarop vallen en ging dan weg, dan bleef zyn schaduw nog eenige tyd zichtbaar op de petroleum en dat des te langer, naarmate de man langer op die plaats gestaan had. De zon oefent namelyk op de zeer gas rijke olie een zoodanigen invloed uit, dat milliocnun van kleine glasblaasje aan de oppervlakte stijgen. Deze gassen zijn bui tengewoon gevoelig voor temperatuurwis selingen en zoo komt het dat zij zich op de plaatsen, waar een schaduw valt, weldra minder sterk ontwikkelen, wijl daar juist een mindere verhitting plaats vindt. Heeft de schaduw langen tyd gewerkt, dan zal ook de daardoor veroorzaakte afkoeling nog daarna aanhouden en zoo laat het zich inderdaad verklaren dat de omtrekken van de schaduw zichtbaar blijven, wyl hot kleinere aantal van de op de afgekoelde vlakte opstygeude gasblaaBjes hieraan een andere kleur of anderen glans geeft, waar door zij wordt onderscheiden van de om gevende vlakte Zoo komt het merkwaardige verschijnsel tot stand. Helderziendheid. Te Aarhus heeft, voor wie het gelooven willen, do politie een zeer interessante ondervinding opgedaan. Er werd den laatsten tyd in Denemarken veel opzien verwekt door een clairvoyant, Emil Kuudsen. Dezen man nu bracht de politic naar Hjorsthoi, waar acht jaar geleden onder geheimzinnige omstandigheden een 17-jarig meisje ver moord werd, zonder dat het aan de politie gelukte ooit eeu zeker spoor van den moordenaar te ontdekken. Knudsen ver klaarde in zyn droomtoestand dat als moordenaar een kleine, onaanzienlijke man van 50 jaien beschouwd moest worden; hij woonde in een klein huisje in de ge meente en was door een groote, forsche vrouw tot de daad gedwongen. Hij moest een vest met 20 knoopen dragen. Tot zoover is er niets byzonders aan het ex periment. Knudsen echter kon ook, hoewel hy nooit te voren in die streek was, ter stond nauwkeurig de plaats aanduiden, waar indertijd het lyk gevonden werd en toen hij op het kerkhof gebracht werd vond hy oogenblikkelyk het graf der ver moorde, waarvan hij noch den naam, noch

De Eemlander | 1910 | | pagina 2