Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. INGEZONDEN, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 10.50 uar. De Bilt, 7 September 1910. Hoogste barometersta id 773.2 m.M. te Siornoway, langste 757.0 te Neulahrwass'er. Verwachting tot den avond van 8 Sep tember 1910. Matige N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaarbewolkt betrokken, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 76G m M. Vorige etand te 12 uur 704 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 7 Sept. des morgens 7 uur is 60° F. De Eereraad en dr. Kuvper. Een redacteur Jvau het Handelsblad heeft een onderhoud gehad met jhr. mr. Van Karnebeek, een der leden van den bekcu- den Eereraad, ten einde den heer Van Karnebeek de volgende vragen te stellen: Kan de eoreraad er roe overgaan de in zijn vonnis genoemde memorie van dr Kuyper te publiceeren Kunt u ons zeggen wat uw innerlijke overtuiging is omtrent de schuld vau den oud-minister aan corruptie f Iu antwoord op de eerste vraag vernam de redacteur medewerker, dat de stukken aan dr. Kuyper waren teluggezonden en dat hij zich daarvoor dus tot dezen had te wenden. Het antwoord op de tweede vraag luidde, dat de heer Van Karnebeek zijn oordeel in het vonnis had uitgesproken, en niets daarbij had te voegen. Behalve dan over één zaak, die niet aan zijn oordeel onder worpen was geweest. Mr. Van Karnebeek verklaarde, dat het de innige overtuiging is van den eereraad, dat er niet de minste grond bestaat voor de meermalen vernomen insinuatie als zou er van een ongeoorloofde verstandhouding tusschen dr. Kuyper en juffrouw Westmeyer sprake zijn geweest. Van publiek belang is deze laatste zaak natuurlijk niet. Dr. Kuyper, tot wien het Hbld. zich wondde, meende de bedoelde memorie ter publicatie in het Handelsblad niet te moeten afstaan. Nachtarbeid in het Bakkers bedrijf. Het Nat. Com. voor Afschaffing van den nachtarbeid in het Bakkersbedrijf zal op Dinsdag 13 September in het Geb. voor Kunsten en Wetenschappen te 's- Graven- hage eene groote betooging houden, welke 's middags te 12 uur precies zal aanvangen. Als sprekers treden op de heeren: mr. P. J. M, Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; dr. R. J. W. Rudolph, predikant te Leiden; H. Diemer, Gemeente raadslid en directeur eeuer broodfabriek te Rotterdam; G. J. Bokhorst, bakkerspatroon te Kampen en anderen. Het plan bestaat des middags te drie uur in optocht met ontplooide banieren naar de griffie der Tweede Kamer van do Staten-Generaal te trekken en daar een afschrift van een motie te overhandigen. Gedwongen winkelsluiting en Zondagssluiting. Naar het Hbld. uit goede bron verneemt, zal binnenkort de quaestie der gedwongen winkelsluiting opnieuw in den gemeenteraad van Amster dam aan de orde gesteld woiden. De regeling van de vervroegde winkelslui.iug en do Zondagssluiting zal dan niet, zooals bij het vorige door den gemeenteraad ver worpen voorstel, in één ontwerp vei ordening worden saamgevat, maar in afzonderlijke ontwerp-verordeningen aan het oordcel van den Raad onderworpen worden. Het sluitingsuur voor winkels en maga zijnen zou weer op negen uur 's avonds, de algeineeue sluiting op Zondag op twaalf uur '8 middags worden voorgesteld. Het initiatief iu deze aangelegenheid schijnt uit te gaan van deu wethouder mr. Z van den Bergh, die dezer dagen een bespreking gevoerd heeft met een lid van het Comité van Joodsche winkeliers, dat in 1903 is opgericht om tegen eveutueele verscherping der Zondagswet te ageeren. Mr. Van