DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No. 217. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. LANDE H o o t d r e <1 a c t e n r R. O. R IJ H E N S. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KEEIIVE HaIO 6. Telet. Iuterc. IS». Prijs der Advertentie1?! Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. Buiten bet Kanton Amersfoort per regel f 0.10.' (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitslnitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Bnitenlandaeh Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amstordam FRANKRIJK. Wij spraken onlangs over het voornemeu van sommige gemeentebesturen in Frankrijk om gebruik te maken van het oude recht, den prijs der levensmiddelen ambtelijk vast te stellen, een recht, overgebleven uit de dagen van het „ancien régime*. Inderdaad is de „maire" in een Fransche gemeente, Villefranche de Conflans, wegens de duurte van het brood overgegaan tot het verlagen van den broodprijs van overheidswege. Wat hebben toen de bakkers gedaan? Terstond het werk gestaaktNu heeft men niet alleen geen goedkoop brood, maar er is in 't geheel geen brood te krijgen. De prefect van het departement tracht een verzoening tot stand to brengen! De vliegmachines hebben, volgens de Matin, bij de Eransche manoeuvres uitstekende diensten bewezen Tot tweemaal toe hebben de bevelvoerders der legers hun plan voor den veldslag gewijzigd, afgaande op inlichtingen, die de vliegende mannen kwamen verstrekken, nadat zij van uit de hooge lucht de bewegingen van het vijandelijke leger hadden gadegeslagan. President Fallières bezoekt het terrein der manoeuvres met de ministers Briand en generaal Brun. Do Parijsche slagers hebben besloten op de markt van Villette geen kalveren meer te koopen, omdat de veehandelaren den prijs van het kalfvleesch plotseling een franc verhoogd hadden. De slagare willen op deze wijze protosteeren tegen de handelwijze der veehandelaren, die het met het oog op de in Duitschlaed en Oostenrijk heerschende vleeschcrisis voor- deelig vinden, hun vee uit te voeren in plaats van het aan de Parysche marki te brengen. DUITSCHLAND. De spionnagezaak op Borkum, waar, naar men weet, twee Engelscheu in hechtenis genomen zijn, neemt steeds grooter af metingen aan. Thans zijn ook een aantal Duitsche onderdanen, die voortdurend met Brandon en Trench in aanraking zijn ge weest, achter slot en grendel gezet. GROOT-BRITANNIE. Gisteren werd voor de politie rechtbank te Fareham de behandeling van de spion nage-zaak tegen den luitenant Siegfried Helm voortgezet. Namens de regeering werd de aanklacht gemotiveerd door den heer Bodkin, die uiteenzette, dat het ma ken van schetsen van vestingon wangedrag (misdemeanour) is, zoo het zonder bijbe doeling geschiedt, maar verraad (felony) wordt, zoo het geschiedt met de bedoeling de inlichtingen aan een buitenlandsche mo geudheid te overhandigen. Helm wordt nu van „felony" beschuldigd zonder dat echter bewezen is, dat hij in opdracht eener vreemde mogendheid ham delde. De verdere behandeling der zaak werd lot Dinsdag uitgesteld. OOSTENRIJK-HONGARIJE, De beambten van den Zuiderspoorweg hadden met de directie ouderhandelingen aangeknoopt over enkele eischen, betref fende loon en arbeidsduur, die echter door de direotie waren geweigerd. Als gevolg daarvan heeft het bestuur der beambten- vereeniging gisteren last gegeven op alle lijnen van den Zuiderspoorweg, inet ingang van hedennacht twaalf uur, de politiek van passieven tegenstand te boginnen. De moei lijkheden waren reeds melkbaar, vooral in het goedcreuverkeer. Gisteren heeft de directie van den Zui derspoorweg nog eens vergaderd, om de eischen van het personeel nogmaals te besproken. Over het aantal ambtenaren, dat aan den passieven tegenstand deelneemt, is geen zekerheid te krijgen. Do treinen komen belangrijk te laat aan. Aan vele stations wordt geen hand uitgestoken oin het passa giers- en vrachtgoed in of uit den trein te halen. En de ambtenaren aan de loketten hebben zooveel tijd noodig om de passa- giors te helpen, dat zelfs bij het te late vertrek nog vele reizigers staan te wachten zonder spoorwegkaarten te kunnen krijgen Een later bericht zegt: De passieve tegenstand heeft een ongun stige wonding genomeu, daar de ambtenaren ondanks het besluit der directie, om enkele belangrijke eischen onmiddelyk in te willi gen en de inwilliging der andere voor 1 November te overwegen, besloten den tegenstaud te handhaven. De nationale or- ganisatie en do sociaal-democratische organisatie, die te zamen 80% der ambte naren omvatten, hebben zich by de actie aangesloten. AMERIKA. Eergisteren legde een ond-senator van den staat New York, Goodsell, voor de bijzondere commissie van enquête, ingesteld om een onderzoek te doen naar ambtelijke knoeieijen en de middelen, die de trusts aanwendden om de wetgevende macht naar hun hand te zetten, een belangrijk getuigenis af. Hij verklaarde in 1909 aan den heer Reuben L. Fox, een invloedrijk partyleider, het bedrag van 10.000 dollars te hebben uitgekeerd ten