DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 219. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1910. 7e JAARGANG. TROONREDE. BUITENLAND. DE EEMLANDER. lloolilredacti'iir K. 41). R IJ H F. X 8. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco por post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. BSurexti: KliKINR Ha,i(l 6. Telef. latere. 183. Prijs der Adverteutiën: Van 1 tot 5 regels f 0-.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, on reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. AALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam H. M. de Konigin heeft heden de zitting van de Staten-Generaal geopend met de volgende troonrede Mijne Heeren Het verheugt Mij, weder ia uw midden te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogend heden zijn van den meest vrieudschappe- lyken aard. Gelijk to vreezen was, heeft de weers gesteldheid ten vorigen jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uitge" oefend. Ook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuinbouwgewassen te wenschen over, doch voor de veehouderij zijn de tijden voordeelig, ondanks eenigo ongunstige omstandigheden. Was in handel en nijverheid in verschil lende opzichten vooruitgang waar te nemen, het scheepvaartverkeer nam weder en in niet onbelangiijke mate toe. In het scheep vaartbedrijf waren de uitkomsten van de vrachtvaart ter zee minder ongunstig. De staat der koloniëu geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die, als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de buitenbezittingen in toepassing ge brachte regeeringsbeleid, in die streken zijn ontstaan, oefenen eene verblijdende werking uit op de ontwikkeling van handel en verkeer, en geven grond om- een gestadigen cconomischen vooruitgang van dat gebied te verwachten. Zeer betreur Ik dat de cholera in verschillende streken van Nederlandsch-Indie slachtoffers eischte. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de Koloniën, ver vullen hunne taak op een wijze die lof verdient. Hoewel de loop van 's rijks middelen niet onbevredigend is, blijft toch ten ge volge van de vele hoogst noodzakelijke middelen en nieuwe uitgaven, de financieele toestand des rijks de grootste zorg eischen Biunenkort zullen de reeds vroeger aange kondigde ontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechteu en tot invoering een r algemeene inkomstenbelasting u be reiken. Tot dekking van het zeer aanzien lijkc tekort op den aanstaanden dienst zal toevlucht moeten worden genomen tot de. zelfde tijdelijko maatregelen, als voor het loopende dienstjaar is geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van ar beiders tegen geldelijke gevolge» van inva liditeit en ouderdom en tot wijziging der ongevallenwet 1901 zullen bereiken. De bij U ingediende wetsontwerpen als mede die waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van Uw tyd en Uwe iuspanuing eischen. Toch zullen met het oog op noodig gebleken voorzieningen daarnevens nog eenige wets ontwerpen aan U worden aangeboden. Een wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in bui-gelijk- en strafge dingen kan worden vervangen door eene belofte, zal U bereiken. Ook zu'len u worden voorgelegd eene herziening vau do bepalingen van hot Burgerlyk Wetboek omtrent de verbintenis uit onrechtmatige daad, alsmede van de wet op hot auteursrecht. Bij de herziening der onderwijswetgc- ving, welke naar aanleiding van het rap port der ineenschakclingscommissie zal moeten worden overwogen, zullen de on derwerpen welke met do jongste wijziging der wet op het lager onderwijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voor ziening in zake het vakonderwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks zonder het geheel te verbreken mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot lier. zioning der Mititiowet 1901 kan spoedig worden tegemoet gezien, terwijl in vorbaud daarmede ecno wijziging van enkele ber palingen der Landweerwet u ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den landstorm is in bewerking en zal u eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering vap de Waal zal in het belang van de scheep vaart een aanvang gemaakt worden met de normaliseering der Boven-Merwedc. Ontwerpen worden voorbereid tot be vordering van de verbetering der afwate ring vau de provinciën Friesland en Gro ningen, van het Meppelerdicp en van de Yecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het bin- nenlandsch bestuur in Nederlands-Iudie zijn mede in voorbereiding. Op uwe toewijding en ijver zal naar Ik vertrouw niet te vergeefs een beroep wor den gedaan. Gods zegen ruste op uw arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal te zyn te geopend. FRANKRIJK. Het schijnt, dat de klacht over do al te zachte bestraffing van lieden, die tot het Apachen-gilde behooren, den gowenschten indruk het.'i gemaakt. Twee dier lieden, die des nachts de deur van een café trachtten in te trappen werden, wijl ze Dij hunne inhechtenisneming in het bezit waren bevonden van wapens resp. tot 6 en 4 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De burgemeester van Chamounix, Bossonuey, heeft zijn ontslag genomen naar aanleiding van oene door den prefekt ver leende concessie, waardoor hij de belangen zijner gemeente ernstig geschaad achtte. De prefekt had aan de maatschappij tot exploitatie van den lokaalspoorweg van Cbnmounix naar Montanvers den verkoop vau photographiën, dagbladen, prentbrief kaarten en verdere toeriston-artikelen op de haar behoorende terreinen, benevens de oprichting van een buffet restaurant te Montanvers toegestaan. De