WEERBERICHT. Thermometerstand BUITENLAND. BINNENLAND. Uit de Pers. KUNST EN WETENSCHAPPEN. MEDEDEELINGEN VAN HEÏ KONINKL. NED. MET. INSTITUUT Opgemaakt voorin 10.50 uur. Do Bilt, 15 September 1910. Hoogste barometerstand 772.6 m.H. te Stornoway laagste 758.7 te Ilaparanda. Verwachting tot den avond van 16 Sep tember 1910. Zwakke tot matigeN.O.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Halt bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT 766 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 15 Sept. des morgens 7 uur is 58° F. HET ZIONISME. Op het jongste te Frankfurt a.M. ge houden Zionistencongres heeft prof. dr. Otto Warburg uit Berlijn belangwekkende bij zonderheden medegedeeld over den omvang die de Joodsche kolonisatie in Palestina had verkregen. In geheel Palestina, zoo deelde hij in zijn referaat „over Palestina als Joodsch arbeidsgebied" mede, zijn thans 30 kolonisatie-dorpen. In Palestina zjjn van 80 000 inwoners 30 000 Joden, in Tiberias van de 8600 inwoners 7000 en in Haifa, waar vroeger geen enkele Jood was, zijn er thans 2000, voor 't meerendeel handwerkslieden, arbeiders en kleine koop lieden. En deze uitkomsten werden verkregen, zonder dat de bestaande kolonisatie ver- eenigingen, met name „Ika" (Jewish Co lonisation Association) zich veel aan haar taak gelegen lieten liggen, of over voldoend kapitaal beschikten om die kolonisatie op groote schaal door te zetten. Den laatstcn tijd was echter een krachtiger actie merk baar zoo hadden Amerikaansche filan tropen een landbouwproefstation aangelegd. In alle geval waren echter de fundamenten thans gelegd, waarop voortgebouwd kan worden. Wat de staatsburgerlijke positie der naar Palestina geemigreerde Joden betreft, beval prof. Warburg aan, dat allen zich als Ottomanen zouden gaan gevoelen on Turksche onderdanen moesten worden. De Turksche regeering zou dan in de kolonisatie geen bedreiging zijner politieke belangen meer kunnen vreezen. Bovendien wist de Turksche regeering, dat ook Herzl zelf zijn idee van den zelfstandigen Jood- schen staat had laten vallen. Wat ook goed waswant een Palestijnsch klein staatje zou zich onmogelijk kunnen haud- haven. In dat geval was den Turken een Jood sche immigratie zelfs liever dan een Chris telijke, omdat zij o.a. een tegenwicht vormen kan tegen de Arabische beweging, die beoogt aan de Osmanen het kalifaat te ontnemen. Aan den anderen kant ge voelen de Arabieren zich stamverwant aan de Joden en zijn hun om die redeu niet vijandig gezind. DUITSCHLANÜ. Naar den sociaal-domocratischen partij dag te Maagdeburg is o. a. afgevaardigd een zekere Neu, burgemeester van het plaatsje Lambrecht (Pfalz). Het zal wel de eerste maal zijn, aldus dcjFrankfurter Zei- tung, die het berichtje brengt, dat een door de regeering erkend buigemeester zulk een partijdag bezoekt en dat dit in een Noord- duitsche stad een Zuidduitscher is, maakt het feit nog interessanter. FRANKRIJK. In de eerste berichten na de ontsporing even voorbij het station Bernay, waarbij oen aantal dooden en gewonden vielen en het grootste gedeelte van den sneltrein vernield is, werd als vermoedelijke reden opgegeven de te groote snelheid, waarmede gereden is. Thans lezen wij in verschillende bladen, dat deze verklaring niet do juiste, althans niet de eenige is. Volgens talrijke getuigen reed de express- trein met de voorgeschreven snelheid van ongeveer 100 K.M. De Matin heeft een aantal machinisten en stokera naar hun meeniug over het ongeluk gevraagd. De mededeelingen van deze lieden, die dagelijks het net van den Westerspoorweg berijden, geven