den Bergh wenschte de bezwaren der Joodsche winkeliers te vernemen tegen volledige sluiting op den Zondag en tegen gedeeltelijke Zondagssluiting, b.v. te 12 uur des middags. Do nieuwe locomotieven S.S. Te beginnen mot gisteren heeft de Staatsspoor 6 nieuwe locomotieven in dieust gesteld op het baanvak AmsterdamRot terdamEmmerik. Deze reuzen moeten nog sterker zijn dan de nieuwe locomotieven der N. C. S. Ze zijn hoofdzakelijk aan gewezen om de D treinen van en naar Emmerik te rydeu en moeten uitstekend voldoen. Als een bewijs van hun kracht en snelheid diene het volgende: Gister middag vertrok een sneltrein niet 17 min. vertraging van Arnhem en kwam slechts 3 min. te laat te Utrecht aan. (Utr. Dagbl.) De Grondwetsherziening. De staatscommissie voor de grondwetsher ziening zet, nu ze eenmaal bogonuer. is, blijkbaar spoed achter haar werk, aldus de Tel. Daar de commissie in hoofdzaak uit parlementsleden bestaat en er na de ope ning der Staten Generaal van geregeld vergaderen niet veel zal kunnen komen, heeft zij besloten, in den eersten tijd zoo veel mogelijk bijeen te komeu. Zij vergadert nu de oerstvolgende weken, eiken dag van 's morgens tien tot 's middags vier uur, uitgezonderd op Maandag- Invaliditeitsverzekering. Naar de Prov. Noordbrabauder moldt, is hot ontwerp Invaliditeitswet zoo ver gevor derd, dat het weldra het bureau van den Minister zal verlaten, om naar den Raad van State te worden gezonden. Ontslag van gehuwde on- d e r w ij z e r e s s e n. Op 21 Juli j.l. heeft de Gemeenteraad van Weesp de wensche- lijklieid uitgesproken, onderwijzeressen, die in 't huwelijk treden, niet als zoodanig te handhaven. Als gevolg hiervan kwamen B. en W. in de gisteren gehouden Raads zitting mot een voorstel tot ontslag van een onderwijzeres. De Raad heeft dit voor stel met 7 tegen 3 stemmen verworpen, daarbij overwegende, .lat de voorbereidingen tot het huwelijk van deze onderwijzeres reeds te ver gevorderd waren bij 's Raads uitspraak van 21 Juli jl. om ze op dit geval van toepassing te verklaren. Vertrouwen in onze rechterlijke uuicht. Onlangs heeft het Handelsblad, met het oog op de „Tubbergensche politie-quaestie', critiek geoefend op de benoeming van den officier van justitie te Almelo, mr. A. W. C. Wentholt, tot advoéaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, zoolang be doelde quaestie nog niet opgelost was. Het Weekblad van het Recht schrijft thans o.m Nu bedoelde benoeming aanleiding heeft gegeven tot een bespreking in afkeurenden zin in het Handelsblad, mogen wij over deze regeeringsdaad niet geheel het stil zwijgen bewaren. Naar onze opvatting is deze benoeming of een bewijs van hoogen zedelijken moed bij den minister, die haar uitlokte, of een zeer ernstige fout. Zij is het eerste, wanneer de minister do over tuiging heeft, dat mr. Wentholt in de aangelegenheid, die laatstelijk aanleiding is geweest tot de critische bespreking, ge heel heeft gehandeld zooals zijn plicht hem voorschreef en daarbij heeft getoond die mate van beleid, onpaitijdigheid ou objec tiviteit welke van een rechterlijk ambte naar mag en moet worden gevorderd. In dien de minister die overtuiging heeft en voor haar goede en krachtige redenen zal kunnen aanvoeren heeft bij een uitnemende daad verricht door de bevordering van mr. Wentholt uit te lokken, zelfs dan, wanneer deze om andere redenen nog niet in de eerste plaats voor de hoogere betrekking was aangewezen. Doch indien die overtui ging zelf of de goede gronden daarvoor niet mochten