Minister keurde dit besluit goed, en een protest bij den Raad van geschillen ingediend, baatte al evenmin, waarop Bos- sonney zijn verzoek om ontslag indiende. Dat men zulke voordeeltjes gunt aan eene met buitenlandsoh kapitaal werkende maatschappij, kon Bossouney niet ver- kroppon. DUITSCHLAND. Het nieuwe keizerlijke paleis te Posen, dat ruim vijf millioen Mark heeft gekost aan de Duitsche belastiugbetalors, en dat nu het grootste gedeelte van het jaar onbewoond zal blijven staaD, zal, naar de Berl. Politische Nachrichtcn meldt, jaarlijks 88.000 Mark aan onderhoud kosten; ten minste op de Pruisische begrooting is dit bedrag uitgetrokken. Op de vraag, waarom een nieuw en ongebruikt gebouw jaarlijks zooveel onkosten noodig maakt, wordt geantwoord: dat de kosten vau on derhoud van de paleizen door elkaar worden geschat, en dit gemiddelde jaarlijks op de begrooting wordt gebracht. Natuurlyk is in den beginne dit bedrag te hoog, ten minste hooger dan het werkelijk benoodigde, maar dit teveel wordt dan voor het herstel of het restaureeren van oude palei.ven gebruikt. Vandaar dat voor het onbewoonde en ge heel nieuwe paleis voortaan jaar in, jaar uit een bedrag van 88 0Ü0 Mark op de begrooting zal worden uitgetrokken. Met de zoo vaak geroemde en ook dooi den keizer aanbevolen oud-Pruisische zui nigheid, is die handelwijze eigenlyk wol eenigszins in tweestrijd. Men herinnert zich misschien hoe de Duitsche Kroonprins eenigen tijd geleden een rede hield, waarin hij er o. a. op aandrong, dat de Duitschers hunne eigenaardigheden zooveel mogelijk moesten trachten te bezweren tegenover invloeden uit den vreemde. Maar nu klagen de groote modemaga zijnen te Berlijn er over, dat de Kroon prinses haar japonnen te Parijs laat uiaken en niet in Duitschland. Dit viuden de eigenaars dezer magazijnen niet pleizierig, en zij meenen, dat de Kroon prinses daarmede niet handelt in overeen stemming met de door haar echtgenoot verkondigde meeningen. GROOT BRITANNIE. Te Londen zette gisteren Havelock Wilson, de secretaris van den Bond vau zeelieden in een vergadering van zeelied»u in de „Marinehall" het plan voor een in ternationale staking uiteen. Hy zeide, dat het tijdstip, waarop de staking zal uitbreken, alleen aan de lei ders bekend is, maar dat de voorbereiding reeds ver gevorderd is. Verder deelde hij mede, dat gedelegeer den van de dokwerkers binnenkort een vergaderiug zullen houden. Het zal een onaangename verrassing zijn voor de reedei-8, wanneer de dokwerkers zich aan sluiten by de zeelieden. Andere sprekers wezen er op, dat de Duitsche zeelieden reeds eon voorbeeld hebben gegeven. De vergadering verklaarde zich met al gemeene stemmen voor een staking. In een te Londen buitengewoon druk bezochte vergadering van den Bond van eigenaars van katoenspinnerijen word be sloten, dat bijaldien het geschil op de katoenspinnerij te Oldham, welker arboiders de aanleiding waren tot de huidige moeilijk heden, voor 1 October niet is bijgelegd, al de bij den Bond aangesloten spinnerijon op genoemden datum gesloten zullen worden. Meer dan 100,000 arbeiders zouden direct by dio uitsluiting betrokken zijn. SPANJE, De toestang is te Bilbao ernstiger ge worden. Er heeft reeds eene botsing plaats gehad tusscben 6takcrs en arbeiders, die bezig waren bij het lossen van een stoom schip. Een arbeider werd daarbij gewond. De burgerwacht moest er bij te pas komen, om de orde te herstellen, waarbij verschillende lieden in hechtenis werden genomen. Er wordt voor nog ernstiger botsingen gevreesd. De leiders der stakers, Delgado en Porczagua, zullen worden vervolgd wegens hunne by de samenkomst te Gollarta ge houden redevoeringen, Mon schrijft aan de werkgevers het voornemen toe niet te zullen toegeven, ten einde de onrust gaande te houden tot den 2en October a.s.. den voor de groote cleri- cale manifestatie vastgesteldcn dag. Zooals wij berichten, heeft do regeeiing echtor wel hare toestemming verleend voor het houden dier betooging, maar bepaaldelijk eene uitzondering gemaakt voor Bilbao. Ten aanzien van de staking der metaal bewerkers to Barcelona valt mede te doelen, dat thans 8200 werklieden den arbeid hebben gestaakt. De lieden houden zich nog rustig, doch men vreest dat de leiders van de gelegenheid gebruik zullen maken, om eene algemeene staking te prediken. PORTUGAL. De Portugeesche rogoering hoeft zestion leden der liberale partijen tot pair van het koninkrijk benoemd. Daardoor heeft ze in don Senaat een meerderheid boven de consarvatieve oppositie gevormd. In do Tweede Kamer heeft de regeering, gelijk bekend, een meerderheid van 30 stemmen, hetgeen echter volgens sommigen niet vol doende is om 's lands zaken te drjjvcu. De ministerraad heeft voorts besloten, don koning te raden, amnestie te vcrlee- uen voor alle persmisdrijveu De bedoeling daarvan is natuurlijk, de republikeinen eenigszins te verzoenen met de tegecring. Een aantal journalisten, die het land uit gevlucht waren uit vrees voor vervolging, ziju teruggekeerd. GRIEKENLAND. Van de toestandou in Griekenland zijn de gebeurtenissen iu de Nationale Verga dering de afspiegeling. Bij de beëediging der afgevaardigden ontstonden de meest woeste tooncelen. Aanhangers van de Con stituante ontrukten den geestelijken het Evangelie, waarop de afgevaardigden moes ten zweren. De priesters vluchtten; de ouderdomspresident werd van ziju stoel gehaald en vervangen door een aanhanger der Constituante. De volksvertegenwoordi gers, handgemeen geworden, rolden vech tend over den vloer. De toeschouwers op de tribunes uamen aan de vechtery deel. Kamerleden en toeschouwers hitsten de

De Eemlander | 1910 | | pagina 1