wel een eenigszins anderen kijk op het gebeurde, al moet men ook hun uitlatingen met eenig voorbehoud lezen. Zoo verzekerde een machinist dat hij niets geloofde van de bewering, dat te hard gereden zou zijnniemand die de lijn keut, zou zoo dwaas zijn op dat punt de voor geschreven snelheid te overschrijden. „Maar er moesr daar een ongeluk gebeuren, dat was niet te vermijden. Indien het Zaterdag niet geschied was, zou het vandaag hebben plaats gehad, of de vol gende week of maand. De toestand waarin de weg op die plaats verkeert, liet daarom trent geen twijfel toe bij hen, dio dagelijks daar voorbij kwanten. Herhaaldelijk is do directie dan ook ge waarschuwd. Sinds maanden voeldon wij op die plek onze machines stooten." Allen waren het eens over den gevaar lijken toestand en de nutteloosheid der waarschuwingon. Een hunner voegde hierbij: Op deze wijze gaat het op bjjna alle lijnen van den Westerspoorweg. Een ramp als te Bernay wekt dan ook geen de minste verbazing bij het personeel, dat weet dat zoo iets komen moet. Onder deze interviews met lagere be ambten plaatst de Matin een inededeolïng van een der hoofdambtenaren van de maat schappij, onlangs aan een zijner redacteuren gedaan, toen het gesprek liep over het onvoldoende materieel en den gebrekkigen toestand van lijnen, waarlangs eiken dag treinen snellen met een vaart van 120 K.M. in het uur. „Dit alles weten wij, verklaarde deze ambtenaar; het afkeurend oordeel is vol komen juist. Onze wegen en ons zeer oud materieel zijn slecht berekend voor de tegenwoordige snelheid en ontwikkeling van het bedrijf. Maar wat wilt ge? Om alles in orde te brengen, zou gedurende twee jaar elk verkeer stop gezet moeten worden. En dit is, ge zult het toegeven, een niet te aanvaarden oplossing". Inderdaad een eigenaardige opvatting van een verantwoor delijk hoofdambtenaar. Men zou meenen in het land van den Russischen bondgenoot te zijn. Uit Toulon wordt gemeld, dat de onderzeeboot Mondo in botsing kwam met een sleepboot en zich ongeveer een meter diep in dit schip inboorde. Er ontstond een paniek, maar niemand werd gewond. De onderzeeboot moet er zonder schade zijn afgekomen. GROOT-BRITANNNIE Met de verschillende arbeidsconflicten in Engeland staat het op het oogenblik aldus: In het scheepsbouwbedrijf (ketelmakers uitsluiting) staan de kansen op vredo Tig gnstig; er zal waarschijnlijk een conferen tie gehouden worden tusschen arbeiders en patroons en een schikking is niet onwaarschijnlijk. Slecht staat het daarentegen met het dreigende conflict in het katoenbedrijf. Maandag a.B. zal op een vergadering van patroons voorgesteld worden, om over te gaan tot de uitsluiting. De staking op den Grooten Noorder spoorweg is voorloopig afgewend; maar het gevaar voor een conflict in de naaste toekomst is nog niet verdwenen. In het mijnbedrijf van Wales is de toestand onveranderd. To Sheffield vergadert intusschen het congres van vakvereenigingen, in hoofdzaak over het bekende Osborne-vonnis (waarbij het den vakvereenigingen verboden wordt aan arbeidersafgevaardigden een inkomen te betalen, hetgeen dezen noodig hebben, wijl hot lidmaatschap van het Parlement niet bezoldigd wordt iu Engeland). PORTUGAL. Het Staatsblad bevat een decreet, waar bij aan do plaatselijke autoriteiten van Lissabon gelast wordt over te gaan tot de sluiting van tweo stichtingen van Spaausche geestelijken orden, en inventarisatie der goederen. Den afwezigen eigenaars wacht in hechtenisneming, zoodru zij de Poitugeesche grens overschreden. De Frausche bladen, waaraan wij dit bericht ontleenen, geven geen