aanwezig ziju, dan is deze zelfde bevordering een ernstige fout, om dat zij dan dreigt het vertrouwen te schok ken in onze rechterlijke macht, zonder welk vertrouwen zij haar groote en steeds moeilijker wordende taak niet uaar behoo- reu kan vervullen. Het zoo straks vermelde hoofdartikel in het Handelsblad is een zeer ernstige waarschuwing, waarvoor men de oogen en ooren niet mag gesloten houden. Ouzo rechterlijke macht bevindt zich iu een exccptioneele. positie. Overal elders is het leekenelemeut binnen haar rangen door gedrongen bij ons hebben wij nog uit sluitend rechtspraak door ambtelijke rechts geleerde rechtere. VVij bcschouweu dit als een voorrecht, doch om dit voorrecht niet te verspelen is groote voorzichtigheid een dringend vereischte. Vereenvoudigen* en niet vereen- voudigers. De heer G. Leffertstra, leeraar aan het gymnasium en de H. B. S. te Sneek, heeft in een brochure (Zwolle, la Rivière en Voorhoeve) de resultaten neergelegd van een onderzoek naar de spelling van 25 onderteekenaars van het anti-Kollew\jn- adres. De brochure is getiteld: Hoe spellen onze schrijvers?" Under die 25 schrijvers vindt men: Aletnno, Brusse, Frans Coenen, Frederik v. Eedeu, Van Deyssel, Herman Heyermaus, Willem Kloos, Jeanne Kloos Keynekc van Stuwe, Jac v. Looy, Johan De Meester, Is. Querido, M. Öcharten- Antink, Nico van Suchtelen, Augusta De Wit, e.a. De bedoeling der brochure is zooals de schrijver het uitdrukt, aan te toonen, „dat vele van onze voornaamste prozaschrijvers „maar raak" spellen, dat sommigen zich in enkele onderdeelen op het standpunt van de Vereenvoudiging plaatsen, maar in een ander opzicht uit een open reden weer „DeVriesen-Te Winkelen" en dat niemand de oude spelling zuiver toepast. Gisteren avond had eeno buitengewone vergadering plaats iu „De Arend" van den Kon. Nederl. Bond van Oud-Onder- officieren, waarbij een zeer gewichtig punt nl. de verkiezing van een nieuwen voorzitter aan de orde was. Met meerderheid van stemmen 13, van dc 16, werd de heer Hassiug tot voorzitter gekozen, die de benoeming aannam en tevens aan de vergadering dank betuigde voor het in hem gestelde vertrouwen. Dat voormelde bond eene zeer nuttige instelling is en aller achting en steun verdient, blijkt wel uit datgene wat de Bond sedort de oprichting heelt gedaan e» waarvan eene korte mededeeling hier volgt. In 1889 giDgen bij eeuig Oud-Onder- officie en van het regiment Grenadiers en Jagers stemmen op om de oude kameraden te vereeuigen, teneinde de kameraadschap te bevorderen en te onderhouden, hulpbe hoevende kameraden te helpen, weduwen en weezen van gewezen krijgsmakkers te steunen enz. Was net clubjo in den aanvang ook nog zoo klein, weldra groeide de vereeniging en eeue vertakking door het gansche land was tot staud gekomen. Dat zulks arbeid, moeite en opoffering heeft gekost spreekt van zelf, edoch de oude trouwe krijgsmakkers bleven volharden en kouden weldra zeggen Langzaam ziou we 't duister kwijnen. 't Licht iket schooner luister schijnen, En de broederband versterkt. Zoo begon eindelijk de bond vasten grond te krijgen en trachtte bij hoe lauger hoe meer zijn schoone taak te vervullen en uit te breiden. Men hielp gewezen onderofficieren bij het verlaten van den dienst aan eene civielo betrekking, waardoor menig kameraad voor ellende werd gespaard en menig werkgever een betrouwbare werkkracht kreeg. Zoo werden dan sedert den oprichting van den bond 1791 kameiaden in ver schillende betiekkingeD geplaatst. Verder verstrekte de bond