behoeve van de tramweg maatschappijen. De positie, die Fox innam, schonk voldoenden waarborg, dat de maatschappijen waar voor haar geld zouden krijgen. Hy verklaarde daarbij, het geld uit zijn eigen zak te hebbed betaald. Eerst bij het eindo der zittingsperiode, toen aan de gedane beloften was voldaan, kreeg hij het bedrag van zijne principalen terug. PAASCHVACANTIE AFGESCHAFT. Uit vertrouwbare bron wordt aan de O H. C. medegedeeld, dat voortaan aan de O. L. Scholen te Haarlem geen Paasch- vacantie meor zal worden gegeven. Hier voor in plaats zal de eerste week in de maand Mei bestemd worden als vacantie week. Deze beslissing is voornamelijk hierom genomen, dat de Paaschvacantie gewoonlyk in een guren kouden tijd valt, waardoor het niet wenschelijk is om, iu verband inet de voorjaarsschoonmaak van de schoollokalen, de kachels reeds weg te breken. WET OP HET AUTEURSRECHT. Naar Het Yad. meedeelt, ia de indiening van een wetsvoorstel tot herziening en uit breiding van de wet op hot auteursrecht, in verband met do wet betreffende de toe treding tot do Berncr conventie, in voor bereiding. Het ontwerp zal weldra aan den Raad van State worden gezonden. COALATIE-WEE. Het bestuur der afd. Arnhem van de Alg. Protestanten-Yereeniging deelt in de plaatselijke pers me.de, dat het bestuur van den protestantschen Werkliedenbond „Patrimonium" aan de Protestanten Ver- eeuiging, op aanstichting van den R.K. Volksbond, na een door den geestelijken adviseur van dien Volksbond bygewoonde conferentie, zijn lokaal, dat zij voor hare vergaderingen placht te bezigen, voortaan ontzegd heeft, omdat de vereeniging tweo- maal den vroegcren Katholieken priester Fernantzen in een vergadering liet optre den ter prote8taot8che propaganda. MELK. In het halfjaarlijksche verslag van den Keuringsdieust van Voedingsmiddelen te Rottordam, wordt door den directeur dr. A. Lam geklaagd over de onzindelijkheid van sommige melkboeren. Meer speciual werd gelet op de reinheid van de sloppen der melkvaten. Er werden 26 van zulke stoppen in beslag genomen. Deze waren voor hot goede sluiten omwoeld met lappen, die bij nader onderzoek bleken te zijn, zeer vuile overblijfseleu van zak ken, heddetijken, rokken, blousen, broeken, diverse onderkleeren. Een stop bleek te bestaan uit een stuk rond gesneden turf." RIJ WIEL VERVOER. Met ingang van 1 Januari zal een ingrij pende verandering plaats vinden omtrent het vervoer van rijwielen als bagage op de Staatspoorwegen. Een uuiform tarief zal worden toegepast voor alle afstauden, zoodat b.v. een rijwiel voor Maastricht of Vlissingen evenveel zal kosten als b.v. naar Utrecht of Vleuten. De reiziger ontvangt bij het aanbieden van zyn fiets een geperforeerde strook voorzien van het stationsstempcl waarvan, nadat de plaats van bestemming door hem is ingevuld, één gedeelte aan de fiets wordt bevestigd, het andere gedeelte door hem aan den conducteur wordt afgegeven, terwijl het overige gedeelte door hem als recu wordt gehouden. Reizigers hebben zelf te zorgen voor het brengen hunner fietsen naar den trein, respectievelijk in- en uitladen. De kaarten zijn ten allen tijde beschik baar zoowel enkel als bij hoeveelheden. De Auiersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, geeft Maandagavond 8 uur een concent in het Plantsoen. By het concours hippique te Hoorn was No. 5 een nationaal springconcours, gereden door officieren en heerryders. De hindernissen waren niet mis; het terrein was, dank zij de goede zorgen van het bestuur, dat heeft laten diaiuecren vrij goed. Er werd over het algemeen vlot gesprongen en een goed parcours ge maakt. Twee sprongen zonder fouten en wel luitenant Coblijn met Black Paday en luitenant Labouchère met Perhaps. Na overspringen kreeg luitenant Coblijn met Black Paddy den eersten prijs, waar door luitenant Labouchère met Perhaps tweede werd. Het bestuur had aan de 5 uitgeloofde prijzon nog een 6en en 7en prijs toege voegd. Na loting tusschen de heeren Blokhuis met Devil, Labouchère metVau- gard en de Kruijff met La Craquette, die allen fout gesprongen hadden, was de 3e prys voor den heer Labouchère, de 4de voor de heer de Kruijff, en de 5de voor den heer Blokhuis. Luitenant Coblijn die Porthos van luite nant Wilson heeft gereden, kreeg na loting, met dit paard den 6deu en luitenant de Kruijff met Meg den 7den prijs. Den eersten prijswinner werd door do echtgenoote van den voorzitter een zeer mooie karwats met gouden knop, als eere- prijs overhandigd. In do Amersfoortsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemster uitgereikt aan de jongejuffrouw M. W. Best. Men verzoekt opname van het volgende beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Ren lette op de echte nootzoete tarwesmaak vau ons „Relkhrood" eu „fiezoiidhcidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet ls beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doch croquant zijn. Vraag oen dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Mourning's Machinale Fabrieken vau Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1