nadere ver klaring van dezen maatregel. AMERIKA. Men neemt in Amerika belangwekkende proeven omtreut de mogelijkheid om van vliegmachines uit met juistheid te schieten. Giaham White heeft eerst pioevcu genomen met het gooien van ballen naar een op den grond aangeduide plaats en nu heeft een luitenant in Boston, gezeten in een vliegmachine (door een ander bestuurd), die zich met een snelheid van 50 K. M. voortbewoog, op dertig meter hoogte, zes revolverschoten gelost op schijven. Van de zes schoten troffen vijf doel. Een op een afstand van 30 cM. van het midden en vijf op 70 cM. afsiand. Dus, een prachtig geslaagde proef, OOSTENRIJK-HONGARIJE. De gemeenteraad van Weenen heeft met algemeene stemmen een voorstel aange nomen, om de regeering te verzoeken een einde te maken aan de duurte van het vleesch, door het toestaan van den invoer van Argentijnsch vleesch. In een bglage werd het voorstel verdedigd door den Mi nister van Handel, Weisskirchner. GRIEKENLAND. Dezer dagen heeft de te Londen woon achtige schatrijke. Griek Korelianos een millioen geschonken voor den aankoop van het Italiaansche slagschip Pisa. Hg heeft thans zijn wettigen erfgenamen medegedeeld, dat h(j den Gnekschon staat bij testamentaire beschikking 8,400,000 gulden heeft vermaakt. Hij merkt teven6 op, dat hij een jaar geleden den Koning een half millioen voor legerdoeleinden heeft doen toekomen, zonder dat het geld tot dusver voor dat doel is besteed. Hij legt dus zijn erfgenamen de verplichting op te zorgen, dat aan de bepalingen van zijn testament gevolg wordt gegeven. RITUEELE SLACHTWIJZE. In een te Nijmegen gehouden vergadering van slachthuisdirecteuren, zijn do volgende conclusiën aangenomen: lo. De ritueele slachtmethode der Israë lieten bezit met het oog op de uitbloeding van het slachtdier uit een practisch oog punt geen hoogere hygiënische waarde dan de bedwelmingsmethode. 2o. Uit een oogpunt van dierenbescher ming is de bedwelming vóór de bloedonl- trekking boven de Israëlietische methode te verkiezen, omdat het vooraf neerwerpen overbodig is en de zekerheid van het spoe dig verliezen van bewustzijn grooter is. 3o. In het belang van het bedrijf van den slager zelf dient in slachthuizen de bedwelming vóór de bloedonttrekking te worden toegepast in alle gevallen behoudens de noodzakelijke uitzonderingen. 4o. De in de voorgaande conclusie be doelde noodzakelijke uitzonderingen vormeu de gevallen, waarin de religieuse voor schriften de toepassing der bedwelming vóór de bloedouttrekking onder alle om standigheden verbieden. 5o. In het belang van het slachthuis- bedrijf en van het snelle werken is de toepassing der bedwelming voor de bloed onttrekking gewenscht, tenzij deze toepas sing uit een oogpunt van gevaar achterwege moet blijven. 6o. De toepassing van de halssnede, niet borustond op een religieus gebod en waaraan geen bedwelming voorafgaat, dient overal te worden verboden. Yan de 13 leden waren 11 tegenwoor- tig de bovenstaande couclusies werden met algemeene stemmen aangenomen. ALGEMEEN- KIESRECHTBETOOGING. Op Zondag 18 September a.s. zal te Amsterdam des middags om 1 uur een nationale betooging voor algemeen kies recht plaats hebben, georganiseerd dooi de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en bedoeld als inleiding van een volks petition nement voor hetzelfde doel. De betoogiug wordt gehouden op een terrein aan de Roelof Hartstraat. Het woord zal daar wor den gevoerd door de heeren J. E. W. Duys, Henri Polak, mr. P. J. Troelstra, K. Spiekman, J. Oudegeest, H. H. Van Kol en mej. H Ankersmit, Aar. do betooging gaan