renteloozo voorschotten tot een gezamenlijk bedrag van f 65995.44° Steun aan behoeftige weduwen f 6938.50 Aan noodlijdende kameraden f 9343.23 Uit het dubbeltjesfor.ds aan 396 weduwen f 35680.33° Aan vrijwillige bijdragoD, bij oproep in het Orgaan, voor weduwen, zieke of noodlij dende kameraden kwam in f 6732.22° Het Wed. en Weezenfonds koorde in 1909 aan 32 weduwen uit 1 4215. Stand der geldmiddelen op 31 Dec. 1909: Reserve bondskas f 3485.64. Weduweufonds f 17335.74. Ziedaar een en ander van het werken en streven van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren die dan ook met volle vrijmoedigheid kan zeggen Waar een van onze kameraden In nood mocht zyn voor 't dagelijksch brood Roept ous zijn slem tot helpeu, raden, Iu ongeval, iu ziekte oi' dood. Ziju bondgeuooten staan gereed Om mee te dragon in dat leed, Met hnlp, met steun, met hart en mond; Dat is het doel van onzcu houd, Moge het dan den nieuweu voorzitter den heer Hassiug nog lauge jaren gegeven zijn de moeilijke doch schoone taak te vervullen tot heil, voorspoed on zegen van een deel onzer medemonschen. E. De gemeenteraad van Arnhem heeft tot tijdelijk leeraar in natuurkunde, coino- grafie en natuuriyke historie aan de middel bare school voor meisjes aldaar benoemd dr. L. R. Sinnigo. De .Coöperatieve inkoopvereenigiug van ambtenaren" houdt Vrijdagavond een vergadering in de Zwaan. De agenda vermeldt o. a.vaststelling statuten en huishoudelijk reglement en beuoeming definitief bestuur. Woensdag, Donderdag en Zaterdag 21, 22 en 24 September a.s. zal door Watergraaf en Heemraden van het Heem raadschap ,de Eem" een schouw over de beken en waterleidingen worden gehouden. Heden werd en niet minder dan 8 min derjarigen alhier aangebracht, dio zwervend waren aaugetrolfen in Zwolle,Utrecht, Apel doorn en Soesterberg. Hierbij waren 3 jon gens die uit .Kinderzorg" waren wegge- loopen. Op don openbaren weg zijn gevou- deu en op het bureau van politie gedepo neerd een zwart glacé handschoen, een gummi slang, een lorgnet in étui en twoo portemonnaies. ZEIST. De Paddenstoelententoonstelling, georganiseerd door de Ned. Mycologischo Vereeniging, is wegens gebrek aan levend materiaal uitgesteld. Zij zal nu te Zeist gehouden worden op 24, 25 en 26 Sep tember a.s. Vreemdelinge.u verkeer en de Leuvenumsche Bosschen. Geachte Redactiel De Nationale Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland zal op Zondag ou Maandag 11 en 12 September a.s. te Nunspeet zijn 14e vergadering houden Na afloop der werkzaamhenen zal, bij genoegzame deelneming, Maandag een rijtoer worden gemaakt naar Elspeet StaverdenHulshorst met uoeumaal te Elspeet, naar. de Leuvenumsche bosschen dus. Wjj herinneren er aan, dat het voort bestaan van de genoemde bosschen een eenig mooi natuurmonument afhangt van de opeubaro belangstelling, welke zioh in daden zal hebben te uiten. Onze Bond wekt alle leden van Ver- eenigingen ter bevordering van Vreemde lingenverkeer hier te lande, welke bij ous zijn aangesloten, op, zich ter Bondsver gadering te doen introduceeren, opdat zij gelegenheid hebben te zien, wat wij in de Leuvenumsche bosschen bezitten, welk kostelijk goed daarmede verloren dreigt te gaan. Slechte by krachtige hulp kunnen de bosschen behouden blijven. Met beleefden dank voor de plaatsiug, Hoogachtend, De Nationale Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland. D FOCKEMA, Voorzitter. A. VAN EIJSDEN Jr., Secretaris. Utrecht, 5 September 1910.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2