optochten van de beide stations naar het terrein vooraf en zij wordt om 4 uur gevolgd door een optocht. Uit alle deelen van het land zullen be- toogers komen per gewone of extra reis gelegenheid. PARTIJDIGHEID? Naar aanleiding van de benoeming tol gewoon hoogleeraar in de afdceliug schei kunde, technologie en mijnbouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft voor het onderwijs in technische hygiëue van dr. J. G. Sleeswijk, arts te 's Gravcnhage ont ving Het Volk uit Delft een schrijven, waar in groote verwondering wordt geuit. De heer Sleeswijk, de benoemde, zoo verze kert men aan het blad, is op het gebied van de technische hygiëne, de beroepsziek ten enz., in welke vakken hij onderwijs te geven zal hebben, een onbekende. Hij was dan ook noch door de hoogleeraren der be trokken afdeeling van de Delftsche Hooge school, noch door de curatoren dier Hooge school aan den Minister ter benoeming voorgedragen. Deze beide colleges hadden voor de bezetting van deze nieuwen hoog- leeraarszetel aanbevolen den S. D. A. P- er L. Hegermans, arts te Amsterdam en privaat-docent in de leer der beroepsziek ten aan de Gemeentelijke Universiteit al daar, door zijn talrijke publicaties op dit gebied de allereerst aangewezene voor deze benoeming, terwgl het buitengewoon talrijk bezoek der serie lezingen, die hij te Delft op initiatief van de Sociaal-Technische Vereeniging van Democratische Ingenieurs en Architecten over technische hygiëue gegeven had, een groote belangstelling dei- studenten juist in zijn onderwijs had ge toond. Te Delft is men dan ook vol verbazing over deze benoeming, zegt het blad. Voor het feit, dat Minister Heemskerk zich niet aan de adviezen van professoren en cura toren gestoord heeft, vindt men daar slechts als reden: Heijerman's politieke overtuiging. Dit zou zeker al heel erg zijn. Door uit den overweging van zoo kleingeestigen aard het belang van het onderwijs te scha- een, heeft de Minister zich zeker al een uiterst beuepen regeerder getoond, meent Het Volk. Ten overvloede hoeft het blad zich bij den Heer Heijermans zeiven nog verge wist van de volstrekte juistheid der feitelijke mededeelingen, die hierboven gedaan wer den. EHRLICH OVER „606". Een correspondent van de „ParisJour nal", is door professor Ehrlich te Frank fort ontvangen en de geleerde hoeft zich tegenover den Franschen journalist krachtig verdedigd tegen eenige verwijten, die, vooral in Fransche bladen, tot hem wa ren gericht. In 't bijzonder weerde hg zich tegen het verwijt van reclamezucht. Voor recla me had hij ook geen tijd. Honderden brie ven had hij dagelijks af te doen. Zieken meldden zich uit alle deelen van de wereld, en baden om raad en hulp. Allen kou hij toch niet genezen, want het was geen wondermiddel, dat hij had uitgevonden. Wanneer dan ook eenige patiënten na de behandeling met „606" gestorven waren, zoo lag dat aan het vergevorderde stadium der ziekte. Dooden kon „606" ook niet opwekken, voegde de professor er ironisch aan toe. Velen echter had het middel genezing gebracht, hoewel zij reeds opge geven waren Professor Ehrlich toonde den Franschman daarop de - afbeeldingen van eenige bijzonder zware gevallen voor en na de behandeling. „Herhaalt gij het aan uw lezers", zeide hij, „dat het praeparaat bijtijds moet wor den aangewend, wil het uitwerking hebbon Men6chen, wier geest gestoord is. en ep- leptici hebben van „606" niets to ver wachten. De aanwending van mijn middel in dergelijke gevallen verbied ik zelfs. Het is evenzoo gevaarlijk, het middel bij dia-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2